view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
WALKA Z KORONAWIRUSEM
www.nia.org.pl

Rzecznik NIA: rosną ceny zakupu dla aptek, to nie jest wina farmaceutów!

W związku z emisją materiału w magazynie Alarm!: „Apteki żerują na klientach podczas epidemii koronawirusa”, który ukazał się 7 kwietnia br. na antenie TVP informuję, że zawiera on szereg nieprawdziwych i nieuprawnionych stwierdzeń pod adresem farmaceutów.

Podczas rozmowy z reporterem, która odbyła się 31 marca br. szczegółowo tłumaczyłem zarówno sam mechanizm, jak i przyczyny zmian cen niektórych produktów dostępnych w aptekach. Niestety znacząca część mojej wypowiedzi nie została wyemitowana.

Powiedziałem, że od początku epidemii COVID-19 lawinowo rosną ceny wyrobów medycznych, m.in. maseczek jednorazowych, rękawiczek, wody utlenionej, czy płynów odkażających rany. Wzrosty cen- w niektórych przypadkach nawet kilkusetprocentowe – wynikają przede wszystkim ze stale rosnących cen u hurtowników i producentów, oferujących swoje produkty aptekom.

Podkreśliłem, że inaczej wygląda kwestia cen leków. Zdecydowana większość aptek – w tym trudnym dla wszystkich okresie – ich nie zmienia lub robi to w sposób symboliczny, z uwagi na zmieniające się w niektórych hurtowniach ceny zakupu leków dla aptek.

Czytaj tutaj.

www.nia.org.pl

Kolejna dostawa środków ochrony osobistej dla aptek.

W ramach działań podjętych we współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską, Ministerstwo Zdrowia zakupiło i nieodpłatnie przekazało do wszystkich aptek i punktów aptecznych w kraju, kolejną partię środków ochrony osobistej dla pracowników aptek.

W ramach inicjatywy każda apteka w Polsce na użytek własny powinna otrzymać:

 • 10 litrów płynu dezynfekującego Trisept Max (producent: Polfa Tarchomin)
 • 100-200 par rękawic ochronnych
 • 100-150 masek ochronnych.

To już druga partia bezpłatnych środków ochronnych. W połowie marca br. wszystkie apteki w kraju otrzymały nieodpłatnie kilkanaście tysięcy litrów płynów dezynfekujących Trisept Max (5L płynu dla każdej apteki).
Zwiększając dostawy Ministerstwo Zdrowia pokazało jak istotna jest rola aptek w walce z zagrożeniem związanym z COVID-19. Wkrótce zakończone zostaną prace nad uruchomieniem narzędzi informatycznych pozwalających na składanie zamówień na bezpłatne dostawy środków ochrony osobistej dla personelu aptek. Także tutaj współpraca pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i NRA powinna przynieść oczekiwany efekt, jakim będzie zabezpieczenie aptek w produkty niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania.

www.nia.org.pl

NRA apeluje do rad powiatów i starostów o dostosowanie uchwał w sprawie dyżurów aptek do obecnej sytuacji

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii wywołanej przez wirusa SARS–CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej u ludzi wywołanej tym wirusem, w imieniu Naczelnej Izby Aptekarskiej, reprezentującej zawodowe, społeczne i gospodarcze interesy zawodu farmaceuty, zwracam się do wszystkich starostów w Polsce z apelem, dotyczącym dostosowania uchwał rad powiatów, dotyczących rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych do możliwości aptek oraz do rzeczywistych potrzeb miejscowej ludności.

Czytaj tutaj.

www.nia.org.pl

Solidarność personelu medycznego i służb publicznych w walce w koronawirusemDrodzy Farmaceuci,

w tej trudnej dla całego społeczeństwa sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, potrzeba jedności personelu medycznego i służb publicznych jest szczególnie istotna.    
Aby nasze wspólne wysiłki szybciej i sprawniej przyniosły zamierzone rezultaty, zwracamy się do Was z prośbą o obsługę w aptekach – w miarę możliwości poza kolejnością – pracowników służb medycznych, służb mundurowych i pracowników socjalnych. 

Osoby uprawnione do takiej obsługi powinny mieć przy sobie ważne dokumenty pozwalające farmaceucie na ocenę zasadności zakupu leków tą drogą (m.in. przepustka, legitymacja służbowa czy PWZ).

W obliczu aktualnej sytuacji, każda zaoszczędzona w walce z koronawirusem minuta może przyczynić się do szybszej i efektywniejszej pomocy tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

Dziękujemy za solidarność.

polskieradio.pl

Solidarność z personelem medycznym i służbami publicznymi jest kluczem do walki koronawirusem

Dzięki niej osoby zaangażowane w walkę z z COVID-19 mogą szybciej i sprawniej docierać do pacjentów potrzebujących pomocy - mówi na antenie Trójki - Programu 3 Polskiego Radia Tomasz Leleno rzecznik prasowy NIA.

Słuchaj tutaj.

www.tvp.info

-Pamiętajmy, że czas w godz. 10:00-12:00 w aptekach jest zarezerwowany dla seniorów. To właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na zarażenie koronawirusem- mówi dla tvp.info Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA.

Słuchaj tutaj.

polskieradio24.pl

Nikt nie zostanie bez pomocy

W stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenci nie zostaną bez pomocy. W aptekach możliwe są odstępstwa od zasady #godzinydlaseniora

Mówimy o tym na antenie Polskiego Radia

Słuchaj tutaj.

www.nia.org.pl

Najnowsze rekomendacje FIP dla farmaceutów

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne podjęło się tłumaczenia najnowszych wytycznych i rekomendacji FIP dla farmaceutów na język polski. Przewodnik ma pomóc w walce z koronawirusem.
Dziękujemy!

Pobierz przewodnik tutaj.

polskieradio24.pl

Teraz farmaceuta sam wystawi niektórym chorym receptę

Od początku kwietnia w aptece farmaceuta może wystawić choremu receptę w związku z chorobami przewlekłymi. Jest to możliwe dzięki przyjętej tarczy antykryzysowej.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że dotychczas taka możliwość istniała, ale tylko ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia i zagrożenie życia. Obecnie te zapisy rozszerzono. Farmaceuta może wystawić receptę sobie i swojej rodzinie oraz pacjentom cierpiącym na choroby przewlekłe, a nie tylko w nagłej sytuacji. Wiceminister zaznaczył, że takie rozwiązanie było postulowane przez samorząd aptekarski od wielu lat. "Teraz, gdy rola aptek jest jeszcze większa niż zwykle, chcemy, aby farmaceuci mieli dodatkowe uprawnienia i w tej trudnej sytuacji mogli jeszcze bardziej pomóc swoim pacjentom" - mówił Janusz Cieszyński.

Recepta pod warunkiem

Tomasz Leleno - rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej podkreślił, że chodzi o ściśle określone sytuacje dotyczące pogorszenia stanu zdrowia i zagrożenia życia ze względu na istniejące choroby przewlekłe. Musi być spełniona przesłanka zagrożenia zdrowia lub życia, ale nie musi ono być nagłe, lecz może dotyczyć obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i nieczynnych przychodni.

Recepta powinna dotyczyć chorób przewlekłych takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy astma w sytuacji, gdy lekarz prowadzący jest niedostępny i nie może wystawić nawet e-recepty - tłumaczył rzecznik.

Niezbędne informacje dotyczące tarczy antykryzysowej umieszczono na stronie www.gov.pl/tarczaantykryzysowa.

www.wiadomosci.onet.pl

Powodów do paniki nie ma. Leków nie zabraknie

- Obecnie apteki dysponują odpowiednimi zapasami leków na najbliższe miesiące. Nie ma więc realnego zagrożenia ani powodu, dla którego pacjenci powinni robić zakupy „na wszelki wypadek”. Wystrzegajmy się takich zakupów i pod żadnym pozorem nie ulegajmy emocjom. To właśnie zakupy dokonywane pod wpływem negatywnych emocji mogą doprowadzić do gwałtownego i niczym nieuzasadnionego wzrostu popytu na niektóre leki, m.in. przeciwwirusowe, przeciwzapalne czy przeciwbólowe. Konsekwencje realizacji takiego scenariusza byłyby łatwe do przewidzenia – tłumaczy w rozmowie z Onetem Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Czytaj więcej.

OBOWIĄZUJĄ NOWE ZASADY ZACHOWANIA

Kancelaria Premiera Kancelaria Premiera
@PremierRP
View on Twitter

🎥 Przychodzi moment, kiedy role się odwracają i to nasze dzieci uczą nas, jak żyć i walczyć z wirusem. Zostańmy w… https://t.co/MWfOSZBR0u

702 See PremierRP's other Tweets
INFORMACJE
www.nia.org.pl

COVID-19 Apteki szpitalne

Rekomendacje dla aptek szpitalnych dotyczące:

 • Współpracy z hurtownią 
 • Regulacji pracy w celu ograniczenia kontaktów pomiędzy pracownikami podmiotu leczniczego 
 • Eliminacji źródeł przypadkowego zakażenia

  Czytaj więcej tutaj.

   www.nia.org.pl

   Dostawa produktów leczniczych do pacjenta. Lecznictwo szpitalne

   Na czas epidemii:

   • hurtownie mogą dowozić leki do pacjentów objętych programami lekowymi i w chemioterapii ambulatoryjnej
   • pacjent może otrzymać leki na maksymalnie 6 miesięcy
   • u pacjentów stabilnych zalecana jest telekonsultacja

   Czytaj więcej tutaj.

    www.nia.org.pl

    Komunikat Prezesa URPL z w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro używanych w diagnostyce zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2

    Zgodnie z art. 10 ust. 2 ww. ustawy zabrania się dostarczania i udostępniania osobom, które nie są profesjonalnymi użytkownikami, z przeznaczeniem do samodzielnego używania, wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro innych niż pojemniki na próbki, sprzęt laboratoryjny ogólnego zastosowania lub wyroby do samokontroli. Zgodnie z art. 94 ust. 2 ww. ustawy za złamanie tego przepisu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Czytaj więcej tutaj.

    www.nia.org.pl

    Decyzje prezesa URPL w sprawie skrócenia terminu ważności pozwolenia na dopuszczenie do obrotu (marzec 2020)

    Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał decyzję w sprawie skrócenia terminu ważności pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktom leczniczym, których wykaz znajduje się w dokumencie poniżej. Niniejsze zestawienie przedstawia decyzje wydane w marcu 2020 r. Czytaj tutaj.

    WIELKANOC 2020
    Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
    NIA

    Długa 16, Warsaw
    Poland

    tel. 226350670
    nia@nia.org.pl
    Anulowanie subskrypcji
    MailerLite