kuukiri EKA ÕPE, märts 2022

Kord kuus info, intervjuud ja lugemissoovitused, fookusega õpetamisel ja õppimisel loovkõrgkoolis

Kaja Toomla (EKA e-õppe disainer, Ukraina tudengite toetuskomisjoni juhi ülesannetes) teeb ülevaate, kuidas on sujunud nende vastuvõtt ja sisseelamine EKAs:

 

Vahetult peale sõjategevuse algust Ukrainas kuulutas EKA välja erakorralise külalistudengite vastuvõtu Ukraina kunsti-, disaini- ja arhitektuuritudengitele. Paari nädala jooksul laekus 98 avaldust. Erakorralistest tingimustest lähtuvalt olime kutsete saatmisel paindlikud ning pea ainsateks kutset välistavateks kriteeriumiteks olid tudengi staatuse puudumine Ukrainas või õppimine erialadel, mida EKAs ei õpetata. Kõigist kutsututest saabus EKAsse 20 tudengit, kellest üks on tänaseks suundunud edasi õppima Šveitsi, kus talle tagati aastane stipendiumiga õppekoht. Kõige enam on tudengeid Arhitektuuri- ja Vabade kunstide teaduskondades, vähem Disaini- ja Kunstikultuuri teaduskonnas. Paari nädala jooksul võib veel lisanduda mõni kutsutud tudengitest. 

Oma uued vahetustudengid oleme majutanud Muusa ning TalTechi ühiselamutes, paar tudengit on leidnud majutuse oma tuttavate juures ning ühele, koos alaealise vennaga saabunud tudengile pakub kodust majutust EKA töötaja.

Õppimine ei ole nende jaoks päris tavapärane, paljud õppeained on juba alanud ja nii pannakse neile kokku individuaalsed õppeprogrammid, loodud on ka väiksemas mahus aineid, mis ongi mõeldud eelkõige neile ja mis arvestavad nende vajadusi. Lisaks õppetööle aitame tudengeid ka vajalike dokumentide vormistamisel ning ajutise kaitse staatuse taotlemisel. EKA tugituutorid kaasavad uued tudengid ühistegevustesse koos teiste rahvusvaheliste tudengitega.

Lisaks õppekohale ning tasuta majutusele semestri lõpuni pakub EKA omalt poolt ühekordset rahalist toetust (200 eurot) ning tasuta toitlustust kohvikus. Saabujad on saanud nii esmase toiduvaru kui ka hügieeni- jms tarbeid. Õppevahendite tagamisele läheneb osakond vajaduspõhiselt ning püüame leida lahendusi nii osakonna kui EKA toetusfondi vahenditest. Lisaks oleme tudengitele kogunud annetusi nii esmatarbekaupade kui toidu osas, leitud on ka fööne, triikraud kui lahke EKA kogukonna kaasabil jalgrattaid – suur aitäh kõigile, kes on panustanud! Eelkõige lähtume ka esmatarbekaupade kogumisel vajaduspõhisest lähenemisest ning lähtuvalt tudengite sisendist anname uutest tekkinud vajadustest EKA FB grupis märku.

Ettevõtetest on andnud suure panuse Hotellitarbed OÜ, AS Ristart, Dermosil ja Eesti Punane Rist ning eraannetaja majutuskohtade eest tasumisel.

Jätkuvalt on võimalik toetada Ukraina tudengite fondi, mis võimaldab meil tagada nii ühekordsete stipendiumite väljamaksmist kui võimaluste piires ka õppevahendite eest tasumist.

Suve ning sügise poole vaadates oleme nüüd edasiseid lahendusi välja töötamas. Selleks ootame ka sisendit Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumist kui Euroopa Komisjonilt seoses Erasmus+ finantside kasutamisega, asume sellega aktiivsemalt tööle aprillis.

Aitäh kõigile aitajatele ja palju jaksu meie uutele tudengitele!

EKA psühholoog Kaia-Leena Pino kirjutab, kuidas nendel väga ärevatel aegadel ennast toetada, et oleks omakorda jaksu teistele toeks olla:

 

Aitamisest

  • Aidata saab ainult see, kellel on selleks ressursse. Olgu need ressursid siis materiaalsed või füüsilised. Aitaja reegel nr 1 on olla aitamisvõimeline ja seetõttu on praegusel keerulisel ajal ääretult oluline iseenda eest hoolitseda ja ise nii vaimselt kui füüsiliselt võimalikult heas vormis olla. Kui aitaja jääb hätta, on ta lisakoorem nii abivajajatele kui ka teistele aitajatele.
  • Ukrainast saabunutele on kõige olulisem esimese hooga anda hingamisruumi ja seejärel võimalikult selget ja täpset infot siinse elukorralduse kohta. Kinnitada neile, et kui tarvis, siis oleme nende jaoks olemas, samas aga seejuures neid mitte abi pakkumisega lämmatada. Pall peab jääma nende kätte, oluline on see, et nad teaksid kelle poole pöörduda, kui neil on abi või nõu tarvis.

Kogukonnatunne

  • EKA võiks praegu olla kõigi meie jaoks turvaline pesa, kus murelikest mõtetest pelgupaiga leiame. Mida tugevam on meie kogukonnatunne, seda paremini me kõik hakkama saame. Just praegu on aeg korraldada ühiseid üritusi, suhelda omavahel ning jätta maailmas toimuv hetkeks kõrvale. Õppejõududele – kaasake õppetöösse põnevaid külalisi, tooge oma erialast välja paeluvaim osa, muutke iga viimane kui loeng või töötuba erakordseks ja meeldejäävaks. Sellega saame aidata nii omaenda tudengeid kui ka meile Ukrainast jõudnud õppekaaslasi.

Ärge mine katastroofimõtetega kaasa

  • Praegusel ajal on ääretult oluline seista hea iseenda vaimse tervise eest ning mitte end ise ärevaks muuta. Inimõistusele on omane metsiku hobusena minema kapata ja kujutleda kõikvõimalikke hirmsaid stsenaariume, mida ei ole veel juhtunud ega tarvitsegi juhtuda. Oluline on paanilise “võitle-või-põgene” reaktsiooniga kaasa minemise asemel end rahustada. Püüda selget kaalutlemist hägustavad katastroofimõtted teadlikult kõrvale panna või välja lülitada. See aitab olukorda ratsionaalselt hinnata ja vajalikke tegevusi planeerida.

Piirake uudiste lugemist ja sotsiaalmeedia sirvimist

  • Pidev uudisvoos püsimine ei muuda midagi peale selle, et muudame end veelgi närvilisemaks. See ei aita kedagi, pealegi ei tule uusi uudiseid nii kiiresti, et iga tunni tagant veebi sirvida tasuks.
    Piirake uudiste lugemist kahe, maksimaalselt kolme korra peale päevas.

Jätkake oma igapäevaseid tegevusi ja rutiine

  • Aktiivne tegutsemine ning harjumuspäraste tegevustega jätkamine stressiolukorras suurendavad meis tunnet, et olen siiski tegutsemisvõimeline ja saan hakkama. Samuti aitab see närvilist energiat mujale suunata. Võimalikult tuttavliku elukorralduse jätkumine suurendab emotsionaalset turvatunnet meis endis, meie lähedastes ning teistes meid ümbritsevates inimestes.

Laadige oma patareisid ja hoolitsege enda eest

  • Kriisiajal on eriti tähtis oma patareisid laadida ja enda eest parimal võimalikul moel hoolitseda. Käige kohvikus ja näitustel, kohtuge sõpradega, jalutage ja nautige ilma. Magage hästi ja sööge hästi. Märgake ilusat ja head enda ümber.

Turgutage ka teisi

  • Oluline on ka ümbritsevate inimeste meeleolu üleval hoidmine ja nende turgutamine vaimse tervise vitamiinidega. Tehke kellelegi kompliment, kiitke tema tööd, märgake seda, millega mõni teie kaaslane on erakordselt hästi hakkama saanud ja tunnustage teda. Kutsuge sõpru külla, minge koos näitusele, peole, kinno. Naeratage!

 

EKA kõige kallim vara on meie inimesed – hoiame ennast ja kaaslasi enda ümber!

Rahvusvaheline vastuvõtt

 

Rahvusvaheliste õppekavade vastuvõtt oli avatud 1. veebruarist kuni 1. märtsini. Tulenevalt eriolukorrast pikendati Ukraina kodanikele avalduste esitamise tähtaega kuni 1. maini; siis lõppeb ka rahvusvaheliste doktoriõppe kandidaatide avalduste esitamise tähtaeg.

 

Avaldusi

Graafiline disain MA          -    50

Interaktsioonidisain MA     -    56

Urbanistika MA.                 -    26

Kaasaegne kunst MA.       -    32

Animatsioon MA.               -    38

Arhitektuur ja linnaplaneerimine PhD   -   5

Kunst ja disain PhD                               -   3

 

Seisuga 2. märts oli esitatud 210 avaldust, mida on 54 avalduse võrra vähem kui eelmisel aastal.

 

60 avaldust oli Euroopa Liidu riikidest ja avaldusi üldse esitati 60 erinevat riigist:

Eesti (21 avaldust), India (16), Venemaa (16), Nigeeria (15), Pakistan (11), Iraan (7), Saksamaa (7), Türgi (7), Ameerika Ühendriigid (6), Kanada (6), Soome (6), Taiwan (6), Hiina (5), Bangladesh (4), Aserbaidžaan (3), Holland (3), Hongkong - Hiina erihalduspiirkond (3), Portugal (3), Sloveenia (3), Suurbritannia (3), Hispaania (2), Itaalia (2), Kreeka (2), Lõuna-Aafrika Vabariik (2), Makedoonia (2), Mehhiko (2), Prantsusmaa (2), Alžeeria (1), Armeenia (1), Austraalia (1), Austria (1), Ecuador (1), Gruusia (1), Horvaatia (1), Iisrael (1), Indoneesia (1), Island (1), Jaapan (1), Jeemen (1), Jordaania (1), Kosovo (1), Küpros (1), Läti (1), Liibanon (1), Lõuna-Korea (1), Maroko (1), Mauritius (1), Peruu (1), Rootsi (1), Rumeenia (1), Serbia (1), Singapur (1), Slovakkia (1), Sri Lanka (1), Šveits (1), Taani (1), Ungari (1), Valgevene (1), Vietnam (1), Zimbabwe (1).

 

25.03 toimub järjekordne online-loeng seoses Erasmus+ projektiga Futures Art School Trends 2045 ehk FAST45

Projekt hõlmab 11 partnerit üle Euroopa – loovkõrgkoole, loovettevõtteid, loovkõrgkoolide ühendusi jne., mh ka EKA. Projekti eesmärgiks on arutada loovkõrghariduse väljavaadete üle ühiskonna ning tööturu kontekstis ning küsida, millise ettevalmistusega kunstnike, arhitekte, disainereid, muusikuid, tantsijaid jt vajatakse tulevikus? Projekti periood on jaanuar 2021 – detsember 2023. Loengust lähemalt:

 

FAST45 Public Online Lecture III - Shift/Work: A Paragogics for Open Artistic Learning

Presented by Prof. Neil Mulholland

12:00 – 14:00 CET

Register here

 

In his book, Re-imagining the Art School: Paragogy and Artistic Learning (London: Palgrave, 2009), Prof. Neil Mulholland proposes innovative methods to redefine the art academy. Developing critical case studies of open source and peer-to-peer methods, he asks what happens when artistic learners deliberately engage with emerging educational practices such as the open paradigm (Winn 2015), paragogy (Corneli 2011, 2016) and para-academia (Wardrop 2014). This lecture explores new visions and 'paratechnic' methods to build and imagine the art school of 2045 and will be followed by a Q&A session.

Professor Neil Mulholland is Chair of Contemporary Art Practice & Theory in The University of Edinburgh. www.neilmulholland.co.uk/drive He runs the MA Contemporary Art Theory programme in Edinburgh College of Art. In Edinburgh, Neil works with Dan Brown, Jake Watts and Naomi Garriock as Shift/Work, a group of artists who develop workshop models for artistic paragogy, participatory visual methods and open educational resources. Neil recently published a book - Re-imagining the Art School (London: Palgrave, 2019) - which develops the paragogics of Shift/Work into a broader manifesto for art school reform and contributed a Shift/Workshop to Leap into Action (Peter Lang, 2019) a reader on performative pedagogies in art education. shift-work.org.uk

The FAST45 Learning Platform Public Lecture Series is brought to you by Technological University Dublin. Visit www.FAST45.eu for more information.

 

EKA doktorikooli konverents /  Conference of Doctoral School

07.04.2022, A101

Cultural Heritage and Conservation

  • Ulla Kadakas “About protection of archaeological heritage in Estonia from 1945 to 1965”
  • Kadri Kallast “Heritage Values in Urban Planning: the Authorized Heritage Discourse and Community Engagement”
  • Kristiina Ribelus “Digitizing cultural heritage by citizen participation: creating a historic interior finishes and features database in Estonia”

Architecture and Urban Planning

  • Sean Thomas Tyler “Revisiting Landscape Architecture’s relationship to Stewardship: British Woodlands, Forests and Estates”

Art History and Visual Culture

  • Hanno Soans “On the “Zarathustra-Cycle” by Raoul Kurvits”
  • Mariliis Elizabeth Holzmann “Monstrous Ideas: The Repression and Obsession with Traumatic Experiences in Horror Films Directed by Women”
  • Liisa-Helena Lumberg “Immediate and mediated experiences. Baltic German writings on art in the first decades of the 19th century”

Art and Design

  • Gytis Dovydaitis (Vytautas Magnus University, Lithuania) “What is Space in Cyberspace? An Integrative Literature Analysis”
  • Tõnis Jürgens “Contours of Sleep”
  • Katrin Kabun “Application possibilities of sheep wool according to the requirements of the circular economy system”
  • Arife Dila Demir ““Squeaky/Pain”: Cultivating Bodily Disturbing Experiences and Perspective Transition for Somaesthetic Interactions”

 

PLUS – a open lecture by  Prof. Maarit Mäkelä "In dialogue with the environment: creativity, materials and making"!

 

The conference is supported by European Regional Development Fund

https://www.artun.ee/kalender/doktorikooli-konverents-4/

 

Foto: Evert Palmets

 

Last, but not least – eelmises kuukirjas ja märtsi Hea Õpetamise Seminaril tähelepanu all olnud hindamiste-teema jätkuks:

Märtsist alates tegutseb valdkonna ekspertidest töögrupp EKA hindamise ja tagasiside alaste parendusettepanekute väljatöötamiseks. Töögrupi koosseisu kuuluvad lisaks õppeprorektorile Katrin Kivimaa, Anneli Porri, Toomas Tammis, Taavi Piibemann, Juss Heinsalu ning Kristiina Krabi-Klanberg. Töögrupp teeb õppenõukogule ettepanekud sügiseks!

 

Juba eelpool mainitud projekti FAST45, mis uurib kunstikõrghariduse tulevikku, alustas eelmisel kevadel  olukorra kaardistamisest intervjuude kaudu, mida viisid läbi kõik projekti 11 partnerit. EKA poolt tegi kuus intervjuud Maarin Ektermann ja intervjueeritavateks olid Marten Kaevats, Flo Kasearu, Jiri Tintera, Daniel Kotsjuba, Eik Hermann ja Airi Triisberg. Intervjuude küsimused olid projekti juhtpartneri poolt välja töötatud ning need puudutasid ühelt poolt seda, kuidas tajutakse kunsti/arhitektuuri/kultuuri rolli kaasaja ühiskonnas, millised on kogemused ja seosed praegu kunstikõrgharidusega ning kuidas intervjueeritavad kujutavad ette kunsti rolli tulevikus ning kuidas peaks haridus selleks muutuma. Mõned nendest intervjuudest avaladatakse ka FAST45 kodulehel ning nende intervjuude põhjal kirjutasid partnerid kaardistavad esseed kunstikõrghariuse erinevatest aspektidest, mis samuti projekti kodulehele jõuavad.

Siinkohal on aga hea meel avaldada kuukirjas ka tehtud intervjuu Airi Triisbergiga, vabakutselise kunstitöötaja, aktivisti ja õppejõuga, kes on ka EKAs andnud aastaid kooseisuvälise õppejõuna mitmeid loengukursuseid. Intervjuu on tehtud aprillis 2021.

 

Intervjuu on inglise keeles ja seda saab lugeda SIIT

 Järgmine EKA ÕPE kuukiri ilmub aprillis 2022 – kaastööd, ettepanekud, kriitika jms. teretulnud!          

Parimate soovidega,
Maarin Ektermann, koostaja
maarin.ektermann@artun.ee

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram

Saite selle kirja, sest soovime jagada Teiega EKA tegemisi

Loobun EKA kirjadest