otwórz w przeglądarce
facebook instagram
16 Listopada 2020
Newsletter #1

W zeszłym tygodniu obchodziliśmy w Polsce 102 rocznicę odzyskania niepodległości. Kiedyś walczyliśmy o powrót Polski na mapę, a teraz wiele miejsc związanych z biznesem kawowym walczy o przetrwanie. Dzisiaj trochę o tej walce, ale także o kawie w przedwojennej Polsce i polskiej Mistrzyni Świata Baristów. 

Szybkie wiadomości ze świata kawy


Sensory Summit odbył się w nowej odsłonie

W ostatnim tygodniu odbyła się jedna z najważniejszych kawowych imprez roku - Sensory Summit. Tym razem całkowicie online - uczestnicy dostali wszystkie potrzebne sprzęty pocztą, wraz z instrukcją obsługi. Już w lutym odbędzie się europejska edycja tego wydarzenia.

Nowe badania nad opakowaniami i ekstrakcją

Podczas Sensory Summit, Specialty Coffee Association (SCA) ogłosiło rozpoczęcie dwóch nowych długofalowych badań: dwuletnie badanie wpływu opakowania na smak kawy (kolor, kształt, materiał itp.) oraz czteroletnie badanie nad ekstracją kawy.

World Coffee Championship 2021 na Tajwanie

Specialty Coffee Association (SCA) ogłosiło w piątek, że trzy z przyszłorocznych World Coffee Championship (Roasting, Coffee in Good Spirits, Latte Art) odbędą się na Tajwanie w dniach 19-22 Listopada.

Hełm do picia kawy podczas epidemii

Jeśli tęsknicie za beztroskim piciem kawy podczas spacerów po mieście, to polecam ten kosmiczny hełm. Za jedyne 275 dolarów możecie mieć własny kawowy azyl do picia dużej latte na mieście.

Artykuły
#akcja #koronawirus #poPolsku
Akcja #PIJELOKALNE, czyli pomagamy kawiarnion i palarniom

Druga fala koronawirusa zawitała niestety do Polski. Kawiarnie i restauracje mogą działać w bardzo ograniczonym zakresie. Przez to widzimy o wiele mniejszy popyt na kawę. W takich chwilach warto wspierać nasze rodzime biznesy. W marcowym artykule KUKBUK'a, znajduje się opis akcji i lista dużej ilości polskich palarni specialty w których warto zrobić zakupy.

#rynekKawy #koronawirus #poPolsku
Jak koronawirus wpłynął na rynek kawy w Polsce?

Portal Wirtualne Media podaje, że w badaniach GfK Polonia zaobserwowano duży wzrost sprzedaży ekspresów automatycznych w pierwszym półroczu tego roku. Wydatki polskich gospodarstw wzrosły o 7,1 proc. od zeszłego roku i wyniosły 1,54 mld zł.  Ogólne wnioski z badań GfK każą sądzić, że rynek kawy nie ucierpiał. Jednak patrząc na wyniki bliżej, ma na nie wpływ zmiana nawyków - częściej pijemy kawę w domu i z tego powodu cierpią kawiarnie i mniejsi gracze na rynku (w tym palarnie specialty).

#naukowymOkiem #parzenieKawy #poAngielsku
Co wpływa na kolor zaparzonej kawy?

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego wasz napar czasami różni się kolorem pomiędzy zaprzeniami? Reza Kosar podzielił się swoimi obserwacjami z portalem The Coffee Compass. Jeśli chcecie zgłębić ten temat, to bardzo polecam przeczytać ten artykuł. Reza jest pierwszym irańskim Q Graderem i na codzień wypala kawę w Vulcan Coffee Roasters (Doha, Katar). 

#oKawie #krajeŚwiata #poAngielsku
Czym się charakteryzuje kawa z Salwadoru?

Często widzę w ofercie palarni kawę z Salwadoru. Przyznam szczerze, że niewiele wiem o tym kraju. Na szczęście portal Perfect Daily Grind przygotował świetny przewodnik o produkcji kawy w tym najmniejszym kraju Ameryki Środkowej. Możecie w nim przeczytać czym dokładnie charakteryzuje się kawa z tego regionu.

#historia #kawa #poPolsku
Hipsterzy przedwojennej Polski - Pierwsza literacka kawiarnia w Warszawie

Z okazji święta niepodległości warto cofnąć się do czasów przedwojennych. Na pierwszy rzut polecam przeczytać o kawiarni literackiej "Pod Pikadorem", związanej ze środowiskiem Skamandrytów. Myślę, że spokojnie zasługują na miano hipsterów tamtych czasów. W drugim artykule można przeczytać o konkretnych adresach przedwojennych warszawskich kawiarnii, a nawet zajrzeć do ich menu. Na koniec polecam ten artykuł IPN, w którym można poczytać trochę o zwyczajach w przedwojennych kawiarniach

#ludzieKawy #wywiad #poPolsku
Agnieszka Rojewska - polska Mistrzyni Świata Baristów

Kiedy Polska obchodziła w 2018 roku 100-lecie niepodległości,  a piłkarska reprezentacja dostawała oklep na mundialu, był ktoś kto uratował honor Polski na arenie międzynarodowej - Agnieszka Rojewska. Jako pierwsza kobieta i pierwszy Polka/Polak, wygrała baristyczny mundial, czyli  World Barista Championship. Warto obejrzeć ten wywiad z Agnieszką przeprowadzony w programie Onet Rano zaraz po wygranej w Amsterdamie. Można dowiedzieć się bardzo dużo o pracy Baristy i samych zawodach. Warto też zajrzeć do tego artykułu z bloga Coffeedesk. Można w nim wyczytać trochę więcej ciekawostek na temat naszej mistrzyni.

#wydarzenieOnline #zaDarmo #poAngielsku
Brazil International Coffee Week za darmo w sieci!

Już w najbliższym tygodniu, od 18 do 20 Listopada, odbywa się Brazil International Coffee Week. Impreza jest organizowana całkowicie online i do tego za darmo! Pomiędzy Polską, a brazylią są 4 godziny różnicy i bez problemu można załapać się na ciekawe wystąpienia. Tematów jest wiele: od uprawiania kawy, poprzez wypalanie, a na parzeniu kończąc. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie!

Podobał Ci się newsletter? Powiedz o nim znajomym!
ziarnisty.pl


Jeśli nie chcesz otrzymywać już naszego newslettera, w każdej chwili możesz anulować subkskrypcję.

Anuluj subskrypcję