آیا تصاویر را نمی بینید؟ اگر قادر به دیدن تصاویرخبرنامه در سیستم خود نیستید، لطفاَ در اینجا مشاهده فرمایید.

شماره هفتاد و سوم - دی ماه 1401

اخبار

وبینار «قلدری آکادمیک»

 وبینار «قلدری آکادمیک» توسط دکتر زهرا رشیدی، استادیار گروه نوآوری آموزشی و درسی، مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، در روز یکشنبه 9 بهمن ماه 1401 از ساعت 15 الی 16:30 برگزار می شود.

چکیده: هر جا سخن از دانشگاه به میان می آید به سراغ دانش می رویم، حال آن که از پرداختن به روح دانشگاه وا مانده ایم. روح و جان دانشگاه در مسیر شدن نیاز به نقدی سازنده دارد. محقق با این رویکرد نه برای کوچک کردن انسان اندیشمند دانشگاهی و دانشگاه ایرانی، بلکه برای درک این پدیده از منظر آنانی که برای داشتن گام هایی استوار در قلمرو دانش، نیاز به محیطی سالم و آرامشی درونی دارند؛ به کاوش و پی جویی رد پای پدیده قلدری در محیط دانشگاه و در روابط اعضای هیأت علمی آن پرداخته است. ادامه

محیط برگزاری وبینار 

جلسه کارگروه ارتقای سواد آبی

شرکت کنندگان از راست به چپ، بالا: مرتضی حیدری مظفر، محمدجواد عابدینی، محمودرضا دلاور، بنفشه زهرایی، مسعود بهبودیان، بابک اکبری، باقر عبدالملکی، سپیده امجد ایرانق و پائین: حمید مهدیقلی، سمیه ملایی، مجتبی محمدی، اسماعیل مسگرپور، محمدجواد امامی، زهرا نصراللهی، مریم برادران، جلال اکبری

ششمین جلسه کارگروه ارتقای سواد آبی در 11 دی ماه برگزار شد. اهم موارد ارائه و مطرح شده در این جلسه به شرح زیر است:

 بحث پیرامون آب زیرزمینی در اینفوگرافی های ارائه شده توسط دکتر بنفشه زهرایی، رئیس کارگروه و اعضای کارگروه صورت گرفت. در قالب اینفوگرافی هایی که در جلسه مورد بحث قرار گرفت، دسته بندی منابع آب زیرزمینی به منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر (ژرف و غیرژرف) معرفی شد و در مورد خصوصیات این منابع در ایران بحث و تبادل نظر شد. همچنین ملاحظات و سؤالاتی پیرامون کمیت و کیفیت آب ژرف مطرح شد. مشکل شوری و همچنین پایداری تأمین آب از منابع آب ژرف اکتشاف شده در ایران توسط اعضا مورد بحث قرار گرفت.

در قالب اینفوگرافی سرانه‌ آب خانگی، تعریف و اطلاعات پایه در مورد سرانه آب خانگی کلان شهرهای ایران مورد بحث قرار گرفت. همچنین در مورد توزیع مصرف آب در خانه‌ها بر اساس نتایج مطالعات انجام شده توسط شرکت Inter3 آلمان در کاشان بحث و تبادل نظر شد. نحوه محاسبه سرانه خانگی براساس اطلاعات قبض آب برای اعضا تشریح شد.

در مورد روند جداسازی کنتورها در مجتمع‌های مسکونی و اثر آن در مدیریت مصرف آب خانگی بحث و تبادل نظر شد. ملاحظات فنی، اقتصادی و اجتماعی در کارایی این رویکرد مورد بحث قرار گرفت. به طور مثال، ملاحظاتی به شرح زیر مطرح شد:

 • تعویض و فرسودگی کنتورها در صورت جداسازی کنتورهای واحدهای آپارتمانی، می‌تواند معضلات جدی به همراه داشته باشد.
 • با جداسازی کنتور، افراد بعضا انگیزه کمتری برای صرفه جویی دارند چون این تصور ایجاد می شود که وقتی شخصا هزینه آب را می پردازند، می توانند مصرف آب تا حد دلخواه داشته باشند. نامناسب بودن تعرفه‌ی آب هم در این رویکرد نقش آفرینی می‌کند.

از نکات مهم مطرح شده در این جلسه، برداشت اشتباه در مورد کم بودن مصرف آب شهری در ایران بود که با توجه به آمار ارائه شده در اینفوگرافی و تجربیات سال‌های اخیر، نسبت به اهمیت مدیریت مصرف آب شهری تأکید شد. مقرر شد در صورت امکان مقایسه‌ای بین مصارف کشور ایران و برخی از دیگر کشورها و هزینه‌های مربوطه صورت گیرد.

اولین جلسه کمیته راهبردی هشتمین کنفرانس بین المللی آموزش مهندسی

شرکت کنندگان ردیف اول از راست به چپ: عباس بازرگان، پرویز جبه دار مارالانی، مجید طیرانی، علی اشرفی زاده، رضا فرجی دانا، جبارعلی ذاکری و ردیف دوم: سینا کشاورز، محمدحسن سعیدی، محمد حبیب نژاد کورایم، فاطمه مهدیزاده، جلال اکبری، حسین ساسانی و ردیف سوم: محسن صنیعی، محمود یعقوبی، بابک بنکدارپور، حمیدرضا حیدری، تورج محمدی، سید مصطفی سیادت موسوی

اولین جلسه کمیته راهبردی هشتمین کنفرانس بین المللی آموزش مهندسی ایران در 17 دی ماه به صورت برخط برگزار شد. در این جلسه، موضوعات مختلفی از سوی حاضرین مطرح شد که گزیده هایی از آن در ادامه آمده است:

- دکتر پرویز جبه دارمارالانی: باید محورهای کنفرانس به گونه ای انتخاب شوند که افراد به تحقیق در آموزش مهندسی علاقه مند شوند. محوریت کنفرانس به برگزاری میزگردهای تخصصی گذاشته شود.

- دکتر سیدمصطفی سیادت موسوی: چند موضوع، خیلی مبتلابه روزگار ما در آموزش مهندسی است. یکی عدم اقبال دانشجویان به رشته­ های مهندسی و موضوع دیگر، صدور خدمات مهندسی که کشور می ­تواند داشته باشد. 

دکتر مجید طیرانی: آیا یکی از دلایلی که الآن اقبال کافی برای مهندسی وجود ندارد، این نیست که ما پاسخگوی نیاز­های مهندسی نیستیم؟ باید دید مشتری این بازار که دانشجو باشد، الآن چه می­ خواهد؟

دکتر رضا فرجی دانا: عنوان «چالش ­های گفتمان کیفیت در آموزش مهندسی» می تواند محور اصلی کنفرانس باشد و پنج موضوع: 1. منابع انسانی 2. پیوستار بودن آموزش، پژوهش و نوآوری 3. صنعت پشتیبان 4. فناوری های نوین و 5. مهارت های نرم و پیوند علوم مهندسی با علوم انسانی می توانند محورهای کنفرانس باشند. 

دکتر علی اشرفی زاده: خوب است عنوانی گذاشته شود که بتواند چیز­های مختلف را در خودش جا بدهد. عنوان پیشنهادی بنده: «آموزش مهندسی در ایران؛ نیاز­ها و اولویت­ ها» است.

دکتر فاطمه مهدیزاده: آسیب شناسی وضع موجود چه به لحاظ شیوۀ آموزش، چه به لحاظ شیوۀ پذیرش دانشجو، چه به لحاظ شیوۀ­ رتبه بندی مهندسان کشور، چه به لحاظ اینکه اصلاً  آیا ما آموزش می­ خواهیم یا نمی­ خواهیم، در چه سطحی می­ خواهیم، در هر سطحی چند نفر کفایت می­ کند، بسیار مهم است.

دکتر جبارعلی ذاکری (دبیرکنفرانس): از نقطه نظرات همه عزیزان و اطلاعات کنفرانس های قبلی، جمع بندی اولیه را خواهیم داشت و نتیجه در جلسه بعدی اعلام خواهد شد.

کارگاه «از تصویر تا درک مهندسی»

کارگاه از تصویر تا درک مهندسی توسط دکتر رقیه گوگ ساز در 28 دی ماه به صورت برخط برگزار شد. در چکیده کارگاه آمده است:

«بالابردن کیفیت آموزش، بدون دگرگونی در روش ها و فنون درس دادن امکان پذیر نیست. در عصر حاضر که مخاطب همواره در معرض انبوهی از داده های مختلف است، یافتن روشی برای فراگیری و ماندگاری مطالب علمی در کمترین زمان، لازم به نظر می رسد. این امر به ویژه در محیط های دانشگاهی که نیازمند یادگیری مفاهیم گسترده و پیچیده است، بسیار حیاتی است.
در کارگاه «از تصویر تا درک مهندسی» سعی می شود با ایده های گوناگونی بر اساس تصاویر، راهی را به سوی درک مفاهیم علمی پیمود».

گزیده هایی از کارگاه با کلیک بر فیلم زیر، قابل مشاهده است.

عضویت حقوقی سطح 4 شرکت مهندسین مشاور شوادان

شرکت مهندسین مشاور شوادان، در دی ماه به عضویت حقوقی (سطح چهار)  انجمن در آمده است.

موجودی صندوق حمایت های مالی از انجمن در سال 1401

 موجودی صندوق در این ماه (212,500,000 ریال) در نشانگر قابل مشاهده است.  

صندوق حمایت های مالی، با هدف ایجاد منابع مالی پایدار برای انجمن تشکیل شده است و منابع آن عمدتاً صرف سرمایه گذاری های بلند مدت و ماندگار برای انجمن می شود. حامیان انجمن که در این امر خیر مشارکت می کنند تأثیری ماندگار بر ارتقای کیفیت آموزش مهندسی کشور و اعتلای ایران عزیز داشته و حسنه ای پایدار را در امری زیر بنایی در کارنامه خود ثبت خواهند کرد. 

علاقه مندان به حمایت مالی، می توانند کمک های خود را با یکی از دو روش زیر واریز نمایند:

شماره حساب بانک پارسیان: 20100228039601

درگاه پرداخت 

لطفاً فیش واریزی، به رایانامه انجمن (isee@isee.ir) ارسال شود.

معرفی فناوری های نوین در آموزش مهندسی

مریم قصاب‌زاده سریزدی، محمدنعیم مرادی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

اهمیت نقش فناوری­ های نوین در آموزش مهندسی با شیوع بیماری کرونا به خوبی نمایان شد و سریع تر از آنچه تصور می‌شد، این فناوری­ ها در آموزش به کار گرفته شدند. تصمیم داریم در "خبرنامه انجمن آموزش مهندسی ایران" سلسله مباحثی را به معرفی فناوری ­های مورد استفاده در آموزش مهندسی اختصاص دهیم و نقاط قوت و ضعف آن را بررسی نماییم. اولین موضوعی که به این منظور انتخاب شده است، آزمایشگاه ­های مجازی است که بخش اول آن در این شماره خبرنامه ارائه می‌شود.

آزمایشگاه­ های مجازی در آموزش مهندسی (بخش اول)

 مقدمه: آزمایشگاه­ های مجازی به عنوان جایگزین آزمایشگاه‌ های فیزیکی، به منظور انجام آزمایش‌های شبیه‌سازی شده در حوزه‌های مختلف علم، فناوری و مهندسی (STE) استفاده می‌شوند. در این آزمایشگاه‌ها، آزمایش بر روی یک بستر برخط، به صورت سرور و یا وبسایت تنظیم می‌شود که کاربران از طریق اینترنت در هر زمان و مکان دلخواه به آن دسترسی دارند. نرم‌افزار آزمایشگاه مجازی به منظور یادگیری تعاملی، مبتنی بر شبیه‌سازی پدیده‌های واقعی است و شامل برنامه‌های شبیه‌سازی، واحدهای آزمایشی دربرگیرنده داده‌ها و ابزارهایی است که بر داده‌های واحد آزمایشی عمل کرده و نتایج مد نظر را تولید می‌کنند. ادامه

معرفی کتاب

کتاب «مروری بر یک قرن تجربه در مهندسی برق (صنعت و آموزش)»

کتاب «مروری بر یک قرن تجربه در مهندسی برق (صنعت و آموزش)» به صورت الکترونیکی و کاغذی توسط انتشارات بهجت در شرف چاپ و انتشار است. اینفوگرافی کتاب جهت اطلاعات بیشتر در اینجا قابل مشاهده است.

معرفی مقاله

Implementation of Blended Learning for a Large Size Engineering Mechanics Course.

در سال­ های اخیر، به دلیل اقبال بیشتر افراد به تحصیل در رشته­ های دانشگاهی، جمعیت کلاس­ ها با افزایش قابل توجهی مواجه بوده است. این مسأله به همراه تغییر انتظارات نسل جدید که آمیخته با پیشرفت­ های فناوری هستند، باعث شده است که استادان در ارائه درس ها با سوالات و چالش­ هایی روبه رو شوند که پاسخ به آنها می تواند در کیفیت آموزش، نقش به سزایی داشته باشد.

در این مقاله یک روش یادگیری تلفیقی در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه نیوساوت ولز برای ارائه یک درس به نام مهندسی مکانیک به کار گرفته شده است. این دانشکده در چهار رشته مکانیک، مکاترونیک، هوافضا و ساخت و تولید در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد و کلیه دانشجویان قبل از انتخاب رشته تخصصی در سال سوم، ملزم به گذراندن یک درس مهندسی مکانیک در سال دوم هستند. ادامه

* این مقاله توسط دکتر افسانه مجری معرفی شده است.

 از اعضای انجمن درخواست می شود، چنانچه مقاله چاپ شده در مجلات آموزش مهندسی دارند، اصل مقاله و معرفی آن را برای درج در خبرنامه، به ایمیل انجمن (isee@isee.ir) ارسال نمایند.

