view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Aktualności
Wprost

Jak się podrabia leki w Polsce?

Jak się podrabia leki w Polsce? Przy współpracy z Narodowym Instytutem Leków dziennikarze Wprost sprawdzili, jak działa czarny rynek leków w naszym kraju. Wyniki eksperymentu są szokujące.

Dokonali kontrolowanego zakupu w internecie kilku najpopularniejszych farmaceutyków, których bez recepty teoretycznie nie można kupić. W rzeczywistości zdobycie tych medykamentów niewiadomego pochodzenia i niewiadomego składu jest banalnie proste. W sieci są setki profesjonalnie przygotowanych stron, które oferują cały przekrój leków. Idąc krok dalej, postanowili zbadać, co oferują internetowi „farmaceuci”. Skontaktowali się z nimi, kupiliy ich produkty, a następnie przebadali je w Narodowym Instytucie Leków. O efektach eksperymentu pisze Karol Wasilewski. 

Komisja Euroepejska szacuje, że wartość rynku nielegalnych produktów leczniczych w naszym kraju sięga ok. 62 mln złotych. Jesteśmy krajem podwyższoinego ryzyka, ponieważ przez Polskę wiedzie szlak tranzytowy mafii lekowej ze Wschodu...

...Najgorsze w tym procederze jest to, że część tych produktów w ogóle nie leczy. Leki przeciwmalaryczne, cytostatyczne czy kardiologiczne bez substancji czynnej mogą spowodować śmierć pacjenta, bo tak naprawdę nie jest leczony - uważa Tomasz Leleno. rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. Potwierdzają to laboratoryjne badania przeprowadzone na zlecenie "Wprost". Także raport Swiatowej Organizacji Zdrowia wykazuje, że jedna trzecia sfałszowanych leków w ogóle nie ma substancji czynnej. Oznacza to, że leki nie działają. W przypadku nowotworu czy poważnej choroby serca może to być dla pacjenta wyrok śmierci. Natomiast fałszerze mogą liczyć na łagodną karę. Jak twierdzą specjaliści, przypadki, w których polskie sądy skazują ich na karę bezwględnego więzienia, można policzyć na palcach jednej ręki.

www.rynekaptek.pl
MZ w sprawie aktualnej listy leków zagrożonych brakiem dostępności

Aktualne obwieszczenie ws. wykazu leków zagrożonych dostępnością zostało poszerzone o szczepionki przeciwko odrze, a także z uwagi na sezonowość zachorowań na grypę – o szczepionki przeciw grypie - informuje rzecznik resortu zdrowia, Krzysztof Jakubiak.

9 listopada ukazał się nowy wykaz leków zagrożonych dostępnością, w którym znalazło się aż 311 pozycji preparatów leczniczych. Dla porównania, wykaz z września 2018 roku zawierał 266 pozycji leków, wykaz z lipca - 205. Poprosiliśmy Ministerstwo o komentarz odnośnie wzrostu liczby leków zagrożonych wywozem.

W odpowiedzi na nasze zapytanie, resort przypomniał,  że celem obwieszczeń Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest weryfikacja leków zagrożonych brakiem dostępności, a nie leków niedostępnych na rynku. Czytaj dalej na stronie www.rynekaptek.pl

www.rynekaptek.pl
Rząd przyjął projekt ustawy o e-skierowaniu. Nowela określa także zakres wsparcia dla aptek

Rząd przyjął projekt ustawy przygotowany w związku z wdrażaniem e-skierowania. Projekt pozwoli także na wsparcie dokonanych w 2018 roku zakupów sprzętu informatycznego i oprogramowania niezbędnego do podłączenia placówek aptecznych do systemu P1 - informuje Ministerstwo Zdrowia. 
... Ponadto projekt przewiduje także zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych. Pozwolą one na wsparcie dokonanych w 2018 roku zakupów sprzętu informatycznego i oprogramowania niezbędnego do podłączenia placówek aptecznych do systemu P1. Wydatki poniesione do kwoty 3500 zł na stanowisko będą mogły pomniejszyć podstawę opodatkowania przedsiębiorcy, przy czym limit stanowisk wyniesie 4 na punkt, a odliczeniem objęte będą nie więcej niż 4 punkty. Czytaj cały artykuł na stronie www.rynekaptek.pl

www.gazetaprawna.pl

Szczepionki będą lepiej chronione

Punkty szczepień będą musiały mieć system elektronicznego monitorowania temperatury, a personel medyczny zostanie dodatkowo przeszkolony.

Rządzący nie ukrywają, że podejmowane właśnie działania to efekt wyciągnięcia wniosków z nieprawidłowości ujawnionych w lutym przez DGP. Opisaliśmy wówczas, że co najmniej kilkaset osób w Polsce, w tym noworodki, dostało szczepionki przeznaczone do utylizacji. Powód? Jesienią 2017 r. przez Polskę przeszedł orkan. W licznych miejscowościach przez kilkadziesiąt godzin nie było prądu, więc chłodziarki nie pracowały. A szczepionki muszą być przechowywane w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Jeśli zostanie zerwany zimny łańcuch (czyli zostanie przekroczona dopuszczalna temperatura), trzeba je zniszczyć. 

Świadomość pracownika

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, chwali ministerialną inicjatywę. Podkreśla, że rzeczywiście może ona przynieść korzyści w wielu przypadkach. Przykładowo: liczne placówki są zamykane na niedzielę. Przy braku elektronicznego pomiaru temperatury wraz z systemem powiadamiania o nieprawidłowościach może być tak, że personel w poniedziałek rano zauważy, iż temperatura w chłodziarce została przekroczona i produkty lecznicze były niewłaściwie przechowywane przez kilkadziesiąt godzin. W efekcie tego leki trzeba zutylizować. Gdy zaś po zepsuciu się lodówki lub czasowym wyłączeniu prądu odpowiedzialny pracownik będzie otrzymywał powiadomienie, personel miałby czas na interwencję. Można w ciągu kilkudziesięciu minut podłączyć agregat prądotwórczy albo przewieźć szczepionki do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

– Zarazem planowane działania ministerstwa i inspekcji sanitarnej w żaden sposób nie zapobiegną sytuacjom jak ta z końcówki 2017 r. Wtedy przecież kłopotem nie było to, że pracownicy przychodni i szpitali dowiedzieli się zbyt późno o niewłaściwych warunkach przechowywania szczepionek, lecz fakt, że mimo świadomości o konieczności utylizacji produktu podawali go pacjentom – zaznacza Marek Tomków. Czytaj cały artykuł na www.serwisy.gazetaprawna.pl


www.nia.org.pl
Procedura zakładania konta apteki w systemie P1 dla farmaceutów, którym powierzono zastępstwo Kierownika Apteki

Procedura zakładania konta apteki w systemie P1

Niniejsza procedura przeznaczona jest dla farmaceutów, którym powierzono zastępstwo Kierownika Apteki podczas dłuższej nieobecności Kierownika wskazanego w Rejestrze Aptek. Cel: złożenie wniosku o założenie konta w systemie P1 i wydanie stosownych certyfikatów dostępowych dla wskazanej apteki. Osobą, której powierzono zastępstwo Kierownika Apteki może być jedynie farmaceuta zarejestrowany w Centralnym Rejestrze Farmaceutów. Więcej informacji na stronie www.nia.org.pl

  Puls Medycyny
  Lista stu 2018 - Kto wybierze najbardziej wpływowe osoby w polskim systemie ochrony zdrowia?

  Znamy już skład jury konkursu Lista Stu 2018 w kategorii System Ochrony Zdrowia. W składzie jury Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
  Redakcja „Pulsu Medycyny” przedstawi jurorom do oceny ponad 150 osób, nominowanych do wyróżnień w kategorii System Ochrony Zdrowia. Kandydaci będą oceniani w oparciu o osiągnięcia i dokonania w 2018 roku, reputację zawodową i wpływy w polskim systemie ochrony zdrowia oraz siłę publicznego oddziaływania. W czołowej „setce” znajdą się osoby z najwyższą, sumaryczną liczbą punktów. Finał Listy Stu odbędzie się w lutym 2019 roku. czytaj dalej na www.pulsmedycyny.pl

  Serializacja

  Najważniejsze informacje na temat Dyrektywy fałszywkowej znajdziesz tutaj

  Do wyznaczonego terminu obowiązywania nowych przepisów i rozpoczęcia prowadzenia weryfikacji autentyczności leków pozostało:

  Days
  Hours
  Minutes
  Seconds
  Zapowiedzi
  CZY TWÓJ SZPITAL JEST GOTOWY NA DYREKTYWĘ FAŁSZYWKOWĄ?
  WEBINARIUM POLSKIEJ FEDERACJI SZPITALI, FUNDACJI KOWAL I GS1 POLSKA

  Od 9 lutego 2019 roku produkty lecznicze wydawane na receptę będą znakowane kodami kreskowymi GS1 DataMatrix. Ta zmiana wynika z unijnych regulacji prawnych zwanych dyrektywą fałszywkową.

  W wyniku zmian prawnych wszystkie szpitale będą zobligowane do weryfikowania i wycofania niepowtarzalnego identyfikatora z krajowej bazy danych poprzez skanowanie kodów kreskowych GS1 DataMatrix.

  Polska Federacja Szpitali, organizacja GS1 Polska oraz Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków – zapraszają wszystkie szpitale do udziału w bezpłatnym webinarium, w trakcie którego przedstawione zostaną założenia prawne i ich aspekt praktyczny. Więcej informacji na stronie www.nia.org.pl

  DYREKTYWA FAŁSZYWKOWA
  Prezentacja rozwiązań informatycznych dla aptek, szpitali i hurtowni – Dyrektywa Fałszywkowa

  Fundacja KOWAL zaprasza na wydarzenie dedykowane dla aptekarzy, aptekarzy szpitalnych oraz hurtowników podczas którego dostawcy oprogramowania IT przedstawią przygotowane przez siebie rozwiązania przeznaczone do weryfikacji autentyczności leków zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym 2016/161. Wydarzenie pod tytułem „Prezentacja rozwiązań informatycznych dla aptek, szpitali i hurtowni – Dyrektywa Fałszywkowa” odbędzie się w dniu 3 grudnia 2018r. w Hotelu Airport Okęcie w Warszawie. Więcej informacji www.nia.org.pl

  aptekarzpolski.pl
  Rusza Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. HIV to nie wyrok – „Zamelduj się na teście”.

  Zbliżający się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, który w tym roku przypada w dniach 23-30 listopada, to dobra okazja, aby bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo wykonać test na obecność wirusa HIV. Jak się okazuje, wciąż testujemy się za rzadko – szacuje się, że nawet 60 proc. osób żyjących z HIV w Polsce możenie wiedzieć o swoim zakażeniu.

  HIV może dotyczyć każdego z nas. O zakażeniu wirusem HIV dowiadują się w naszym kraju 3-4 nowe osoby każdego dnia. Więcej na stronie www.aptekarzpolski.pl

  www.zzpf.pl
  Warsztaty dla aptek szpitalnych z Wdrożenia Dyrektywy Fałszywkowej w Krakowie

  Szkolenie branżowe dla farmaceutów szpitalnych, które realizowane jest w ramach cyklu konferencyjnego pod hasłem „Praktyczne wdrożenie dyrektywy fałszywkowej w aptekach szpitalnych”.  Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

  Spotkanie organizowane jest przez Okręgową Izbę Aptekarską w Krakowie i Podkarpacką Okręgową Izbę Aptekarską, a także Lideo S.A.  Spotkanie skierowane jest do farmaceutów szpitalnych oraz osób zarządzającymi procesami administracyjnymi w szpitalach. Więcej informacji na www.zzpf.pl

  Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
  Naczelna Izba Aptekarska

  ul. Długa 16, Warsaw
  Poland

  tel. 226350670
  nia@nia.org.pl
  Anulowanie subskrypcji
  MailerLite