PLB VALDYBOS NAUJIENLAIŠKIS

2019/01

2019 metų liepos 1–4 dienomis Nidoje vyks PLB ir PLJS lyderių suvažiavimas, skirtas Pasaulio lietuvių metams ir Chartos 70-mečiui paminėti.

Suvažiavimą remia:

„Lietuvių chartai“ – 70

1949 m. birželio 14 d. Augsburge, Vokietijoje, Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto išleistas leidinys, dar žinomas „Lietuvių chartos“ ar „Lietuvių chartijos“ pavadinimu, padėjo Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pagrindus, subūrė ir įprasmino Antrojo pasaulinio karo metu už Lietuvos ribų išsibarsčiusių lietuvių pastangas toliau kovoti dėl Lietuvos nepriklausomybės ir stengtis bet kokia kaina išlaikyti ne tik šeimos ir giminystės, bet ir tautinį ryšį, kad „svetimoj žemėj kiekvienas sutiktas tautietis [būtų] mielas kaip brolis“.

Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje eksponuojamą „Lietuvių chartą“ galima pamatyti iki rugpjūčio mėnesio. LNB/Vygaudo Juozaičio nuotr.

Plačiau skaitykite: www.pasauliolietuvis.lt

Grįžimas į Tėvynę: kokie iššūkiai laukia?

Spalio 28 d. Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pirmininkė Dalia Henke dalyvavo LRT televizijos laidoje „LRT forumas“, kurią veda žurnalistas  Raigardas Musnickas. Laidos tema – emigrantų sugrąžinimas į Lietuvą.

Laidoje taip pat dalyvavo Ministro Pirmininko patarėjas Skirmantas Malinauskas, ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka, Seimo LVŽS frakcijos narys Virgilijus Poderys, TS-LKD frakcijos narys Žygimantas Pavilionis, KTU Socialinių, humanitarinių mokslų fakulteto dekanas dr. Ainius Lašas, Verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.

Dalia Henke sako: „Žmonės ieško pagarbos ir nuolankumo, o nebūtinai finansinių privalumų kitose šalyse. Jūs galvojate, kad lengva palikti šeimą, kartais ir vaikus, ir svetur, nežinant kalbos ypatumų, surasti kitus namus? Tai yra be galo sudėtinga ir apie tai niekas nešneka. Žmonės dažnai išvažiuoja būtent ne iš gero gyvenimo, kiti per tai pareiškia savo politinį apsisprendimą“.

Žiūrėkite laidos įrašą:

Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pirmininkė Dalia Henke kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių dėl pagalbos Venesuelos lietuviams.

Dalia Henke pabrėžia: „Mūsų pareiga rūpintis tautiečiais, kur jie bebūtų, ypač jiems tapus politinės krizės įkaitais. Verdant debatams dėl pilietybės išsaugojimo, turime galimybę susitelkti ir parodyti tikrą lietuvišką solidarumą, vertą Kovo 11-osios ir Sausio 13-osios laužų. Šiandien nesvarbu, ar Venesueloje kenčia Lietuvos piliečiai, ar tautiečiai. Jie lietuviai ir to pakanka, kad jiems būtų ištiesta mūsų pagalbos ranka. Raginu Lietuvos institucijas skubos tvarka imtis priemonių dėl tautiečių iš Venesuelos perkėlimo į Lietuvą, o visas pasaulio lietuvių bendruomenes kviečiu bendrai telkti lėšas, kad palengvintume Lietuvos biudžeto naštą.“

Susitikimas su Seimo Pirmininku

Sausio 31 d. PLB pirmininkė Dalia Henke su LR Seimo ir Pasaulio Lietuvių Bendruomenės komisijos pirmininku Antanu Vinkumi bei PLB atstove Lietuvoje Vida Bandis susitiko su LR Seimo Pirmininku Viktoru Pranckiečiu. Susitikime buvo kalbama apie būsimą referendumą dėl pilietybės išlaikymo. 

Dalia Henke teigia: „Laiko lieka vis mažiau iki gegužės 12 dienos. Reikia visiems dabar susitelkti Lietuvoje, visoms valdžioms, visiems partijų lyderiams ir net Bažnyčios atstovams ir kviesti tautiečius vienytis bei spręsti pilietybės išsaugojimo klausimą.“  Dalia Henke apgailestavo, kad pagal dabar galiojančius įstatymus PLB neturi teisės vykdyti referendumo viešinimo kampanijos, nes nėra referendumo iniciatorė.

Šių metų sausio 11 d. Seimas po svarstymo pritarė Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės ir Referendumo įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama įtvirtinti naują referendumo šalininkų sąvoką. Tam, kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

LR Seimo kanceliarijos nuotr.

REGISTRUOKIS IR BALSUOK!

Apsilankymas Vyriausiojoje rinkimų komisijoje

Sausio 29  d. PLB pirmininkė Dalia Henke ir PLB atstovė Lietuvoje Vida Bandis lankėsi Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (toliau VRK), su VRK pirmininke Laura Matjošaityte ir VRK atstovu, atsakingu už balsavimą užsienyje Mindaugu Skačkausku (nuotraukoje) kalbėjosi apie balsavimo užsienyje organizavimą. VRK atstovai informavo, kad registracijos sistemoje rinkėjai galės registruotis nuo vasario 10 dienos. Kadangi numatoma, kad referendumas vyks tą pačią dieną kaip ir Prezidento rinkimai (gegužės 12 d.), balsavimo biuleteniai diplomatines atstovybes ir konsulines įstaigas turėtų pasiekti iki balandžio 15 d. Komisijos atstovai informavo, kad yra įdiegti pakeitimai, sudarantys galimybę elektroninės rinkėjų, balsuojančių užsienyje, registracijos sistemos paslauga naudotis ir Apple išmaniųjų įrenginių vartotojams.

Vyksta Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pilietinė akcija, kuria siekiama skatinti po visą pasaulį migruojančius lietuvius nepamiršti savo pilietinės pareigos ir aktyviai balsuoti artėjančiuose Lietuvos Respublikos Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose bei planuojamame referendume Lietuvos pilietybei išsaugoti. Iniciatyvos tikslas – pateikti informaciją apie tai, kaip tapti rinkėju, apie balsavimo procesą, kandidatus ir jų rinkimines programas. Visą mūsų skelbiamą informaciją pasieksite per svetainę www.musumetasdabar.lt ir Facebook puslapį www.fb.com/musumetasdabar. Kviečiame sekti ir aktyviai dalintis.

PLB pirmininkė Dalia Henke apie pilietybės išsaugojimą LRT RADIJO informacinėje laidoje „Ryto balsai“:

Pasaulio lietuvių rašytojų suvažiavimas

Pasaulio Lietuvių Bendruomenė (PLB) kartu su Lietuvos Rašytojų sąjunga ir Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu Pasaulio lietuvių metams paminėti rengia pasaulio lietuvių rašytojų suvažiavimą Vilniuje 2019 m. gegužės 5–7 dienomis.

Projekto tikslas – kultūrine veikla prisidėti prie Pasaulio lietuvių rašytojų tautinio tapatumo išsaugojimo, gyvo ryšio su tėvyne išlaikymo ir Lietuvos gerovės kūrimo per diasporos kultūros profesionalų dalijimąsi žiniomis, patirtimis ir socialiniais ryšiais.

Šiame suvažiavime kviečiame dalyvauti įvairiose šalyse gyvenančius ir kuriančius lietuvius ir lietuvių kilmės rašytojus.

Norinčius dalyvauti prašome registruotis adresu kultura@plbe.org ir cc: jurate@caspersen.ch

Vizitas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje

Sausio 30 d. Pasaulio Lietuvių Bendruomenės (PLB) pirmininkė Dalia Henke ir PLB atstovė Lietuvoje Vida Bandis susitiko su švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi (nuotraukoje). Susitikimo metu buvo tariamasi dėl pasaulio lietuvių mokslo ir kultūros simpoziumo organizavimo Lietuvoje. Buvo kalbama lituanistinio šveitimo klausimu, PLB atstovės papasakojo apie PLB veiklą, pristatė PLB valdybos veiklos planus.  

Referendumas dėl pilietybės išsaugojimo

LRT laidos „Dienos tema“ žurnalistas Audrius Matonis apie referendumą dėl dvigubos pilietybės kalbasi su Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pirmininke Dalia Henke ir LR Seimo nariu Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijos seniūnu Audroniu Ažubaliu.  

Dalia Henke akcentuoja: „referendumas – ne dėl dvigubos pilietybės, o dėl įgytos pilietybės išsaugojimo. Tai yra svarbiausias ir esminis dalykas, kuris dabar priešina tautiečius, gyvenančius ne Lietuvoje ir gyvenančius čia, Lietuvoje.“

 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo parama

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas paskirstė valstybės paramą viešosios informacijos rengėjų teiktiems kultūros ir meno, medijų raštingumo ugdymo ir šviečiamiesiems bei visuomenės informavimo saugumo stiprinimo projektams 2019 metams.

Projektui „Pasaulio lietuvių metai" leidinyje „Pasaulio lietuvis“  skirta 10 tūkst. eurų.

Projektui „Pasaulio lietuviai ir Lietuva“ svetainėje www.pasauliolietuvis.lt skirta 4 tūkst. eurų.

Globalios Lietuvos apdovanojimai

Jau 7-oje tarptautinio profesionalų tinklo Global Lithuanian Leaders apdovanojimų ceremonijoje Lietuvos Nacionalinėje Filharmonijoje dalyvavo ir PLB Valdybos nariai Rimvydas Baltaduonis, Vaidas Matulaitis, Vida Bandis ir Vladas Oleinikovas (nuotraukoje). Vaidas Matulaitis buvo išrinktas šių apdovanojimų nominantu už Estijos ir Lietuvos 100-mečių jungtis. Užsienio reikalų ministerijos teikimu už viso gyvenimo nuopelnus apdovanojimas skirtas „Amerikos balso“ lietuvių skyriui. Džiaugiamės kolegomis iš GLL, atliekančiais svarbią misiją jungiant lietuvių profesionalus visame pasaulyje bei sveikiname puikiai suorganizavus šią šventę!

Susitikimas su Vatikano apaštaliniu nuncijumi Lietuvoje

Pasaulio Lietuvių Bendruomenės (PLB) pirmininkė Dalia Henke ir PLB atstovė Lietuvoje Vida Bandis susitiko su apaštališkuoju nuncijumi Lietuvoje arkivyskupu Pedro Lópezu Quintana (nuotraukoje). Susitikimo metu PLB pirmininkė užsienio lietuvių vardu padėkojo už popiežiaus vizitą Lietuvoje, kuris sutraukė ir daug lietuvių iš užsienio, taip pat kalbėjo apie lietuvių bendruomenių veiklą, užsienio lietuvių sielovadą.

XXII Pietų Amerikos lietuvių jaunimo suvažiavimas

PLB valdybos narys, PLB sielovados ir Pietų Amerikos reikalų komisijos pirmininkas prelatas Edmundas Putrimas dalyvavo Brazilijoje vykusiame Pietų Amerikos lietuvių jaunimo suvažiavime. Prelatas E. Putrimas yra suvažiavimo iniciatorius ir pradininkas.Suvažiavime dalis laiko skiriama diskusijoms, paskaitoms, dalis – stovyklai. Suvažiavimo metu vyksta susitikimai su lietuvių bendruomene, taip pat aplankomos miesto, kuriame rengiamas suvažiavimas, įžymybės. Pirmasis suvažiavimas vyko Argentinoje, vėlesnis Brazilijoje, dar vėliau Urugvajuje, taip jau 22 metus ir vyksta suvažiavimai rotacijos būdu vis kitoje šalyje. 

Žurnalo „Pasaulio lietuvis“ vasario numeryje skaitykite:

Facebook
PRENUMERUOTI

PLB valdyba

PLB pirmininkė Dalia Henke

El. paštas: pirmininke@plbe.org

PLB atstovybė Lietuvoje: Gedimino pr.53, 

Seimo III rūmai, 212 k. Vilnius

El. paštas: plbav@lrs.lt

www.plbe.org

www.pasauliolietuvis.lt

SHARE FORWARD
MailerLite