Zobrazit_v_prohlížeči

Ministr zahraničí a zahraniční výbor by si měli předvolat ruského velvyslance k vysvětlení návrhu vyznamenání ruských okupantů

  • Skupina poslanců ruské Dumy předkládá návrh na vyznamenání vojáků, kteří od roku 1968 okupovali Československo. Přestože jde zatím pouze o poslanecký návrh, Česká republika by měla dát jasně najevo, že tento akt je nepřátelský a nepřijatelný.
  • Ministr zahraničí by si měl předvolat ruského velvyslance, sdělit mu českou pozici a požadovat po něm vysvětlení postoje, který k tomuto urážlivému návrhu přijme ruská vláda. Obdobně by si ruského ambasadora měl předvolat sněmovní zahraniční výbor.
Potřebujete vědět
Americký ministr zahraničí se sešel s německou kancléřkou Merkelovou. USA se dále staví proti projektu druhé větve plynovodu Nord Stream. Pompeo potvrdil, že Německu kvůli tomu mohou hrozit americké sankce namířené proti subjektům, které spolupracují s ruskými firmami ve vybraných odvětvích.
Vzrůstající napětí v oblasti Blízkého východu přináší i nebezpečí konfrontace mezi Izraelem a Íránem, resp. jeho proxies, jak ukázala i včerejší izraelsko-syrská přestřelka v oblasti Golan.
Policisté podezřívají bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha, že peníze vybrané mezi českými muslimy předal teroristické organizaci spojené s al-Káidou. Ukazuje to na nedostatky v českém systému prevence islámského extremismu, a to konkrétně na chybějící opatření bránící financování extremismu.
Evropská komise ve své výroční hodnotící zprávě konstatuje, že Turecko se nadále vzdaluje EU vzhledem k výraznému zhoršení situace v oblastech právního státu a základních práv a kvůli oslabení účinnosti systému brzd a protivah v politickém systému, jež přinesl vstup novelizace ústavy v platnost. Přístupové rozhovory tedy nadále zůstávají fakticky zmrazeny.
Na webových stránkách Carnegie Endowment for International Peace můžete nově najít interaktivní časovou osu, která shrnuje více než 100 událostí týkajících se čínské firmy Huawei a jejího působení v Evropě v posledních pěti letech, včetně rostoucích obav o kybernetickou bezpečnost jejího zapojení do 5G sítí.
Slovenská politická strana SPOLU – občianska demokracia vydala detailní politický program, jak bránit Slovensko před dezinformacemi. Řadu konkrétních kroků navrhuje ve 4 oblastech: (1) vytvoření pozice zmocněnce vlády pro dezinformace a strategickou komunikaci, který povede Centrum pro dezinformace a strategickou komunikaci, (2) reforma komunikace státu – založení jednotek strategické komunikace na klíčových ministerstvech, (3) silnější důraz na mediální východu na školách a (4) podpora médií a posílení veřejnoprávních médií.
Česká dezinformační kauza týdne

Dezinformátoři lžou o tom, že napadení Jakla média nepokrývají

V sobotu 25. května 2019 byl Ladislav Jakl (bývalý poradce prezidenta Klause, člen Institutu Václava Klause a nedávno zvolený člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání) fyzicky napaden. Jednalo se o agresivní a politicky motivovaný čin, neboť L. Jakl byl podle výkřiků útočníka cílem agresora právě kvůli svému politickému přesvědčení a příslušnosti k SPD. Tato zpráva přirozeně rezonovala celou dezinformační scénou. Šest ze sledovaných webů (Parlamentní listy, AC24, Aeronet, Sputnik, Nová republika a Vlastenecké noviny) za uplynulý týden o incidentu informovalo 79krát; mnohdy se jednalo o publikaci týchž článků stále dokola bez nové informační hodnoty. Takovýto čin je v každém případě zavrženíhodný, neboť politicky motivované násilí nemůže být tolerováno. Neméně zavrženíhodné je však využití podobné události k pošpiňování dalších mediálních a politických hráčů. Institut Václava Klause vydal k napadení Ladislava Jakla prohlášení, které vyšlo také na serveru Nová republika a obsahuje mimo jiné toto: “Pozoruhodné je, že česká média – s výjimkou serverů Echo24 a Parlamentní listy – o této brutální události mlčí”. Takové tvrzení není pravdivé, o incidentu informovala zpravodajská média jako iDnes, Lidovky.cz, ČT24 a mnoho dalších.

Dezinformace o klimatické debatě z pera Info.cz 

Server Info.cz zveřejnil 25. května článek svého redaktora Jana Paličky, ve kterém je popsán případ švédské dívky, která měla čelit šikaně ze strany spolužáků i školy kvůli odmítání účasti na pravidelné páteční stávce proti změně klimatu. O článku referovaly i zavedené dezinformační servery jako Parlamentní listy či ČeskoAktuálně.cz, na Facebooku pak zaznamenal téměř 6 000 interakcí.  Když se však jiný novinář rozhodl informaci ověřit, zjistil, že pochází z nevýznamného švédského webu, který už žádné další zdroje či podrobnější údaje neuvádí. Napsal tedy v rámci Evropské federace novinářů mail svým švédským kolegům, kteří mu odpověděli, že o podobném incidentu nikdy neslyšeli a zmíněný web nepovažují za důvěryhodný. Ačkoli samozřejmě není možné incident jednoznačně vyloučit, jeho pravděpodobnost je stejně jako úroveň Paličkovy práce se zdroji velmi nízká.

Tragéd týdne - Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš na svém facebookovém profilu pochválil řetězové e-maily, které dle něj mohou lidem “docela slušně nahradit tradiční média”. Řetězové maily jsou přitom často používány pro šíření dezinformací, před čímž varuje i ministerstvo vnitra.

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se