view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Ruszyła kampania wizerunkowa zawodu FARMACEUTY

O kampanii „Po pierwsze farmaceuta”
Kampania edukacyjna „Po pierwsze farmaceuta”, prowadzona wspólnie przez Naczelną Izbę Aptekarską i Fundację Aflofarm, ma za zadanie wzmocnić i poprawić wizerunek zawodu farmaceuty w Polsce. Farmaceuci to profesjonalny, wykwalifikowany personel, który dziennie udziela 2 mln porad. Pacjenci mogą skorzystać z profesjonalnych usług blisko 27 tys. aptekarzy pracujących w ok. 14 tys. aptek. Apteki to najłatwiej dostępny element systemu ochrony zdrowia bez konieczności wcześniejszego umawiania terminu wizyty. Mogą być pierwszym miejscem, do którego pacjenci udają się po poradę.
Kampania będzie realizowana przy użyciu różnorodnych środków i kanałów komunikacji. W jej ramach planowana jest emisja spotu promującego zawód farmaceuty oraz dodatkowych spotów edukacyjnych, a także szereg innych działań promocyjnych, zarówno off- jak i online. Zachęcamy do śledzenia kampanii na Facebooku (facebook.com/popierwszefarmaceuta) oraz na stronie internetowej: www.popierwszefarmaceuta.pl.

11.04.2019r.
Inauguracja kampanii - konferencja prasowa w Centrum Prasowym PAP w Warszawie

Aby objrzeć przebieg konferencji  transmitowany na Facebooku kliknij tutaj

nia.org.pl

Tylko 10 procent Polaków chodzi do apteki po poradę. Wiedzę na temat leków czerpiemy głównie z Internetu. Rusza kampania edukacyjna „Po pierwsze farmaceuta”.

Polacy ufają farmaceutom, ale nie wiedzą, czego mogą od nich oczekiwać – ich pracę kojarzą przede wszystkim ze sprzedażą leków. To najważniejsze wnioski z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez agencję Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej.  Obie instytucje rozpoczęły 11 kwietnia pierwszą w historii zawodu farmaceuty ogólnopolską kampanię wizerunkową „Po pierwsze farmaceuta”. Akcja ma charakter edukacyjny. Jej celem jest przede wszystkim pokazanie Polakom, że farmaceuta to nie tylko sprzedawca, lecz przede wszystkim ekspert w dziedzinie farmakologii i zdrowia.

  – Chcemy pokazać polskim pacjentom, że mogą oczekiwać od nas czegoś więcej, że nasze kompetencje i uprawnienia nie sprowadzają się jedynie do wydawania leków. To pierwsza tak nowoczesna i korzystająca z tak licznych kanałów dotarcia kampania samorządu aptekarskiego w Polsce podkreśla prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Fundacji Aflofarm zależy na tym, by Polacy w odpowiedzialny sposób dbali o swoje zdrowie. Farmaceuci mogą im w tym pomóc – to bardzo dobrze wykształceni specjaliści, którzy posiadają szeroką wiedzę z zakresu farmakologii i potrafią doradzić w wielu dolegliwościach zdrowotnych, a w razie potrzeby – zalecić wizytę u lekarza. Tymczasem, jak pokazały badania, Polacy wiedzę na temat leków czerpią przede wszystkim z Internetu. I to w sytuacji, w której tuż za rogiem mają najlepszego specjalistę w tej dziedzinie – podkreśla prezes zarządu Fundacji Aflofarm, Tomasz Furman.

Tylko 13% Polaków korzysta z porad farmaceuty

W blisko 14 tys. polskich aptek pracuje w sumie 27 tys. farmaceutów. Polacy spotykają ich każdego dnia – codziennie nawet dwa miliony pacjentów odwiedza swoje apteki. Głównie po to, by kupić lek – taki był cel ostatniej wizyty w tym miejscu prawie 70% Polaków. Pokazały to badania przeprowadzone przez niezależną agencję badawczą Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej. To pierwsze w historii tak kompleksowe badania, w których udział wzięło 380 farmaceutów i 1067 pacjentów. Ich celem było sprawdzenie, jak obie grupy postrzegają zawód farmaceuty i jak wygląda relacja na linii magister farmacji – pacjent. Ich szczegółowe wyniki wraz z analizą opublikowane zostały w raporcie „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019”.

Aby uzyskać poradę w zakresie drobnych dolegliwości zdrowotnych do apteki udało się jedynie 13,4% Polaków. Po poradę dotyczącą leków – jeszcze mniej, bo zaledwie 10,2%.  To zaskakuje, bo z tych samych badań wynika, że farmaceutom ufa ponad 90% Polaków.

Wynik na poziomie 90,4% oznacza wyjątkowo duży kredyt zaufania, jaki pokładamy w farmaceutach.  Dlaczego więc pacjenci nie korzystają z ich porad? Bo nie wiedzą, że mogą o nie poprosić – zauważa prezes zarządu Fundacji Aflofarm, Tomasz Furman.

W istocie, aż trzy czwarte Polaków kojarzy pracę farmaceuty przede wszystkim ze sprzedażą leków. Trzykrotnie mniej (27%) – z udzielaniem fachowych porad na ich temat. Nie wiedząc, że specjalistę od leków mają na wyciągnięcie ręki, informacji o działaniu leków czy skutkach ubocznych pacjenci szukają przede wszystkim w Internecie (64%). Farmaceuta/apteka jako źródło wiedzy o lekach wymieniany jest jedynie przez 34% Polaków.

Farmaceuci zadowoleni z pracy, ale oczekują większych uprawnień

Farmaceuci zapytani o to, czy są zadowoleni ze swojej pracy w zdecydowanej większości odpowiedzieli tak (82,6%), choć ponad połowa (54%) uważa, że ich kompetencje nabywane podczas wielu lat ciężkich studiów i później, w trakcie wykonywania zawodu, nie są w pełni wykorzystywane.

Za farmaceutami stoi profesjonalne przygotowanie merytoryczne, wymagające 5,5-letnie studia medyczne oraz wiedza o lekach, jakiej nie posiadają przedstawiciele innych zawodów. Dzięki tym umiejętnościom farmaceuci mogą mieć realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa farmakoterapii i jakość opieki nad pacjentami, a także przyczynić się do poprawy funkcjonowania i wydajności systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. Niestety ten potencjał i wiedza nie są wystarczająco wykorzystywane – mówi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Dwie trzecie magistrów farmacji oczekuje w związku z tym większych uprawnień w stosunku do pacjentów. Farmaceuci deklarują, że są gotowi świadczyć dodatkowe usługi, m.in. przegląd stosowanych leków pod kątem możliwych interakcji.

Różne opinie farmaceutów i pacjentów

Badanie pokazało też rozbieżności między w tym, jak zawód farmaceuty postrzegają pacjenci oraz sami farmaceuci. I tak, na przykład, 83,4% farmaceutów uważa, że pacjenci kierują się ich rekomendacjami podczas podejmowania decyzji o zakupie leku. Tymczasem tylko 11% pacjentów przyznało, że faktycznie tak jest. Największy wpływ na lekowe decyzje Polaków ma lekarz – i zgadzają się z tym obie grupy (aż 92,6% farmaceutów i 63,4% pacjentów).

Dużą różnicę widać też w tym, jak obie grupy postrzegają samą aptekę. Dla 94,5% farmaceutów jest to ważny punkt konsultacji zdrowotnych, niezależny od gabinetów lekarskich. Jednocześnie tylko 35% pacjentów kojarzy aptekę jako miejsce, w którym otrzymać można poradę w zakresie zdrowia.

Działania na dużą skalę

Kampania edukacyjna „Po pierwsze farmaceuta”, prowadzona wspólnie przez Naczelną Izbę Aptekarską i Fundację Aflofarm, ma za zadanie wzmocnić wizerunek zawodu farmaceuty w Polsce. Będzie realizowana do września przy użyciu różnorodnych środków i kanałów komunikacji. Raport „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019” jest jednym z nich.

– Taka kampania jest niezbędna, nie tylko w kontekście promocji zawodu farmaceuty, ale również rozwiązań prawnych. Mam tutaj na myśli długo oczekiwaną przez całe środowisko ustawę o zawodzie farmaceuty – zauważa prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

W ramach kampanii planowana jest emisja spotu wizerunkowego promującego zawód farmaceuty oraz czterech animowanych spotów edukacyjnych. Polacy dowiedzą się z nich, w czym może im pomóc magister farmacji i jak wygląda proces jego kształcenia. Jeden z filmów opowiadać będzie o zawodzie farmaceuty szpitalnego, z którego istnienia niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę. Ostatni spot poruszy natomiast temat opieki farmaceutycznej i pokaże, jaką rolę może odgrywać farmaceuta w polskim systemie opieki zdrowotnej, o ile rozwiązanie to zostanie wprowadzone w naszym kraju w sposób systemowy. Badania pokazały, że 39,4% Polaków nie wie, czym jest opieka farmaceutyczna i jaki mógłby być jej zakres.

Trzeba podkreślić, że zależy nam przede wszystkim na tym, by dotrzeć bezpośrednio do pacjentów. Dlatego będziemy szeroko dystrybuować tysiące ulotek informacyjnych mówiących o uprawnieniach farmaceuty. Polacy dowiedzą się z nich m.in. o tym, że magister farmacji pomoże im skompletować wakacyjną apteczkę, doradzi, jak przechowywać leki, poinformuje o interakcjach czy udzieli porad w drobnych problemach zdrowotnych, a w razie potrzeby zaleci wizytę u specjalisty – prezes zarządu Fundacji Aflofarm, Tomasz Furman.

Organizatorzy chcą także zaangażować w dyskusję o zawodzie środowisko akademickie, w tym przede wszystkim studentów farmacji. Dlatego zaplanowali dyskusje panelowe, które odbędą się na wybranych uczelniach medycznych w całym kraju w kwietniu i w maju.

Akcję edukacyjną zakończy merytoryczna debata na temat przyszłości zawodu farmaceuty w Polsce, która odbędzie się we wrześniu, podczas Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.

Informacje dotyczące kampanii, zawodu farmaceuty oraz pełną wersję raportu: „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019” znaleźć można na stronie internetowej kampanii: www.popierwszefarmaceuta.pl. Raport można również pobrać klikając w okładkę poniżej.

Media o kampanii
mgr.farm
WAŻNE! Rusza pierwsza w historii kampania wizerunkowa zawodu farmaceuty…

11 kwietnia zainaugurowano pierwszą w historii kampanię wizerunkową zawodu farmaceuty. Powstaje ona dzięki współpracy Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Fundacji Aflofarm. Kampania będzie trwać od kwietnia do września, a w jej ramach emitowane będą spoty uświadamiające Polakom możliwości drzemiące w farmaceutach. Partnerem kampanii jest między innymi serwis i magazyn MGR.FARM.
Dzisiaj w Warszawie odbyła się kampania prasowa inaugurująca pierwszą w historii kampanię wizerunkową polskich farmaceutów. „Po pierwsze farmaceuta” to pierwsza tak nowoczesna i korzystająca z tak licznych kanałów dotarcia kampania wizerunkowa, której celem jest promocja zawodu zaufania publicznego jakim jest farmaceuta. Czytaj dalej na mgr.farm

rynekaptek.pl
Raport: ponad 90 proc. Polaków ufa farmaceutom. Dlaczego jednak, tak rzadko korzystają z ich porad?

W celu uzyskania porady w zakresie drobnych dolegliwości zdrowotnych do apteki udało się jedynie 13,4 proc. Polaków. Po poradę dotyczącą leków - zaledwie 10,2 proc. To dziwi, gdyż z najnowszych badań wynika, że farmaceutom ufa ponad 90 proc. Polaków.

Na konferencji w Warszawie (11 kwietnia) zostały przedstawione wnioski z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez agencję Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej dotyczące wizerunku zawodu farmaceuty. Czytaj dalej na www.rynekaptek.pl

Polecamy lekturę nowego numeru magazynu mgr.farm a w nim ekskluzywne wywiady i informacje dotyczące kampanii "Po pierwsze farmaceuta".

medexpress.pl
Ponad 90 proc. Polaków ufa farmaceutom

- Choć Polacy ufają farmaceutom, to nie wiedzą, czego mogą od nich oczekiwać - powiedziała Medexpressowi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
- Już dawno temu zauważyliśmy, że są podejmowane działania, które mają na celu osłabienie wizerunku farmaceuty. Choć ponad 90 proc. Polaków ufa farmaceutom, to nie wie, czego może od nich oczekiwać. Praca farmaceuty kojarzy się przede wszystkim ze sprzedażą leków. Celem Kampanii edukacyjnej „Po pierwsze farmaceuta” jest uzmysłowienie Polakom, jaka jest rola farmaceuty. Czytaj dalej na medexpress.pl

politykazdrowotna.com
Farmaceuta pierwszego kontaktu. Czego od aptek oczekują Polacy?

Farmaceuci od lat plasują się w czołówce zawodów cieszących się jednym z najwyższych wskaźników zaufania publicznego. Blisko 90,04 Polaków ufa farmaceutom. Znacznie mniejszy odsetek, kojarzy natomiast apteki z miejscem, gdzie mogą uzyskać poradę zdrowotną – wynika z raportu „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe”. 

-Pacjenci nie wiedzą, że farmaceuta to ekspert w dziedzinie nie tylko farmakoterapii, ale i zdrowia. Mamy szerokie kompetencje do udzielania porad farmaceutycznych. Chcemy, aby kompetencje posiadane przez absolwentów farmacji były w pełni wykorzystywane – mówi Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Czytaj dalej na politykazdrowotna.com

aptekarzpolski.pl

Ponad 90% Polaków ufa farmaceutom.

Koleżanki i Koledzy,
Z wielką przyjemnością przekazuję Państwu informację, że dnia 11 kwietnia 2019 roku oficjalnie zainaugurowaliśmy kampanię wizerunkową naszego zawodu „Po pierwsze farmaceuta”. To pierwsza w historii ogólnopolska, tak szeroko zakrojona kampania promująca farmaceutów.
Nasze środowisko czekało na nią od lat, tym bardziej, że przez ostatnie dziesięciolecia zawód farmaceuty sukcesywnie tracił prestiż i rangę, a farmaceuci sprowadzani byli do roli sprzedawcy. Nie możemy na to dłużej pozwalać, dlatego nie pozostajemy bierni w sytuacji, gdy ranga zawodu jest umniejszana. Ostatnie lata to czas wytężonej pracy samorządu nad rozwiązaniami, także prawnymi, które farmaceutom dają bezpieczeństwo, niezależność i rozwój. Chcemy, aby farmaceuta został dostrzeżony w systemie ochrony zdrowia i doceniony. Postawiliśmy sobie za cel wzmocnienie prestiżu i roli farmaceutów. Temu służyć mają, obok szeregu innych działań zmieniających otoczenie prawne, właśnie aktywności skupione wokół kampanii „Po pierwsze farmaceuta”.

Farmaceuta to nie sprzedawca!

Kampanię kierujemy przede wszystkim do naszych pacjentów, skupiamy się na promocji zawodu i katalogu usług, jakie farmaceuci mogą świadczyć w aptekach. Niestety, niewiele osób wie, czego może oczekiwać od swojego farmaceuty poza sprzedażą leków. Aby uzyskać poradę w zakresie drobnych dolegliwości zdrowotnych do apteki udaje się jedynie 13,4% Polaków. Po poradę dotyczącą leków – jeszcze mniej, bo zaledwie 10,2%.  Takie wnioski wypływają z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez agencję Biostat na zlecenie Naczelnej Izby Aptekarskiej i Fundacji Aflofarm, która jest współorganizatorem kampanii. Chcemy to zmienić poprzez ukazanie całego spektrum naszych możliwości. Celem kampanii jest również promowanie idei wprowadzenia w Polsce opieki farmaceutycznej, a także bliższe poznanie naszej profesji, również w obszarze farmacji szpitalnej i edukacji. Kampania będzie realizowana aż do września przy użyciu różnorodnych środków i kanałów komunikacji. Raport „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019” jest jednym z nich. W ramach kampanii planowana jest emisja spotu wizerunkowego promującego zawód farmaceuty oraz czterech animowanych spotów edukacyjnych. Akcję edukacyjną zakończy merytoryczna debata na temat przyszłości zawodu farmaceuty w Polsce, która odbędzie się we wrześniu, podczas Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza. Gorąco Państwa zachęcam do polubienia, śledzenia i udostępniania informacji, które na bieżąco pojawiać się będą na profilu kampanii „Po pierwsze farmaceuta” na Facebooku oraz do odwiedzania strony internetowej kampanii www.popierwszefarmaceuta.pl, na której znajdą Państwo informacje dotyczące kampanii, zawodu farmaceuty oraz pełną wersję raportu: „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019”.

Przyszłość naszego zawodu

Ta kampania jest niezbędna, nie tylko w kontekście promocji zawodu farmaceuty, ale również rozwiązań prawnych. Mam tutaj na myśli długo oczekiwaną przez całe środowisko ustawę o zawodzie farmaceuty. Rynek farmaceutyczny zmienia się bardzo dynamicznie, a to oznacza, że farmaceuci muszą stawiać czoła ciągle nowym wyzwaniom. Doświadczyliśmy tego choćby na przestrzeni ostatnich miesięcy.

We wspomnianych wcześniej badaniach ponad 90% Polaków zadeklarowało, że ufa farmaceutom, niech to będzie dla nas nobilitacja do tego, aby dać im od siebie jeszcze więcej. Bądźmy dumni z bycia farmaceutami. Proszę Państwa o pomoc w dotarciu do pacjentów z tą informacją, pokażmy czym możemy się zajmować, jak możemy im pomóc, jak ważni jesteśmy. Po pierwsze farmaceuta! Czytaj na aptekarzpolski.pl

Aktualności
politykazdrowotna.com
M. Miłkowski o zmianach w ustawie refundacyjnej oraz o ustawie o zawodzie farmaceuty

Ważne zmiany w ustawie refundacyjnej są już po uzgodnieniach wewnętrznych i lada dzień przyjmie je kierownictwo MZ. Ale wiceminister Maciej Miłkowski zapowiada też szybkie zmiany także innych przepisów dotyczących leków. Chodzi m.in. o obecność kierownika apteki w godzinach jej otwarcia oraz ustawę o zawodzie farmaceuty.

Nowelizację jakich przepisów związanych z lekami planuje Pan w najbliższym czasie?

Planujemy przede wszystkim nowelizację ustawy refundacyjnej. Projekt już jest po uzgodnieniach wewnętrznych – teraz musi zostać zaakceptowany przez kierownictwo. Potem trafi do konsultacji społecznych. Chcemy jeszcze wsłuchać się w uwagi środowisk.

Kolejne ważne przepisy to ustawa o zawodzie farmaceuty – bardzo oczekiwana przez środowisko farmaceutów. Czytaj całość na politykazdrowotna.com


politykazdrowotna.com
Farmaceuta - zawód deficytowy. Ilu jest farmaceutów w Polsce?

Dziś pisaliśmy o wysypie uczelni chcących kształcić pracowników medycznych. W kierunku farmacji chce kształcić Uniwersytet Opolski. Zapytaliśmy co o tym sądzi Naczelna Izba Aptekarska. 

Zawód farmaceuty od wielu lat zalicza się do grupy tzw. zawodów deficytowych, dlatego tak ważne jest zwiększenie liczby absolwentów kończących te ciężkie i wymagające studia. W tym kontekście z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę Uniwersytetu Opolskiego, który w najbliższym czasie planuje stworzyć u siebie odpowiednie warunki umożliwiające kształcenie studentów na kierunku „farmacja” - pisze Tomasz Leleno, Rzecznik Prasowy NIA. Czytaj dalej na politykazdrowotna.com

rynekaptek.pl
MZ wydłuży ważność starych druków recept

Postanowiliśmy wydłużyć vacatio legis rozporządzenia w sprawie recept do końca 2019 roku – poinformował "Rzeczpospolitą" wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

O konieczności wydłużenia okresu przejściowego dla rozporządzenia z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia Naczelna Rada Lekarska.

Według samorządu lekarzy, 18 kwietnia straciłyby ważność stare druki recept, na których widnieje podpis lekarza, pielęgniarki czy położnej. Zatem wydrukowane wcześniej recepty musiałyby zostać zniszczone, a wydrukowane nowe.

– To byłaby niepotrzebna strata papieru i kłopot dla pacjentów, którzy musieliby wracać do lekarzy po prawidłowo wypisaną receptę - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Resort zdrowia przychylił się do uwag lekarzy i farmaceutów. Czytaj dalej na rynekaptek.pl

Ostatnie pożegnanie Śp. Edwardy Kędzierskiej

Naczelna Rada Aptekarska oraz polscy aptekarze z żalem żegnają zmarłą dnia 4. kwietnia 2019 roku panią magister farmacji Edwardę Kędzierską,pierwszego w historii odrodzonego samorządu aptekarskiego Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej. Jej odejście jest bolesną stratą dla całego środowiska.

Edwarda Kędzierska wniosła ogromny wkład w rozwój aptekarstwa polskiego. Była orędownikiem reaktywowania samorządu aptekarskiego i aktywnie uczestniczyła w działaniach, które doprowadziły do jego odrodzenia.  Środowisko aptekarzy i farmaceutów darzyło Ją wielkim zaufaniem, którego wyrazem było powierzenie Edwardzie Kędzierskiej przez I Krajowy Zjazd Aptekarzy funkcji Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej w latach 1991 – 1995.  Czytaj więcej na nia.org.pl

Łukasz Waligórski - redaktor naczelny MGR.FARM i członek samorządu aptekarskiego - Brązowym Liderem Farmacji 2019

We wtorek 9 kwietnia 2019 r. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się uroczysta gala 13. edycji ogólnopolskiego Konkursu „Liderzy Ochrony Zdrowia”. W kategorii „Lider farmacji” trzecie miejsce i statuetkę Brązowego Lidera otrzymał magister farmacji Łukasz Waligórski, redaktor naczelny serwisu i magazynu MGR.FARM.

- Ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie i zobowiązanie. Moją pasją i misją od zawsze była wiedza. To ona czyni z farmaceutów specjalistów w swojej dziedzinie i pozwala im codziennie doradzać pacjentom. Ale niezwykle ważna jest też wiedza farmaceutów na temat ich własnego zawodu - zasad jego wykonywania, przepisów, uprawnień, aktualnych działań legislacyjnych. Moja praca polega na dostarczaniu im tej wiedzy i szukaniu nowych, atrakcyjnych sposobów na jej przekazanie – powiedział Łukasz Waligórski.

nia.org.pl
Katalog najczęstszych błędów w raportowaniu aptek do ZSMOPL

Poniżej przedstawiamy katalog najczęściej występujących błędów w komunikatach obrotów i stanów, które apteki wysyłają do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Zestawienie zawiera indentyfikator błędu, wskazuje na element, którego najprawdopodobniej dotyczy błąd oraz najczęstsze przyczyny wystąpienia błędu. Czytaj na nia.org.pl

mgr.farm
Prawie wszyscy posłowie poparli zmiany w Prawie farmaceutycznym

4 kwietnia b.r. w Sejmie odbyło się głosowanie nad projektem nowelizacji Prawa farmaceutycznego, u sprawiającego walkę z nielegalnym wywozem leków. Posłowie byli w tej sprawie wyjątkowo jednomyślni. Za zamianami w przepisach głosowało 419 z nich. Nikt nie był przeciw. Od głosowania wstrzymało się tylko dwóch…
... W trakcie prac nad projektem nowelizacji wprowadzono do niego poprawkę, o którą apelował samorząd aptekarski. Dotyczyła ona możliwości zbywania przez apteki leków OTC takich podmiotów jak przedszkola czy szkoły. Wcześniejsze brzmienie zapisów mogło sprawiało, że aptekom mogły grozić poważne sankcje za sprzedaż np. leków przeciwbólowych na fakturę do szkoły. Czytaj dalej mgr.farm

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite