view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Aktualności
Rzeczpospolita

Mafia lekowa rozbita

Wpadło 11 osób zaangażowanych w nielegalny odwrócony łańcuch dystrybucji leków. Medykamenty trafiały za granicę, a handlarze osiągali krociowe zyski.

Prokuratorzy i policjanci z Warszawy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji nielegalnie skupowała z aptek niezbędne dla ratowania życia leki warte miliony złotych, z przeznaczeniem ich do wywozu za granicę Polski - wbrew prawnemu zakazowi.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie policjanci przeszukali ponad 100 miejsc m.in. w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Radomiu, Lublinie, a także w Wielkopolsce i na Śląsku. Zatrzymali 11 osób biorących udział w nadużyciach.

- Wśród nich są między innymi kierownicy aptek, organizatorzy sieci aptek, jak również osoby faktycznie zarządzające aptekami i hurtowniami farmaceutycznymi na terenie kraju - mówi "Rzeczpospolitej" Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w tej spektakularnej sprawie. Czytaj dalej na www.rp.pl lub więcej na rmf 24.pl

polityka zdrowotna

10 prób przemytu leków z Rosji do Polski w dwa tygodnie

Kolejne dwie próby przemytu leków udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z przejścia granicznego w Gołdapi. W ciągu ostatnich dwóch tygodni już 10 razy próbowano przez to przejście nielegalnie wwieźć lekarstwa do Polski.

5 listopada,  około godz. 12.30, do odprawy zgłosił się obywatel Litwy kierujący samochodem osobowym marki Peugeot. Pojazd został skierowany do sprawdzenia w Budynku Kontroli Szczegółowej. Tam, w podszybiu pojazdu wykryto ponad 35 opakowań produktów leczniczych (różnego rodzaju krople, maści, leki na uspokojenie) niezgłoszonych do odprawy celnej. Lekarstwa zatrzymano zaś kierowca za przemyt leków został ukarany mandatem karnym. Więcej na www.politykazdrowotna.com

Radiowa Jedynka
Obowiązek szczepień

O obowiązku szczepienia na antenie radiowej jedynki mówił wiceprezes N aczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak. Zapraszamy do wysłuchania audycji dostępnej po kliknięciu w ten link


.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

To europejska Inicjatywa Zdrowotna, w tym roku obchodzona w dniach 12–18 listopada 2018 r.. Celem Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach jest zwrócenie uwagi i podniesienie świadomości zarówno społeczeństwa, polityków jak i profesjonalistów medycznych na temat niezwykle groźnego zjawiska w obszarze zdrowia publicznego, jakim jest narastająca i szybko rozprzestrzeniająca się oporność na antybiotyki wśród drobnoustrojów wywołujących najważniejsze i najpowszechniejsze zakażenia u człowieka.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach wspiera Parmaceutical Group of the European Union.

Sfałszowane leki

Udaremniony przemyt sfałszowanych leków. Jakie konsekwencje dla zdrowia pacjentów może powodować zażycie takich preparatów? Materiał Wydarzeń Telewizji Polsat a w nim komentarz Naczelnej Izby Aptekarskiej.

E-zdrowie, E-recepta

CSIOZ przedstawiło film instruktażowy dotyczący składania wniosku o dostęp do Systemu P1 dla aptek oraz punktów aptecznych.

Serializacja

Najważniejsze informacje na temat Dyrektywy fałszywkowej znajdziesz tutaj

Do wyznaczonego terminu obowiązywania nowych przepisów i rozpoczęcia prowadzenia weryfikacji autentyczności leków pozostało:

Days
Hours
Minutes
Seconds
Zapowiedzi
VI edycja Konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych

Już po raz szósty rozpoczyna się naukowa rywalizacja, do której przystąpić mogą młodzi naukowcy z dziedziny farmacji. Konkurs Lider Nauk Farmaceutycznych i nagrody, które czekają na jego laureatów, ponownie dają autorom obronionych niedawno (w latach 2017–2018) doktoratów w dziedzinie farmacji nowe możliwości rozwoju naukowego i osobistego. Więcej informacji na stronie www.nia.org.pl

III Puchar Polski Farmaceutów w Narciarstwie Alpejskim,

III Puchar Polski Farmaceutów w Narciarstwie Alpejskim,
który odbędzie się 19 stycznia 2019 r. na stoku „Złoty Groń” w Istebnej. Celem zawodów jest popularyzacja i upowszechnienie aktywnego wypoczynku na nartach, a także integracja środowiska aptekarskiego oraz doskonalenie umiejętności narciarstwa zjazdowego, zachęcenie do uprawiania narciarstwa.Organizatorami wydarzenia są: Śląska IZba Aptekarska oraz Hurtap. Więcej informacji na stronie www.nia.org.pl

Nabór do Wojska Polskiego na stanowisko oficera-farmaceuty

Informujemy o planowanym rozpoczęciu procedury naboru do zaszczytnej służby w Wojsku Polskim na stanowisku oficera-farmaceuty. Jak w poprzednim roku nabór dla kandydatów na żołnierzy-oficerów (magistrów farmacji) służby zawodowej prowadzi Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Procedura rekrutacji kandydatów na szkolenie wojskowe w ramach 3.- miesięcznego Studium Oficerskiego podzielona została na etapy. Więcjej informacji tutaj

Nabór na szkolenie specjalizacyjne z farmacji aptecznej

Biuro Odziału Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi  zaprasza wszystkich farmaceutów zainteresowanych realizacją szkolenia specjalizacyjnego w z: FARMACJI APTECZNEJ. Więcej szczegółów tutaj.

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite