RitimBlog Koşu Postası #7
Koşu Postası devam ediyor

Daha önceki yayınları okumadıysanız posta arşivine göz atabilirsiniz. Hep belirttiğim gibi bu yayınlarla ilgili sizlerin fikirleri çok önemli, lütfen paylaşmaktan çekinmeyin:  posta@ritimblog.com. Siz okumaktan keyif alıyorsanız ve bu yayının hoşuna gideceğini düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa en alttaki bağlantıları kullanarak ya da bu epostayı yönlendirerek onları da postadan haberdar edebilirsiniz.

Bu postayı aldınız çünkü Ritim Koşu Postası'na abone oldunuz. Üyelikten çıkmak istiyorsanız en alttaki "Listeden Çık" bağlantısını kullanabilirsiniz.

24 Mayıs 2018

IAU 24 Saat Avrupa Şampiyonası

Bu hafta geçmiş bir olayın haberiyle değil yaklaşan önemli bir yarışla başlamak istedim. Çünkü bu önemli bir organizasyon ve Türkiye de temsil edilecek. Daha önce uluslararası bir 24 saat ya da 48 saat yarışında ülke olarak etmsil edildik mi bilmiyorum ama ihtimali düşük görüyorum. Tahminim doğruysa hafta sonu Romanya'nın Temeşvar kentinde düzenlenecek 24 Saat Avrupa Şampiyonası'nda bu ilk gerçekleşecek. 

Aralık 2017'de Barcelona'da pistte düzenlenen 24 saat yarışında 225,897 km koşarak Türkiye rekoru kıran Aykut Çelikbaş da bu yarışta start alacak. Bu yıl Avrupa Şampiyonası’na 30 ülke sporcu gönderiyor. Katılım anlamında şampiyona rekoru kırılmış. Vatikan, Andorra, Linkenştayn, Malta, Monaco ve Lüksemburg gibi daha küçük ülkeleri bir kenara koyarsanız neredeyse tüm Avrupa ülkelerinden koşucular orada olacak.

Yarışla ve Aykut'un katılımıyla ilgili detayları Koşu Gazetesi'nde yayınlanan soru-cevap yazısında okuyabilirsiniz. 

10.000 metre Avrupa Kupası Koşuldu

Geçtiğimiz hafta sonu cumartesi günü İngiltere Atletizm Federasyonu ve IAAF'nin Avrupa ayağı olan EAA birlikteliği tarafından düzenlenen Avrupa 10.000 metre Kupası vardı. Highgate Harriers isimli bir İngiliz atletizm kulübünün 2013'ten beri düzenlediği Night of the 10,000 metres PBs isimli organizasyon bu yıl Avrupa kupası ile birleştirilmişti. Londra'da gerçekleşen organizasyona çok sayıda atlet katıldı. Mil yarışı ve 5.000 metre yarışı da içeren etkinlikte asıl katılım tabii ki 10.000 metredeydi. 25 ülkeden 50 erkek 49 kadın toplam 99 atletin yarıştığı kupada erkeklerde ilk 3 şöyle oluştu:

1. 27:36.52 Richard Ringer GER  
2. 27:36.80 Morad Amdouni FRA
3. 27:44.21 Yemaneberhan Crippa ITA 

Kadınlarda ise:

1. 31:33.03 Chemtai Lonah Salpeter ISR  
2. 31:43.12 Ancuta Bobocel ROU 
3. 32:15.71 Charlotte Arter GBR

En ilginç sonuçlardan biri çok genç (20) bir triatlet olan İngiliz Alex Yee'nin ilk pist yarışında 27:51.94 koşması oldu. 

Kayıt listesinde Türkiye'den de bir isim vardı (Ramazan Özdemir) ancak sonuç listelerinde adı yok.

[Tüm sonuçlar]

Yuki 71 km yarışında parkur rekoru kırdı

Geçtiğimiz ay çok zorlu hava koşulları altında koşulan Boston Maratonu'nu birçok ünlü elit atlet arasından sıyrılarak kazanan ve uzun mesafe koşucularının gönlüne taht kuran Yuki Kawauchi geçen hafta sonu Japonya'da düzenlenen Nobeyama 100 km organiazyonunun 71 km'lik parkurunu 4:41:55 sürede tamamlayarak parkur rekoru kırdı. Önceki rekor 16 yıl önce 4:48:13 süre ile Yamamoto Kai tarafından kırılmış. Kawauchi, yol maratonları dışında eğimli bir parkurda 71 kilometrelik bir ultramaratonu da hızlı koşabileceğini göstermiş oldu.

Yarış sonrası röportajını İngilizce altyazı ile şurada izleyebilirsiniz.

 

Ironman şirketi ultramaraton satın aldı

Hafta sonu Ultra-Trail World Tour kapsamında Ultra-Trail Australia koşuldu. Dünya mirası Blue Mountains National Park dahilindeki  22 km, 50 km ve 100 km parkurlarında 6000'den fazla koşucu vardı. "Bize ne ta Avustralya'daki yarıştan?" diyenler çıkabilir; evet, aslında belki ben de bu kadar uzak ve ülkemizde az duyulmuş bir yarışı postaya eklemezdim ama bu yarışa farklı bir nedenle yer vermek istedim. Yarıştan çok kısa bir süre önce Ultra-Trail Australia'nın Ironman şirketi tarafından satın alındığı haberi duyuldu. Biliyorsunuz Ironman bir şirket ve o şirket de bir süre önce Çinli dev bir şirket olan Dalian Wanda Group tarafından satın alınmıştı. Bu büyük şirket(ler)in koşu yarışlarını da alıyor olmaları ilginç gelişmelere gebe olabilir. Dalian Wanda daha önce de Competitor Group'u ve onun ünlü Rock ‘n’ Roll Marathon serisini satın almıştı. Maratonlardan sonra şimdi de ultramaratona ve hatta patika ultramaratonlarına yatırım yapmaları gözden kaçmış olabilir, ben altını çizmek istedim.

4. Tahtalı Run To Sky koşuldu

Geçen haftaki postada duyurduğum gibi hafta sonu patika ve sky running koşucuları Çıralı'da Tahtalı Dağı ve çevresindeydi. Bu yıl farklı parkurlarda 5 yarış koşuldu. "Bir dağ beş zorlu yarış" sloganıyla duyurulan organizasyon bu yıl da başarıyla tamamlanmış görünüyor.

Ultra Sky 100 km (5200 m kazanım) parkurunu 16 kişi, Berg Sky Race 60 km (3800 m kazanım) parkurunu 22 kişi, Run To Sky 27 km (2650 m kazanım) 80 kişi ve Chimera Run 30 km (1000 m kazanım) parkurunu 64 kişi tamamlamış görünüyor.  Dikey kilometre yarışını ise 17 kişi tamamlamış.

Kazananları ve tüm sonuçları şurada görebilirsiniz.

Not: Ben de 2015 yılında organizasyonun ilk edisyonunda Tahtalı Dağı zirvesine koşanlar arasındaydım. Eski de olsa yarış raporum şurada. 

 

19 Mayıs Uluslararası Yarı Maratonu koşuldu

Samsun'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında "19 Mayıs Uluslararası Yarı Maratonu" koşuldu. Organizasyona yaklaşık 140 kişi katılırken, erkeklerde 1:09:08 ile Muzaffer Bayram birinci, 1:09:14 ile Etiyopyalı Fetene Alemu Regasa ikinci ve 1:10:39 ile Etiyopyalı Argachew Assefa Tola üçüncü oldu. Kadınlarda ise 1:25:19 ile Dilan Atak birinci, 1:26:48 ile Gamze Alpdoğan ikinci ve 1:29:27 ile Büşra Gelmez üçüncü oldu. 

 

Maxi-Race Fransa koşulacak

Bu hafta sonu Fransa'da çok büyük bir organizasyon var. Maxi-Race serisinin Fransa ayağı olan organizasyonda 3 günde 10 yarış koşuluyor. 25 - 27 Mayıs tarihleri boyunca koşulacak yarışlar 4 km'den başlayıp 117 km'ye kadar uzanıyor. Türkiye'den de tüm bu yarışlara yayılmış çok sayıda koşucu hafta sonu Annecy gölü çevresinde ter dökecek. Nefis manzaralara sahip parkurların detaylarını geri dönen koşucuların yarış raporlarında okumayı umuyoruz. 

 

Bu hafta sonu Türkiye'deki yarışlar

Hafta sonu  2 organizasyon var:

1. Bakiye Duran'ın düzenlediği 8. İstanbul Ultra Trail Bahar Marartonu Taşdelen Ormanı'ndaki parkurlarda koşulacak olan 57 km, 45 km, 30 km, 15 km ve 8 km koşu yarışları yanı sıra 45 km Çekmeköy Ultra Bisiklet yarışı ve 30 km Çekmeköy patika bisiklet yarışına da sahiplik yapacak. 

2. Eventhlon'un düzenlediği Salda Gölü Ultramaratonu. 15, 28 ve 46 km'lik 3 parkurda koşulacak yarışların son ikisi Salda Gölü etrafını dolanıyor. Beyaz kumları ile çok enteresan ve güzel manzaralara sahip Salda'da bu ilk organizasyon.

 

Şimdilik bu kadar. İlerleyen haftalarda daha çok ve detaylı içerikle devam etmeyi umuyorum. Öneri ve görüşlerinizi lütfen paylaşın. İlgileneceğini düşündüğünüz kişileri aşağıdaki bağlantıları kullanarak bu postadan haberdar ederseniz sevinirim. 

Bir sonraki postada görüşmek dileğiyle.

Koşu Postasına Üye Ol
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Epostayı Yönlendir
RitimBlog

Bu eposta Mert Derman tarafından periyodik olarak hazırlanıp üyelere gönderilmektedir. 

MailerLite