view_in_browser

Cześć ,

na wstępie przypominam Ci, że ta wiadomość jest ostatnią regularną edycją newslettera w tym roku! Za tydzień będę miała dla Ciebie mały prezent świąteczny, a w standardowym wydaniu spotkamy się dopiero 13 stycznia 2021. 😊

Tymczasem dziś mam dla Ciebie:

  • PROTIP: Zaprzyjaźnij się z konkurencją! Czy przypadkiem nie skupiasz się za mocno na rywalizacji?
  • Odcinek podcastu: Jak efektywnie wypoczywać, w myśl greckiej zasady "αργά αργά". Okres między Świętami, a Nowym Rokiem jest w wielu branżach spokojniejszy. Może i dla Ciebie będzie to idealny czas na odpoczynek i regenerację? Polecam. 👌
  • niedziałające usługi Google, SEO office hours, nowy typ reklam dla aplikacji mobilnych, przegląd trendów  w wyszukiwarce i na YouTube, czyli plotki z branży!

    Nalej sobie kawy lub herbaty i zaczynajmy! ☕️

    Fakty i mity
    ProTIP na dziś: Zaprzyjaźnij się z konkurencją

    Na liście wysyłkowej słodkich, świątecznych upominków od Fox Strategy, znajdziesz niejednego przedstawiciela firm, z którymi na co dzień konkurujemy. Dlaczego?

    W Fox Strategy nie boimy się naszych konkurentów, ale też ich nie lekceważymy i nie myślimy o nich źle. Wręcz przeciwnie! Nierzadko do siebie dzwonimy, spotykamy się, wymieniamy doświadczeniami i po prostu lubimy, a przynajmniej szanujemy. 

    Paradoksalnie to u swojej konkurencji możesz znaleźć ludzi, którzy mierzą się z podobnymi problemami biznesowymi, jak Ty. I chociaż różnić może Was wszystko, na co dzień stajecie w szranki, by pozyskać tego samego klienta to...możecie jednocześnie czerpać od siebie inspiracje. 

    O tym właśnie opowie Ci Kasia Baranowska w dzisiejszym ProTIPie :)


    Dość często (zwłaszcza w naszej kulturze) rozmowy na temat konkurencji czy faktu posiadania konkurentów przywołują od razu skojarzenia z nieuniknioną rywalizacja czy nierówną walką. Do tego dochodzi obawa przed działaniami tzw. nieuczciwej konkurencji czy podejście mówiącym o tym, że „trzeba wywalczyć sobie swój kawałek tortu” bo należy mieć na uwadze ograniczone zasoby i grono klientów. Krótko mówiąc" zdania na temat konkurencji najczęściej bywają niepochlebne.

    Dzisiaj chcielibyśmy jednak nieco „odczarować” mity dotyczące tego jakoby każdego dnia musimy stawiać czoła konkurencji. Jeśli taka myśl często do nas powraca to warto spróbować skupić się na tym co nas wyróżnia, w czym realnie jesteśmy naprawdę dobrzy, co nam najlepiej wychodzi i w co wkładamy najwięcej serca. Takie działania pozwolą nam nie tylkoskoncentrować naszą uwagę i skupić wysiłki na naszym biznesie (i na tym co możemy zrobić jeszcze lepiej), ale też sprawią, że przestaniemy „wspierać myślą innych” i rozpraszać się.

    Już kilka razy w naszych artykułach, poradnikach czy podcastach wspominaliśmy o tym, dlaczego staramy się nie myśleć o innych firmach z naszej branży przez pryzmat konkurencji. Jasne, zdarza się, że mamy podobne cele, profile usług, chcemy dotrzeć do tych samych klientów, nasza oferta jest na tym samym progu cenowym, ale często na tym podobieństwa się kończą. Jeśli przeanalizujemy temat dokładniej okazuje się, że wiele podmiotów, które automatycznie kwalifikowaliśmy jako konkurencję… wcale nią nie jest. Czasem różnią nas wartości, czasem proces obsługi klienta a czasem podejście i doświadczenie. Okazuje się, że tak naprawdę na horyzoncie zostaje niewiele firm z którymi możemy się realnie porównywać.

    Przy okazji wejścia w Nowy Rok warto zrewidować swoje podejście i spojrzeć na relacje jakie łączą nas z innymi osobami z naszej branży. Celowo piszę o ludziach, bo w przypadku małych i średnich podmiotów to właśnie oni (konkretne osoby, które znamy) stoją za sterami firm, do których jakkolwiek się odnosimy i z którymi chcąc nie chcąc się porównujemy… Paradoksalnie ci ludzie mają często rozważania zbliżone do naszych, borykają się z podobnymi trudnościami, szukają rozwiązań problemów z którymi my również się mierzymy i mają podobne obawy.

    Wychodzimy z założenia, że dobrze jest połączyć siły oraz czerpać inspirację i motywację z dobrych relacji. Tak, zdarza nam się dzwonić do naszych znajomych i przyjaciół marketingowców po branżową poradę, zdarza się też prosić o pomoc czy feedback. Równocześnie chętnie odbieramy telefon by opowiedzieć, jak coś wygląda bądź działa u nas i dlaczego więcej nie zdecydujemy się na takie a nie inne rozwiązania. Czasem jedna cenna sugestia bądź tylko nakreślenie kierunku okazuje się być bardzo pomocne.

    Może tego typu podejście sprawdzi się również u Ciebie?

    Jak zadbać o efektywny wypoczynek podczas urlopu?

    W jednej z poprzednich edycji newslettera, wspominałam Ci o powodach, dla których na przełomie roku warto wziąć urlop i poświęcić ten czas na... regenerację. W najnowszym odcinku Dziennika Budowy Firmy, Agata Kaliatzi ma dla Ciebie 5 cennych wskazówek, jak efektywnie wypoczywać, w myśl greckiej zasady "αργά αργά" (powoli, powoli).

    Agata Kaliatzi

    DBF #32 [BIZNES]

    W tym odcinku dowiesz się, jak przygotować się do pójścia na urlop, by po powrocie mieć spokojniejszą głowę. Agata porwie Cię także w kilka miejsc, które warto odwiedzić na Dolnym Śląsku, a także... do Grecji. To teraz usiądź wygodnie na biurowych krześle, odetchnij, delektuj się kawą i... wciśnij play.

    Posłuchaj odcinka na stronie podcastu
    Co ciekawego w branży SEO/SEM?

    Po grudniowym updacie algorytmu i natłoku informacji z nim związanych, w branży zaskakująco cicho. No może do wczoraj, gdy Google... przestało działać. Przynajmniej częściowo ;)

    Masowe błędy 500. Niedziałający YouTube i Gmail. Problemy z dostępem do Search Console i Google Analytics. Wczorajszy paraliż Google, spowodowany problemami z systemem uwierzytelnienia, przypomniał nam, jak bardzo uzależnieni jesteśmy od produktów monopolisty. Stał się również przyczyną wielu żartów, ale i trafnych spostrzeżeń. Za to kochamy internet. 

    Więcej informacji o awarii znajdziesz na przykład na Antyweb.

    Kolejne SEO office hours i kolejne ciekawe odpowiedzi Google:

    • Cytowanie, pomimo, że jest duplikacją treści, nie zaszkodzi podstronie, na której występuje cytat (o ile oczywiście jest obudowany unikalną treścią). Czasem wręcz podstrona z duplikacją treści (cytatem / fragmentem) może być dla wyszukiwarki bardziej znaczącą, niż oryginał.
    • Ręczne działania są już wyjątkową rzadkością i dotyczą czystego spamu - domen całkowicie bez znaczenia dla użytkowników, nieprzedstawiających żadnej wartości dodanej. 

    Automatyzacja optymalizacji Title z użyciem deep learning - kolejny mięsny poradnik na SEJ. Trafia do mojego Google Keep.

    W Bing Webmaster Tools pojawiła się integracja z Clarity, czyli analityką od Microsoftu. Ciekawa alternatywa do Google, na wypadek kolejnej niedostępności usług ;)

    Więcej informacji: https://www.searchenginejourna...

    Nowy typ reklam do ponownego zaangażowania użytkowników aplikacji mobilnych to temat, któremu zdecydowanie warto się przyjrzeć, jeśli masz aplikację mobilną.

    Więcej informacji: https://searchengineland.com/g...

    Linki Graph, czyli wizualizacja linków prowadzących do witryny w formie graficznej mapy od teraz dostępna w Majesticu. 

    Więcej informacji: https://blog.majestic.com/pl/p...

    Jakimi tematami żyliśmy w Polsce? Czego szukaliśmy w 2020? Nie zabrakło oczywiście zapytań związanych z pandemią (jak "koronawirus", "jak uszyć maseczkę",  "jak zrobić płyn antybakteryjny") i liczbą zachorowań. 

    Idąc dalej pytaliśmy o narzędzia i metody na pracę czy naukę zdalną. Do tego interesowały nas wybory w USA, Bejrut, pożary w Australii, a także definicje, na przykład: ideologii, mikroprzedsiębiorczości czy tolerancji. Na bazie tych zapytań możesz przypomnieć sobie o wielu kwestiach, które absorbowały społeczeństwo w tym roku.

    A na deser produkcje filmowe (TOP3: 365 dni, Parasite, Don Stanislao) i seriale (TOP3: Dom z papieru, Gambit Królowej  i... Więzień miłości).

    Pełne zestawienie zapytań w Polsce: https://polska.googleblog.com/...

    A jak to wyglądało na świecie? Również głównie... pytaliśmy. O bardzo trudne rzeczy. Zobacz podsumowanie przygotowane przez Google poniżej. Zdecydowanie warto.

    I na koniec, skoro o YouTube mowa to może zastanawia Cię...co oglądaliśmy w Polsce w 2020? Przede wszystkim #Hot16Challenge. W zestawieniu czeka na Ciebie tym samym między innymi ostry cień mgły. Obok na przykład Polskie Tango czy Zabawa w chowanego. Na dokładkę disco polo. Mam taką myśl, że z zestawienia wynika, że na YouTube szukaliśmy...do pewnego stopnia ucieczki przed rzeczywistością.

    Pełne zestawienie trendów na YouTube w Polsce: https://polska.googleblog.com/...

    Na dziś to tyle. W regularnym newsletterze zobaczymy się za miesiąc, ale wrócę do Ciebie jeszcze 23 grudnia. Wyczekuj prezentu od Mikołaja (Gwiazdora?) 🎅🏻. Zakładam, że w tym roku byliście BARDZO grzeczni 😉. Dobrego dnia!
    Ewelina Podrez-Siama
    P.S. W razie jakichkolwiek pytań, śmiało kontaktuj się z nami, odpowiadając na tą wiadomość.
    Fox Strategy sp. z o.o.

    ul. Piłsudskiego 23,
    50-044 Wrocław
    NIP: 8971837880
    https://foxstrategy.pl

    🎧   Czy słuchasz już podcastu Dziennik Budowy Firmy według Fox Strategy?

    🦊   Śledź nas również w Social Media!

    facebook linkedin instagram youtube spotify

    Otrzymujesz wiadomości od nas, ponieważ Twój adres e-mail został podany podczas zapisu do naszego newslettera, pobierania materiałów dydaktycznych lub zakupu.
    Będzie nam niezmiernie przykro stracić takiego subskrybenta jak Ty, ale jeśli nie chcesz otrzymywać wiadomości to:

    Wypisz się