Zobrazit_v_prohlížeči

Vláda by měla deklarovat jméno českého komisaře

  • Po proběhlých volbách do Evropského parlamentu začalo vyjednávání o příští Evropské komisi. V členských státech probíhá diskuze o členech Evropské komise a preferovaných portfoliích. Před pěti lety tehdejší česká vláda zaspala a několik měsíců se nedokázala shodnout na konkrétním nominantovi, což mimo jiné zapříčinilo, že česká komisařka nedostala portfolio, které bylo mezi tehdejšími deklarovanými českými prioritami.
  • Nyní by se vláda měla shodnout na jménu příštího zástupce ČR v Evropské komisi, aby souběžně mohla začít jednat o preferovaném portfoliu. Dosavadní česká komisařka Věra Jourová je expertní veřejností hodnocena pozitivně, a pokud bude v Komisi pokračovat, má nemalou šanci získat významné portfolio nebo pozici místopředsedkyně.
Nová publikace
Report Programu bezpečnostních studií dostupný v angličtině
Strategickým cílem Ruska není porážka Západu, ale dvojité rozdělení

Rusko dobře ví, že nemůže Západ porazit. Proto usiluje o jeho rozdělení. Snaží se rozdělit nejenom Evropu a Ameriku, ale i Evropu západní oddělit od té východní. Ve svém článku analyzuji ruské vojenské schopnosti a bezpečnostně-vojenskou doktrínu s cílem podpořit tuto tezi argumenty. Taková strategie Ruska, kterou již znali staří Římané (divide et impera) je pro nás, zemi na východním křídle NATO, velmi nebezpečná. Musíme na ni adekvátně reagovat.

Potřebujete vědět
Turecko se připravuje na přijetí ruského protiletadlového raketového systému S-400 v následujících měsících. Děje se tak i přes varování USA, že se jedná o krok v rozporu se spojeneckými závazky Ankary v rámci NATO a navzdory nabídce amerického systému Patriot. Erdogan tak pokračuje ve vzdalování se Alianci a Západu.
Stabilita Střední Asie zahrnující postsovětské republiky a Afghánistán je ohrožena militantním džihádismem. Bojovníci Islámského státu stojí za několika nedávnými incidenty, které znervózňují Rusko na severu, Čínu (s muslimskou Ujgurskou oblastí) na východě a USA stahující se z Afghánistánu. Vývoj bude mít dopad na globální ambice Islámského státu.
Čeští elfové vydali novou měsíční analýzu, jejíž shrnutí si můžete přečíst na webu Seznam Zprávy. Upozorňují v ní například na dezinformační řetězové e-maily, které cílí především na seniory, a jejichž počet se výrazně zvýšil před evropskými volbami.
Litevský model boje proti dezinformacím funguje. K tomuto závěru dochází nový text od Polského ústavu pro mezinárodní vztahy. Litevská vláda za tímto účelem upravila své správní struktury, modifikovala národní legislativu a zároveň se snaží mobilizovat ostatní členské státy Evropské unie.
Česká dezinformační kauza týdne

Falšované eurovolby

Uplynulý víkend probíhající volby do Evropského parlamentu minulý týden opět přilákaly pozornost českých dezinformačních serverů. Z řady nepravd vyčnívají především tvrzení o údajném falšování voleb, jednotlivé weby se však neshodují v tom, kdy k němu mělo přesně dojít. Zatímco Parlamentní listy či Vlastenecké noviny spatřovaly prostor pro manipulaci s lístky v prodlevě mezi sobotním uzavřením volebních místností a nedělním vyhlášením výsledků, která byla způsobená čekáním na konec voleb ve všech zemích EU, Aeronet naopak radil čtenářům, aby chodili volit až v sobotu, neboť k falšování uren dochází o páteční noci.

Volební noviny SPD plné lží

Hnutí SPD v rámci kampaně vydalo o nákladu 3 milionů kusů vlastní volební noviny, které se lživými a manipulativními tvrzeními jen hemží. Můžete se v nich například dočíst, že ČR na členství v EU prodělává (ve skutečnosti jsme od našeho vstupu 741 miliard korun v plusu), že cílem migrace je změna složení elektorátu (známá konspirační teorie), či spoustu dalších výmyslů.  

Mezinárodní dezinformační kauza týdne

Atentát na Stracheho dílem tajných služeb

Kauza nyní již bývalého rakouského vicekancléře a předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho výrazně rezonovala i v prostředí českých dezinformátorů. Samotnou kauzu odstartovala tajně pořízená nahrávka z roku 2017, ve které Strache mimo jiné nabízí ženě vydávající se za neteř ruského oligarchy pomoct se získávání rakouských státních zakázek výměnou za pomoc při volbách. Přestože zatím není jasné, kdo za videem stojí (minulý týden se k němu přihlásil vídeňský právník, otazníky však stále zůstávají), dezinformační weby mají vcelku jasno. Jako nejčastější strůjce nahrávky či „informačního teroristického útoku“ byly označované zpravodajské služby, ať už rakouské či jiné, přičemž řada článků hovořila o německém vměšování. Ve značně negativním světle byl v této souvislosti vykreslován rakouský kancléř Sebastian Kurz – byl například označen za posluhovače George Sorose, který se také objevil na seznamu možných objednavatelů nahrávky.    

Tragéd týdne - Jan Zahradil

Europoslanec za ODS a kandidát na šéfa Evropské komise Jan Zahradil došel bez důkazů ke stejnému závěru jako většina dezinformačních webů a označil Stracheho kauzu za provokaci zpravodajských služeb, což mu na nich vyneslo několik zmínek na dezinformačních webech

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se