view_in_browser
AktualnościFarmacjaSamorządPrawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Sprzedaż internetowa produktów leczniczych
www.pytanienasniadanie.tvp.pl

Czy warto kupować leki przez internet?

Na co zwrócić uwagę?

Gośćmi programu Pytanie na Śniadanie byli: Michał Byliniak i Michał Sutkowski. Materiał dostępny tutaj.

Polska w obliczu braków lekowych i Brexitu
www.gazetaprawna.pl

Wielka Brytania zbroi się w leki, Polska tylko się przygląda

Wizja brexitu spowodowała, że Brytyjczycy ściągają substancje czynne z Azji i gotowe produkty z Europy. Może to być niebezpieczne dla polskich pacjentów i kosztowne dla naszych producentów.


DGP ustalił, że u jednego z chińskich wytwórców substancji czynnych zapotrzebowanie zgłoszone przez Brytyjczyków w lipcu 2019 r. wzrosło rok do roku o 225 proc. U innego – o 180 proc. Wielka Brytania potrzebuje przede wszystkim surowców wykorzystywanych w produkcji leków na choroby przewlekłe: cukrzycę, schorzenia tarczycy, kłopoty kardiologiczne i neurologiczne.

Plan lekowy

– Docierają do nas sygnały o coraz większych zapasach robionych przez Wielką Brytanię – potwierdza Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. To zresztą znajduje odzwierciedlenie w informacjach prezentowanych przez oficjalne agendy rządowe. Na szkockiej stronie rządowej Gov.scot możemy przeczytać o działaniach gabinetu Zjednoczonego Królestwa, by zapewnić jak najszerszy dostęp do leków. Krajowi producenci zostali zobligowani do zwiększania zapasów substancji czynnych, a zapasy lekowe są codziennie weryfikowane.

Brytyjska administracja odzywa się również do największych europejskich producentów leków. Udało się nam potwierdzić u dwóch globalnych graczy, że Londyn jest gotów zapłacić znacznie większą od standardowej cenę w zamian za przekazanie mu zapasów przeznaczonych na rynek europejski. Dla jasności: chodzi o opakowania, które są w rezerwie. Nie jest tak, że do Londynu trafią leki przeznaczone z góry na rynek polski. Trafią te, które mogłyby ewentualnie trafić nad Wisłę w sytuacji kryzysowej. Czytaj dalej www.gazetaprawna.pl

www.se.pl

Leki zaraz się skończą! Ekspert alarmuje

Farmaceuci skupiają się na tym, aby proponować pacjentom zamienniki, które mają ten sam skład, substancję czynną i dawkę, więc pacjenci nie powinni się obawiać przyjmowania zamienników - mówi wiceprezes NRA

Chińskie fabryki zostały pozamykane co stworzyło kolejne problemy. Jednak likwidacja fabryk to nie wszystko bowiem kilkunastu leków brakuje z uwagi na problemy firmy, która produkuje leki w Niemczech. Do tego wszystkiego dochodzi brexit, do którego przygotowuje się Wielka Brytania. Plus jest taki, że jeśli brakuje leku, który można zamienić to istnieje opcja kupienia innego, który będzie odpowiadał składowi pierwotnie kupowanego przez pacjenta. Jednak wadą tychże medykamentów jest to, że są bardzo popularne. Wyobraźmy sobie, że mamy produkt, którego miesięczne zapotrzebowanie wynosi 650, czy 800 tys. opakowań I owo zapotrzebowanie przewyższa liczbę dostępnych na rynku dostaw - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. Czytaj wywiad tutaj.

www.rp.pl

Byliniak: kryzys lekowy pokazał, że biznes jest najważniejszy

Rynkiem aptecznym zaczęły rządzić twarde mechanizmy ekonomiczne. Na pierwszym miejscu musimy stawiać interes pacjenta i jego zdrowie – mówi Michał Byliniak, prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej.


Czasowo poprawiła się dostępność do części leków bądź ich dawek, niemniej cały czas zapotrzebowania wysyłane z aptek przewyższają dostawy. Wynika to z długotrwałego charakteru części niedoborów. Trzeba pamiętać, że kryzys lekowy nie zaczął się kilka tygodni, a kilka miesięcy temu i złożyło się na niego kilka czynników – m.in. widmo brexitu, które spowodowało, że producenci z Wielkiej Brytanii musieli przenieść produkcję do innego kraju UE, ponieważ po „twardym" wyjściu z Unii mogliby być traktowani jako państwo trzecie. Nie bez wpływu był nowy obowiązek serializacji leków, który sprawił, że od 9 lutego 2019 r. wszystkie opakowania muszą mieć unikalny kod. Według niektórych powodem było załamanie na azjatyckich rynkach lekowych będących głównym globalnym dostawcą API (active pharmaceutical ingridients), czyli aktywnych substancji farmaceutycznych, z jakich wytwarzane są leki. Braki zaczęły się już kilka miesięcy temu, a ich apogeum przypadło na początek wakacji, kiedy pacjenci często realizują recepty na większe ilości medykamentów przed dłuższym wyjazdem. 

Resort zdrowia twierdzi, że leki są i powołuje się na popularne internetowe wyszukiwarki.

Trudno nam, z perspektywy apteki, ustalić, czy odmowy realizacji albo częściowa realizacja zamówień wynika z tego, że leków nie ma w Polsce w ogóle, czy z tego, że hurtownie farmaceutyczne dzielą leki – jak same mówią – nierówno, ale sprawiedliwie.

Co to znaczy?

Że to hurtownia decyduje, komu udostępni brakujące leki i że tę decyzję podejmuje zgodnie z własnym widzimisię. Nie wiemy, do kogo trafiają dostawy, bo to tajemnica handlowa. Na spotkaniach z hurtownikami padły deklaracje, że dla niektórych leków deficytowych stosuje się niestandardowy sposób zamawiania i realizacji zamówień. Deficyty zamawia się telefonicznie, co jest niezgodne z przepisami, bo zamówienie i odmowa muszą być udokumentowane w systemie. W przypadku zamówienia telefonicznego taki dokument nie ma szans powstać. Czytaj dalej www.rp.pl

www.rp.pl

Byliniak: Braki leków nie są intencjonalne

Gościem programu Karoliny Kowalskiej RZECZoPRAWIE był Michał Byliniak, prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej. Program wyemitowano 26.07.2019r. Materiał dostępny tutaj.

www.rp.pl

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska o kryzysie związanym z brakiem leków

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej gościem programu Karoliny Kowalskiej RZECZoPRAWIE. Program wyemitowano 19.07.2019r. Materiał dostępny tutaj.

www.voxfm.pl

Czy przyjęty przez niektóre hurtownie model dystrybucji leków jest korzystny dla pacjenta?

- Faworyzuje on przede wszystkim większe apteki sieciowe, które zaopatrują głównie mieszkańców dużych miast. Dla nich leki pojawiają się w pierwszej kolejności. Cierpią na tym pacjenci z mniejszych miejscowości i terenów wiejskich, dla których istnieje realny problem z zamówieniem lekówpowiedział Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że bada problem.

www.medexpress.pl

Tomasz Leleno: Stany magazynowe w hurtowniach z lekami świecą pustkami

O brakach leków w aptekach rozmawiamy z serwisem internetowym Medexpress.

Martyna Chmielewska: Czy w aptekach brakuje leków?

Tomasz Leleno: Niestety tak. Gołym okiem widać, że problem dalej istnieje. Trudności ze zdobyciem leków mogą mieć pacjenci zmagający się m.in. z chorobami tarczycy, cukrzycy, nadciśnienia czy astmy. Część z tych leków pojawiła się w aptekach. Niestety było za mało. Duża ich część została już praktycznie wykupiona.

M.Ch.: Czy pacjenci kupują leki na zapas?

T.L.: Z naszych informacji wynika, że może dochodzić do takich sytuacji. Rola farmaceutów polega na udzielaniu pacjentom zarówno niezbędnych informacji, jak również uspakajaniu i tonowaniu emocji. One nigdy nie są dobrym doradcą.

M.Ch.: Na jednej z ostatnich konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że hasło „nie ma leków w aptekach” jest nieprawdziwe. Tłumaczył, że są zamienniki, które działają równie dobrze…Jak Pan zareagował na tę wypowiedź?

T.L.: Słowa ministra zdrowia można dziś zweryfikować praktycznie w każdej aptece w kraju. Farmaceuci każdego dnia zmagają się z problemem braku leków. W mediach społecznościowych pokazują screeny komputerów z informacją z hurtowni o braku leku, który chcieliby zamówić dla swoich pacjentów. Niestety nie mogą, gdyż stany magazynowe świecą pustkami. Problem więc nadal istnieje, a wszelkie próby jego bagatelizowania z pewnością nie poprawią sytuacji.

Warto zaznaczyć, że to zdarzenie jest dla farmaceutów ogromnym wyzwaniem. Ich praca skupia się w dużej mierze na polecaniu zamienników. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie oryginalne leki można zamienić na odpowiednik. Przekazanie tej informacji pacjentowi bywa trudne. Wymaga od farmaceutów odpowiedniego poziomu empatii.

www.polsatnews.pl

Poważny problem wielu pacjentów z dostępnością do leków

Czy problem można już uznać za rozwiązany? Materiał Polsat News dostępny tutaj.

