view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Aktualności
rp.pl
Medyczna marihuana może trafić do aptek przed świętami

Susz konopii indyjskich z urządzeniem do wdychania lada dzień pojawi się w hurtowniach farmaceutycznych. To pierwszy zarejestrowany w Polsce lek z konopiami indyjskimi.

Ponad siedem kg suszu z Kanady czeka na transport w Niemczech, gdzie firma, która importuje go do Polski, tłumaczy stosowne dokumenty. Do polskich hurtowni mógłby trafić ciągu czterech dni roboczych, ale przedstawiciele importera nie chcą deklarować żadnej daty, by nie dawać nadziei chorym. Tym bardziej, że na początku tygodnia media ogłosiły, że surowiec i urządzenie do waporyzacji trafią do aptek już 17 grudnia. Jak tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przedstawiciel importera, wiadomość pojawiła się na portalu związanym ze sprzedawcą oleju CBD, czyli wyciągu z konopii, który można legalnie kupić w Polsce. – O tym, że zamierzamy dostarczyć lek, powiadomiliśmy w wewnętrznym komunikacie kilka hurtowni. Nie podawaliśmy tego do mediów. W artykule na portalu wskazano, że nasz produkt będzie dostępny w aptekach, które sprzedają olej. Podejrzewamy więc, że wykorzystano informacje o naszym wejście na rynek w celach reklamowych – mówi. Czytaj dalej na www.rp.pl

nia.org.pl
Projekt Razem dla Zdrowia to ważny krok w kierunku zmian

11 warsztatów ogólnopolskich, 10 warsztatów regionalnych, 330 uczestników ze 100 organizacji, 10 badań ankietowych, 200 publikacji, 900 tys. odbiorców kampanii na Facebooku, 9 mln w sieci Google – to bilans trwającego ponad dwa lata projektu społecznego Razem dla Zdrowia. Celem było porozumienie i dialog pomiędzy grupami pacjentów, przedstawicieli zawodów medycznych i decydentów. Wszystko po to, aby stworzyć przyjazny, skupiony wokół potrzeb pacjentów i wydajny zarys systemu ochrony zdrowia. Główny motorem programu była Fundacja My Pacjenci, która do współpracy zaprosiła Naczelną Izbę Lekarską, Naczelną Izbę Aptekarską, Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych. Koordynatorem projektu z ramienia Naczelnej Izby Aptekarskiej była wiceprezes NRA Małgorzata Pietrzak.

„Razem dla Zdrowia to projekt, który już dawno powinien zostać zainicjowany w Polsce. Nie da się zbudować funkcjonalnego i sprawnego systemu opieki zdrowotnej bez uwzględnienia uwag i potrzeb wszystkich interesariuszy. Niezmiernie ważny jest głos grup zawodowych tworzących system, ważny jest głos decydentów, administracji, ale przede wszystkim pacjentów, dla których jest on tworzony. Dialog społeczny powinien być podstawą do wszelkich działań mających wpływ na jakość życia społeczeństwa.” – powiedziała prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podsumowując projekt. Czytaj dalej na www.nia.org.pl

politykazdrowotna.com

NIA: Projekt nowej podstawy programowej nie odnosi się do uprawnień techników farmaceutycznych

Resort zdrowia przedstawił nowy plan podstawy programowej dla kierunku technik farmaceutyczny, którego kształcenie zostanie wznowione w przyszłym roku. Propozycja ministerstwa zaniepokoiła techników, ci obawiają się m.in. ograniczenia uprawnień zawodowych. Technicy nie zgadzają się również na drastyczne zmniejszenia godzin nauczania z 1904 do 1360. Zapytaliśmy, co o zaproponowanym przez ministerstwo programie uważa natomiast NIA?

W środę w ministerstwie zdrowia odbyło się spotkanie w tej sprawie. Z prośbą o komentarz dotyczący nowej podstawy programowej zwróciliśmy się do Tomasza Leleno, rzecznika NIA.

