Zobrazit v prohlížeči

Česká vláda by měla provést stupňovanou reakci na ruské zasahování do vnitřních záležitostí ČR

V minulém týdnu se Ruská federace rozhodla vztah s Českou republikou agresivně eskalovat:

  • Ruský ministr obrany začal vyhrožovat českým politikům – radním městské části Prahy 6 – za to, že přesunuli normalizační sochu maršála Koněva z náměstí do Muzea paměti 20. století.
  • Ruský Výbor pro vyšetřování zahájil „trestní stíhání“ českých politiků, protože přesunuli český majetek z českého náměstí do českého muzea. Rusko je tak bude moci začít šikanovat například skrze snahy nechat je zadržet ve třetích zemích zneužitím Interpolu, jako se to stalo v květnu 2018 lídrovi protikorupční kampaně za Magnistského zákon Billu Browderovi ve Španělsku.
  • Po fyzickém útoku ruských extremistů na český zastupitelský úřad v Moskvě a generální konzulát v Petrohradě ruské ministerstvo zahraničí útočníky nahlas ocenilo, tento agresivní čin neodmítlo. 

Česká republika by měla na toto nepřijatelné jednání ruské vlády důrazně a nekompromisně reagovat:

  1. Vláda by měla urychleně k ochraně českých diplomatických budov v Ruské federaci vyslat příslušníky Policie ČR, tak jako to standardně praktikuje řada západních zemí.
  2. České ministerstvo zahraničí by mělo odeslat ruské diplomacii důraznou protestní nótu, která tyto tři nepřijatelné kroky ruské strany odmítá a požaduje jejich okamžité přehodnocení.
  3. Český velvyslanec v Rusku by měl být povolán do Prahy na konzultace.
  4. Měly by se započít meziministerské konzultace a koordinace postupu s Polskem, Velkou Británii a baltskými spojenci, jelikož s těmito stejně smýšlejícími státy je možné realisticky koordinovat postup proti ruským vyděračským snahám a ruské snaze manipulovat interpretaci historii.
  5. Na ruské představitele vedoucí „vyšetřování a trestní stíhání“ českých lokálních politiků by měly být uvaleny personální sankce, a to tak, že jim bude zakázán vstup na území Schengenského prostoru. Jde o symbolický krok, kterým česká strana jasně dá najevo, že toto smyšlené nátlakové „stíhání“ českých politiků považuje za naprosto nepřijatelné.
  6. Čeští poslanci, kteří jsou členy mezinárodních parlamentních shromáždění, především Rady Evropy a OBSE, by na těchto fórech měli iniciovat prohlášení odsuzující tyto ruské „právní“ postupy, které se do budoucna mohou týkat jakékoliv evropské země.
  7. Ministr zahraničí by měl na Radě ministrů pro zahraniční záležitosti (FAC) navrhnout tento bod na agendu a prosadit společné stanovisko ministrů zahraničí EU, které by toto nepřijatelné ruské jednání odsoudilo.
  8. Nefunkční Česko-ruské diskuzní fórum by mělo být zmraženo, neboť zatím nepřineslo žádné pozitivní výsledky a slouží pouze jako platforma pro ruskou státní propagandu.

Potřebujete vědět:
  • Francouzský prezident Emmanuel Macron trvá na své vizi o změně vztahů Západu vůči Rusku. Do nového expertního výboru Severoatlantické aliance zabývajícího se její budoucností jmenoval Huberta Védrine, který sdílí právě tyto Macronovy představy o nutnosti vybudování nových „realistických“ vztahů s Ruskem. Védrine je například kritický vůči protiruským sankcím a americkou myšlenku o připojení Ukrajiny do NATO považuje za nešťastnou. Nově vzniklý výbor expertů zaměřený na budoucnost aliance vznikl částečně právě v reakci na Macronova slova o „mozkové smrti NATO“.
  • Organizace Rand Corporation zveřejnila v souvislosti s britským, francouzským a německým snižováním armádního rozpočtu studii zabývající se potenciální rychlostí těchto tří zemí nasadit obrněné brigády, které by byly schopné v případě další ruské vojenské intervence zasáhnout. V případě Francie by nasazení jedné brigády trvalo několik týdnů, v případě Británie a Německa pak měsíc. Nasazení jednotky o velikosti praporu by Francie mohla stihnout do jednoho týdne, Británii i Německu by to trvalo několik týdnů.

  • Dle právní analýzy organizace Transparency International porušil Vratislav Mynář zákon, když požádal čínskou ambasádu o vypracování dokumentu k zamýšlené cestě zesnulého předsedy Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky nepřísluší vykonávat zahraniční politiku státu. Možné zneužití pravomoci přezkoumají orgány činné v trestním řízení.

  • Ústavní soud rozhodl, že osm Tchajwanců nemůže být vydáno k trestnímu stíhání do Číny, protože hrozí riziko, že by mohli být v komunistické Číně mučeni
  • Ministerstvo spravedlnosti Spojených států zveřejnilo důkazy odhalující, že zástupci Ruska a Kataru podpláceli představitele FIFA, aby si zajistili práva na pořádání mistrovství světa ve fotbale.
Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Kauza Koněv je již druhý týden opět v plném proudu
  • Koronavirová pandemie je stále výživným tématem i pro dezinformátory, kteří jej neváhají okořenit o lži či konspirační teorie
  • EU je nadále významným terček kritiky
Česká kauza týdne

Méně Koněva v ulicích, více Koněva na síti

Dění okolo sochy maršála Koněva, jež byla na začátku dubna odstraněna z pražské Bubenče, patřilo i minulý týden mezi nejsledovanější témata na českých dezinformačních serverech. Kromě pokračujících útoků na vedení Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09), které o odstranění sochy rozhodlo, byl věnován značný prostor reakcím ruské strany. Moskva se totiž nedrží zrovna zpátky a rovnou zahájila trestní stíhání politiků pražské šesté městské části. Přestože představa starosty Koláře v ruském vězení je pro většinu dezinformátorů očividně lákavá – například server Aeronet vyjádřil Rusku v této věci „plnou podporu“ – v několika článcích se objevil i názor považující ruské jednání za vměšování. Ten byl však na sledovaných webech v menšině a vždy mu předcházela ostrá kritika vedení Prahy 6.

Zajímavě se dezinformátoři vypořádali s právním aspektem sporu. Rusko totiž tvrdí, že odstranění památníků je porušením smluv, které s Českou republikou uzavřelo, kdežto česká strana tuto interpretaci odmítá. Například Sputnik proto uskutečnil rozhovor se dvěma právníky, což by se při objektivnosti obou dotazovaných mohlo zdát jako dobrý nápad. Bohužel vzhledem k tomu, že oba právníci (Jiří Vyvadil a Zdeněk Opatřil) jsou známí pro své silné sympatie ke Kremlu, rozhovor objektivitou zrovna nevyniká.

V řadě článků bylo manipulováno také s majetkovým či památkovým statusem památníku. Opakovaně se objevovala nepravdivá informace, že skutečným majitelem sochy je magistrát, přestože mu reálně patří pouze pozemek (který je stejně ve správě městské části) a socha samotná je majetkem Prahy 6. Cíl této dezinformace je dvojí – obvinit Prahu 6 z neoprávněného jednání a zároveň do kauzy zatáhnout primátora Hřiba, kterého dezinformátoři nemají v lásce dlouhodobě. Dezinformátoři také upozorňovali na fakt, že se socha nacházela v památkové zóně, což je sice pravda, to jí však samo o sobě žádnou ochranu nezaručuje. Ministerstvo kultury navíc minulý rok přímo zamítlo návrh na prohlášení Koněvova památníku za kulturní památku, což by teprve jeho odstranění zabránilo.

Zahraniční kauza týdne

Nejčastější dezinformace a lži o Evropské unii

Čeští dezinformátoři si myslí, že EU svádí svou neschopnost na Rusko

Rusko vede masivní dezinformační kampaň spojenou s pandemií koronaviru. Cílem je podkopat důvěru občanů evropských států v domácí i mezinárodní instituce, ukázat na několik různých viníků, z nichž je vyloučena Čína a Rusko samotné, a vytvořit kouřovou clonu v podobě několika různých verzí toho, co se stalo, tak, aby občan nebyl schopen identifikovat pravdu. EU na tuto skutečnost poukazuje na základě důkazů, které nashromáždila mimo jiné například česká analytická společnost Semantic Visions nebo East StratCom Task Force, který je součástí Evropské služby pro vnější činnost.

