|
|
|
Z naszej perspektywy kluczowym wydarzeniem mijającego roku była nowelizacja prawa farmaceutycznego, wprowadzająca po raz pierwszy w historii regułę nazywaną „Apteką dla Aptekarza”. Zgodnie z tą zasadą prawo do prowadzenia aptek posiadają wyłącznie farmaceuci lub wybrane spółki prowadzone przez farmaceutów. Regulacja ustaliła limit czterech aptek jakie mogą posiadać poszczególne podmioty oraz wprowadziła postulowane od lat kryteria demograficzne i geograficzne przy uzyskiwaniu zezwoleń na nowo otwierane placówki. W życie weszła także norma pozwalająca odsprzedać leki z likwidowanej apteki, innej aptece lub hurtowni. Przyjęte rozwiązania pokazały, że obrany przez ustawodawcę kierunek już po kilku miesiącach obowiązywania ustawy okazał się słuszny - stabilny poziom cen leków, widoczna równowaga między podmiotami i uspokojenie rynku, a także zawodowa i finansowa odpowiedzialność farmaceutów za prowadzenie aptek to jej najważniejsze skutki. Mijający rok to także owocna współpraca z inspekcją farmaceutyczną w kwestii przestrzegania przepisów antykoncentracyjnych. Owocem tej współpracy okazała się, korzystna dla samorządu aptekarskiego, seria przełomowych wyroków przed sądami administracyjnymi, na które czekaliśmy od kilkunastu lat.
Cieszy nas fakt, że do grona instytucji wspierających zasadność zakazu reklamy aptek dołączył Sejm RP, który w stanowisku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że regulacja ta nie narusza swobody działalności gospodarczej i jest zgodna Konstytucją RP. Ważnym wydarzeniem z punktu widzenia farmaceutów było powołanie w tym roku Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), mającej na celu stworzenie i wdrożenie informatycznego systemu weryfikacji autentyczności produktów leczniczych. Naczelna Izba Aptekarską jest jedną z czterech organizacji od początku zaangażowanych w ten strategiczny dla całej branży farmaceutycznej projekt. Duże zmiany wprowadziliśmy również w obszarze polityki informacyjnej naszej organizacji. Jesteśmy zdeterminowani, aby ten obszar z sukcesem rozwijać także w nadchodzącym roku, dostarczając naszym interesariuszom niezbędnych informacji - zarówno za pośrednictwem tradycyjnych, jak i nowoczesnych narzędzi komunikacji.
Mówiąc o nadchodzącym roku, z pewnością nie zabraknie w nim wyzwań stojących przed naszą organizacją. Duże nadzieje wiążemy zarówno z powstałym w resorcie zdrowia zespołem ds. ustawy o zawodzie farmaceuty, jak i tym zaangażowanym w wypracowanie koncepcji opieki farmaceutycznej. Liczymy, że z początkiem nadchodzącego roku prace w tych dwóch obszarach osiągną odpowiednią dynamikę. Efektem przyjętych regulacji powinno być jasne i czytelne określenie zadań stojących przed farmaceutami, a także stworzenie ram prawnych do świadczenia profesjonalnej opieki farmaceutycznej przez aptekarzy. W naszej ocenie oba akty prawne powinny być fundamentem pracy każdego z nas.
2018 r. będzie rokiem kontynuacji rozmów na temat rozwiązania kwestii nocnych dyżurów aptek. Rozmowy z naszymi partnerami prowadzone są w atmosferze wzajemnego zrozumienia, dlatego są podstawy ku temu by sądzić, że to właśnie nadchodzący rok przyniesie w tej kwestii prawdziwy przełom.
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska - prezes NRA
|