Po pierwsze farmaceuta - kampania edukacyjna
ww.nia.org.pl

Z internetu do TV. 22 lipca na ekrany telewizyjne weszła kampania edukacyjna "Po pierwsze farmaceuta"

Dotychczas spot promujący akcję dostępny był przede wszystkim w Internecie, od 22 lipca br. wyświetlany jest w stacjach Grupy TVN, w bloku reklamowym przewidzianym dla reklam społecznych.

Emisja głównego spotu wizerunkowego „Po pierwsze farmaceuta” w telewizji jest kolejnym działaniem realizowanym w ramach promocji inicjatywy. Emisja spotu rozpoczęła się 22 lipca na kanałach Grupy TVN: TVN, TVN7, TTV, TVN Style, TVN Turbo, TVN Fabuła oraz HGTV. Akcję edukacyjną zakończy merytoryczna debata na temat przyszłości zawodu farmaceuty w Polsce, która odbędzie się 26 września, podczas Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.

nia.org.pl

Włącz się w kampanię i promuj zawód razem z nami !

Ulotki informacyjne dla pacjentów oraz raport: „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019” stanowią część kampanii zainicjowanej przez Naczelną Izbę Aptekarską i Fundację Aflofarm.

„Po pierwsze farmaceuta” to inicjatywa, która ma za zadanie wzmocnić wizerunek zawodu farmaceuty w Polsce. Punktem wyjścia kampanii były ogólnopolskie badania przeprowadzone przez niezależną agencję badawczą Biostat. To pierwsze tak kompleksowe badanie, w którym wzięli udział nie tylko farmaceuci, lecz również pacjenci.

Wszystkie wnioski wynikające z badania znalazły się w raporcie: „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019”, a najważniejsze z nich również na ulotkach informacyjnych. Z treści materiałów dowiedzieć się można m.in. jak postrzegany jest w Polsce zawód farmaceuty, w czym może pomóc magister farmacji oraz czym jest opieka farmaceutyczna i jaką rolę może odegrać w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Raport dostępny jest zarówno w wersji elektronicznej na stronie popierwszefarmaceuta.pl, jak również drukowanej.

Wszystkich farmaceutów, którzy jeszcze go nie widzieli bądź chcieliby dokonać bezpłatnego zamówienia egzemplarza wraz z ulotkami informacyjnymi dla pacjentów, zachęcamy do kontaktu e-mailowego: kontakt@popierwszefarmaceuta.pl i aktywnej promocji naszego zawodu.

Komunikaty
nia.org.pl
Komunitat w sprawie wydawania z aptek tzw. "zamienników leków"

W ostatnim czasie, w związku z nasileniem się problemu braków leków, zarówno w aptekach jak i w przestrzeni medialnej pojawił się temat zamiany leku przepisanego na recepcie przez osobę wystawiającą, na inny produkt leczniczy, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym. W potocznym rozumieniu mówimy o wydaniu pacjentowi tzw. „zamiennika”.

Zamiana dotyczy zarówno wydania leku generycznego w miejsce leku oryginalnego jak i sytuacji, w której lek generyczny zostaje zamieniony na inny lek generyczny. Rozwiązanie takie ma służyć pacjentowi w sytuacji braku dostępności do leku lub np. w celu obniżenia kosztu terapii przez pacjenta. Tym samym z ogromnym zaskoczeniem i niepokojem obserwujemy opinie osób niewykonujących zawodu farmaceuty, podważające kompetencje aptekarzy w powyższym zakresie. Czytaj dalej www.nia.org.pl


nia.org.pl
Nowa funkcja m wObywatela umożliwia realizację e-Recepty

Aplikacja mObywatel własnie wzbogaciła się o nowu element. Za jej pośrednictwem apteki mogą realizować e-Receptę. Na razie dostępna jest jedynie wersja dla Androida, ale niedługo powinna pojawić się też w wersji na IOS.

eRecepta

eRecepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP; pacjent.gov.pl). Dzięki tej funkcji w aplikacji mObywatel możemy pobierać i realizować recepty wystawione przez naszego lekarza. Oprócz własnych recept, możemy też realizować recepty naszych dzieci oraz innych osób, od których otrzymamy pełnomocnictwo. Po kliknięciu w receptę aplikacja wyświetla jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach.

Do uruchomienia eRecepty na platformie mObywatel wymagane jest założenie profilu zauwanego oraz posiadanie Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli jeszcze nie mamy IKP w systemie eZdrowie, to aplikacja przy pierwszym uruchomieniu (i akceptacji regulaminu) zasugeruje jego utworzenie. Czytaj dalej www.nia.org.pl



www.nia.org.pl

Ukazał się kolejny 155/133e numer “Aptekarza Polskiego“.

Nowe wydanie dostępne tutaj.  Zachęcamy do lektury.

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite