view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Nielegalny wywóz leków
białystok.wyborcza.pl

CBA: "chodliwe leki" warte miliony złotych wywożono z Polski

Białostockie CBA zatrzymało cztery osoby w związku z nielegalnym handlem lekami. Medykamenty warte blisko 140 milionów złotych wywożono poza granice Polski.

Ustalenia CBA wskazują, że członkowie zorganizowanej grupy zajmowali się skupowaniem z ogólnodostępnych aptek leków, w tym ratujących życie i znajdujących się w specjalnym wykazie ministra zdrowia zagrożonych brakiem dostępności w Polsce.

Na ministerialnej liście znajdują się m.in. leki onkologiczne i przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu ADHD, leki przeciwbólowe, szczepionki oraz hipoalergiczne preparaty dla dzieci z alergią czy specjalną dietą.

CBA: sprawa jest rozwojowa

– To kolejna odsłona śledztwa związanego z tzw. mafią lekową. Agenci z białostockiej delegatury CBA zatrzymali 4 osoby uwikłane w nielegalny handel lekami. Zatrzymani wytransferowali poza granice Polski lekarstwa warte blisko 140 milionów złotych. Zatrzymane osoby trafią do Prokuratury Krajowej w Białymstoku i tam usłyszą zarzuty. W najbliższym czasie możemy się spodziewać dalszych czynności w tym śledztwie – informują funkcjonariusze z biura prasowego CBA.

W maju ubiegłego roku CBA do tej sprawy zatrzymało 7 osób. Jak wówczas ustalono, od początku działalności, czyli od 2014 roku, rozbita przez CBA grupa mogła współpracować z ponad 6500 aptek i punktów aptecznych z całej Polski. Żródło: białystok.wyborcza.pl


Obejrzyj materiały video

Polsat News - Rozmowa z Prezes NRA Elżbietą Piotrowską-Rutkowską
Polsat Wydarzenia
TVP Wiadomości
TVP Panorama
oko.press

W Polsce brakuje 338 leków. Rząd nie potrafi zablokować nielegalnego wywozu wartości 2 mld rocznie

Najnowszy raport NIK jest miażdżący dla Ministra Zdrowia i Inspekcji Farmaceutycznej. Lista leków "zagrożonych brakiem dostępności" z powodu nielegalnego eksportu wydłuża się z roku na rok. W styczniu 2017 było to 173 pozycji, a w styczniu 2019 już 338. M.in. leki onkologiczne, przeciwzakrzepowe, na astmę, cukrzycę, Parkinsona. Proceder kwitnie.

Szacuje się, że co miesiąc z Polski wywożone są leki wartości 170 mln zł, co oznacza, że roczna wartość nielegalnego eksportu sięga 2 mld zł. „Ludzie, którzy się tym trudnią, dorobili się już willi na Lazurowym Wybrzeżu ze złotymi klamkami” – mówi osoba z branży.

Leki znikają z rynku, co uderza w pacjentów. Jak wynika z raportu NIK, pod koniec lipca 2018 było ponad 16,6 mln zgłoszeń odmowy realizacji zamówienia na leki!

Duże koszty tańszych leków

Kilka miesięcy temu pani A. chciała kupić lek przeciwpadaczkowy dla córki. Wypisując receptę lekarz uprzedził ją: „Tego leku normalnie Pani nie dostanie. Ale znam przedstawiciela producenta, na moją prośbę dostarczy lekarstwo bezpośrednio do konkretnej apteki”.

Dwa tygodnie temu pani P. próbowała kupić lek na fibromialgię, który zażywa od dłuższego czasu. Niestety, nie ma go ani w pierwszej, ani w drugiej warszawskiej aptece. „Nie ma go też w hurtowniach, musi pani kupić zamiennik” – radzi farmaceutka.

Brak specjalistycznych leków w aptekach to rzecz w Polsce coraz częstsza. Dzieje się tak wskutek nielegalnego wywozu leków za granicę, procederu, z którym władze jak dotąd zupełnie sobie nie radzą.

Pierwsze sygnały, że leki zaczynają być masowo wywożone z Polski, pojawiły się po naszym wejściu do Unii, poważne braki lekarstw w aptekach notuje się od roku 2012. Znowelizowano wówczas ustawę refundacyjną.

Wprowadzono sztywne ceny i marże na leki refundowane. Ustawa nałożyła też obowiązek uzyskiwania przez producentów i dystrybutorów leków decyzji o przedłużeniu refundacji. Decyzje takie wydawane są na dwa lata, a resort zdrowia przed ich podjęciem każdorazowo negocjuje obniżenie ceny.

Brzmi to sensownie. Leki są drogie, a Polska nie jest krajem zamożnym. Jeśli producent zgodzi się sprzedawać u nas lek taniej niż w Niemczech czy we Francji, zarówno pacjenci, jak i budżet powinni na tym zyskać.

Ale jest też druga strona medalu.

Tanio kupiony lek w Polsce można ze sporym zyskiem odsprzedać w innym państwie Unii. Wywóz leków na masową skalę powoduje, że zaczyna ich brakować dla polskich pacjentów.

Proceder ten kwitnie od 7 lat, a kolejne rządy nie dają sobie z nim rady. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało ostatnio drakońskie kary za wywóz deficytowych leków, ale czy nowa ustawa rzeczywiście rozwiąże sprawę?  (...)

(...) „Ta regulacja wprowadza surowe sankcje karne — nawet do 10 lat więzienia – powiedział OKO.press Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Izby. „Nie mówimy więc już o nieuczciwych przedsiębiorcach, tylko wprost o przestępcach uczestniczących w zorganizowanej grupie przestępczej. Głównie są to duże podmioty skupiające kilkanaście, nawet kilkadziesiąt aptek, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz hurtowni”. Czytaj cały artykuł na oko.press

Aktualności
gazetaprawna.pl
Mafia lekowa wystraszyła się skarbówki. Obroty hurtowni farmaceutycznych spadły

Wystarczyły drobna zmiana w prawie i zapowiedź kontroli, by obroty hurtowni farmaceutycznych spadły o 40 proc. Choć zapotrzebowanie na leki rośnie.

Wydawało się, że zorganizowane grupy wywożące leki z Polski niczego się nie obawiają. To jednak nieprawda. Najnowsze statystyki opracowane przez Ministerstwo Finansów pokazują, że tak jak wywozowcy nie boją się inspektorów farmaceutycznych i prokuratorów, tak zainteresowanie Krajowej Administracji Skarbowej ich przeraża.

Dramatyczne spadki

28 marca 2018 r. szef KAS zawiera porozumienie z głównym inspektorem farmaceutycznym. Chodzi o wsparcie skarbówki przy walce z nielegalnym wywozem leków z Polski.

Od 14 czerwca 2018 r. systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów został objęty wywóz istotnych dla życia i zdrowia ludzkiego produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych dostępnością dla polskich pacjentów. Tym samym organy KAS zyskują możliwość realizacji czynności analitycznych i kontrolnych wobec podmiotów zajmujących się obrotem lekami. Skarbówka wreszcie może bezproblemowo kontrolować farmaceutycznych hurtowników.  Czytaj dalej na www.gazetaprawna.pl

mgr.farm
Polscy farmaceuci w Wielkiej Brytanii? Nic się dla nich nie zmienia…

W ostatnim czasie pojawiły się w środowisku farmaceutów informacje, o utrudnieniach dla polskich farmaceutów pracujących w Wielkiej Brytanii, którzy po Brexicie chcieliby wrócić do Polski. Naczelna Izba Aptekarska dementuje te informacje…

W ostatnim czasie do redakcji MGR.FARM i agencji rekrutacyjnej farmacja.hr wpłynęły pytania dotyczące losu polskich farmaceutów pracujących obecnie w Wielkiej Brytanii, którzy po Brexicie chcieliby wrócić do pracy w Polsce. W środowisku miały pojawić się informacje, że wykształceni w Polsce farmaceuci, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii, musieliby odbywać dodatkowy egzamin, aby móc pracować w Polsce. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości naszych czytelników i zapytaliśmy o tę kwestię Naczelną Izbę Aptekarską. Czytaj więcej na mgr.farm

prawo.pl

Wiceminister Miłkowski: Przygotujemy rynek leków do brexitu

Jeśli 30 marca 2019 roku Wielka Brytania wyjdzie z UE, produkty lecznicze wytwarzane w Zjednoczonym Królestwie będą traktowane jako pochodzące z państw trzecich i sprowadzane na teren Unii Europejskiej jako produkty importowane. Podejmujemy jednak działania, by na polskim rynku nie wywołało to problemów - deklaruje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Po dymisji wiceministra zdrowia Marcina Czecha za politykę lekową, ale także proces refundacji leków odpowiada teraz wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Rozmawiamy z nim o tym, jakie zmiany będą na liście leków refundowanych obowiązującej od marca br., ale także o tym, co stanie się z projektem zmian w ustawie o farmaceutach oraz czy po Brexicie możemy mieć problem z dostępem do leków. Czytaj cały artykuł na www.prawo.pl