- W środę, 12 grudnia br. w siedzibie resortu zdrowia odbyło się spotkanie uzgodnieniowe, dotyczące projektu nowej podstawy programowej dla zawodu technika farmaceutycznego. W trakcie spotkania przedstawiono założenia projektu, idące w kierunku podniesienia poziomu kształcenia osób chcących w przyszłości kształcić się w tym zawodzie. Co do zasady popieramy kierunek prowadzonych prac, zmierzający do zastąpienia dotychczasowego kształcenia w zaocznych, weekendowych szkołach, kształceniem prowadzonym przez szkoły policealne w trybie stacjonarnym.  Równie ważne jest też dwukrotnie zwiększenie liczby godzin obowiązkowych praktyk zawodowych (z 4 do 8 godzin) oraz zwiększenie bazy dydaktycznej dla szkół prowadzących takie kształcenie - mówi nam Tomasz Leleno. Czytaj dalej na www.politykazdrowotna.com

kidl.org.pl
Alina Niewiadomska – nowym prezesem Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

W Warszawie od 6 do 8 grudnia odbywał się V Krajowy Zjazd Diagnostów Laboratoryjnych, podczas którego wybrano nowego prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Została nim Alina Niewiadomska, która na stanowisku zastąpi Elżbietę Puacz, ta funkcję pełniła przez ostatnie osiem lata czyli dwie kadencje.

Alina Niewiadomska jest kierownikiem laboratorium w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Przewodniczącą łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej. Przez ostatnie dwa lata była sekretarzem KRDL. 
Zadeklarowała integrację całego środowiska niezależnie od miejsca pracy, a także współpracę ze związkami zawodowymi o wyższe wynagrodzenia dla diagnostów. Niespełna miesiąc temu diagności protestowali przed budynkiem Ministerstwem Zdrowia, bo czują się pomijani przy przyznawaniu podwyżek. Średnie zarobki diagnostów laboratoryjnych nie przekraczają 3 tys. zł brutto.


mgr.farm
Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę musi poczekać

Zgodnie z nowelizacją prawa farmaceutycznego, która została ogłoszona w sierpniu, już od 1 stycznia 2019 r. apteki powinny mieć możliwość prowadzenia wysyłkowej sprzedaży leków na receptę. Okazuje się jednak, że wszyscy zainteresowani będę musieli jeszcze poczekać na to przynajmniej pół roku…

Pod koniec sierpnia w życie weszła ustawa z dnia 20 lipca o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Znajdują się w niej zapisy dopuszczające od 1 stycznia 2019 r. prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych z przepisu lekarza. Mają ją prowadzić apteki ogólnodostępne i punkty apteczne, ale wyłącznie osobom niepełnosprawnym. Zapis ten wprowadzono do ustawy, dopiero na etapie procedowania jej w Sejmie. Podczas jednego z posiedzeń Komisji Zdrowia – bez wcześniejszych konsultacji ze środowiskiem aptekarskim – wprowadzono taki zapis w formie poprawk. Czytaj dalej na mgr.farm


rynekaptek.pl

IGWPAiA: rozwiązanie sugeruje, że technik farmaceutyczny nie jest zawodem samodzielnym

Słowo "współuczestniczy" w nazwie zawodu będzie widniało na dyplomie ukończenia szkoły. To sugeruje, że technik farmaceutyczny nie jest zawodem samodzielnym, a ponadto rodzi obawę czy będzie zainteresowanie zawodem współuczestniczącym - tak IGWPAiA ocenia rozwiązania zaprezentowane w projekcie podstawy programowej dla tego zawodu.

12 grudnia br. w siedzibie resortu zdrowia odbyło się spotkanie uzgodnieniowe dotyczące projektu nowej podstawy programowej dla zawodu technika farmaceutycznego. W trakcie spotkania przedstawiono założenia projektu, idące w kierunku podniesienia poziomu kształcenia osób chcących w przyszłości kształcić się w tym zawodzie.  Teraz zainteresowane strony do 18 grudnia mają zgłosić swoje uwagi do projektu.

Konsultowany przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego resortu zdrowia wstępny projekt podstawy programowej dla zawodu technik farmaceutyczny w porównaniu do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 31 marca 2017 r., w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach z projektem nowej podstawy programowej, zawiera kilka zmian i nowych elementów.

