Szpiegul.pl

Intelligence Blog Newsletter 002/2018

Podróż przez Świat Szpiegula!

Serdecznie Cię witam!

Wiem, że dość długo zaniedbywałem wydawanie newslettera. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się to zmienić. Od tego numeru planuję wydawać go co tydzień. 

Jednocześnie chcę się usprawiedliwić nieco w Twoich oczach: otóż NAPRAWDĘ WIELE czasu poświęciłem na rozwój Bloga i jego "okolic". I zrobiłem znacznie więcej, niż można to wywnioskować czytając jedynie to, co napisałem...

W każdym bądź razie liczę na to, że od teraz zacznę regularnie wysyłać newslettery do Twojej skrzynki e-mail.

A tymczasem zapraszam Cię do przeczytania nowych i nieco już zakurzonych artykułów na Szpiegul.pl Intelligence Blog:

 

Psychologia Ninja

O podstawach manipulacji ludźmi przez wojowników Ninja: wywiadowców i skrytobójców średniowiecznej Japonii. Oraz o narzędziach współczesnych służb specjalnych: MOVER (co ludzi motywuje) i MICE (jakie są podstawy werbunku ludzi do współpracy).

SWB 004: Złodziej, Kret i Sygnalista.

Złodziej, Kret i Sygnalista to w zasadzie jedyne typy samotnie pracujących szpiegów korporacyjnych.

W wykryciu dwóch pierwszych pomocny jest trzeci typ, Sygnalista. Ale co dalej? Masz w ręku dowody na to, iż w Twojej firmie działa Kret. Informujesz o tym szefa firmy.... załóżmy, że to Ty nim jesteś. Co robisz? A co chcesz osiągnąć?

O tym właśnie w tym artykule.

SWB 005: detektyw to ryzykowny zawód.

Detektyw to ryzykowny zawód. Ryzykowne bywa również jego zatrudnienie. Co takiego on naprawdę robi? Czym się zajmuje? Czy czynności detektywistyczne to praca operacyjna?
To naprawdę ciekawe pytania. A odpowiedź na nie jest ani łatwa, ani jednoznaczna. A jest bardzo istotna dla co najmniej kilku zawodów wykonywanych w Polsce; nie tylko dla detektywów! Staram się to wyjaśnić w tym artykule. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

SWB 006: strategiczno-słownikowy zawrót głowy.

TO BARDZO WAŻNY ARTYKUŁ!!!

Strategiczny galimatias słowny funkcjonuje nie tylko w biznesie. Także w wojsku, służbach specjalnych czy polityce.

Bywa znacznie gorzej, gdy dowódcy, przywódcy czy menadżerowie nie rozumieją logiki i sposobów podejmowania decyzji (i ich skutków) na poszczególnych poziomach piramidy strategicznej. A właściwie: piramidy dowodzenia (w wojsku) lub piramidy zarządzania (w biznesie). 

W tym artykule krok po kroku wyjaśniam niemal wszystko. 

SWB 007: współczesny wywiad biznesowy.

Współczesne rozwiązania wywiadu biznesowego mają niewiele wspólnego z wyobrażeniami na jego temat. W tak zwanej obiegowej opinii jest on często utożsamiany ze szpiegostwem.

A jest to bardzo precyzyjne narzędzie do zarządzania ryzykiem biznesowym firmy w środowisku krajowym i międzynarodowym, coraz częściej w związku z zapewnianiem bezpieczeństwa biznesu (corporate security). 

Ten artykuł precyzyjnie i w miarę prosto wszystko to wyjaśnia. 

SWB 008: ile tracisz kasy w wyniku nadużyć?

No, to ile tracisz kasy w wyniku nadużyć? Abyś to zrozumiał to wyobraź sobie, że jesteś właścicielem firmy…

W tym artykule zobrazuję Ci jak wiele (a jak sam się przekonasz – naprawdę wiele) pieniędzy tracą firmy w wyniku nadużyć popełnianych przez własnych pracowników. Ale nie tylko!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ZPS 003: metody pracy operacyjnej.

W artykule tym przyjąłem podział metod stosowany przez PeeReLowskie służby:

  • poznawcze czyli defensywne: ich efektem jest pogłębienie wiedzy o osobie, instytucji, zjawisku lub fakcie,  
  • manipulacyjne czyli ofensywne: ich efektem jest oddziaływanie na świadomość danej osoby oraz przekształcenie konkretnego środowiska, a także oddziaływanie na struktury organizacyjne przeciwnika,
  • kompleksowe czyli poznawczo-manipulacyjne: służą celom uniwersalnym, gdyż ich efektem jest zarówno pogłębienie wiedzy o osobie, instytucji, zjawisku lub fakcie, jak i umożliwiają działania inspiracyjne.

Więcej na ten temat w tym artykule.

ZPS 004: formy pracy operacyjnej.

Formy to po prostu kategorie prowadzonych spraw, wskazujące na ich ważność i zaawansowanie.

W artykule tym przyjąłem podział metod stosowany przez PeeReLowskie służby. Obecnie istniejące zapewne używają innych definicji i innego słownictwa. Być może stosują również inne formy pracy operacyjnej. Pytanie tylko jakie? Czy jest bowiem możliwe wymyślenie bardziej skutecznych niż te, które używano od dziesięcioleci (prawdę mówiąc od stuleci, choć ich nie definiowano). Jeśli chcesz się o tym przekonać przeczytaj ten artykuł.

ZPS 005: zasady pracy operacyjnej.

Często zapomina się o tym, że przestrzeganie zasad (lub ich zaniechanie) podczas wykonywania pracy operacyjnej jest decydujące dla ustalenia, czy dana czynność jest legalna (czy też nie).

Jeśli jest legalna, to mamy do czynienia z czynnością operacyjno-rozpoznawczą, to znaczy legalnym działaniem funkcjonariusza.

Jeśli jest nielegalna, to mamy do czynienia z tak zwanym czynem przestępnym, czyli przestępstwem.

Jakie wobec tego są te zasady? O tym właśnie ten artykuł.

ZPS 006: ryzyko operacyjne.

Nie jest tym, czym się wydaje. W każdym razie nie zawsze. To coś, co nadaje smak. I tak naprawdę potrafi niszczyć człowieka; to coś, co powoduje buzowanie adrenaliny; coś takiego, co powoduje u niektórych szukanie ratunku, choćby i w kielichu…

To taka superprzyprawa.  Takie “balansowanie na linie” funkcjonariusza służb specjalnych. Owo balansowanie to naprawdę spore ryzyko! Ryzyko operacyjne. O nim właśnie traktuje ten artykuł.

WIWA 001: Strategiczne Zarządzanie Percepcją

Artykuł otwierający nowy cykl: Wojna Informacyjna Wiecznie Atrakcyjna. W tym odcinku porozmawiamy o podstawowych aspektach Strategicznego Zarządzania Percepcją, czyli współczesnej wojny informacyjnej.

Przeczytasz między innymi o tym, gdzie leży pole walki i jaka jest różnica między informacyjną: wojną, walką i starciem. Ponadto poznasz podstawowe bronie walki informacyjnej (dezinformacja, agentura wpływu, prowokacja, dezintegracja, dywersja i przewrót ideologiczny).

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Plany na przyszłość.

Co tam słychać na Blogu?

O tym co wyszło tak, jak chciałem, co inaczej, a co w ogóle nie wyszło i jaka z tego nauka… dalsze plany znaczy... Mówiąc krótko: projekty, nad którymi obecnie pracuję!!!

Co Cię czeka w najbliższym tygodniu...

Przede wszystkim chcę Cię przeprosić, że nie udało mi się dotychczas dokończyć artykułu o uciekinierze na Zachód z Urzędu Bezpieczeństwa, podpułkowniku Józefie Światło, urodzonym jako Izaak Fleischfarb. 

Nad rzeczonym artykułem pracuję i mam nadzieję, iż zostanie on opublikowany zgodnie z moim aktualnym planem wydawniczym ;-) to znaczy już 13 lipca.

W najbliższym zaś tygodniu powinny się ukazać:

  • w poniedziałek, 25 czerwca: opowiadanie,
  • we wtorek, 26 czerwca: pierwszy odcinek nowego cyklu Analiza W Natarciu (AWN),
  • w środę, 27 czerwca: pojawię się na kanale YouTube; na razie skromnie - premiera czołówki ViP, to znaczy Video & Podcast (padł mi bowiem sprzęt do obróbki wideo i robię co mogę, by go odzyskać)
  • w czwartek, 28 czerwca: praca nad Słownikiem,
  • w piątek, 29 czerwca: artykuł z cyklu Technika & Taktyka (T&T).

O tym, czy udało mi się dotrzymać powyższych terminów opowiem Ci w następnym newsletterze. Powinien on być dostępny w Twojej skrzynce e-mail w następną sobotę, 30 czerwca :-)

Ponadto pracuję nad biuletynem Szpiegul.pl Intelligence Blog i mam nadzieję, że już wkrótce, jako subskrynent Bloga, otrzymasz pierwszy numer na swój adres e-mail.

Cały czas niezmiernie cieszę się, że śledzisz Szpiegul.pl Intelligence Blog.

Pozostań ze mną jak najdłużej!

Przeszpieguj to!

Przebadaj. Prześledź. Przejrzyj.

Zaszpieguj świat i odszpieguj siebie.

Wygraj!

Pozdrawiam Cię serdecznie... I do zaczytania!
Piotr Herman Szpiegul.pl Intelligence Blog
szpiegul.pl@gmail.com
.

Szpiegul.pl Intelligence Blog

MailerLite