gazetaprawna.pl

Żniwo dyrektywy fałszywkowej. Szpitale nie mają czym leczyć zakażeń

Przewidywania ekspertów, którzy straszyli trudnościami w dostępie do leków, nie sprawdziły się. Jest gorzej, niż wszyscy myśleli. Z nowymi przepisami zderzył się już potentat krajowego rynku leków ‒ Polpharma. Dostarczanych przez nią  do szpitali cefalosporyn brakuje, choć to nie wina przedsiębiorcy. Lekarze mówią o ryzyku dla pacjentów. Dyrektorzy szpitali odsyłają, kogo mogą, i zapraszają za kilka tygodni.

Eksperci wieszczą, że lada moment kłopoty spotkają kolejne firmy, a co za tym idzie – kolejnych pacjentów. Aż wreszcie dotkną nas wszystkich, gdyż nowe przepisy to nowe obowiązki nałożone na producentów leków. Nowe obowiązki to z kolei nowe koszty. Tak więc czeka nas nieuchronna podwyżka cen produktów nierefundowanych, którą odczuje każdy wykupujący receptę w aptece Polak.

Brak dostępności

Przypomnijmy: o nowym sposobie walki ze sfałszowanymi lekami wiadomo od 2011 r. Wówczas przyjęto dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE z 8 czerwca 2011 r. zmieniającą dyrektywę 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi – w zakresie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji.

Kłopoty są wynikiem tego, że przepisy wdrażano na ostatnią chwilę, bez testów i okresu przejściowego. (...)

Wyższe ceny

Eksperci nie mają wątpliwości, że leki zdrożeją. Portal Mgr.farm poinformował, że już teraz wiele szpitali ma kłopot z zakupem medykamentów w procedurach przetargowych. Producenci oczekują bowiem nawet o kilkanaście procent więcej niż jeszcze kilkanaście tygodni temu.

‒ Spełnienie obowiązków serializacyjnych jest jednym z czynników wpływających na koszty produkcji leków, oprócz rosnących cen surowców, mediów, kosztów pracy czy modernizacji infrastruktury technicznej. Należy pamiętać, że firmy farmaceutyczne musiały ponieść znaczące nakłady na dostosowanie linii produkcyjnych do wymogów serializacji. W przypadku Grupy Polpharma same inwestycje w środki trwałe wyniosły ponad 40 mln zł ‒ wyjaśnia Magdalena Rzeszotalska. I wylicza, że do tego dochodzą koszty dostosowania opakowań, zmian rejestracyjnych, materiałów eksploatacyjnych (tusze, kleje, etykiety), obniżenie efektywności linii produkcyjnych, dodatkowa praca administracyjna itd. Efekt? Można się spodziewać, że wzrost cen odczują pacjenci kupujący leki nierefundowane. Ceny tych refundowanych bowiem są negocjowane z Ministerstwem Zdrowia, więc producenci nie mogą ot tak ich podnieść. Czytaj caly artykuł na www.gazetaprawna.pl

politykazdrowotna.com
Deloitte o wyzwaniach dla zdrowia: technologia i prewencja

– W latach 2018-2022 wydatki na ochronę zdrowia na świecie będą rosły średnio o 5,4 proc. rocznie, co stanowi około 10,4 proc. globalnego PKB. - prognozuje Deloitte „2019 Global Health Care Outlook. Shaping the future”. Autorzy raportu uważają, że medycyna stanie się bardziej przewidywalna, prewencyjna, oraz spersonalizowana. Rynek opieki medycznej powinien zmienić punkt ciężkości z leczenia na profilaktykę. 

W 2022 roku łączne wydatki na ochronę zdrowia na świecie wyniosą około 10 bilionów dolarów. W latach 2018-2022 będą one rosły średnio o 5,4 proc. rocznie, jednak ich udział w globalnym PKB pozostanie na dotychczasowym poziomie 10,4 proc. Dla porównania w latach 2013-2017 wydatki rosły średnio o 2,9 proc. rocznie.

– Za zwiększenie oczekiwanych wydatków odpowiedzialne są umocnienie się dolara względem innych walut, rozpowszechnienie opieki zdrowotnej w krajach rozwijających się, coraz większe potrzeby osób starszych, rozwój technologii medycznych oraz rosnące koszty pracy w sektorze. Co również istotne, różnice w wydatkach na ochronę zdrowia między krajami będą się pogłębiać – mówi Oliver Murphy, Partner, Lider ds. Sektora Farmaceutycznego i Opieki Zdrowotnej w Deloitte. Czytaj więcej na www.politykazdrowotna.com

politykazdrowotna.com
Ewolucja wykazów leków 75+

Ponad 118 mln - tyle opakowań leków z wykazów 75+ zostało zrefundowanych od początku funkcjonowania programu. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski dokonał podsumowania sztandarowego projektu będącego realizacją obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Zestawienie podsumowujące dotychczasową refundację leków z grupy 75+ to odpowiedź na interpelacje posłanki Anny Kwiecień (PiS), która oczekiwała od resortu zdrowia odpowiedzi na pytania-. ile opakowań leków zostało wydanych pacjentom w ramach programu leki 75+ i jak od początku funkcjonowania programu ewoluowała lista leków wydawanych bezpłatnie seniorom. Odpowiadając wiceminister Maciej Miłkowski przedstawił dokładne dane dotyczące liczby zrefundowanych opakowań leków w poszczególnych miesiącach trwania programu (do końca 2018 roku)- przy czym dane z listopada oraz grudnia ubiegłego roku nie były jeszcze pełne.


Czytaj więcej na www.politykazdrowotna.com

rynekaptek.pl

Ustawa o zawodzie farmaceuty pozwoli zredefiniować jego zadania

Jednym z najistotniejszych rozwiązań prowadzących do poprawy wizerunku farmaceutów jest wprowadzenie ustawy o zawodzie farmaceuty. Pozwoli ona zredefiniować zadania farmaceuty z funkcji dystrybucyjnej leków - ocenia mec. Monika Bartwicka.

Jak wskazała mec. Monika Bartwicka w rozmowie z Biuletynem Informacyjnym Warszawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, farmaceuta przez wielu pacjentów traktowany jest błędnie jako dystrybutor leków.

- To niestety niesprawiedliwa opinia, aczkolwiek nie sposób nie zgodzić się z takim społecznym odbiorem roli farmaceuty. To jak postrzegany jest farmaceuta jest sumą długotrwałych procesów jak choćby brak własności w latach komunizmu, niezrozumiały brak regulacji statusu farmaceuty w aspekcie nieistniejącej ustawy o zawodzie farmaceuty czy chociażby sprzedaż leków poza apteką itp.- powiedziała mec. Bartwicka. Czytaj cały artykuł na www.rynekaptek.pl

Pracownicy służby zdrowia całej UE chcą zwiększyć zaufanie do szczepień ochronnych

Prezydent PGEU Michał Byliniak podczas pierwszego spotkania Koalicji UE na rzecz Szczepień, które odbyło się 4. marca b.r. w Brukseli, podkreślił zaangażowanie farmaceutów w proces informowania i edukacji społeczeństwa na temat szczepień ochronnych.

Dzięki swojej aktywności farmaceuci przyczyniają się do zwalczania mitów na temat szkodliwości szczepionek i zwiększają poziomu wyszczepialności w społeczeństwie.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) można by uniknąć 1,5 miliona zgonów, gdyby zasięg, a dzięki temu liczba  szczepień zwiększyły się. Aby obejrzeć transmisję ze spotkania kliknij tutaj 


Komunikaty
nia.org.pl
Zmiana kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Bronles (Carbocisteinum) kapsułki twarde, 375 mg

Zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zmianie ulega kategoria dostępności z Rp na OTC produktu leczniczego Bronles (Carbocisteinum) kapsułki twarde, 375 mg, nr pozwolenia 23858. Podmiotem odpowiedzialnym dla tego produktu jest Alkaloid – INT d.o.o. Decyzja Prezesa Urzędu o zmianie kategorii dostępności weszła w życie 22.02.2019 roku. www.nia.org.plCzytaj więcej na

nia.org.pl
GIF: Aktualne informacje dotyczące systemu weryfikacji autentyczności leków

Za nami pierwsze dni funkcjonowania systemu weryfikacji autentyczności leków. Główny Inspektorat Farmaceutyczny pozostaje w stałym kontakcie z Fundacją KOWAL oraz Komisją Europejską – dwoma podmiotami mającymi decydujący wpływ na kształt systemu weryfikacji autentyczności leków na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Czytaj podsumowanie na www.nia.org.pl

www.aptekarzpolski.pl
Nowy Aptekarz Polski

Z przyjemnością zawiadamiamy, że ukazał się kolejny 150/128 numer Aptekarza Polskiego.

Aby obejrzeć lub pobrać cały numer kliknij tutaj

ZSMOPL
  1. kwietnia 2019 roku wchodzi obowiązek raportowania do ZSMOPL. Przypominamy jak się podłączyć do systemu.

Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite