EKA nädalakiri, 12. veebruar, 2024

Tunnustused

Teenetemärk EKA õppejõule Ingrid Allikule

Eesti tunnustab vabariigi aastapäeva eel kunstis ja arhitektuuris tegutsevaid inimesi, kes on oma loominguga pakkunud nii silmailu kui käegakatsutavaid tulemusi. Teenetemärgi sai väljapaistev keraamik ja Eesti Kunstiakadeemia armastatud õppejõud Ingrid Allik.

Teenetemärgi saavad ka Eesti Kunstiakadeemia vilistlased, Eesti illustratsioonikunsti tipptegija, akvarellist ja graafik Regina Lukk-Toompere; hinnatud arhitekt Marika Lõoke ning sisearhitekt Maile Grünberg, kelle tuntumate projektide hulgas on ka näiteks Tallinna Lennujaama algne siseilme. 

Foto: Silvia Pärmann / Edasi

Loe lähemalt

Riiklik kultuuri aastapreemia EKA õppejõule Ene-Liis Semperile

8. veebruaril kinnitas valitsus riiklike kultuuri aasta- ning elutööpreemiate laureaadid. 

Riiklike kultuuri aastapreemiaid eelmisel kalendriaastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest antakse välja viis ning ühe neist sai ka EKA stsenograafia professor, lavastaja, video-ja installatsioonikunstnik Ene-Liis Semper.

Kultuuri elutööpreemia pälvis helilooja Olav Ehala ja kirjanik Arvo Valtoni kõrval Eesti Kunstiakadeemias pikki aastaid õpetanud kunstiajaloolane ja muuseumijuht Sirje Helme.

Loe lähemalt

Dotsent Lüüs ja professor Ojavee Kultuurkapitali 2023. aastapreemiate laureaadid

9. veebruaril anti üle Kultuurkapitali 2023. peapreemiad ja elutööpreemiad ning kujutava ja rakenduskunsti, audiovisuaalse kunsti ja rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemiad. 

Kuigi jagati kuus aastapreemiat, tunnustuspreemia, peapreemia ja elutööpreemia, siis kuldmunade saajaid oli kollektiivselt kokku kakskümmend – nende seas dotsendid Urmas Lüüs ja Maarin Ektermann, professor Kärt Ojavee ning EKA vilistlased, õppejõud Mare Mikof, Hans-Otto Ojaste, Airi Triisberg, Elin Kard, Jaan Luik, Johannes Luik, Laura De Jaeger, Maria Arusoo, Eha Komissarov, Eda Tuulberg, Edith Karlson, Maria Luiga, Brit Pavelson, Ranno Ait, Toomas Kalve ja Angela Maasalu.

Foto: Raigo Pajula

Loe lähemalt

Avatud uste päev, stipendium

EKA avatud uste päev toimub 29. veebruaril

Avame taas tulevastele tudengitele EKA uksed ning kutsume kõiki huvilisi tutvuma EKA erialadega, kohtuma tudengite ja õppejõududega ning ringi vaatama. Toimuvad teaduskondade ja erialade tutvustused, töötoad, välkloengud, majatuurid, portfoolio konsultatsioonid jpm. Facebooki sündmus.

Programm ja registreerimise link: https://www.artun.ee/avatuduksed 

Foto: Silver Tõnisson

Loe lähemalt

EKA stipendium EKAs magistriõppes jätkajatele

Eesti Kunstiakadeemia kuulutab välja stipendiumi, mille eesmärgiks on võimaldada silmapaistvate õpitulemuste ja erialaste eeldustega Eesti Kunstiakadeemia bakalaureuseõppe lõpetajal jätkata õpinguid õppeteenustasuta järgmistel tasulistel magistriõppe õppekavadel animatsioon MA, graafiline disain MA, interaktsioonidisain MA (sisseastumisavalduste tähtaeg 4. märts) ja urbanistika MSc (sisseastumisavalduste tähtaeg 4. märts). 

Foto: Kaido Kruusamets

Loe lähemalt

Disain

Leida uus number „Toimijate kogukond“

Ilmus disainiajakirja Leida värske number „Toimijate kogukond“, mis pakub erinevaid perspektiive agentsusele ja kogukondlikkusele, tutvustades seejuures loomingulisi disainitaktikaid, kuidas neid mõjutada. Uus number näitab, et kogukondlikkus on disaini sisse kirjutatud. 

Loe lähemalt

EKA disain maailmas

2023. veebruaris on EKA disain sirutanud tiibu üle maailma – disainitudengid ja -õppejõud on pikematel välitöödel Jaapanist Mehhikoni, Keeniast Berliini ja Stockholmini. Aafrikas, Keenias. 

Loe lähemalt

Vabad kunstid

EKA vabade kunstide teaduskond ootab andekaid noori kunstnikke kandideerima oma õppekavadele. Oluline on märkida, et magistrantuuri toimuvad sisseastumiskatsed sel aastal ja edaspidi kevadel! 

"Kunsti ja loomingulise mõtlemise olulisus kasvab hoogsalt, paralleelselt globaalsete probleemidega, millega toimetulekuks on vaja tundlikku taju ja avarat kujutlusvõimet. Kunst on oluline, kunstnikuks hakkamine on ülioluline," sõnab vabade kunstide dekaan, kunstnik Kirke Kangro

Vaata lähemalt

Arhitektuur

Arhitektuuriteaduskonna kevadloengute sari "Unlearning"

Arhitektuuriteaduskonna 2024. kevadise Avatud Loengute sarja Unlearning kureerib Urbanistika osakonna professor Maroš Krivý

14. märts kell 18.00 Jess Myers (arhitekt, Syracuse University)
4. aprill kell 18.00 Oulimata Gueye (kuraator, Pariis)
18. aprill kell 18.00 Henriette Steiner (arhitektuuriajaloolane, Copenhagen University)
2. mai kell 18.00 Lara Almárcegui (kunstnik, Rotterdam)

Loengud on mõeldud nii arhitektuurivaldkonna tudengitele ja erialaga seotud professionaalidele kui ka ruumikultuuri huviliste laiemale ringile. Loengud on inglise keeles ning tasuta. Loengusarja kodulehekülg on www.avatudloengud.ee 
Loengute videod on järelvaadatavad EKA arhitektuuri Youtube’i kanalil. 

Lara Almárcegui, Guide to the Leslie Street Spit, 2023. Foto õigused: autor ja Prefix Institute of Contemporary Art, Toronto

Loe lähemalt

Tuleb Forum Wood Building Baltic 2024

26.–28. veebruaril toimub Tallinnas rahvusvaheline Holzbau puitehituse konverents Forum Wood Building Baltic 2024. Kohal on enam kui 40 esinejat 13 riigist.

FWBB 2024 konverentsi läbivaks teemaks on integreeritud disain, mis ühendab projekteerimise ja ehituse erinevaid osapooli protsessi algusest, andes võimaluse arenguhüppeks ja innovatsiooniks puitehituses. Teistele lisaks räägivad teaduspõhisest ja innovatsioonist puitehituses Aris Kafantaris Kengo Kuma Associates) Tokyost ja automatiseeritud puitmajatoomisest arhitekt Gilles Retsin (AUAR) Londonist.

Loe lähemalt

Näitused

Kestvusaktsioon "Utoopia Saatkond" EKA Galeriis

Kestvusaktsioon „Utoopia Saatkond: Õnne kõigile, tasuta, ja ärgu kellelegi tehtagu liiga!“ toimub EKA Galeriis 19.–24. veebruarini. 

Utoopia Saatkon korraldavad Oliver Issak, Kairi Mändla, Jan Teevet, Taavi Teevet ja Margaret Tilk

Loe lähemalt

Alexei Gordin Täisnurga Galeriis

12. veebruaril, kell 18.00, avaneb EKAs Täisnurga Galeriis Alexei Gordini näitus “See kool toodab kasutuid luusereid”. 

Näitus käsitleb ühe kunstniku seiklusi Delfi kommentaariumide maailmas. 

Loe lähemalt

Sten Saarits ARS Showroomis

1. märtsini on ARS Showroomis avatud EKA uue meedia õppejõu Sten Saaritsa ruumiinstallatsioon “Dialoogis dissonantsiga”, mis esineb kui aruteluvahend kutsumaks näituse külastajaid astuma dialoogi näituseruumiga, selle ümbrusega ja kostuvate helide ettearvamatute omadustega. 

Loe lähemalt

EKA meedias

EKA maali õppejõud Jaan Toomik Eesti Päevalehes

EKA tuntuim kunstnik ja õppejõud Jaan Toomik "vaatleb iga valminud teost ja näitust kui läbikäidud etappi, mille juurde tagasi pöörduda ei ole vajadust. Ta ütleb iga teosega midagi uut: sageli isiklikku, kuid alati üldinimlikult kandvat ja olulist." 

Intervjueerib Vilja Kiisler

Foto: Priit Simson

Loe lähemalt

EKA arhitektuuriteaduskonna õuesõppe uuringust Õpetajate lehes

EKA arhitektuuriteaduskonnas uuriti 2023. aastal õuesõppe olukorda Eesti koolides. Uuringu eesmärk oli selgitada välja õuesõppe hetkeseis ja võimalused. Uuringustuudiot juhendas Katrin Koov.

Tudengite abiga tehti veebiküsitlus ning uuriti kohapeal kokku 105 kooli ehk ca 1/5 Eesti koolidest. Valimis oli kümme maakonda ja eraldi Tallinna linn. Välitöödel kogutud info põhjal tehti ruumilised ettepanekud 9 erinevat tüüpi kooli õuesõppe võimaldamiseks. 

Kadrioru Saksa Gümnaasiumi koolimaja ümber kavandatud liikumis- ja õpperada. Autorid Triinu Amboja ja Roosmarii Kukk

Loe lähemalt
Lugupidamisega,
Andres Lõo kommunikatsioonispetsialist
andres.loo@artun.ee
52 67 253

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram

Saite selle kirja, sest soovime jagada Teiega EKA tegemisi

Loobun EKA kirjadest