A kísérlet célja
Azért kezdtem bele ebbe a kísérletbe, mert az elmúlt egy évben a kisfiam születése miatt alig posztoltam, most viszont aktív vagyok, ezért szeretném, hogy az oldalamra látogatók is azt lássák, hogy elérhető vagyok, frissek az információk, hasznos tudást kapnak, ezért érdemes engem követni. Szóval az elsődleges cél az oldalam frissítése, aktualizálása volt.
Emellett kíváncsi voltam arra, hogy vissza tudom-e tornázni rendszeres posztolással az elköteleződési rátámat, ami decemberben 5,35% volt, az eszméletlen jó értéknek számít, januárban és februárban viszont csak 2,5% körül mozgott.
Kiindulópont
13 posztot terveztem a hónapra, február 4-től indulva kétnaponta egyet.
Előre megterveztem az összes poszt tartalmát. Ehhez először 3 kategóriát írtam fel: MCB kampány, értékadás, inspiráció.
Úgy tettem sorba a posztokat, hogy először adok, aztán kérek, tehát először értékadás, aztán inspiráció, és végül a promóció.
Az értékadó posztok között vannak tematikusak, amik visszatérnek minden hónapban (pl. Ninja-tipp, tutorial, ajánló, timehack).
Az inspiráló tartalmak leginkább a vállalkozói létről szólnak és többen tudtok azonosulni velük, ezek többnyire személyesebb posztok (pl. Miért írj arról, amiről már más is írt?).
Fontos infó, hogy közben futott hirdetésem is a My Content Book-ra, így a számok elemzésekor ezt is figyelembe kell venni.
(Sosem hirdettem még komolyabban a saját vállalkozásomat, de most a MCB kapcsán kísérletezem vele, mert nem igazán fogynak, még mindig van kb. 50 db, ami gazdára vár. De az is igaz, hogy én sem kommunikáltam annyit róla idén, mint az előző években. Egyszerűen nincs rá kapacitásom. Ilyenkor a hirdetés nagy segítség, csak jól ki kell kísérletezni a beállításokat és kreatívokat.)
Mit mutatnak a számok?
Tartalom mennyisége:
- 13 poszt: 1 hosszabb videó, 3 fotó, 9 lapozós
- 108 sztori
Teljes elérés: 14.993 fő
- Ebből 52,8% hirdetésből érkezett, és a teljes elérés 76%-a nem volt a követőm. (Tehát organikusan is érkeztek új felhasználók a posztjaimra.)
- A posztokon az elérés 10.900 fő, sztorikon 1876 (főleg követők), videókon 1403 (főleg követők). [Ezek az egyedi látogatók, nincs benne, ha valaki többször megnézte.]
Instasztorik közül a legjobb elérése a Tigris éve matricásoknak volt, 857 és 840 fő.
Megjelenések száma: 90.034 (azaz ennyiszer dobta fel a posztomat, ebben egy felhasználó többszöri megtekintése is benne van)
Profillátogatások száma: 1552 - ennek 6,7 %-a lett követő (Itt érdemes elgondolkodnom azon, hogy mit javítsak még a profilomon, hogy ez az arány magasabb legyen, vagy az is lehet, hogy nem releváns felhasználók találtak meg, akkor pedig a hirdetésen + hashtageken kell módosítani.)
Weboldal kattintás: 136 - ennek 12,5%-a lett vásárló (de nem tudni, hogy az összes vásárló instáról érkezett-e, úgyhogy ez csak találgatás, de nagy a valószínűsége, emellett még az ajánlás és hirdetés játszik főként, de instán is hirdettem)
Változás az előző hónaphoz képest:
- követőszám: 4901 ➡️ 5005 (+104)
- elköteleződési ráta: 2,55 ➡️ 2,41% (-0,09%)
A követőszám ugyan növekedett és átléptem az 5000-es határt, ami egyébként a kitűzött célom is volt a hónapra (nem álmodtam nagyot, az tény 😅), de sajnos az elköteleződési rátám nem hogy nem nőtt, hanem csökkent is. Hiába a sok értékes tartalom, ha összességében eloszlik rajtuk a reakció. Ha csak a top 3 posztokat (lásd alább), tettem volna ki, akkor növekedett volna ez az érték. Viszont most már jobban látom, hogy mit érdemes megtartani ezekből a poszttípusokból, témakörökből.
Posztok elemzése:
Megnéztem egyesével is, hogy mi volt a TOP3 poszt külön elérés, komment, mentés, like, profillátogatás szerint és ugyanúgy a fenti posztok váltogatták egymást, plusz néhol 2. vagy 3. helyre bekerült a Ninja-tipp, like-ok esetében pedig a Mallorca posztom, ami inspirációs/lapozós poszt volt szép képekkel, nem csoda, hogy like tekintetében 2. helyre került.
[Ha a posztok nevére kattintasz, meg is tudod nézni, hogy melyik bejegyzésről van szó.]
Jól látszik, hogy a lapozós posztok minden tekintetben diadalmaskodtak és az inspiráló tartalmaimat is sokkal jobban szerettétek, mint az edukáló tartalmakat. Ez egy kicsit meglepő volt számomra, azt hittem, a tippek és gyakorlati infók lesznek a kedvenceitek. A kampányposztok pedig (sajnos) egyértelműen nem kaptak nagy hangot.
Milyen érzés volt?
Nem csak a matek nem jött ki ebben a hónapban, hanem az egész folyamat nem lett a szívem csücske. Ennyi tartalmat gyártani egy hónapban főállás, főleg egy gyerkőc mellett. Nagyjából az összes munkaidőmet elvitte, főleg a lapozós posztok, de a "sima" posztokhoz is sok idő volt képet és grafikát választani. Lelkileg is kimerültem benne. Ennek köszönhetően is kellett a szünet (persze az utána egyből következő Hatásos hashtagek ebook kampány sokat adott hozzá - vagyis vett el). Pedig én alapvetően imádok instázni és tartalmat gyártani, könnyen megy, mégis sok volt ez így.
Főbb tanulságok
Alább listázom a tapasztalataimat, melyek némelyike egyértelműnek tűnik, de most igazolást is nyertek. A hirdetéseket most ebből a felsorolásból kihagyom, azok egy külön elemzést érdemelnek majd.
- A túl sűrűn kitett bejegyzések elvitték a fókuszt az előző tartalmakról, így sokkal rövidebb volt egy poszt élettartama. Miután kikerült az újabb, már elenyésző számú reakció érkezett csak az előzőre. Érdemes kevesebbet posztolni, ha nagyobb hangsúlyt akarunk adni egy tartalomnak.
- A lapozós posztok beváltották a hozzájuk fűzött reményeket: a több tartalomnak köszönhetően több időt tölt el rajta a felhasználó, ami nagyobb elérést eredményez. (Ezért jók a hosszabb szövegű posztok is, amiket élvezetes olvasni, mert növelik a poszton töltött időt, ezáltal még értékesebbnek véli az algoritmus a tartalmat.) Ráadásul a felhasználók is szeretik őket, jó visszajelzéseket kaptam róluk. Minden kategóriában lapozós posztok kerültek a TOP3-ba is, kivéve a Ninja-tippet, viszont ez egy tipikus edukáló tartalom, gyakorlati tippel, ez önmagában, egy egyszerű grafikával is sikeres.
- A legtöbben az edukáló tartalmakat mentették el.
- A Timehack nevű új sorozatommal még érdemes próbálkozni, mert önmagában nem volt rossz a statisztikája, 4 új követő érkezett róla és kikerült a felfedező hírfolyamba is, ahonnan szintén érkeztek új felhasználók és profillátogatók.
- A posztokra kevés komment érkezett, ennél sokkal több szokott általában. Érdemes finomítanom a kérdéseken, egyszerűbbeket feltenni, amikkel meg tudom mozgatni az olvasókat. (Bár például az "A vagy B verziót szeretnétek" eléggé egyszerű, mégsem vált be. Nem volt a téma elég érdekes? Ezt is meg kell vizsgálni.)
- Van előre elkészített posztsablon szettem, viszont túl sok az opció. Ha csak mondjuk 10-féle sablonom lenne és nem közel ezer, akkor sokkal gyorsabban menne a poszttervezés is. Próbálom kitalálni, hogy melyik poszttípushoz melyik sablont használjam és a jövőben mindig ehhez ragaszkodom majd, így fel tudom gyorsítani kicsit a posztkészítés folyamatát.
- Érdemes használni az instasztorikban az aktuális kiemelt matricákat, ha tudunk hozzá kapcsolódni, mert megdobhatja az elérést.
- A következő hónapot már ezekkel a tanulságokkal tervezem meg, és biztos, hogy jóval kevesebb poszt lesz. Talán heti 1, de az a kedvenceitekből, amik az elemzés során szépen kirajzolódtak.
Fontos, hogy attól, hogy ezek a típusú tartalmak nálam beváltak, nem biztos, hogy nálad is fognak működni, ezért érdemes tesztelni, kísérletezni és hasonló elemzést végezni, hogy te is finomítani tudj a tartalomstratégiádon.
|