Zobrazit v prohlížeči

Česká vláda by měla přehodnotit svou dosavadní pozici vůči Íránu

  • Raketový útok na dvě spojenecké základny v Iráku v uplynulém týdnu ukázal, že Írán vylepšil přesnost a manévrovací schopnosti svých raket. Velmi pravděpodobně pokračuje také technologická spolupráce Íránu a Severní Koreje. Balistické rakety a střely s plochou dráhou letu vyvíjené Íránem mají parametry, které jim umožňují nést jaderné hlavice. To je v rozporu s rezolucí OSN č. 2231, která je napojená na tzv. jadernou dohodu a vyzývá Írán, aby se vyvaroval jakékoliv aktivity v oblasti raket, které takový potenciál mají.
  • Výše uvedené je potvrzením toho, na co Evropské hodnoty upozorňovaly již několikrát. Jaderná dohoda, která byla uzavřena v červenci 2015 (známá jako Joint Comprehensive Plan of Action – JCPOA) mezi světovými mocnostmi a Íránem je špatná. Fakt, že tato dohoda neumožňuje inspekci íránských vojenských zařízení byl alarmující od začátku.
  • Česká zahraniční politika by měla přehodnotit kurz nastavený ministrem Zaorálkem a začít hrát aktivní roli v tom, aby Evropská unie tyto skutečnosti nepřehlížela. Jako první krok by měla vláda spolu s se zeměmi jako je Izrael, USA, Velká Británie či Polsko jasně deklarovat, že JCPOA nenaplnila původní záměr.
  • Evropa je v oblasti Blízkého východu významným ekonomickým hráčem. Je hlavním investorem v Íránu a evropští představitelé jsou členem Financial Action Task Force, jehož hodnotící výstupy mají zásadní vliv na důvěru zahraničních investorů v íránskou ekonomiku. Na stabilitu íránského bankovního sektoru mají zásadní vliv i  rozhodnutí britských bank. Pokud by tento svůj potenciál Evropa využila, stala by se na Blízkém východě významným hráčem, po boku USA, které disponují vojenskými kapacitami. To Česká republika jako člen EU a NATO může ovlivnit a je to v jejím zájmu. 

Potřebujete vědět
  • Lze očekávat, že Kreml se bude v roce 2020 čím dál více snažit zakrývat původ dezinformací, které šíří. Tematicky se dezinformace pravděpodobně budou věnovat např. volbám, 5G sítím nebo ekologii.
  • Írán postavil své vlastní dezinformační impérium, jeho metody se ale od proruských dezinformačních kampaní liší. Jsou méně sofistikované a méně se zaměřují na volební výsledky.
Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Soud s bývalým pražským imámem posílil u českých dezinformátorů obavy z islámu.
  • Aeronet se dostal do křížku s hnutím SPD či komunistou Ondráčkem.
Česká dezinformační kauza týdne

Bývalý pražský imám souzen za podporu terorismu – pokrytí na českých dezinformačních webech

Vzhledem k silně proti-islámskému zaměření českých dezinformačních webů není překvapivé, že značná pozornost byla věnována aktuálnímu případu bývalého pražského imáma Sámera Shehadeho obviněného z podporování terorismu. Shehade se minulý týden u pražského soudu přiznal, že pomohl svému bratrovi a jeho manželce odcestovat do Sýrie a přidat se tam k teroristické organizaci An-Nusrá. Tu rovněž podporoval finančně z peněz získaných ze sbírek mezi tuzemskými muslimy, kterým však tvrdil, že jdou na pomoc lidem postižených válkou v Sýrii.

Pro české dezinformátory je tento případ především důkazem závažnosti islámské hrozby. Minulý týden zmiňovaný komentátor Tomáš Vyoral například označil islám v jakékoli podobě za nejnebezpečnější hrozbu pro Evropu, autorka „Slovanka“ zase z výše zmíněného financování vyvodila, že každý, kdo si v Česku kdy koupil kebab, přispěl na teroristickou organizaci. Kritizovány byly v této souvislosti i české tajné služby, které však mají podle dostupných informací na odhalení imámových aktivit zásadní podíl.

SPD + KSČM vs. Aeronet

Opět nastaly rozbroje mezi Aeronetem, jedním z největších českých dezinformačních serverů, a hnutím SPD (jejich dříve dobrý vztah se zkomplikoval po vyloučení poslance Volného z SPD). Jádrem sporu se tentokrát stal připravený zákon o nakládání se zbraněmi, pod kterým jsou podepsáni mimo jiné tři členové SPD či komunistický poslanec Zděnek Ondráček. Aeronet tyto osoby kritizuje, protože zákon je dle něj zaměřen proti domobranám. Proti tomu se zástupci SPD i Ondráček rázně ohradili. Ondráček při svém facebookovém pátrání po identitě šéfredaktora Aeronetu dokonce sám nechal vzniknout konspirační teorii, podle které za Aeronetem stojí americké tajné služby.

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Íránu se česká dezinformační scéna v uplynulém týdnu věnovala se stejnou intenzitou, jako v tom předchozím

Ukazuje se, že česká dezinformační scéna se jen hemží samozvanými experty na Blízký východ, americkou zahraniční politiku, vojenské strategie, terorismus, ale i zahraniční politiku Ruska, či zcela obecně mezinárodní vztahy. V některých případech může mít čtenář dojem, že autor článku disponuje přímým spojením na Donalda Trumpa (například článek na Vlasteneckých novinách, kde autor píše, že Trump svým činem demonstruje partnerství mezi USA a Islámským státem) či Vladimira Putina (článek na webu euportal.cz, kde autor fakticky interpretuje Putinovy myšlenky v souvislosti s íránskou kauzou a začíná věty slovy „Putin ví, že…“ či „Putin porozuměl, že…“).

Objevilo se také mnoho článků souvisejících se sestřeleným ukrajinským letadlem nad Teheránem. Například Václav Umlauf na webu e-republika.cz publikoval zevrubnou “analýzu” tohoto činu. Srovnává jej s katastrofou sestřeleného malajsijského letadla na lince MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014 a prokazatelně lže, když píše: „Sestřelení letu MH-17 dne 17. 7. 2014 není vyjasněno dodnes a průběh vyšetřování se stále více kloní na stranu Ukrajiny jako hlavního viníka.“ Vyšetřování ukázalo, že letadlo bylo sestřeleno ruskými raketami země-vzduch Buk z oblasti, která byla v té době ovládána proruskými separatisty a ruskou armádou. Soud se čtyřmi obžalovanými v této kauze začne 9. března 2020. Skutečnost, že Umlauf ke svému tvrzení používá jako zdroj ruskou Wikipedii, ponecháme bez komentáře.

V minulém vydání jsme psali, že za tři dny napsali čeští dezinformátoři o Íránu a zabití íránského generála Kásima Sulejmáního 223 článků. Mezi 6. a 12. lednem na své intenzitě články na toto téma nepolevily a bylo jich vydáno 420 (opět platí, že některé články se opakují, protože dezinformační servery je od sebe navzájem slepě kopírují). Nejvíce článků vyšlo hned v pondělí, kdy jich bylo publikováno více než 100, jak zobrazuje následující graf. Za upozornění stojí také nárůst počtu článků ve středu 8. ledna, kdy došlo k sestřelení ukrajinského civilního letadla nad Teheránem.

Tragéd týdne – Robert Fico

Tentokrát jsme po tragédovi sáhli k východním sousedům, kde vrcholí kampaň před parlamentními volbami, které se budou konat 29. 2. 2020. Strana bývalého slovenského premiéra Roberta Fica, která se snaží jít do voleb jako „Nový Smer“, se do kampaně pustila s vervou a pořádnou dávkou manipulace. 

Sám Robert Fico na svém facebookovém profilu zveřejnil video, které má zdiskreditovat Andreje Kisku, bývalého slovenského prezidenta a zakladatele středové strany Za ľudí. Z videa vyplývá, že pokud se Kiska stane premiérem, realizuje svůj „plán navozit na Slovensko tisíce migrantů“, a to především „mladých mužů, kteří chtějí být i vašimi sousedy“. Na konci videa je pak emotivní heslo „neberte nám lidskou důstojnost“. 

Žádný takový plán neexistuje, v 134 stran dlouhém programu strany Za ľudí je migraci věnováno pár krátkých odstavců na straně 71, kde se o přijímání migrantů na Slovensko nepíše vůbec nic. Video může být namluveno někým, kdo se snaží napodobit Kiskův hlas. 

Jedná se o vysoce manipulativní video, které extrémně zjednodušuje velmi komplikované téma a je založeno na lži. Protože ale Facebook se lživým a manipulativním obsahem nemá problém, díky placené propagaci má video od úterý už 315 000 shlédnutí.  

Analýzu české dezinformační scény vám každý týden přinášíme díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Přihlásit se k odběru
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se