مسئول تدوین بخش معرفی مقاله، دکتر شروان عطایی، عضو هیأت تحریریه خبرنامه انجمن

پايگاه داده در موضوع «آموزش مهندسی»

در برنامه اجرايی انجمن آموزش مهندسی ايران، يكی از وظايفی كه به عهده كميته ارتباطات و انتشارات انجمن است، تهيه پايگاه داده از كتاب­ ها و تأليفات مهم در حوزه آموزش مهندسی است. اين داده ها بصورت روزآمد گردآوری شده و در برخی از شماره­ های خبرنامه منتشر شده و در وبگاه انجمن هم برای مراجعه و استفاده پژوهشگران و علاقمندان قرار می­ گيرد.

در اين شماره خبرنامه، به ارائه اطلاعات تعدادی ‌مقاله مرتبط با آموزش مهندسی می ­پردازيم. اعضای انجمن اگر علاقه ­مند به مطالعه متن كامل هر يک از مقالات باشند، می توانند­ درخواست خود را همراه با عنوان مقاله از طريق ايميل به دبيرخانه انجمن ارسال نمایند. انجمن نهايت تلاش را برای تهيه فايل pdf اين مقالات برای متقاضيان خواهد نمود.

برخی از مقاله های منتشره در حوزه آموزش مهندسی

****

مسئول تدوین این بخش، دکتر حمید مهدیقلی، عضو کمیته ارتباطات و انتشارات انجمن

پرسش های متداول

سوال 49- استاندارد  ABET EC2000 چیست؟

یکی از معروفترین سازمان­ های ارزشیابی در جهان، هیأت ارزشیابی مهندسی و فناوری آمریکا (ABET) است که ملاک­ هایی برای ارزشیابی مهندسی که اصطلاحاً EC2000 نامیده می شود، عرضه کرده است. این استاندارد برای برنامه­ های آموزش مهندسی، یازده دستاورد مهم برشمرده است که شامل موارد توانایی به­ کارگیری دانش­ های ریاضی، علوم و مهندسی؛ توانایی طراحی و اجرای آزمایش ­ها و تحلیل و تفسیر داده­ ها؛ توانایی طراحی یک سیستم، وسیله یا فرآیند برای رفع نیازها با در نظر گرفتن واقع­ بینانه محدودیت­ های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، سلامت و ایمنی؛ توانایی کارکردن در گروه هایی با عملکرد های چندگانه؛ توانایی شناسایی، ساماندهی و حل مشکلات مهندسی؛ توانایی درک مسئولیت های حرفه­ ای و اخلاقی؛ توانایی برقراری ارتباط مؤثر؛ کسب آموزش­ های لازم برای درک تأثیر راه حل ­های مهندسی در قالب جهانی، اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی؛ درک ضرورت کسب مداوم آموزش در جریان کار حرفه ­ای؛ آگاهی از مسائل روز و جدید و توانایی استفاده از فناوری ­ها، مهارت­ ها و ابزارهای مدرن و ضروری برای فعالیت­ های مهندسی است. منبع

 علاقه مندان می توانند به دو صورت زیر در بخش پرسش های متداول تدریس مشارکت داشته باشند:
1- ارسال پرسش های خود از طریق ایمیل (isee@isee.ir) به منظور پاسخگویی توسط متخصصین
2- ارسال مطالب مفید از منابع معتبر داخلی و خارجی به صورت پرسش و پاسخ برای درج در خبرنامه

مسئول تدوین بخش سوالات: دکتر هدی رودکی، نایب رئیس کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی

اخبار شاخه های انجمن

شاخه دانشگاه تهران (کرسی یونسکو در آموزش مهندسی)

جلسه شورای راهبردی کرسی یونسکو در آموزش مهندسی

هشتاد و پنجمین جلسه شورای راهبردی کرسی یونسکو در 30 آذرماه با دستور جلسه زیر تشکیل شد:

 1. پیگیری مصوبات جلسه قبل و اطلاع‌رسانی
 2. انتخابات هیأت رئیسه جدید شاخه انجمن آموزش مهندسی ایران در دانشگاه تهران
 3. دیروز، امروز و فردای آموزش دستیاران آموزشی در دانشکدگان فنی دانشگاه تهران (دکتر رامتین خسروی)
 4. بررسی مصوبه کمیته ارزشیابی انجمن آموزش مهندسی در مورد ارتقای جایگاه طراحی در آموزش مهندسی ادامه

سخنرانی دکتر محمود نیلی احمدآبادی دربارۀ «نقش‌ها و انتظارات از رهبری دانشگاه‌ها»؛ 30 آذرماه 1401

در روز 30 آذر 1401، دکتر محمود نیلی احمدآبادی استاد دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران و رئیس پیشین این دانشکده دربارۀ «نقش‌ها و انتظارات از رهبری دانشگاه‌ها» سخنرانی نمودند. فایل ارائه ایشان و فیلم سخنرانی، از اینجا قابل دریافت است.

اعضای جدید شورای شاخه انجمن آموزش مهندسی ایران در دانشگاه تهران

در جلسه مورخ 30 آذرماه شورای راهبردی کرسی یونسکو در آموزش مهندسی (شاخه انجمن آموزش مهندسی در دانشگاه تهران)، اعضای جدید شاخه به اتفاق آرا برای یک دوره‌ی ۲ ساله  انتخاب شدند و در جلسه 28 دی ماه شورای شاخه، مسئولیت ایشان به شرح زیر تعیین شد:

 • دکتر آرش بهرامی (دبیر)
 •  دکتر رامتین خسروی (نایب رئیس)
 • دکتر بنفشه زهرایی (رئیس)
 • دکتر حسین معماریان (خزانه دار)

انجمن برای اعضای محترم جدید آرزوی موفقیت می نماید.

تمدید فعالیت کرسی یونسکو در آموزش مهندسی تا سال 2026

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو)، طی نامه ای با تمدید مدت فعالیت کرسی یونسکو در آموزش مهندسی، به میزبانی دانشگاه تهران، موافقت کرد. به این ترتیب فعالیت کرسی به مدت 4 سال دیگر تا سال 2026 ادامه خواهد داشت.

شاخه دانشگاه صنعتی امیرکبیر

شورای شاخه انجمن آموزش مهندسی ایران در دانشگاه صنعتی امیر کبیر در دی ماه سال جاری  نیز جلسات هفتگی خود را ادامه داده است. همچنین اولین نشست شورای شاخه و نمایندگان دانشکده ها در شاخه در تاریخ 1401/9/30 با حضور  اعضای دوره سوم شورای شاخه، نمایندگان 16 دانشکده دانشگاه در شاخه و آقای دکتر حسینی ابرده یکی از پایه گذاران شاخه و رئیس اولین شورای آن بصورت مجازی تشکیل شد.

در ابتدای جلسه رئیس شورای شاخه گزارشی از تاریخچه انجمن آموزش مهندسی ایران و شاخه آن در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اهداف و برنامه های شورای شاخه، که قبلاً در قالب یک فایل ورد برای کلیه نمایندگان ارسال شده بود و وظائف پیشنهادی برای نمایندگان دانشکده ها را در شاخه ارائه کرد. سپس از نمایندگان دانشکده ها درخواست شد که نظرات خود را در خصوص اهداف و برنامه های شاخه و وظائف نماینده ها که از طرف شورای شاخه پیشنهاد شده و هر گونه نقطه نظر و دغدغه آموزشی را ابراز نمایند.

بر اساس نظرات مطرح شده در جلسه و بررسی آنها در جلسات شورای شاخه، وظائف نمایندگان دانشکده ها در شاخه انجمن آموزش مهندسی در دانشگاه امیرکبیر به شرح زیر تعریف شد:

 • ایجاد ارتباط بین اعضای هیأت علمی دانشکده­ ها و شاخه
 • انتقال جمع بندی­ های فعالیت­ های شاخه در رابطه با فرهنگ سازی برای بهبود کیفیت آموزش در دانشگاه به اعضای محترم هیأت علمی دانشکده ها
 • مشارکت در فعالیت­ های شاخه                              

شاخه دانشگاه صنعتی شریف

در جلسه شورای شاخه در 20 دی ماه، موارد مختلفی تبادل نظر و بررسی شد از جمله:

- ارائه گزارش برنامه ریزی های انجام شده برای برگزاری سومین کارگاه آموزشی دستیاران آموزشی

- برنامه منتوری و آیین نامه آن

- برگزاری جلسه در خصوص «آموزش ریاضی، فیزیک و رایانه پایه و ...»

شاخه دانشگاه علم و صنعت ایران

وبینار «پیشنهاد ارائه درس هوش مصنوعی برای دانشجویان مهندسی»

شاخه انجمن در دانشگاه علم و صنعت وبینار «پیشنهاد ارائه درس هوش مصنوعی برای دانشجویان مهندسی» را با سخنرانی دکتر بهروز مینایی، دکتر ناصر مزینی و دکتر محمدرضا قاسمی در تاریخ 12 دی ماه با حضور حدود 100 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه برگزار کرد. گزارشی از این وبینار توسط دکتر شروان عطایی تهیه شده است که از اینجا قابل دریافت است.

خلاصه موضوعات طرح شده در جلسه های هیأت مدیره و کمیته های انجمن در دی

هیأت مدیره - 1401/10/12

- تبادل نظر در مورد بیانیه انجمن در سال 1401

- بحث و گفتگو در خصوص موضوع «توسعه کیفیت در آموزش مهندسی» ارائه شده توسط مهندس حسین ساسانی

- تبادل نظر در مورد موضوع «نقش انجمن در ارتقای کیفیت آموزش مهندسی» طرح شده توسط دکتر عباس بازرگان

کمیته برنامه ریزی و پایش دستاوردهای انجمن - 1401/10/07

- گزارش برنامه «برنامه ریزی و اجرای اقدامات مشترک با مراکز کارآفرینی دانشگاه­ ها» توسط دکتر احدی

- بحث در خصوص تأثیر شرایط امروز جامعه بر آموزش مهندسی

 

کمیته ارتباطات و انتشارات - 1401/10/03

- ادامه ارائه گزارش از فعالیت های اعضای کمیته در راستای مسئولیت های تعریف شده در برنامه اجرایی کمیته

- تصمیم گیری در مورد نحوه همکاری با کمیته دانشجویی برای تهیه پادکست

کمیته مشاوران صنعتی انجمن - 1401/10/10

- پیگیری موضوع جلسات با چند شرکت و انجمن

- صحبت پیرامون ایجاد شاخه های انجمن در صنعت

کمیته توسعه عضویت و شاخه های انجمن - 1401/10/07

- بررسی مجدد آیین نامه عضو افتخاری

- بررسی عضویت حقوقی شرکت شوادان در انجمن با حضور نماینده شرکت

کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی - 1401/10/17

- ارائه «سخنرنی سازوکار ارتقای کیفیت آموزش مهندسی ایران» توسط دکتر معماریان

- هماهنگی برای برگزاری میزگرد «جایگاه سنجش کیفیت تدریس توسط دانشجویان در بهبود کیفیت  تدریس -یادگیری»

کمیته فعالیت های آموزشی و تخصصی - 1401/10/14

- مقدمه ای در رابطه با برنامه ریزی درسی

- بررسی کارگاه آموزشی پیشنهاد شده

- پیگیری موضوع منتوری و تدوین بانک اطلاعاتی داوطلبان ارشادگر با حضور دکتر خسروی

کمیته دانشجویی - 1401/10/20

- گزارش روند کاری کارگروه پادکست با حضور دکتر جلالی نماینده کمیته ارتباطات و انتشارات

-  ارائه پیشنهاد آیین نامه تقدیر از استادان کم سابقه و مدعو

- ارائه گزارشی از جوایز بررسی شده در سایر انجمن ها

مجله پژوهش در آموزش مهندسی

https://www.classmarker.com/

دعوت به ارسال مقاله برای انتشار در مجله Engineering Education Research (EER)

  مجله EER  انجمن آموزش مهندسی ایران بصورت آنلاین در بخش  Topical Collections مجله SN Applied Sciences (SNAS) پذیرش مقاله می نماید. EER در گروه Topical Collections-Interdisciplinary مجله SNAS قرار دارد و مختص موضوع بین رشته ای «آموزش مهندسی» است. ادامه

معرفی اعضای مادام العمر

انجمن مفتخر است اعلام نماید در این ماه دکتر بهرام به نژادی به عضویت مادام العمر انجمن درآمدند. 

                             فهرست اعضای مادام العمر انجمن       

 

اطلاع رسانی

گزارش کامپیوتر، ماهنامه انجمن انفورماتیک ایران

شماره 263 ماهنامه گزارش کامپیوتر انجمن انفورماتیک ایران (آذر و دی ماه 1401) منتشر شده است و نسخه الکترونیکی آن از اینجا قابل دریافت است.

آشنایی با انجمن خیریه مقابله با گرسنگی

نامه معرفی و آشنایی ارسال شده به انجمن آموزش مهندسی ایران، از اینجا قابل دریافت است.

IEEE 6th Eurasian Conference on Educational Innovation (ECEI)

میزگرد «اخلاق و مدیریت دانشگاه در بحران»

میزگرد «اخلاق و مدیریت دانشگاه در بحران» با ارائه دکتر هادی خانیکی، دکتر باقر شاملو و دکتر سعداله نصیری در دفتر انجمن اخلاق در علوم و فناوری برگزار شد. صوت میزگرد از اینجا قابل دریافت است.

اعضای هیأت مدیره، بازرسان و مشاوران انجمن

اعضای هیأت مدیره: علی اشرفی زاده (رئیس)، عباس بازرگان، جعفر توفیقی، ملودی خادم ثامنی، رامتین خسروی، سعید سهراب پور، محمد شکرچی زاده، امیرنادر عسکرپور و حسین معماریان (خزانه دار) 

مشاوران عالی: پرویز جبه دار مارالانی و رضا فرجی دانا

بازرسان: محمود کمره ای، محمود موسوی مشهدی و مسعود یحیایی (بازرس علی البدل) 

اعضای کمیته ها، کارگروه، مدیران و دبیران

کمیته ارتباطات و انتشاراتمحمود اژدری، مجید بازارگان (نایب رئیس)، صادق جلالی (دبیر)، علیرضا دولت آبادی، مریم قصاب زاده، نصرت ا... گرانپایه (رئیس)، مجتبی محمدی، حمید مهدیقلی، سارا نظیف

کمیته ارزشیابی آموزش مهندسی: عباس بازرگان، اکرم حسینیان، حمیدرضا حیدری، محمد دادرس (رئیس)، هدی رودکی (نایب رئیس)، علی شفاعت (دبیر)، شهره فاطمی، حسین معماریان، محمود موسوی مشهدی، مرتضی یوسف صنعتی

کمیته ارکان و منابع انسانی: علی اشرفی زاده، محمدحسن پنجه شاهی، پرویز جبه دار مارالانی (نایب رئیس)، محمدحسن سعیدی (دبیر)، سعید سهراب پور، حسن طاهری، رضا فرجی دانا (رئیس)، محمود کمره ای، کیوان نارویی، محمود یعقوبی

کمیته برنامه ریزی و پایش دستاوردها: حمیدرضا احدی (نایب رئیس)، محمود احمدیان، مریم بیطرف، حسینعلی پاکروان، جعفر توفیقی داریان، مسعود حجت، محمد امین حجتی کرمانی، حسین ساسانی (رئیس)، ناصر صادقیان (دبیر)، جلال نظر زاده

کمیته توسعه عضویت و شاخه های انجمن: عباس ابراهیمی (رئیس)، غلامرضا پازوکی، خسرو جعفرپور، امین جعفری رامیانی، فهیمه حوری آباد صبور (دبیر)، محسن صنیعی، هادی علی اکبریان، افسانه مجری، آدرینه ملک خاچاطوریان (نایب رئیس)، بهرام ودودی مفید 

کمیته جوایز: سید نظام الدین اشرفی زاده (نایب رئیس)، محمد علی رستم پور، امیرنادر عسکرپور، یونس فرزین فرد، علیرضا قلی پور، سینا کشاورز کاظمیان، طه گودرزی، محمد ملک پور (دبیر)، ابراهیم واشقانی فراهانی (رئیس)، محمد هاشم زاده

کمیته دانشجویی: سید محمد مهدی احمد پناه، محمدرضا بشارتی، سمیرا جعفرزاده، مرضیه خواجه علی،  نیلوفر دینی، عرفان رئوفی (نایب رئیس)، محمد فراهانی (دبیر)، جمال کزازی (رئیس)، محمد مهدی محب علی، علی مه آبادی

کمیته فعالیت های آموزشی و تخصصی: جلال اکبری، فرشاد ترابی، مهرداد تقی زاده منظری (دبیر)، بابک سیف (نایب رئیس)، محمدجواد عابدینی (رئیس)، فرزان قالیچی، سونا قلی زاده، امیررضا مسعودی، اسماعیل مسگرپور، زهرا نصراللهی

کمیته مشاوران صنعتی انجمن: مهدی اسکروچی، روزبه باقری، جبار علی ذاکری، آرین زرگامی، حسین ساسانی، رحمت ستوده قره باغ، محسن سلطانپور (رئیس)، هدایت عزیزپور (دبیر)، جلال کاوندی (نایب رئیس)، مسعود یحیایی

 کمیته همکاری های بین الملل: فیروز بختیاری نژاد، محمودرضا دلاور، مسعود دهقانی، رضا حسینی ابرده، سید محسن حائری، علیرضا شیرازی نژاد (دبیر)، محمد کارآموز (رئیس)، افسانه سادات لاریمی، زانیار میرزایی، معصومه نصیری کناری (نایب رئیس)

کارگروه ارتقای سواد آبی: بابک اکبری، جلال اکبری، محمد جواد امامی اسکاردی، سپیده امجد ایرانق، فائزه بابائی، مسعود بهبودیان، عباس جعفرپور، مرتضی حیدری مظفر، حمیدرضا حیدری نوقابی، محمد دادرس، محمودرضا دلاور، حاتم رامش، بنفشه زهرایی (رئیس)، محمد رحمانی، محمد سرائی، امید سقاپور، ابراهیم صالحی، سهراب صالحی، محمدجواد عابدینی، باقر عبدالملکی، علی عجمی، ابراهیم گشتاسبی راد، امیررضا محرابی، مجتبی محمدی، اسماعیل مسگرپور، ابراهیم مقیمی، سینا معتمدنیا، سمیه ملایی، حمید مهدیقلی، زهرا نصراللهی، رحیم نقی زاده، مجید نیک نژادی، محمد هاشم زاده، مریم برادران، امین حق نگهدار

مدیر اجرایی: لیلا شیربان

مدیر ارتباط با صنعتجلال کاوندی

مدیر امور بین الملل: مسعود دهقانی

مدیر امور شاخه های انجمن: افسانه مجری

سر دبیر مجله بین المللی پژوهش در آموزش مهندسی علی مقداری

دبیر برنامه منتوری: رامتین خسروی

دبیر سخنرانان برجسته:  نصرت ا... گرانپایه

دبیر نشان استاد برجسته: ابراهیم واشقانی فراهانی

دبیر برنامه رصد آموزش مهندسی:  امیرفرهاد نجفی

شورای شاخه ها

دانشگاه بوعلی سینا: جلال اکبری (رئیس)، عباس رمضانی (خزانه دار)، مهدی سخایی نیا (نایب رئیس) و  هاشم مظاهری (دبیر)

دانشگاه تربیت مدرس:  ابراهیم واشقانی فراهانی (مسئول راه اندازی)

دانشگاه تهران: آرش بهرامی (دبیر)، رامتین خسروی (نایب رئیس)، بنفشه زهرایی (رئیس) و حسین معماریان (خزانه دار)

دانشگاه شهید بهشتی: سید ابراهیم افجه ای (رئیس)، عباس پیرهادی (نایب رئیس)، علیرضا قلی پور (دبیر) و شکرا... کریمیان (خزانه دار)

دانشگاه شهید چمران اهواز: اسماعیل حجازی (خزانه دار)، کورش حیدری شیرازی (نایب رئیس)، محسن صنیعی (رئیس) و شهرزاد عجبی (دبیر)

دانشگاه شیراز: سید احمد انوار (نایب رئیس دوم)، دکتر علیرضا خیاطیان (دبیر)، محمود کریمی (خزانه دار)، مجتبی محزون (نایب رئیس اول) و محمود یعقوبی (رئیس)

دانشگاه صنعتی اصفهان: غلامعلی رئیسی اردلی (نایب رئیس)، حمیدرضا صفوی (رئیس)، سید مهران نحوی (خزانه دار) و امیر هاشمی (دبیر)

دانشگاه صنعتی امیرکبیر: دکتر بابک بنکدارپور (رئیس)، دکتر سید هادی طبائیان (نایب رئیس)، دکتر منصوره سلیمانی (خزانه دار) و مهندس ناهید شیخان (دبیر)   

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی: حمید خالوزاده (دبیر)، محمد راوندی (رئیس)، حسام زندی (نایب رئیس) و  سید محمدحسین سیادتی (خزانه دار)

دانشگاه صنعتی شریفمحمد ایزدی (نایب رئیس اول)، محمدعلی بیجارچی (دبیر)، مهرداد تقی زاده منظری (نایب رئیس دوم)، علیرضا جهان تیغ (خزانه دار) و محمدحسن سعیدی (رئیس) 

دانشگاه علم و صنعت ایران: جبارعلی ذاکری (رئیس)، مجید طیرانی (نایب رئیس)، هاجر قنبری (دبیر) و فاطمه مهدیزاده (خزانه دار)

دانشگاه فردوسی مشهد: مهدی پناهی (دبیر)، حبیب رجبی مشهدی (رئیس)، مجید علومی (خزانه دار) و عابدین واحدیان مظلوم (نایب رئیس)

دانشگاه فنی و حرفه ای: علیرضا معلم زاده (مسئول راه اندازی)

شناسه خبرنامه

مدیر مسئول: علی اشرفی زاده

هیأت تحریریه: سمیه چمانی، لیلا شیربان (سردبیر)، شروان عطایی و نصرت ا... گرانپایه

همکاران: سوگند محمدجعفری و فاطمه مهدیقلی

  * مسئولیت محتوای یادداشت ها بر عهده نویسندگان است.

تمدید عضویت

از اعضای محترمی که مدت عضویت ایشان در انجمن آموزش مهندسی ایران به پایان رسیده است درخواست می شود نسبت به تمدید عضویت خود از سایت انجمن اقدام فرمایند.

انجمن آموزش مهندسی ایران از تمامی استادان و پژوهشگران عضو انجمن دعوت می نماید برای غنی تر شدن محتوای علمی و تخصصی خبرنامه، تألیفات و ترجمه های مفید و ارزشمند در زمینه آموزش مهندسی را در قالب مقاله، یادداشت، پیشنهاد آموزشی و ... در اختیار انجمن قرار دهند، تا پس از بررسی توسط هیأت تحریریه، هم در وبگاه و هم در شماره های آتی خبرنامه درج شود.

 تهران، خیابان طالقانی (بین وصال و قدس)، شماره 429، طبقه اول، واحد 1؛         کدپستی: 1417713763؛ تلفن: 88992215؛ نمابر: 88953188؛ رایانامه: isee@isee.ir؛           وبگاه: www.isee.ir.  تلگرام: https://t.me/anjomanisee   لینکدین: https://www.linkedin.com/in/isee-iran-515ba9188

                        اینستاگرام: https://www.instagram.com/isee.ir

درصورتی که مایل به دریافت خبرنامه نیستید، لطفا از طریق ایمیل اطلاع دهید.

.

MailerLite