Cześć 💙

Z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień, codziennie, uczymy się czegoś nowego. Ken Norton ma motto, które bardzo dobrze rezonuje z rolą menedżera produktu - Popełniajmy jutro lepsze błędy. Rośniemy dzieląc się własnymi i nie tylko doświadczeniami z innymi. Dzisiaj kolejna porcja produktowych smakołyków.

Partnerem naszego newslettera jest firma  Just Join IT, najpopularniejszy portal pracy dla branży IT.  W dzisiejszym wydaniu oferty pracy z widełkami powyżej 40 000 PLN/ miesiąc!

Zaopatrz się w notatnik 📰  i swój ulubiony trunek 🍺🍸.


Życzymy dobrej lektury,

Grzegorz i Kamil

🚀 Wydanie #38: Umiejętności świetnego PMa, Sztuka negocjacji dla Product Managerów, Mapa umiejętności zawodowych, Warsztat Produktowca

Dzisiaj w środku:

✅  Produktowa prasówka

✅  Badanie zarobków branży Product Management w Polsce c.d.

✅  Kariera: Jakie umiejętności powinien posiadać idealny PM?

✅  Umiejętności miękkie: Sztuka negocjacji dla Product Managerów 

✅  Mapa umiejętności zawodowych: Od Juniora do CPO

✅  Rozwój: Nie szukaj firmy tylko etapu rozwoju, na którym ona jest

✅  Specjalnie dla Was: Warsztat Produktowca
  Oferty pracy z widełkami

📄 Produktowa prasówka

Wyselekcjonowane publikacje wokół produktu z ostatniego tygodnia:

🚀  Trwa badanie zarobków branży Product Management w Polsce

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzeciej edycji badania zarobków branży Product Management w Polsce!

Podział ze względu na stanowisko:

Wypełnij naszą ankietę (5-10 min) i pomóż zebrać interesujące dane na temat zarobków oraz oczekiwań polskich product managerów, product ownerów, liderów produktów i zespołów produktowych.

Wypełnij ankietę

Wyniki w formie raportu zostaną także opublikowane w Q1 2022!

Pomóż nam w rozpowszechnieniu ankiety i wyślij ją do znajomych, swojego zespołu albo wyszeruj w social mediach.

Pokażmy siłę społeczności 💪 🙏

🚀  Jakie umiejętności powinien posiadać idealny PM?

Bardzo często pada pytanie od naszych kolegów i koleżanek o to, czym różni się Product Owner od Product Managera? Mimo, że zdań na ten temat jest wiele, silnym argumentem jest zakres i horyzont działań taktycznych i strategicznych.

Dzisiaj pokażemy Ci całkiem inne spojrzenie na pozycję Product Managera. Każdy z nas chce się rozwijać (nawet jeśli tego nie robi aktywnie - wynika to z potrzeb ludzkości - cały czas się czegoś uczymy, ponieważ doświadczamy nowych bodźców niemalże każdego dnia).

Zamieszanie wokół oczekiwań zawsze było dla mnie jednym z najbardziej wyjątkowych i wymagających aspektów tej roli. Te zupełnie inne oczekiwania sprawiają, że praca PM jest bardzo trudna w porównaniu z innymi stanowiskami. Wynika to z tego, że to co sprawia, że jest się świetnym PM, nie można zawęzić do jednej lub dwóch obiektywnych miar. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, te oczekiwania mogą się różnić w zależności od firmy. Niektóre organizacje nie chcą nawet mieć menedżerów produktu.

Podstawowy zestaw oczekiwań dla menedżera produktu niższego i średniego szczebla może wyglądać tak:


Ciekawy podział proponuje Andy Johns
, który był Product Managerem w takich firmach jak Facebook, Twitter czy Quora.

Andy, dzieli umiejętności PMów na trzy grupy.

Umiejętności Podstawowe, które powinien posiadać każdy Product Manager:

 • Tworzy przejrzyste wymagania produktu dla inżynierów i projektantów, które dają im dobry fundament do eksploracji i budowy rozwiązania

 • Dostarcza feedback od użytkowników, który niesie ze sobą wartościową informację dla zespołu

 • Wspierając się danymi, potrafi sformułować podstawowe wnioski, które pomogą podjąć decyzje produktowe

 • Prowadzi efektywne spotkania z zespołem przekazując co chcemy osiągnąć i jakie podejmujemy kolejne kroki w tym temacie. Nie zawiera to jednak przewodzenia decyzjom osadzonym w kontekście spotkania.


Umiejętności, które powinien posiadać średni PM:

 • Rozumie klientów (Customer Insights), czyli posiada głębokie zrozumienie ich problemów i potrzeb oraz jak je dotychczas rozwiązywali uwzględniając dostępne dane.

 • Podstawowa wiedza o Designie i UX, aby razem z projektantami potrafi stworzyć produkt, który jest zrozumiały i łatwy w użyciu dla użytkowników.


Umiejętności, które powinien posiadać świetny PM:

 • Wprowadzasz na rynek nowe produkty i rozwiązania, z których użytkownicy korzystają z uwielbieniem nie spodziewając się czasem, że będą ich potrzebować.

 • Potrafisz zidentyfikować i przetłumaczyć wizję organizacji na zrozumiałą i skuteczną strategię. Skoncentrowany na celu zespół dostarczy właściwe rozwiązania na rynek.

 • Jako broker trudnych decyzji, potrafisz podejmować i pokierować efektywnie decyzjami dla organizacji i zespołu w świecie pełnym niepewności, różnych kontekstów, interesariuszy i ograniczeń.


Wszystko to łączy się w całość i pozwala na sprostanie wymaganiom innych interesariuszy o roli Product Managera.


Lenny Rachitsky, ex-Airbnb PM, doradca wokół budowy i wzrostu produktów i inwestor wskazuje 14 nawyków skutecznego Product Managera.

 • Podwyższają one jakość wyników naszej pracy

 • Przyczyniają się do sukcesu zespołu

 • Pomagają nam sprawniej rozwijać karierę


Rola Product Managera jak widać jest bardzo złożona i wymagająca. Umiejętności, które warto zdobyć i rozwijać jest tak dużo, że nie sposób być najlepszym w każdej z nich.


Warto postawić na skromne grono naszych silnych stron, w których możemy być wyjątkowi. Jednocześnie, możemy być wystarczająco dobrzy w innych, które mogą nie przychodzić nam w pełni naturalnie.


Jak szlifować umiejętności?

Wystarczy być konsekwentnym i zainwestować 15% więcej czasu zadając sobie pytanie “Jak mogę sprawić, że X będzie 15% lepsze niż obecnie?”. Lepsze, np. czytelniejsze, krótsze, pozwoli łatwiej podjąć decyzję. Ten tip od Lenny'ego działa cuda.

Dotyczy to tak prostych rzeczy jak treść emaila, wiadomości na Slacku, opisu wymagań dla produktu, prezentacji dla interesariuszy, zbliżającego się spotkania z zespołem, negocjacji z klientem, wywiadu z użytkownikami, itd. 

Powodzenia!

🚀  Zniżka 100 zł na Warsztat Produktowca od Marcina Zaremby!

7 godzin (45 lekcji) online o zarządzaniu produktami od Marcina Zaremby, szefa produktów w m.in. PizzaPortal/DeliveryHero, iTaxi, Synerise. Marcin ma tytuł Google Product Strategy Expert i jest autorem książki „Mobile dla Menedżerów”.

Warsztat Produktowca mówi jak w praktyce:

 • Badać rynek i użytkowników,

 • Podejmować decyzje produktowe,

 • Organizować zespół,

 • Zarządzać produktem,

 • Komunikować się z zespołem i interesariuszami

Wszystko w oparciu o prawdziwe kejsy ze swojego doświadczenia. Dodatkowo w ramach kursu jest kilka materiałów bonusowych dla osób, które chcą liznąć strategii produktowej na poziomie Head of Product lub CPO.


Zrób sobie prezent na nowy rok i naucz się czegoś nowego! Odpisz na tego maila, aby otrzymać zniżkę 100 zł na kurs. Liczba zniżek ograniczona. Kto pierwszy ten lepszy!

🚀  Zarządzanie Produktem: Mapa umiejętności zawodowych

💰 Praca: Najlepsze oferty pracy dla Product Managerów

Product Manager, EHR@ Docplanner Tech
Widełki: 22 500 - 42 500 PLN

Doświadczeniem w zarządzaniu produktami w firmach B2B SaaS zajmujących się oprogramowaniem. (Doświadczenie w oprogramowaniu medycznym to plus). Przedsiębiorcze nastawienie w pracy. Umiejętność opracowywania produktów w oparciu o dane. Znajomość języka angielskiego. 


Product Development Director
@ Trans.eu Group SA
Widełki: 25 000 - 32 000 PLN

Doświadczenie na stanowisku kierowniczym w dziale rozwoju produktów o dużej skali i szerokim zasięgu. Zarządzanie zespołem i wyznaczanie priorytetów. Zainteresowanie nowinkami technologicznymi. Znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym (C1). Praca w metodykach Agile/zgodnie z filozofią Lean Product Management.

Znajomość Jiry oraz narzędzi do modelowania procesów (np. Enterprise Architect, Visual Paradigm, Visio) w codziennej pracy.


Pozostałe oferty:

Product Owner @ Evolution

Product Manager @ Woo Network

Product Manager@ IDEMIA


PS. Chcesz, aby Twoja oferta pojawiła się w newsletterze? Dodaj ją na Product Jobs Hub!

Więcej produktowych ofert pracy z Polski, Europy i Świata znajdziesz na Product Jobs Hub.

🚀  Wypróbuj Premium

Premium to dedykowany newsletter, dostęp do społeczności produktowych praktyków, pełne archiwum wydań newslettera, obszerna baza produktowej wiedzy i… wiele więcej!

Dołącz do produktowych praktyków w Premium

🚀  Sztuka negocjacji dla Product Managerów

Sztuka negocjacji to jedna z najważniejszych umiejętności Product Managera. Być może wcześniej nie myślałeś/aś o tym w ten sposób, ale pomaganie zespołom w podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji to negocjacje.

Negocjacje definiuje się jako proces osiągania porozumienia, w którym dwie lub więcej stron ma przeciwstawne interesy. Nawet zrozumienie i opanowanie podstaw negocjacji może mieć ogromne znaczenie dla Twojego zespołu i Twojej kariery.

 1. Pamiętaj, że menedżerowie produktów pomagają podejmować wiele decyzji każdego dnia i że wiele z tych decyzji to w rzeczywistości negocjacje, gdy dwie strony mają różne interesy. Na przykład menedżer produktu i inżynier decydujący wspólnie, nad czym pracować.

 2. Mówiąc o negocjacjach, często myślimy o dwóch rodzajach: 

  • Miękkich negocjacjach (koncentruje się na zachowaniu relacji, ale uzyskujemy słabsze wyniki) 

  • Twardych negocjacjach (koncentruje się na wygrywaniu, ale może zaszkodzić relacjom). 

  • Istnieje trzeci typ, zwany negocjacjami opartymi na zasadach, który jest lepszy od dwóch wcześniej wymienionych podejść, ale wymaga większego wysiłku.


Negocjacje oparte na zasadach mają na celu zjednoczenie obu stron negocjacji jako zespołu w celu znalezienia najlepszego wyniku negocjacji w efektywny sposób, który nie popsuje naszych dotychczasowych relacji. Kluczowe elementy to:

 • Współpracuj z ludźmi tak, aby skupić się na problemach.

 • Zrozum, jakie podstawowe interesy mają największe znaczenie dla obu stron.

 • Wygeneruj kreatywne opcje rozwiązania problemu.

 • Zaproponuj najlepsze rozwiązanie, które spełnia wspólny i obiektywny punkt widzenia.

Dołącz do Premium i dowiedz się więcej na temat negocjacji.

🚀  Szukasz pracy? Szukaj firmy na konkretnym etapie rozwoju.

Myśląc o zmianie zawodowej najczęściej zwracamy uwagę na konkretne firmy, możliwości rozwoju kariery i umiejętności, wynagrodzenie, kulturę pracy, zespół. Analizując ten temat, warto wziąć pod uwagę to, jaki etap rozwoju firmy i produktu może być odpowiedni dla Ciebie teraz i za chwilę.

Celem jest to, aby rola, którą obejmujesz była krokiem do przodu w Twojej karierze, umożliwiała zdobycie nowych umiejętności, budowę marki, pewności siebie, przybliżyła Cię do osiągnięcia długookresowych celów zawodowych i prywatnych.

Jaki poziom organizacji zatem powinien to być? Który z poniższych czterech?Dołącz do Premium i dowiedz się kiedy i na co warto zwrócić uwagę podejmując tę decyzję.

To już wszystko na dzisiaj. Podziel się tym newsletterem wśród znajomych. Prześlij im ten materiał lub zaproś do www.productart.pm.

Z produktowymi pozdrowieniami,
Grzegorz i Kamil