view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Aktualności
politykazdrowotna.com

Czym jest ZSMOPL? Co zyskają pacjenci, GIF, MZ? Co zmienia się dla aptek?

Od 1 kwietnia rusza nowy system monitorowania dostępności leków. Jeśli pacjent będzie miał problem z wykupieniem recepty, dostanie szybko precyzyjną informację, gdzie lek jest do kupienia "od ręki". Z kolei apteka dowie się, w której hurtowni może się zaopatrzyć. Tak ma działać Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). 

Nie wszyscy śledzą na bieżąco zmiany dotyczące obrotu lekami. Ale wielu czytelników spotkało się pewnie z terminem ZSMOPL. Co dokładnie oznacza? Kto skorzysta na jego zdrożeniu, a komu przybędzie obowiązków? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Po co jest ten system? Co ma uporządkować? Czy to nasza inicjatywa czy UE?

Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) będzie wspierać działania realizowane przez organy administracji publicznej w zakresie prowadzenia polityki lekowej państwa, w szczególności przez Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Czytaj dalej na www.politykazdrowotna.com

Prezes NRA na liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz Marek Tomków po raz kolejny znaleźli się na Liście 100 najbardziej wpływowych osób, które w 2018 r. wywarły pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia. Prezes NRA i jej zastępca zajęli odpowiednio 22. i 66.miejsce. W rankingu po raz pierwszy sklasyfikowany został Michał Byliniak, wiceprezes NRA oraz prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU), zajmując 67. lokatę.

Tworzony przez redakcję „Puls Medycyny” ranking, od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i uznaniem całego środowiska. Wyboru laureatów dokonuje jury, w którego skład wchodzi blisko 150 ekspertów od wielu lat związanych z systemem ochrony zdrowia.

Pełne zestawienie dostępne na www.pulsmedycyny.pl

rynekaptek.pl

Mamy województwa, gdzie przypada jeden farmaceuta na aptekę

Liczba aptek nie może się już zwiększać. Wynika to przede wszystkim z tego, że na rynku brakuje farmaceutów - tak Marek Tomków, wiceprezes NRA komentuje raport Grant Thornton dot. spadku liczby aptek w Polsce.

W minionym roku liczba aptek w Polsce zmniejszyła się o 458 placówek – wynika z ukazanego w zeszłym tygodniu raportu firmy Grant Thornton. W raporcie wskazano, że taka sytuacja ma związek z wprowadzeniem w życie przepisów ustawy „Apteka dla aptekarza”.

- Nowe prawo farmaceutyczne wprowadziło rewolucję na rynku aptecznym - skomentował 18 lutego br. w radiowej Jedynce Paweł Sobolak, doradca Grant Thornton. Jak dodał, w 2019 r. możemy spodziewać się dalszego spadku ogólnej liczy aptek, jednak w kolejnych latach rynek powinien się ustabilizować.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreślił, że liczba aptek nie może się już zwiększać. – Wynika to przede wszystkim z tego, że brakuje farmaceutów, którzy mieliby w tych aptekach pracować. Warto wiedzieć, że np. w Hiszpanii, na 100 tysięcy mieszkańców przypada 120 farmaceutów, kiedy w Polsce 74 na 100 tysięcy. Mamy województwa, gdzie przypada zalewie jeden farmaceuta na aptekę, co jest skrajnie niską i niebezpieczną liczbą z punktu widzenia pacjentów – powiedział wiceprezes Rady.

- W Polsce jest ok. 15 tysięcy aptek i punktów aptecznych. Dla porównania – w Niemczech jest ich 18 tysięcy. Tyle tylko, że w tym kraju są 82 miliony pacjentów, a u nas znacznie mniej, bo 38 milionów. Wielka Brytania, która ma ponad 60 milionów pacjentów, ma trzy tysiące aptek mniej niż Polska – podał Marek Tomków.

Zaznaczył, że liczba aptek spadła z astronomicznie wysokiego poziomu ponad 15 tysięcy aptek i punktów aptecznych, jaki uzyskała w 2017 roku, kiedy weszła w życie nowa ustawa.

- Wtedy wielu przedsiębiorców bojąc się tej regulacji otwierało apteki w zupełnie przypadkowych miejscach, często składając wnioski na tzw. „dziury w ziemi”, czy nieistniejące budynki. Wśród aptek, które zostały zamknięte, spora część to te apteki, które nie wytrzymały nieuczciwej konkurencji na rynku farmaceutycznym. Czytaj dalej na www.rynekaptek.pl

polskieradio24.pl
Na rynku aptek coraz ostrzejsza "walka o terytorium"

Rok ubiegły przyniósł pierwszy od wielu lat spadek liczby aptek w Polsce. Zmniejszyła się ona o 458 placówek – wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

To pierwsza taka sytuacja od kilkunastu lat. Autorzy raportu zwracają uwagę, że  spadek ma związek z nowelizacją Prawa farmaceutycznego, zwanego potocznie  "Apteką dla aptekarza".

Za dużo aptek?

- Nowe prawo farmaceutyczne wprowadziło rewolucję na rynku aptecznym -skomentował w radiowej Jedynce Paweł Sobolak, doradca Grant Thornton. 

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreślił, że liczba aptek nie może się już zwiększać. Zwrócił też uwagę na kilka powodów zamykania aptek. Wśród nich są m.in. względy ekonomiczne.

„W 2019 r. będziemy świadkami walki o terytorium pomiędzy obecnymi uczestnikami rynku a lokalnymi konkurentami. Wygrany może zapewnić sobie spokój na lata" - oceniają autorzy raportu. Czytaj dalej i wysłuchaj audycji na www.polskieradio24.pl

mgr.farm
Petycja w sprawie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty trafiła do Ministerstwa Zdrowia

Wczoraj w Ministerstwie Zdrowia została złożona petycja z apelem o Ustawę o Zawodzie Farmaceuty. Załącznik do niej stanowiła – licząca 66 stron – lista 2343 osób, które poparły petycję. Autorów apelu przyjął w swoim gabinecie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odpowiedzialny za Departament Polityki Lekowej i Farmacji. Czy padły jakieś deklaracje?

18 lutego w siedzibie Ministerstwa Zdrowia przekazano apel o Ustawę o Zawodzie Farmaceuty. W budynku przy Miodowej 15 w Warszawie zjawił się Łukasz Waligórski – współorganizator i współautor petycji. Dokładnie o godzinie 9:00 spotkał się z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim – od niedawna odpowiedzialnym za Departament Polityki Lekowej i Farmacji.(...)

CO NA TO MINISTERSTWO ZDROWIA?

Czy podczas spotkania i przekazania petycji padły jakieś obietnice ze strony Ministerstwa Zdrowia? Maciej Miłkowski zapewnił, że aktualnie trwają prace nad OSR (Oceną Skutków Regulacji) projektu ustawy, który niedawno trafił do resortu. Przyznał też, że przez wzgląd na kończącą się wkrótce kadencję Sejmu, aktualnie rozpoczynane są prace legislacyjne nad najpilniejszymi aktami prawnymi.

– Minister Miłkowski zgodził się jednak, że nigdy nie było tak blisko wprowadzenia Ustawy o Zawodzie Farmaceuty. Przyznał też, że rozmawiał niedawno na ten temat także  z prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Jesteśmy więc dobrej myśli – relacjonuje Łukasz Waligórski. Czytaj całość na mgr.farm
Rzecznik NIA: Apelujemy do Ministra Zdrowia o pilne przekazanie do konsultacji społecznych projektu ustawy o zawodzie farmaceuty - materiał radia Zet

Ustawa o Zawodzie reguluje zasady wykonywania zawodu farmaceuty oraz kwestie związane ze świadczeniem w przyszłości dodatkowych usług na rzecz pacjentów. Apelujemy do Ministra Zdrowia o pilne przekazanie do konsultacji społecznych tego projektu.

Posluchaj materiału radia Zet na temat ustawy o zawodzie farmaceuty, a w nim komentarza Tomasza Leleno - rzecznika prasowego Naczelnej Izby Aptekarskiej. 


nia.org.pl

Projekt ustawy o zawodzie wymaga pilnego procedowania

Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska spotkała się z posłem Pawłem Rychlikiem (z zawodu farmaceutą), który od początku pracy w Sejmie wspiera działania na rzecz poprawy funkcjonowania polskiego rynku aptecznego.

Spotkanie dotyczyło przede wszystkim projektu ustawy o zawodzie farmaceuty i losów tego dokumentu w najbliższej przyszłości. Samorządowi aptekarskiemu i całemu środowisku farmaceutów zależy na tym, aby projekt ustawy był jak najszybciej procedowany. Jest to kluczowy akt prawny, który określa zasady wykonywania zawodu farmaceuty oraz kwestie związane ze świadczeniem w przyszłości dodatkowych usług na rzecz pacjentów. Poseł Rychlik, który jest również członkiem sejmowej komisji zdrowia zapewnił, że popiera zapisy i rozwiązania zawarte w projekcie i dołoży wszelkich starań, aby farmaceuci w końcu mieli swoją ustawę.

rp.pl

Wysyłkowa sprzedaż leków może opóźnić ustawę antywywozową

Surowe kary za wywóz farmaceutyków z Polski wejdą nawet z rocznym opóźnieniem. Powód? Konieczność notyfikacji Unii Europejskiej.Przepisy przewidujące 10 lat więzienia za wywóz leków i zabezpieczenie substancji ratujących życie o wartości 2 mld zł rocznie będą musiały poczekać.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało resort sprawiedliwości, że projekt nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne wymaga notyfikacji technicznej UE ze względu na zapisy o możliwości wysyłkowej sprzedaży leków osobom niepełnosprawnym. Wyczekiwana przez chorych i ich opiekunów regulacja może znacznie opóźnić realną walkę z wywozem.– Tryb szybki notyfikowania może potrwać do pół roku, normalny rok, a w najgorszym przypadku – dwa lata – mówi Grzegorz Rychwalski, prawnik specjalizujący się w prawie farmaceutycznym i Unii Europejskiej. Czytaj dalej na www.rp.pl

rynekaptek.pl

Ponowne kształcenie techników rozpocznie się od września

2,5 roczny cykl kształcenia zamiast 2.letniego obejmie nauczanie w zawodzie technik farmaceutyczny - wynika z nowego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

Zgodnie z rozporządzeniem w odniesieniu do zawodu technik farmaceutyczny został wydłużony tok kształcenia - z 2 letniego rocznego cyklu kształcenia na 2,5. letni. Ponadto kształcenie ma być prowadzone wyłącznie w formie dziennej. Czytaj dalej na www.rynekaptek.pl

tokfm.pl
"Apteka na słupa" - reportaż Michała Janczury w aujdycji Mikrofon Radia TokFM

Ciąg tematu patologii dotykających polskich aptek. Okazuje się, że aptekarze zmuszani są sprzedawać klientom suplementy diety – nawet zamiast leków przepisanych przez lekarza. Aby wysłuchać reportaż kliknij tutaj

nia.org.pl
Komunikat Fundacji KOWAL – opisy alertów w systemie weryfikacji autentyczności leków

Fundacja KOWAL prezentuje poniżej opisy alertów, mogących się pojawiać podczas weryfikacji autentycznoście leków serializowanych. Podkreślamy, że obowiązkowi skanowania, celem weryfikacji lub wycofania, podlegają jedynie opakowania leków na receptę i Omeprazolu, które spełniają jednocześnie dwie przesłanki:

  1. Zostały zwolnione do obrotu od dnia 9 lutego 2019 roku
    oraz
  2. Posiadają na opakowaniu leku występujące razem: kod 2D Data Matrix oraz zabezpieczenie przed otwarciem (ATD). Czytaj cały komunikat na nia.org.pl
Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite