Kör Kalıpla Kademeli Dolgu Nasıl Yapılır? view_in_browser
facebook twitter youtube instagram
Kör Kalıpla Kademeli Dolgu Nasıl Yapılır?

Bu haftaki #EvdeKal bültenimizde sizlere kör kalıplar kullanılarak nasıl kademeli dolgu yapılabileceğini anlatmak istiyoruz. Oldukça teknik bir konu ama pek çok ilginç bilgi de barındırıyor bu bültenimiz.

EĞİMLİ STANDART UYGULAMA

Normalde ABS Plus sisteminin bir parçası olan ayaklar kesilerek %10'a kadar olan eğimler rahatça verilebiliyor.

Ancak bazı durumlarda kalıpların kademeli olarak kullanılması da gerekebiliyor.

KADEMELİ UYGULAMA

En sık karşılaştığımız durum eğimin %10'dan fazla olduğu projeler. Bu durumda kör kalıpların üzerine dökülecek betonun akmaması için kubbelerin tercihen düz ama zorunlu hallerde maksimum %10 eğimle konulması gerekiyor. Projenin gerektirdiği eğimi sağlamanın tek yolu ayağın yarısını dikine keserek kubbeleri kademeli olarak yerleştirmek.

Bu fotoğrafa dikkatlice bakarsanız hem kademe hem de eğim olduğunu göreceksiniz. Şimdiye kadar karşılaştığımız en ekstrem uygulamalardan biri.

Burada gördüğünüz üzere kalıpları taşıyacak ayakların yarısından dikine kesilmesi gerekmekte.

Kubbelerin kademeli olarak yerleştirilmesinden sonra kubbelerin altındaki kemerlerin kapatılması gerekli. Aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere bu uygulamada biz 10 mm OSB kullandık ve OSB'leri de kubbelere vidaladık. Betonun içinde ahşap malzemenin kalması istenmiyorsa yine 10 mm plastik plywood da kullanılabilir. OSB'leri koymadan önce OSB'nin dayanacağı kubbelerin kenarlarının da kesilmesi gerekmekte. Ayrıca bu tür uygulamalarda vida kullanımı şart.

İşin püf noktası ise tabi ki beton dökümü; istisnasız önce ayakların doldurulması, sonra dengeli bir şekilde aşağıdan yukarı doğru eğimlerin yapılması, en sonunda da kubbelerin üzerine gelecek kaplama betonunun atılması gerekli. Aralarda betonun biraz plastikleşerek prizini alması ve yapının daha stabil bir hale gelmesi beklenmeli.

Kademeli kör kalıp uygulamasını gerektiren bir diğer durum birbirlerine dik açı ile bağlı iki farklı yüksekliğin aynı anda dökülmesinin gerektiği haller.

Aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere, başka bir projemizde aynı betonarme yükseltilmiş döşeme içerisinde iki farklı yüzey ihtiyacı vardı; buna kör kalıpla yükseltilmiş döşeme içerisinde düşük döşeme diyebiliriz.

Bu uygulamada yine boruları keserek kalıpları kademeli monte ettik.

Beton dökümü kademeye uygun olarak yapıldı ve dökümden sonra beton içinde kalan ahşap kalıp kesilerek çıkarıldı.

Ancak, bir konuya dikkatinizi çekmek istiyoruz; bu uygulamada düşük olan döşemenin üzerine gelen beton yüksek olan döşemenin kemer altındaki boşluğu kapatıyordu, dolayısı ile tek seferde beton dökümü mümkün oldu. Bunun mümkün olmadığı durumlarda iki kademeli beton dökümü gerekli olabilir. Yani önce düşük olan döşeme yapılıp, daha sonra o döşemenin üzerine yüksek döşemenin yanını kapatacak bir parapet kalıbı yapılması gerekebilir.

ÖRNEK ÇİZİM

Şimdi bir diğer farklı uygulamadan bahsetmek istiyoruz; tiyatro, konferans salonu veya anfi yapımı. Bu tip yapılarda da yukarı anlattığımız gibi ayakların yarım kesilerek kademelerin yapılması mümkün olmakla birlikte aşağıdaki örnek projede göreceğiniz üzere kademeler ayırıcı parapetler veya yığma tuğla tabir edilen tuğla ve demirli ayırıcı duvarlar aracılığı ile de yapılabilir.

Son olarak beton döküm sırasında yapılabilecek basit bir kademelendirmeden de bahsetmek istiyoruz; basamak yapımı. Bu uygulamada, döşeme demiri üzerine basit bir ahşap kalıp yapılarak basamaklar oluşturulmuş.

Umarız bu haftaki bültenimizde faydalı olmuştur. Projelerinizde yaşadığınız kademeli imalat sorunlarınız için direkt bizimle info@absyapi.com.tr'den irtibata geçebilirsiniz.

Diğer sorularınız veya merak ettikleriniz için www.abskorkalip.com.tr web sitemizden tüm bilgi, şartname, saha fotoğrafı ve videolarımıza ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki linklerden önceki bültenlerimize ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileklerimizle,

ABS Ekibi

facebook twitter youtube
ABS Yapı Elemanları San. Tic. Ltd. Şti.

Centrum Plaza, Aydınevler Mh., Sanayi Cd., No:3/Z03 Maltepe 34854, Istanbul
Turkey

Bu maili sayfamıza giriş yaptığınız için ya da bizden alışveriş yaptığınız için aldınız.

E-posta listesinden çık