Česká dezinformační scéna nadále „informuje“ o tom, že EU v boji proti COVID-19 nic nedělá

Myslet si, že EU toho v souvislosti s koronavirem nedělá dost, je samozřejmě naprosto v pořádku; i samotná předsedkyně komise přiznala, že politici i na unijní úrovni koronavirus podcenili. Není však úplně na místě hanit Unii za to, že nedělá vůbec nic. Součástí reakce EU na koronavirovou pandemii jsou rozhodnutí a akce, které mají globální dosah. Již od počátku pomáhá například se zdravotnickým materiálem v Číně a jiných (nejen členských) státech a postupně uvolňuje a alokuje prostředky na boj proti COVID-19 a jeho následkům. Přehledný výčet těchto opatření je k nalezení na stránkách Komise.

Dle tuzemských dezinformátorů unijní státy už nejsou solidární a nepomáhají si

Jednotlivé státy EU si v boji proti koronaviru pomáhají navzájem a za pomoci unijních institucí a mechanismů. Například Rakousko, Německo nebo Lucembursko přijaly francouzské a italské pacienty, aby zemím ulevily. Prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Unie byl do italského Bergama a Milána vypraven tým lékařů a zdravotních sester z Rumunska a Norska. Rakousko, Německo, Polsko, Francie a Česká republika poskytly Itálii (ČR i Španělsku) zdravotnický materiál, jako jsou roušky či zdravotní obleky. Proběhla také asi stovka repatriačních letů, které byly zajištěny a spolufinancovány v rámci mechanismu civilní ochrany EU.

Mnoho článků na české dezinformační scéně se věnovalo tomu, že EU údajně chce na některé členské státy uvalit sankce za to, jak postupují v boji proti COVID-19

Evropská unie před časem upozornila státy, které zakázaly vývoz zdravotnického materiálu, že tím porušují základní pravidla volného trhu a mohou zásadně ovlivnit a do jisté míry i paralyzovat trh se zdravotnickým materiálem. Existuje mnoho firem vyrábějících zdravotnický materiál, které mají svou výrobu rozesetou po evropských státech a bez volného pohybu tohoto druhu zboží nebudou moci dále vyrábět. Tato skutečnost byla důvodem pro diplomatický zásah ze strany EU. Nikde však není explicitně uvedeno, že by se za to EU chystala uvalit sankce.

Některé dezinformační weby si navíc v minulém týdnu stěžovaly na to, že předsedkyně Komise Ursula Von Der Leyenová kárala některé země za předčasné uvolňování restriktivních opatření. Komise v tu dobu připravovala koordinovaný plán na to, jak v této věci postupovat napříč Evropou. Plán byl vypracováván ve spolupráci s předsedou Evropské rady a na žádost Evropské rady z 26. března. Vzhledem k tomu, že Evropská rada je vrcholným orgánem EU, který je složen z hlav států a vlád, představuje tak nejsilnější hlas národních států. Ty požádaly Komisi o vypracování koordinovaného plánu, ale některé z nich (ČR, Dánsko a Rakousko) se rozhodly jednat unilaterálně, což situaci zkomplikovalo. Ani v tomto případě ale odnikud nepřišla informace o tom, že by EU tyto země chtěla sankcionovat.

TRAGÉD TÝDNE - Robert Vašíček

V reportáži ruské státní televize Rossija 1 věnované odstranění památníku maršála Koněva se objevil člen hnutí SPD a opoziční zastupitel na Praze 11 Robert Vašíček, jenž navrhoval přemístění sochy na území „své“ městské části. Ta však „jeho“ není natolik, nakolik se může z chybného popisku označujícím ho za starostu Prahy 11 zdát. Nesprávně uvedená funkce zde však není to nejzajímavější. Jak zjistil Deník N, ruská reportáž vznikla ve spolupráci s Žarkem Jovanovičem, vlivným českým dezinformátorem provozujícím internetovou televizi Raptor TV. Ten měl do reportáže doporučit nejen Vašíčka, ale i jistého Zdeňka Luxe, který v ní sice vystupuje pouze jako „obyvatel Prahy“ kritizující odstranění sochy, ve skutečnosti se však jedná rovněž o člena SPD. Dále se pro televizi Rossija 1 vyjádřil i Stanislav Novotný, předseda takzvané Asociace nezávislých médií, která je silně spjata s českými dezinformační servery. Novotný se v této televizi objevil již dříve, když v ní značně propagandistickým způsobem kritizoval návrh vybudovat v pražských Řeporyjích pomník vlasovcům.

Přihlásit se k odběru
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se