Dłuższe praktyki zawodowe 
- Co do zasady popieramy kierunek prowadzonych prac, zmierzający do zastąpienia dotychczasowego kształcenia w zaocznych, weekendowych szkołach, kształceniem prowadzonym przez szkoły policealne w trybie stacjonarnym. Równie ważne jest też dwukrotnie zwiększenie liczby godzin obowiązkowych praktyk zawodowych (z 4 do 8 godzin) oraz zwiększenie bazy dydaktycznej dla szkół prowadzących takie kształcenie - ocenia Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej. Czytaj dalej na www.rynekaptek.pl

politykazdrowtna.com
Spada liczba aptek w sieciach, przybywa aptek indywidualnych

Listopad na rynku farmaceutycznym zakończył się niespodziewanym wzrostem liczby aptek indywidualnych – bilans na koniec miesiąca był o 10 placówek lepszy niż w październiku – wynika z najnowszych danych firmy analitycznej IQVIA.

W listopadzie wartość rynku aptecznego w porównaniu do października spadła o 190 mln złotych osiągając 2,84 mld złotych.

Zmniejszył się również wolumen sprzedaży, bowiem w listopadzie sprzedano 153,3 mln opakowań podczas gdy miesiąc wcześniej – 164,4 mln.

Zaskakującą zmianę zaobserwowano natomiast w liczbie aptek – o ile w przypadku aptek sieciowych ich liczba nadal spadała – odpowiednio o 16 w porównaniu do października 2018 r. i o 134 w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r. – to w przypadku aptek indywidualnych zaobserwowano ich wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca. Niestety w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku apteki indywidualne nadal notują duże spadki – na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy ubyło ich bowiem 349. Czytaj dalej na www.politykazdrowotna.pl

Podsumowanie rynku - Listopad 2018

IQVIA


Pex Pharmaseqence


e-recepta
prawo.pl

Apteki prawie gotowe do realizacji e-recept, ale gorzej z ich wystawianiem

Ponad 70 procent aptek jest już w stanie zrealizować elektroniczną receptę. Jednak placówek, które teraz ją wystawią jest jak na lekarstwo - zaledwie 31 w całej Polsce. Lecznice mają czas do końca 2019 r. na to, by się do tego przygotować. To dla nich duże koszty. Resort zdrowia zapowiada, że w przyszłym roku zaproponuje kolejne dofinansowanie informatyzacji i nie wyklucza, że środki trafią także do przychodni specjalistycznych.

Apteki mają czas do końca 2018 roku

- Mamy ponad 10,5 tys. aptek, które dysponują certyfikatem dostępowym do platformy P1, który jest niezbędny do tego, aby realizować e-recepty – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Przybywa nam ponad 400 certyfikatów dziennie, dlatego powinniśmy przed świętami zdążyć z wydaniem certyfikatów dla wszystkich aptek - dodaje.

Od 1 stycznia każda apteka i punkt apteczny powinny realizować e-recepty. W sumie w Polsce działa 14,5 tys. placówek. - Zdecydowana większość placówek w kraju będzie przygotowana na wystawianie e-recept po 1 stycznia 2019 r. – podkreśla Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. Czytaj dalej na www.prawo.pl


nia.org.pl
Farmaceuto, bądź gotów do realizacji e-recept. Wystarczy 5 kroków.

Przypominamy, że zgodnie z  art. 56 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1845 z późn. zm.) apteki są zobowiązane do zgłoszenia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia gotowości podłączenia swoich systemów do Systemu P1 (Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych), oraz do podłączenia się do tego systemu, nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.

Po tym terminie brak podłączenia do Systemu P1 będzie uniemożliwiać aptekom realizację recept. Poniżej przypominamy w 5 krótkich krokach, jak być gotowym do realizacji e-recept.

Serializacja
nia.org.pl

WERYFIKACJA AUTENTYCZNOŚCI LEKÓW SERIALIZOWANYCH OD 9 LUTEGO 2019

Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków – Fundacja KOWAL, realizując postanowienia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/83/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/161, podjęła się obowiązku utworzenia w Polsce Krajowego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków [dalej jako „System Krajowy” lub „PLMVS”]. W Systemie Krajowym przechowywane są informacje o zabezpieczeniach umożliwiających weryfikację autentyczności i identyfikację produktów leczniczych. System Krajowy stanowi element Europejskiego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków/EMVS zarządzanego przez Europejską Organizację Weryfikacji Autentyczności Leków/EMVO.
Na potrzeby procesu weryfikacji autentyczności produktów leczniczych, wskazane w Rozporządzeniu Delegowanym produkty zostaną opatrzone przez ich producentów unikalnym identyfikatorem (unique identifier – UI) w postaci kodu 2D oraz elementem uniemożliwiającym naruszenie opakowania (anti-tampering device – ATD).
Na podstawie przywołanych wyżej przepisów obowiązkiem hurtowników i osób upoważnionych lub uprawnionych do dostarczania pacjentom produktów leczniczych, w tym aptekarzy [dalej łącznie zwanymi „Użytkownikami Końcowymi”] będzie weryfikacja autentyczności produktu leczniczego w Systemie Baz. Przeczytaj o etapach certyfikacji na www.nia.org.pl

.

nmvo.pl

Komunikat Fundacji Kowal dot. certyfikacji użytkowników końcowych

Fundacja KOWAL rozpoczęła proces certyfikacji użytkowników końcowych, umożliwiający dostęp do krajowego systemu weryfikującego autentyczności leków PLMVS.

Informujemy, że nadanie certyfikatów stanowi proces rozłożony w czasie z uwagi na ilość użytkowników końcowych, których liczba wynosi ok. 16 000. Certyfikaty będą dostarczane użytkownikom systemu sukcesywnie.

Użytkownicy końcowi nie muszą się nigdzie rejestrować, to Fundacja KOWAL prześle dostęp na podstawie aktualnych pozwoleń oraz przypisanych do nich lokalizacji, udostępnionych Fundacji przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).  Czytaj więcej na www.nmvo.pl

rynekaptek.pl

KOWAL: jesteśmy przygotowani do procesu serializacji

W chwili obecnej Polska jest jednym z najlepiej przygotowanych do wdrożenia procesu serializacji państw Unii Europejskiej – takie wnioski płyną z VII Forum Importu Równoległego, które odbyło się w grudniu w Warszawie.

- Podstawowe cele fundacji zostały osiągnięte i jako kraj jesteśmy technicznie gotowi na nadchodzące zmiany - mówił Michał Kaczmarski, prezes Fundacji KOWAL.

- Choć nie wszystkie problemy zostały jeszcze rozwiązane, a cześć podmiotów działających na rynku nie włączyła się jeszcze do działań kierowanych przez fundację KOWAL, Polska należy do najlepiej przygotowanych do wdrożenia procesu serializacji rynków Unii Europejskiej - dodał. Czytaj dalej na www.rynekaptek.pl

Najważniejsze informacje na temat Dyrektywy fałszywkowej znajdziesz tutaj

Do wyznaczonego terminu obowiązywania nowych przepisów i rozpoczęcia prowadzenia weryfikacji autentyczności leków pozostało:

Days
Hours
Minutes
Seconds
Relacje, wywiady, komunikaty
mgr.farm
Dyżury aptek w Niemczech. Rozmowa z farmaceutą…

Jak kwestię dyżurów aptek rozwiązano u naszych zachodnich sąsiadów? Czy Niemcy mają problem z dostępem do aptek w nocy? Jak farmaceuci są wynagradzani za pełnienie dyżurów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w wywiadzie z jednym z nich…

Najpierw kilka słów o moim rozmówcy. Farmaceuta Paweł Niemiec jest absolwentem niemieckiej uczelni i pracuje w niemieckiej aptece blisko granicy z Polską (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Studia farmaceutyczne rozpoczął w roku 2005 na Freie Universität Berlin.

Pokonując 3 kolejne etapy egzaminów państwowych, w roku 2011 ukończył uczelnię, uzyskując prawo do wykonywania zawodu aptekarza. W tym czasie odbył półroczny staż w firmie Bayer w Berlinie oraz półroczny staż w aptece. Od roku 2011 nieprzerwanie pracuje w niemieckiej aptece. Należy do Niemieckiej Izby Aptekarskiej, ale na stałe mieszka w Polsce. Czytaj cały wywiad na mgr.farm

„Nie lokujmy się na peryferiach polskiej służby zdrowia” Pierwsza relacja z wyjazdu stażowego już na łamach Aptekarza Polskiego!

Katalonia z polskim akcentem

Tegorocznej jesieni stolica Katalonii stała na dwa miesiące siedzibą szkoleniową dla dwóch polskich farmaceutek w ramach Międzynarodowego Programu Staży zawodowych dla Polskich Farmaceutów organizowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria 2018. W tym roku do udziału w programie mogli aplikować także farmaceuci znający wyłącznie język angielski.

Już po raz drugi  polscy farmaceuci mogli poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności w hiszpańskiej aptece szpitalnej w ramach międzynarodowej współpracy. Bardzo bogate i kształcące doświadczenie niesie ze sobą wiele refleksji i przemyśleń na temat organizacji polskiej służby zdrowia, umiejscowienia i roli farmaceuty szpitalnego  w systemie i własnym szpitalu.

Czytaj całą relację na www.aptekarzpolski.pl

wwww,nia,org.pl
Stanowisko Konsultanta Krajowego w sprawie ETANOLU (używanego w lekach recepturowych)

Konsultant Krajowy w dziedzinie farmacji aptecznej dr n. farm. Elwira Telejko w piśmie skierowanym do Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej przedstawiła swoje stanowisko w sprawie  pojawiających się wątpliwości przy wykonywaniu recept zawierających w swoim składzie etanol. Dr Telejko tłumaczy, iż sprawa ta została wyjaśniona w piśmie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 22.09.2017r. Fragment pisma dotyczący etanolu przytoczony został poniżej:

„Obowiązująca Farmakopea Polska (FP) zgodna z Farmakopeą Europejską (Ph.Eur.) zamieszcza monografię dla etanolu 96% Ethanolum (96 per centum) (1317) oraz dla etanolu bezwodnego Ethanolum anhydricum (1318).

W monografii dla etanolu 96% określono zawartość etanolu w zakresie od 95,1% (V/V) (92,6% m/m) do 96,9% (V/V) (95,2% m/m) w temp. 200C, obliczoną z gęstości względnej. A więc stężenie 96% podane w tytule monografii wyrażone jest w jednostkach objętościowych (V/V).

Etanol stosowany w aptece do sporządzania leków, jako surowiec farmaceutyczny jest zgodnie z Prawem farmaceutycznym dopuszczany do obrotu w Urzędzie Rejestracji, a jego jakość musi być zgodna z ww. monografiami farmakopealnymi, w tym w zakresie wyrażania stężenia.

Cytowane w pismach określenia stężenia etanolu (w stopniach) oraz nazewnictwo (Spiritus Vini) mają charakter historyczny, z tym, co należy podkreślić, że zgodnie z wcześniejszymi wydaniami Farmakopei Polskiej (III, IV), stopnie są synonimem procentów w jednostkach objętościowych”.  Czytaj dalej na www.nia.org.pl

politykazdrowotna.com
Szczepienia przeciwko grypie? Najchętniej w aptece

Odsetek pacjentów zaszczepionych przeciwko grypie w brytyjskich gabinetach lekarzy rodzinnych maleje – donosi portal The Pharmaceutical Journal. Zdaniem brytyjskich ekspertów z Public Health England nie ma jednak powodów do paniki, bowiem świadczenia profilaktyczne przejmują apteki, w których odsetek zaszczepionych na grupę istotnie rośnie.

Najnowsze dane Public Health England (PHE) wyraźnie wskazują, że w grudniu odsetek osób zaszczepionych przeciwko grypie w gabinetach lekarzy rodzinnych zmalał w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku. Brytyjskie statystyki mówią bowiem o 65 proc. osób po 65 roku życia i 41 proc. kobiet w ciąży, które do grudnia 2018 przyjęły szczepionki – to odpowiednio 4 proc. i 2 proc. mniej niż w rok wcześniej. 

W ocenie Paula Cosford’a, dyrektora medycznego  PHE, obecnie przygotowane preparaty zawierają szczepy właściwie dobrane do tegorocznego sezonu. Przyznaje jednek, że liczba zaszczepionych osób w gabinetach lekarzy rodzinnych spadła – także w grupach podwyższonego ryzyka powikłań pogrypowych – czyli w populacji osób 65 + oraz wśród kobiet w ciąży.

Spokojnie mamy apteki!

Eksperci zwracają jednak uwagę, że spadek liczby pacjentów zaszczepionych w gabinetach lekarzy nie zwiastuje klęski profilaktyki przeciwgrypowej. Według danych Komitetu Usług Farmaceutycznych (Pharmaceutical Services Negotiating Committee PSNC) tylko do 10 grudnia tego roku w aptekach zaszczepiło się 1,2 mln pacjentów i można uznać to za sukces porównując do 950 tys. pacjentów, którzy zdecydowali się na podobny krok w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czytaj dalej na www.politykazdrowotna.plShare to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite