EKA nädalakiri #126

Rektor Mart Kalm valiti ELIA ühingu juhatusse

Mart Kalm. Foto: Mark Raidpere

EKA rektor valiti Mart Kalm ELIA (European League of Art Institutes) juhatusse ühingu 15. konverentsil Rotterdamis.

ELIA koondab üle maailma 237 kunstikõrgkooli, kus õpetatakse kunsti, disaini, arhitektuuri, muusikat, teatrit, tanstu ja filmi. ELIA korraldab lisaks konverentile regulaarselt koolijuhtide sümpoosiume, õppejõudude akadeemiat, aktiivsed on loomeuurimuse ja loomedoktorantuuri juhendajate ning kunstipedagoogika töörühmad, loomisel on õppejõudude kestliku karjääri töörühm. ELIA presidendiks valiti Viini Kunstiakadeemia loome- ja teadusprorektor Andrea B. Brandt. Eestist kuuluvad ELIAsse EKA, EMTA ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia.

Mart Kalm esines konverentsil ka ettekandega EKA ümberkolimise ruumilisest mõjust Tallinna kultuurigeograafiale.

Sander Joone film "Sounds Good" võitis PÖFF Shorsil auhinna

Sander Joone animafilmi "Sounds Good" stillkaader.

Sander Joone film "Sounds Good" (2018) võitis PÖFF Shortsil rahvusvahelises võistlusprogrammis New Talents parima tudengianimatsiooni preemia.

Sander Joon on lõpetanud EKA animatsiooni osakonna bakalaureuseõppe (2015) ja magistrantuuri (2018). Tema filmid "Velodrool" (2015), "Moulinet" (2017) ja "Sounds Good" (2018) on pälvinud mitmeid auhindu rahvusvahelistel animatsioonifestivalidel.

Loe veel

Animafilm "Muteum" võitis festivalidel taas auhindu!

Aggie Pak Yee Lee animafilm "Muteum". Stillkaader.

EKA animaosakonna vilistlane Aggie Pak Yee Lee film “Muteum” (2017) võitis Etiuda&Anima festivalil Poolas kolmanda koha auhinna Bronze Jabberwocky ja PRIMANIMA festivalil Ungaris parima tudengifilmi auhinna Best Graduation Film.

“Muteum” on varasemalt pälvinud juba mitmeid auhindu erinevatelt festivalidelt üle maailma.

Palju õnne!

Loe veel

Sisseastujale: EKA sisearhitektuuri proovieksam Tartus!

Proovieksam toimub laupäeval, 8. detsembril 12, Tartus Aparaaditehases (Kastani 42), registreeri end siin.

Proovieksamid on mõeldud kõikidele, kes plaanivad EKA sisearhitektuuri osakonda sisse astuda ja läbi lahendatakse üks eksamiülesannetest. Pärast lahendamist saab õppejõududelt kohe tagasisidet.

Osalema pääseb 12 inimest!

Loe veel

EKA raamatukogu nüüd avatud ka laupäeviti!

EKA raamatukogu annab teada, et alates 1. detsembrist on lugemissaal avatud ka laupäeviti kella 11–15!

Selleks, et raamatukogu kasutajatele sealseid võimalusi tutvustada, tutvustatakse soovijatele lähemalt raamatute riiulitel paiknemise süsteemi, olemasolevat perioodikat ja andmebaasejärgmisel nädalal:

3.detsembril kell 11–12
4.detsembril kell 16–17
5.detsembril kell 16–17

Avatud loengud, seminarid ja konverentsid

Johann Arensi kunstnikuvestlus EKA skulptuuriosakonnas

Kunstnik Johann Arensi avalik kunstnikuvestlus toimub 27. novembril kell 17 EKA skulptuuriosakonna monumetaalstuudios, ruumis B205.

Johann Arens on kunstnik, kes elab ja töötab Londonis. Ta on omandanud magistrikraadi vabade kunstide erialal Londoni Goldsmithsi ülikoolis. Teda on auhinnatud kaasaegse kunsti stipendiumiga British School at Rome poolt ning ta on viibinud Fondazione Antonio Ratti, Space Londoni ja Amsterdami Rijksakademie kunstiresidentuurides. Eelmisel aastal võitis Arens Neuer Aachener Kunstvereini Prize of the Young Art auhinna.

EKAs juhendab Arensi töötuba “Sculpting the Moving Image”, mis toimub 26.-28. novembril EKA installatsiooni- ja skulptuuriosakonnas.

Loe veel

Dr Helena Gabrijelčič Tomci avatud loeng "Kultuuripärand ja 3D tehnoloogiad"

Dr Helena Gabrijelčič Tomc (Ljubljana Ülikooli tekstiili-, graafika- ja disainiosakonna õppejõud ja vanemteadur) avatud loeng “Kultuuripärand ja 3D tehnoloogiad” toimub kolmapäeval, 28. novembril kell 18 EKA auditiooriumis A101.

Loengus tutvustatakse 3D-tehnoloogiate ja -disaini kasutamist kultuuripärandis erinevate projektide tulemuste põhjal.

Loe veel

Moedisaini avatud loeng: Polimoda esindaja Marco Bartolucci ja Leedu moetööstuse spetsialist Marija Palaikyte

Marco Bartolucci ja Marija Palaikyte avatud loeng "Loominguline juhtimine ja moekommunikatsioon: tõejärgsus – käsitledes autentsuse uusi avaldumisvorme" toimub 28. novembril kell 17.30 EKA auditooriumis A501.

Loeng kutsub kuulajaid üles kogema uut käsitlust moes ning pakub kõige värskemat teavet üleilmse moetööstuse, loomingulise juhtimise ja moekommunikatsiooni kohta.

Loe veel

Arhitektuuriteaduskonna avalik loeng: James Taylor-Foster

Neljapäeval, 29. novembril kell 18 esineb EKA auditooriumis A101 Stockholmis tegutsev kuraator-ajakirjanik-arhitekt James Taylor-Foster loenguga “Arhitektuur, jaht ja korilus”. Taylor-Foster on maailma külastatuima arhitektuuriportaali ArchDaily endine Euroopa peatoimetaja, kes hetkel töötab Rootsi riikliku arhitektuuri- ja disainikeskuse ArkDes kaasaegse arhitektuuri kuraatorina.

Arhitektuuriloengud toimuvad neljapäeviti iga kahe nädala tagant, on inglise keeles ning kõikidele huvilistele tasuta.

Loe veel

Klaasikunstnik Jerry Lin-Hsien Kung´i avatud loeng

Klaasikunstnik Jerry Lin-Hsien Kung´i avatud loeng klaasikunsti osakonnas toimub 29. novembril kell 17.30 ruumis B604.

Jerry Lin-Hsien Kung on Hiina päritolu klaasikunstnik, kes elab Ameerikas ning keskendub oma töös klaasile ja tehnoloogiale. Tänu oma erinevatele oskustele, kogemustele ja kultuurilisele taustale, on ta töötanud klaasiga nii kunsti- kui tööstusalaselt. Hetkel on ta keskendunud hariduse ja tööstuse omavahelisele suhtele. Kungi eesmärgiks on luua süsteem, mis aitab lahendada neis levinud probleeme. 

"Meie rahvusvaheline maailm vajab rohkem liimi, et seda koos hoida. Ma usun,et haridus ja moodne tööstus vajab rohkem integratsiooni, et see saaks jätkusuutlikult edasi toimida", ütleb Kung.

Loe veel

Näitused

Tõnis Saadoja näitus „Saabumine paberist linna” Hobusepea galeriis

Kolmapäeval, 28. novembril kell 18 avab EKA joonistamise õppetooli juhataja, kunstnik Tõnis Saadoja Hobusepea galeriis isiknäituse „Saabumine paberist linna“. 

Tõnis Saadoja: „Saabumine paberist linna” tähistab peatust improviseeritud teekonnal fotograafia ja maali vahelistel aladel. Fotograafilisel kujutisel põhinev motiiv laieneb maalitud fragmentidesse, kus ruum on kirjeldatav pigem tingliku kui konkreetsena. Paberist linn on reservaat harmooniatele, mida hoiavad koos mälupildid, arhitektuursed motiivid ja maalilised sümpaatiad.“

Näitus jääb avatuks 17. detsembrini.

Laura Pählapuu näitus “Võta mind oma jõkke” Narva Kunstiresidentuuris

8. detsembril kell 15 avatakse Narva kunstiresidentuuris Laura Pählapuu näitus “Võta mind oma jõkke” («Возьми меня в свою реку»). Näitus jääb avatuks 28. detsembrini.

Näitus tegeleb ruumi tähenduste ning nende tähenduste muutumise uurimisega. Kunstnikku huvitab, kuidas lihtsate videolavastuslike vahenditega muuta formaalne puhas ruum allutatuks, kaotatuks, peatselt hävivaks.

Loe veel

EKA noore kunstniku preemia pävinud Ann Pajuväli näitus Draakoni galeriis

Draakoni galeriis on avatud EKA noore kunstniku preemia laureaat Ann Pajuväli isiknäitus „Põrkepinnad ja pehmed maandumised“.

Ann Pajuväli loomingu keskmes on peamiselt joonistusteks ja graafikaks vormunud perspektiivireegleid diskreetselt manipuleerivad ruumikujutised. Tihti on tegu seni tundmata mänguväljakutega või teiste sarnaste reeglistatud olukorra mudelitega.

Loe veel

Järelhüüe

Gerard Unger 22.01.1942–23.11.2018

23. novembril suri ootamatult tuntud Hollandi tüpograaf ja graafiline disainer, Eesti Kunstiakadeemia audoktor, professor Gerard Unger. Ta oleks jaanuaris saanud 77 aastaseks.

Gerard Unger oli oluline persoon tüpograafia arenguloos just tänapäevase digitüpograafia väljakujundamisel. Unger oli üks esimesi maailmas, kes läks üle kirjatüüpide arvutis loomisele. Tema varaseim digitaalne kiri Demos valmis juba 1976. aastal. Oma tegevusega näitas ta teed paljudele teistele disaineritele, kuidas klassikalist pärandit loomulikul moel kaasaega sulandada. Ungeri fondid, mis on sageli mõeldud meediaväljaannete jaoks, on ökonoomsed, harmoonilised, kained ja karged. Tema loodud kirjatüüpe on kasutanud mitmete riikide meediaväljaanded, sh Sirp ja Eesti Ekspress.

Silmapaistev oli ka Ungeri tegevus õppejõuna. Eesti tudengeid juhendas Unger nii Gerrit Rietveldi Akadeemias Amsterdamis kui ka Eesti Kunstiakadeemias. Siin oli ta 2003. aastal esimeseks graafilise disaini välisõppejõuks aidates luua sidemeid kaasaegse rahvusvahelise disainieluga. 2009 sai temast EKA audoktor.

Loe veel
Nädalakirja koostab
Mart Vainre Kommunikatsioonispetsialist
mart.vainre@artun.ee
+372 6267 111

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram