Raumenį auginančios laidos, skalbinių prognozės, elementai, statantys japonišką televiziją, televizija, sauganti Japoniją, ir televizijos šuo
Skaityti naršyklėje
Labas rytas ir tau, Fuji-san!

DIDŽIOJI TEMA
Televizija, sauganti Japoniją

Laba diena, čia iš NHK. Norėtume pakalbėti apie jūsų mokestį” yra legendinė frazė, pabeldžianti į kiekvienas japoniškas duris bent kartą per metus. Paskutiniais duomenimis, 80.2% japonų ne tik sutiko pasikalbėti apie mokestį, bet jį ir sumokėjo. Iki 210 eurų už metus. NHK - ne sekta, o Japonijos LRT, visuomeninis transliuotojas, vien iš tos visuomenės šįmet pastatęs daugiau nei 6 milijardų eurų biuždetą ir išlaikantis 54 būstines Japonijoje, 31 - užsienyje, 10 000 nuosavų darbuotojų ir orkestrą.

Internetai vis juokais padiskutuoja apie instrukcijas nuvyti mokesčio atėjusius NHK atstovus (elementariausias - “aš niekada gyvenime neturėjau televizoriaus”, juokingiausias - “aš būti užsienietis, nieko nesuprasti”) ir apie tų instrukcijų sėkmės istorijas - nors mokėti įstatymiškai ir privaloma, tame pačiame įstatyme apie sankcijas - nieko. Parlamente net yra dvi kėdes turinti partija, gracingai pavadinta “Piliečius nuo NHK sauganti partija”, vienijama šūkio “Sutraiškykim NHK” ir, kaip jau turbūt patys suprantate, norinti pabaigti ir mokestį, ir NHK. Bet japonams nuspręsti, atrodo, nereikia nei sankcijų, nei partijų: NHK - gyvybinė ir kokybinė šalies informacijos linija.

Su atskirom studijom visose šalies pusėse ir pasaulio korespondentais, NHK pasakoja Japonijai apie Japoniją ir likusią planetą. NHK televizija ir radijas yra pirmieji, kuriuos jungi gamtinių nelaimių sirenoms klykiant - kelios sekundės po žemės drebėjimų net ir 3:00 ryto ir NHK eteryje pasirodo kostiumuotas pranešėjas, tiksliai nupasakojantis įvykio detales, duodantis nurodymus, kaip elgtis, kviečiantis neužlipti ant dužusių stiklų ir nurimti. Tie patys kanalai beveik kas valandą duoda detalių naujienų, o vakarais - dokumentines laidas primenančias žinias, sukonstruotas ekspertų aiškinimų ir informacinės šviežienos iš sotaus NHK studijų tinklo Japonijoje ir už. Visa tai priklauso visuomenei, todėl NHK kruopščiai nuasmenina turinį nepalikdama abejonių: nėra jokių aršių diskusijų dėl nuomonės, nėra reklamų, o kompanijų pavadinimai niekur neminimi lygybės dėlei. Eteryje - Sony direktorius? Titruose: “Elektronikos korporacijos vadovas”.

Tas pats nuasmeninimas ir taisyklingumas seka ir NHK pramogines laidas ar vietinius serialus. Tokio tipo laidos įprastai yra ko gero labiausiai plaukus pasileidusi Japonija, kokią galėtum pamatyti, bet skirtingai nei komerciniai kanalai, NHK į eterį juokauti ir dramatizuoti eina, atrodytų, priverstinai, su kostiumu ir ant lapelio suspausdintais juokais ir dramomis, arba išvis neina, paleisdama dokumentiką.

O štai NHK savo dokumentika be gailesčio kaip pakelės akmenis varto visas komercines televizijas. NHK informaciją retai pertransliuoja ir dosniai naudoja savo grandiozinį biudžetą - ji važiuoja ten anksčiau už kitas televizijas, ištisus mėnesius klausinėja ir analizuoja temas, apie kurias žiūrovai pagalvoja tik jau pamatę. Kai Italija dar tik galvojo, ką reiškia koronavirusas, NHK jau filmavo Veneciją, ir aną savaitę parodė palyginamąją dokumentiką. Vis dažniau ji tą daro atskiruose tik 4K ir 8K transliacijos kanaluose - viena pirmųjų pasaulyje. 

NHK, aišku, nėra vienintelė televizija Japonijoje, bet akivaizdžiai vienintelė priekyje savo turinio jėga: skirtingai nei konkurentai, ji uždirbinėja ne pingus, o visuomenės pasitikėjimą. Todėl kitąkart išgirdęs “Laba diena, čia iš NHK” pabūsiu užsieniečiu, bet ir vėl investuosiu mėnesinį mokestį tam pasitikėjimui toliau statyti.

TURINYS
Valandos su NHK: tai ką žiūrėti?

72 valandos. Televizijos komanda renkasi žurnalistiškai bedramę, kasdienę vietą, stovi ten tris dienas kalbindama atėjusius žmones ir sekdami jų istorijas už aplankytos erdvės. Mano asmeninė favoritė buvo laida, kurta visą parą veikiančiame stomatologijos kabinete.

Labas rytas, Japonija. Iš nostalgijos lietuviškai laidos versijai besiruošdamas į darbą televizoriuje laikau iki 8:00. Turinys labai kostiumuotas ir primena žinių laidą, bet pabaigoje vedėjai trumpam pasileidžia plaukus ir papasakoja kasdieniame gyvenime pritaikomų patarimų (pvz. kaip nuplėšti jogurto dangtelį neapsitaškius rankų).

Didžiuojuos savo balsu. NHK scena kiekvieną sekmadienį važinėja po šalies kaimus ir miestus ir duoda 45 minutes eterio bendruomenės balsams: pamatysi ir dainuojančią 95-ies metų buvusią policininkę, iš scenos mojuojančią savo draugėms, ir penkiametį pradinuką, tik pusiau pradrįsusį būti scenoje. Geriausieji išrenkami čia pat ir tinkamai apipilami šlove kituose etapuose.

Japono vardas. 45 minutės kelionių bandant suprasti, ką reiškia japoniški vardai. Visada pasibaigia smegenis sprogdinančia istorine atomazga. 

Pasaulis pilnas daiktų, kurių noriu. Komanda seka didžiausių prekybos centrų atstovus, po pasaulį ieškančius įspūdingos produkcijos pardavinėjimui. Prancūziškos sagos, angliška arbata, lietuviškas gintaras - pamatai juos naujoje gausybėje detalių, ir pats nori.

SPORTAS
Raumenį auginančios laidos

Retai neprabundu bent kartą 6:30. “Labai gerai. O dabar - rankas į viršų. 1, 2, 3 - štai taip!” - anksti ryte šaukia parkas šalia manęs ir visi kiti parkai šalia. Žvilgt pro langą ir tvarkingomis eilėmis išsirikiavę kaimynai mojuoja rankomis ir kojomis, klausydami ant suoliuko padėto vienišo radijo instrukcijų - Radijo treniruotė yra dar viena NHK tradicija, pradedanti Japonijos dienas. 2:55 turinys persikelia į Televizijos treniruotę, organizuojamą studijoje su šviežiomis gėlėmis ir gyva pianino muzika. Ir pianistas, ir pagrindinis treneris, ir pratimų demonstruotojai atskirai pristatomi. Vienas iš pastarųjų pratimus visąlaik rodo sėdėdamas ant kėdės, kiti du stovėdami. Pasirinkti pagal individualias galimybes.

Nežinau, ką sako ekspertai, bet aš visada norėsiu tyliai tikėti, kad Televizijos ir radijo treniruotės irgi augina Japonijos gyvenimo trukmę.

ŽODYNAS
Elementai, statantys japonišką televiziją

Reaguojančios vedėjų galvos reportažų šone.
 Beveik kiekviename reportaže - tam, kad būtų daugiau dramos, gyvybės ir vertinimo. Jau žinote, kad Japonija nesimėto emocijomis, todėl štai - patogiau, kai kas pasufleruoja, kaip žiūrėti į aptarinėjamą temą.

Ryto serialas (asa dora). NHK formatas iš pat 1961-ųjų tiems, kurie ryte nenori jungti Netflix, bet šiokiadieniais mielai skirtų 15 minučių (8:00-8:15) dramatiškai įžangai į dieną serialu.

Talentai. Panašus statusas į lietuviškąjį “visuomenės veikėją” - nelabai suprasi, ką veikia, bet vis televizijoje. Japonijoje “talentai” yra televizijos žvaigždės, išsiskiriančios bent vienu įdomiu bruožu (dideli antakiai, užsienietis, nuolatos keičia balsą) ir dirbančios laidose etatiniais komentuotojais, juokintojais, dramatizuotojais.

ORAI
Skalbinių prognozės

Įsivaizduoju, kad kaip tik šiuo metu daug sukančių namų link. Darbus palikite vilkėdami striukę - dabar jaučiu, kaip pučia vėjas, ir vienų marškinių jau neužtektų. Matote, aš net su plonu šaliku, ir jaučiuosiu kaip tik.” - iš ekrano sako grįžtančiuosius pasitikanti orų vedėja. Niekada gyvenime neiškojau, kas man aiškintų, ką rengtis vakare, bet kažkaip keistai malonu, kai žinai, kad kažkas apie tave papildomai pagalvoja.

Visos japoniškos orų prognozės yra labai žmogiškos. Be įprastų temperatūrų, debesuotumų ir vėjų krypčių bus vizualiai parodyta, kaip gerai skalbiniai džiūs skirtinguose rajonuose, kaip konkrečiai reikės rengtis, ir kokio savo veido galit tikėtis tą dieną - patenkinto, sustirusio ar paraudusio nuo karščio.

MOMENTAI
Televizijos šuo

Nebūtina informacija jūsų penktadieniui, bet pasimėgaukite šiuo šunimi, kuris, pasak vienos laidos komercinėje japonų televizijoje, kasryt į kambarį ateina pavogti močiutės dantų. Tik tokią televiziją mato pasaulis už Japonijos. Taip, ji - egzistuojanti, bet, kaip jau spėjote suprasti, ne vienintelė.

ANDRIUS KLEIVA, Tokijas
Nuotraukos: Andrius Kleiva, NHK, NTV.


FACEBOOK? 
Bendraukime
INSTAGRAMŽiūrėkite
PERSIUNTĖ BIČIULIS? Užsisakykite Japoniją sau
JAPONIJA ČIA, NES UŽSISAKĖTE. Persigalvojote?

MailerLite