Nie jest to żaden clickbaitowy tytuł, a po prostu - Jemiołuszka!
JEMIOŁUSZKA Czy może być ptakiem Bożego Narodzenia?
KOLORY i GŁOSY Maleńkie, mięciutkie poduszki-przytulanki. Żółte, czerwone z rozwianym czubem. Jedwabiste, delikatnie połyskujące pióra.
Jak śpiewają? Głosy stada brzmią jak wesoła, dzwonkowa orkiestra grająca Jingle Bells...
CHARAKTER I ZWYCZAJE Jemiołuszki potrafią w ciągu dnia zjeść dwa razy tyle, ile same ważą. Nie żebym coś sugerowała i szukała w tym podobieństw do naszych Świąt! Poza tym, ptaki te mają całkiem zdrową dietę: jarzębina, kalina, tarnina, głóg, śnieguliczka berberys, dzika róża, ligustr, irga, kruszyna, jałowiec, cis, jabłka i ... jemioła!
Jemiołuszki mają w sobie mało rywalizacji i agresji. Latają zawsze w dużych stadach i jeśli zimą wydaje Ci się, że widzisz stado Szpaków, podejdź bliżej - to z pewnością Jemiołuszki! Nawet setka ptaków może zatrzymać się w parku blisko Ciebie. Ucztują w zgodzie, jak my przy świątecznym stole. Na suto zastawionych drzewach podają sobie nawet jagódki z dzióbka do dzióbka.
POD JEMIOŁĄ Jemiołuszki są zdecydowanie blisko świątecznej tradycji! Główny składnik ich polskiej diety - jemioła - to, obok choinki, obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu. Wieszany u sufitu pęk jemioły ma zapewnić nam pomyślność i odpędzać złe moce. Jemioła to jeden z symboli Bożego Narodzenia. A Jemiołuszki przepadają za jemiołą! Stąd ich nazwa...
ZIMOWY PTAK Jemioła owocuje zimą, wtedy kiedy wszystko inne znika i obumiera. Korzystają z tego Jemiołuszki, które właśnie zimą przylatują do nas ze skandynawskiej lub rosyjskiej tajgi.
(polecam Ci dokładniejsze zbadanie symboliki i znaczenia jemioły w naszej kulturze. To naprawdę ciekawe! Możesz zacząć od tego artykułu: JEMIOŁA)
ZIMA NA RAUSZU
Jak już wspomniałam, Jemiołuszki potrafią zjeść sporo owoców. A że odwiedzają nas zimą, większość z tych owoców jest już mocno sfermentowanych. Kiedy zasiądą na jakimś krzewie, nie mają umiaru. Na szczęście lepiej trawią alkohol niż my, ale i tak - słaniają się potem na gałęziach, przewracają i zasypiają na ziemi.
ROZNOSZĄ PREZENTY! Mniejsze owoce połykane są w całości, ma ukryte w nich nasiona już po chwili wychodzą z drugiego końca Jemiołuszek, nie tylko nieuszkodzone, ale też oblepione cennym nawozem - w prezencie na dobry początek przyszłym siewkom.
Tak pisał o Jemiołuszkach Jeremi Stanisław Przybora w wierszu „Kochajcie jemiołuszki!”
„…Kiedy różne inne ptaki nas puszczają w trąbę, to jest przecież również taki, co zawitał z ziąbem. Na najcięższe roku chwile, te bez jaj i gruszek, przylatuje do nas tyle, tyle jemiołuszek…"
Świąteczne kolory, bliskie związki ze świąteczną symboliką, skłonności do świętowania pod wpływem sfermentowanych owoców i prezenty. Zgłaszamy Jemiołuszkę na symbol Bożego Narodzenia!
- - -
Do 24 grudnia przesyłam Ci codziennie nasze nieobiektywne propozycje nowych świątecznych Bohaterów i Bohaterek!
- - -
Do naszej świątecznej zabawy dołączyły media społecznościowe. Zerknijcie jak tam przebiegają wybory Ptaka Bożego Narodzenia. INSTAGRAM na pTAK!
* Ciekawostki o Jemiołuszce pożyczyłam z książki Jacka Karczewskiego „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze.”, Wydawnictwo Poznańskie 2021. Grafika również z tejże książki, autorka: Agnieszka Ciszewska.
|