Zobrazit v prohlížeči

Česká republika by měla vypovědět extradiční dohodu s Hongkongem

Čínská vláda přijala nové bezpečnostní zákony, které fakticky z původně autonomního Hongkongu dělají součást totalitního režimu, což zahrnuje i extrémně tvrdé tresty za politické názory. Čínská vláda tak porušila své vlastní mezinárodní závazky, které garantovaly autonomii a ne-totalitní systém vládnutí v Hongkongu do roku 2047. V reakci na tento krok 27 demokratických zemí podalo k Radě OSN pro lidská práva společné odsuzující stanovisko, ke kterému se z neznámých důvodů česká vláda odmítla připojit. Jde o další submisivní krok současné české vlády vůči Číně, obdobně jako když v červenci 2019 22 demokratických států společně kritizovalo brutalitu v čínských koncentračních táborech, přičemž Česká republika mezi spolusignatáři z neznámých důvodů také chyběla. Deklarovaný lidskoprávní důraz české zahraniční politiky tak za současné vlády přestává v této oblasti platit, jako kdyby se česká vláda bála kritizovat Čínu podobnými prohlášeními, byť v některých individuálních projevech i na půdě Rady OSN pro lidská práva Česko kritické je.

V reakci na porušení mezinárodních závazků čínskou vládou v Hongkongu některé státy bezodkladně vypovídají extradiční dohody s Hongkongem, protože nechtějí čínské vládě umožnit zneužívat vydávání lidí do Číny, kde neexistuje reálně právo na spravedlivý soudní proces. Během letošního dubna také český Ústavní soud uznal, že čínské straně nelze její záruky o spravedlivém soudním procesu věřit. Když nyní čínská vláda prakticky převzala správu nad dosud autonomním Hongkongem a došlo k vytvoření brutálního právního nástroje umožňující čínské vládě stíhat cizí státní občany mimo území Číny na základě jejich politických názorů, česká vláda by měla jednat.

Spojené státy, Kanada, Austrálie, nebo Velká Británie už oznámily vypovězení nebo pozastavení svých extradičních smluv s Hongkongem, což by česká vláda měla urychleně provést také.

Výběrové řízení

Specifikace pozice:

  • Spolupráce na běžné finanční administrativě pod vedením finančního manažera;
  • Podíl na přípravě, administraci a podávání grantových žádostí;
  • Podíval na přípravě rozpočtů a dohled nad cashflow;
  • Kontrola plnění smluvních podmínek a finanční reporting vůči donorům organizace;
  • Systematický monitoring grantových příležitostí;
  • Podíl na péči o individuální donory.

Termín odevzdání přihlášek: neděle 9. srpna 2020

Přihlaste se
Potřebujete vědět
  • Přestože v rámci Evropské unie panuje mezi členskými státy široká shoda na zavedení opatření vůči Číně kvůli jejímu zavedení bezpečnostního zákona v Hongkongu, nebude se pravděpodobně jednat o ekonomické sankce. Důvodem je odpor několika států, jako je Maďarsko nebo Řecko, jež mají s Čínou úzké obchodní vazby a otázkou sankcí se v rámci proběhlých jednání odmítly detailně zabývat.
  • V souvislosti s americkým a ruským popřením informace o finančních odměnách, jež Rusko nabízelo Talibánu za zabíjení vojáků NATO, potvrdil pravdivost této informace belgický ministr zahraničí a obrany Philippe Goffin. Ten ve středu (15. 7.) sdělil belgickému parlamentu, že o ruských finančních odměnách pro Talibán za zabíjení aliančních vojáků věděly i belgické tajné služby. Celou informaci poprvé na konci června zveřejnila média The New York Times, The Washington Post a The Wall Street Journal.
  • Z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se zabýval názory české veřejnosti na pandemii nemoci COVID-19, vyplývá, že: 1) 71 % českých občanů si myslí, že se koronavirus rozšířil, protože Čína o něm tajila informace, 2) 45 % občanů je přesvědčeno, že Čína využívá koronavirovou krizi pro rozšíření svého vlivu, 3) pouze 17 % si myslí, že koronavirus je záměrně šířen Spojenými státy, což je skvělé nízké číslo vzhledem k rozsáhlým dezinformacím z ruské i čínské strany.
  • Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), jehož každoroční státní dotace ve výši 6,3 milionu korun odmítají mnozí poslanci kvůli jeho mnoha skandálům schvalovat, zadarmo poskytuje sídlo proruské politické straně Aliance národních sil. Její předsedkyně Vladimíra Vítová a první místopředseda Karel Hais jsou totiž členové ČSBS.
Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • V mnoha článcích se objevila varování před údajnou cenzurou
  • Časté byly rovněž útoky na veřejnoprávní média či hnutí Black Lives Matter
  • Prezidentské volby v Polsku se staly dalším důvodem české dezinformační scény, proč útočit na česká veřejnoprávní média
Česká kauza týdne

Dezinformátoři píší o tom, jaká je tu cenzura

Dezinformační weby velice často straší údajnou cenzurou, kterou dle nich provádí kdekdo – Evropská unie, sociální sítě, české státní orgány, veřejnoprávní média a další. Minulý týden se na nich v této souvislosti řešilo například upozornění Facebooku, který pohrozil zrušením stránek hnutí SPD i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Důvodem pro toto varování, které se prozatím nenaplnilo, je dle Facebooku pokračující porušování pravidel užívání této platformy. Jak je ostatně viditelné i z jejich častého umístění v naší rubrice Tragéd týdne, členové SPD na svých facebookových profilech často sdílí či přímo vytváří dezinformace, jejich příspěvky také často vykazují znaky podněcování k nenávisti. Podle serveru VlasteneckéNoviny.cz za konáním Facebooku stojí ministr vnitra Jan Hamáček, neboť dle autora článku „Facebook cenzuru v ČR předal Ministerstvu vnitra a CTHH [Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám - pozn. aut.], tedy koho agenti CTHH označí, ten je na facebooku vymazán.“ Ani jeden z těchto orgánů samozřejmě ve skutečnosti obsah na Facebooku necenzuruje. Představitelé SPD se proti počínání Facebooku důrazně ohradili, Okamura jej označil dokonce za útok na ústavní práva hnutí a v případě zrušení stránek pohrozil soudem. Jak však upozornil ústavní právník Jan Kysela, na americkou soukromou firmu se česká ústava nevztahuje. Přestože postoj Facebooku k politikům využívajících jeho služeb je na delší diskusi, nelze opomenout viditelné pokrytectví Tomia Okamury, který je známý svým nekompromisním mazáním jakýchkoliv kritických komentářů či dotazů, které se na jeho facebookovém profilu objeví.

Proběhl pátý ročník Krameriových cen

Poslední červnový den proběhlo v pražském Tyršově domě slavnostní předávání Krameriových cen pro nezávislou žurnalistiku, které již pátým rokem pořádá Asociace nezávislých médií. Tento spolek je nezávislý především na pravdě, koneckonců jeho zakladateli jsou Stanislav Novotný (můžete si pamatovat například jeho manipulativní vyjádření pro ruské státní televize ohledně pražských památníkových kauz), stálice české dezinformační scény Petr Žantovský a zakladatelé dezinformačních webů Petr Geršl (AC24.cz) a Jan Korál (NWOO.org). Podobného rázu bývají jak ocenění, tak i porota, ve které můžeme najít i šéfredaktora MF Dnes Ladislava Plesla.

Zahraniční kauza týdne

Prezidentské volby v sousedním Polsku v hledáčku českých dezinformátorů

Polské prezidentské volby se dostaly do hledáčku českých dezinformátorů hned z několika důvodů; na některých se však dezinformátoři nedokázali shodnout. Velmi hlasitě gratulovalo Adrzeji Dudovi ke znovuzvolení české hnutí SPD v čele s Tomiem Okamurou. Na webu Vlastenecké noviny, které vlastní a provozuje jiný člen SPD Ivan David, vyšel přepis gratulačního textu, v němž je Duda nekriticky adorován za svůj konzervatismus, protievropskost, vlastenectví, nacionalismus a propagaci tradiční rodiny. Na stejné stránce vyšlo textů oslavujících „jasné“ Dudovo vítězství více, aniž by zmiňovaly poměrně těsný výsledek, kdy při 68% volební účasti vyhrál Duda s 51,03 % hlasů oproti 48,97 %, jenž získal jeho protikandidát Rafal Trzaskowski. V kontrastu s oslavnými články pak byl komentář nedávno zvolené nové členky Rady ČT Hany Lipovské, která si naopak posteskla, že liberální a proevropský kandidát získal hlasů až příliš a konzervativci musí pracovat na „dennodenní mobilizaci. Nejvíce článků se však týkalo mediálního pokrytí prezidentských voleb v Polsku, což by nebylo ani tak překvapivé, vzhledem k jednostrannému přístupu a jasné podpoře jednoho z kandidátu tamějšími veřejnoprávními médii. Faktem ovšem je, že české dezinformátory rozčaroval způsob, jakým o těchto volbách informovala naše Česká televize, která je podle nich „ovládána skupinou, která šíří propagandu proti většině obyvatel České republiky“. ČT byla v souvislosti se zpravodajstvím ohledně polských voleb obviněna z jednostrannosti, politického aktivismu či zaujatosti, nebo byla označována za zločinnou. Žádný z článků, které takto o ČT hovořily, k tomu nedokládá žádný důkaz a nijak se nezmiňuje o způsobu, jakým informování ze strany veřejnoprávní Polské televize TVP o obou prezidentských kandidátech probíhalo přímo v Polsku.

TRAGÉD TÝDNE - Tomio Okamura

Přestože výše napsané by Okamurovi na získání titulu Tragéda týdne stačilo, předseda SPD nám poskytl více materiálu. Na jeho stále funkčním facebookovém profilu totiž sdílel video, ve kterém muž tmavé pleti udeří kolemjdoucí seniorku, přičemž Okamurův komentář k němu varoval před „multikulturním obohacením“, „nezákonnou migrací“ či „islamizací a afrikanizací Evropy“. Již však nezmínil, že video stejně jako lidé v něm zobrazení pochází ze Spojených států a nemá tedy s jakýmkoliv děním v Evropě nic společného.

Přihlásit se k odběru
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se