Zobrazit_v_prohlížeči

Noví europoslanci by měli podpořit přísnější pravidla proti nelegálním migrantům

  • Rada ministrů vnitra EU se 7. června dohodla na částečném vyjednávacím postoji k revidované směrnici o navracení, která má posílit možnosti států vůči nelegálním imigrantům, a tak zvýšit rychlost a úspěšnost jejich navracení. Na nedostatky stávající právní úpravy spočívající v tom, že je příliš volná a usnadňuje zneužívání ze strany nelegálních migrantů, think-tank Evropské hodnoty upozorňoval již v roce 2016.
  • Návrh Rady ministrů zahrnuje zejména:
    • možnost vrátit státního příslušníka třetí země do jakékoli bezpečné třetí země, 
    • možnost zadržení státního příslušníka třetí země, jestliže představuje riziko pro veřejný pořádek, veřejnou bezpečnost nebo národní bezpečnost, 
    • povinnost osob, na které se vztahuje řízení o navrácení, spolupracovat a možnost jednat v případě nedostatečné spolupráce.
  • S ohledem na formování nového Evropského parlamentu se novela návratové směrnice dostane na jednání výboru pro vnitřní bezpečnost až během podzimu. Noví europoslanci by však měli využít této příležitosti, kdy budou projednávat jeden z prvních legislativních návrhů v oblasti migrační politik, aby vyjádřili přísnější postoj k imigraci. S ohledem na bezpečnostní zájmy a požadavky evropské veřejnosti by mohli jít ještě dále než ministři vnitra a požadovat rozšíření možností účinného zadržení a vyhoštění nelegálních migrantů. Středoví poslanci by tak ukázali voličům, že není nutné volit protievropské nacionální populisty k tomu, aby byla zpřísněna imigrační politika EU.
Potřebujete vědět

Podle nového výzkumu firmy Symantec věnující se kybernetické bezpečnosti byla dezinformační kampaň před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2016 propracovanější, než se doposud předpokládalo. Mnohé falešné nebo automatizované účty na Twitteru, které šířily dezinformace na sociálních sítích, byly registrovány několik měsíců před tím, než začaly být aktivní. Jejich příspěvky pak měly masivní dosah i mezi reálnými uživateli.

Čtrnáct ruskou vládou podporovaných kanálů na YouTube, které aktivně šíří dezinformace, vydělává miliony dolarů z reklamy. V rozporu s oficiální politikou YouTube nebyl žádný z těchto kanálů označen za „státem sponzorovaný.“ Více se dozvíte ve výzkumu americké firmy Omelas.

Sociální demokraté v dánských parlamentních volbách vyhráli s protiimigračním programem. Požadují zejména vytvoření táborů pro žadatele o azyl v severní Africe. Restriktivní přístup k imigraci v určité míře postupně převzaly všechny parlamentní strany a tradiční nacionálně-populistická Dánská lidová strana tak ztratila své hlavní kouzlo a výrazně propadla.

Rada ministrů vnitra EU se shodla na zpřísnění návratové směrnice tak, aby bylo možné nelegální migranty v případě nutnosti snadněji přinutit ke spolupráci, zadržet či vyhostit do jakékoliv bezpečné země mimo EU. Diskuse návrhu v Evropském parlamentu během podzimu ukáže, do jaké míry se změnil přístup nových europoslanců k migraci.

Pokud jde o udržení principu no business as usual“ ve vztahu k Rusku, jenž byl nastolen po okupaci Krymu, neměla by nás znepokojovat politika Trumpovy administrativy. Je třeba se obávat, že tento princip, přijatý ve shodě mezi USA a Evropou, poruší Evropané.

Česká dezinformační kauza týdne

Dezinformátoři si vymysleli, že jsou protivládní demonstranti placeni

Demonstrace organizovaná spolkem Milion chvilek pro demokracii, která se konala minulé úterý na Václavském náměstí v Praze, přilákala kromě mnoha účastníků i řadu dezinformací ohledně jejího konání. Nejviditelnější z nich byl již starší hoax, podle něhož měli demonstranti dostat za svou účast zaplaceno. Podobné fámy se objevily v souvislosti s demonstracemi organizovanými Milionem chvilek již dříve, jejich nejnovější verze vznikla poměrně zajímavým způsobem. Jistý František Kudláč ji zaslechl od své bývalé ženy při obědě a poslal ji dál v mailu svému známému. O její další rozšíření se zasloužil zejména Břetislav Olšer, šéfredaktor dezinformačního webu Rukojmí.cz. Kudláčkův e-mail dokonce sdílela na svém oficiálním facebookovém profilu KSČM (příspěvek byl posléze smazán). Kromě sociálních sítí se tato zpráva šířila i prostřednictvím řetězových e-mailů.

Tragéd týdne - Patrik Bartošák

Brankář HC Oceláři Třinec na svém Instagramu sdílel hoax o placení účastníků protivládních protestů, šlo navíc o jeho starší verzi z března minulého roku.

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se