Здравейте,
След като в сряда започна с фалстарт, в четвъртък 50-ото Народно събрание успя да избере председател - Рая Назарян, и зам.-председатели: Росица Кирова (ГЕРБ-СДС), Йордан Цонев (ДПС), Атанас Атанасов (ПП-ДБ), Цончо Ганев ("Възраждане"), Драгомир Стойнев (БСП), Андрей Чорбанов (ИТН), Виктория Василева ("Величие").
Проблемното първо заседание в сряда обаче постави редица въпроси около конституирането на парламента - какво би се случило, ако Народното събрание не успее да избере председател и първото заседание се проточи без яснота за изхода, може ли при това положение да се конституират парламентарните групи, доколкото това става само с обявяването им от парламентарната трибуна, без да бъдат подлагани на гласуване, а това може да направи и временният председателстващ, което пък ще отпуши рулетката с връчването на мандатите от президента и т.н. Така или иначе тези въпроси засега остават за теоретиците.
Междувременно бяха направени първите заявки на партиите за техните приоритети в новия парламент. ГЕРБ постави сред първите му задачи изборът на нова антикорупционна комисия, нов Закон за съдебната власт и даже нов Наказателен кодекс.
Още в първите три дни в деловодството на Народното събрание постъпиха 10 нови законопроекта, само два от тях са ратификации, предложени от Министерския съвет. “Възраждане" се отчете с проекти за промени в Изборния кодекс и в Наказателния кодекс, а БСП - с пет законопроекта: за увеличаване на еднократната помощ за второ и трето дете на работещи родители, освобождаване от данък върху трудовите доходи на лица под 26 години, намаляване на 9 % на ДДС за някои лекарства, въвеждане на правилото за един учебник по един предмет за всеки клас, както и за нов закон за доброволчеството. От ПП-ДБ за четвърти път внасят в парламента проект за промени в закона за защита на подателите на сигнали, с който да се увеличи срокът на закрилата на такива лица - изискване на ЕК във връзка с изпълнение на плана за възстановяване.
В брой 52 на Държавен вестник от 18 юни са публикувани промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските, с които се регламентира редът за ползване на остатъка от отпуска поради бременност и раждане от бабата или дядото на детето след като то навърши 6-месечна възраст. Тази възможност бе въведена от началото на 2023г. с промени в Кодекса на труда, като дотогава този отпуск можеше да се прехвърля само на бащата след 6-месечната възраст на детето. Същата възможност е предвидена и за родителите на осиновителите на дете.
И още от седмицата:
|