kuukiri EKA ÕPE, jaanuar 2023

Intervjuud ja lugemissoovitused, fookusega õpetamisel ja õppimisel loovkõrgkoolis. PS. Vajuta lõpus kindlasti "view entire message", et head asja kaduma ei läheks.

Õppeainete tagasiside – sinu arvamus loeb!!

Sügissemestri õppeainete tagasiside on Tahvlis avatud 23. jaanuarist kuni 5. veebruarini. Sinu kui üliõpilase hääl on EKAs oluline ning kutsume Sind jagama oma kogemust vähemalt nelja õppeaine kohta. Sinu tagasiside aitab muuta EKAt nii Sinu kui tulevaste tudengite jaoks paremaks ning toetab otsuste tegemist. Tagasiside on anonüümne.

Tunnustatud õppejõud ja õppekavade juhid 2022. aastal – intervjuu Anneli Porri, Agur Kruusingu ja Reimo Võsa-Tangsooga

Reimo Võsa-Tangsoo (bakalaureuse õppekavade Kunst ning Fotograafia juht), Anneli Porri (EKA ja TLÜ magistri ühisõppekava Kunstiõpetaja juht), Agur Kruusing (disainiteaduskonna õpetaja, arvutistuudio juhataja)

 

Maarin Ektermann: Palju õnne tunnustuse puhul! Küsiksin kohe alustuseks teie õpetamisfilosoofia kohta. Mida te alati õpetades teha üritate?

Anneli: Esimese asjana üritan tekitada tunnet, et me teeme seda asja koos, me ei vastandu oma rollides üksteisele. Hetkel olen mina õppejõu rollis ja pean teekonda ette planeerima, aga ma muudan oma meetodeid vastavalt sellele, mida õppijatel on vaja. Ma püüan õpetada võimalikult läbipaistvalt, et oleks selge, miks me midagi teeme, olla õiglane ja jääda ise ka inimeseks.

Agur: Eks ma üritan oma teema ära seletada niimoodi, et keegi magama jääks. Ei, tegelikult üritan ma ikkagi teada saada kõigepealt, mida nad tahavad, ma ju õpetan niisugust rida, mida päris kõikidele vaja üldse ei lähegi.

Reimo: Mina pidin õppejõuna oma õpetamiskreedo akrediteerimisaruande jaoks sõnastama ja seal oli kõige tähtsama punktina kirjas, et tudeng on kolleeg, mitte ta ei asu hierarhiliselt vertikaalselt teljel. See on kindlasti väga oluline, et see suhe oleks üles ehitatud vastastikusele lugupidamisele. Sealt edasi tuleb veel asju, näiteks, et ülikool on aeg, koht ja võimalus. 3 või 5 aastat, see on ajaline raam, milles saame tegutseda ja sellel ajal saame mõelda suhteliselt vähe kõrvalistele asjadele. 

 

LOE INTERVJUUD EDASI SIIT!

 

Tulemusstipendium, sotsiaalstipendium ja vajaduspõhine eritoetus

1.veebruarist saab Tahvlis esita tulemusstipendiumi ja sotsiaalstipendiumi taotlusi ning 11. veebruarist vajaduspõhise eritoetuse taotlusi. Täpsem info on SIIN

 

Algab 2023. aasta sisseastumisavalduste vastuvõtt

  • 1.veebruarist saab esitada sisseastumisavaldusi kõigile õppetasemetele ja õppekavadele. 
  • Kui on olemas Eesti vabariigi isikukood, saab sisseastumisavalduse esitada SAIS-is ning ülejäänud saavad avalduse esitada läbi DreamApply.
  • Ingliskeelse magistriõppe avalduste vastuvõtt lõppeb 6. märtsil, täpsema info leiad SIIT
  • Doktoriõppe avalduste vastuvõtt lõppeb 31. märts, täpsema info leiad SIIT
  • Eestikeelsete bakalaureuse- ja magistriõppe avalduste vastuvõtt lõppeb 29. juuni, täpsema info leiad SIIT

EKA AVATUD AKADEEMIA uute kursuste konkurss!

Ootame kursustega kandideerima erialaspetsialiste, mikrokraade EKA õppejõududelt ning eelakadeemia kursusi vilistlastelt või tudengitelt. Tutvu EKA avatud akadeemia programmiga siin.

Kandideerimise tähtaeg on 19. veebruar 2023, ideekavand palun saata EKA avatud akadeemia juhatajale: elise.jagomagi@artun.ee.

Mida õpetada

Uue kursuse konkursil osalemiseks esita idee, kus kirjeldad lühidalt mikrokraadi või kursuse sihtrühma ja sisu. Soovitame oma idee esitamiseks kasutada EKA avatud akadeemia kursuse kirjelduse põhja, mis asub sellel lingil. Grupi suurus on soovitatavalt 10 kuni 14 õppurit.

  • Mikrokraad

Mikrokraad on tööturu vajadusi arvestav täiendõpe, mis on loodud EKA osakondade poolt ja pakub uusi erialapädevusi. Vaata mikrokraadi näidet siit.

  • Põhikursus

Põhikursus on kuni ühe akadeemilise aasta kestev õpe, mis pakub erinevate juhendajate abil uusi teadmisi ja oskusi mõtestatud õpiteekonnana. Vaata põhikursuse näidet siit.

  • Lühikursus

Lühikursus on ühele teemale või oskusele keskenduv õpe, mis võimaldab teha tutvust uue loovalaga või täiendada olemasolevaid teadmisi. Vaata lühikursuse näidet siit.

  • Eelakadeemia kursus

Eelakadeemia kursused aitavad noortel vanuses 16 kuni 26 valmistuda sisseastumiseks ja õppimiseks EKAs. Vaata Eelakadeemia kursuse näidet siit.

 

Lisainfo siit!

Tutvustame töökodasid – foto- ja videostuudio! 

Juhataja Madis Kurssiga ajas juttu Kristiina Krabi-Klanberg.

Mida me Sinust teada võiksime? Personaliuudised räägivad Sinu kohta, et oled agar liikuja ning asusid EKAsse tööle veebruaris 2021 ehk Sul täitub kohe kaks aastat EKAs. Samuti, et oled läbi ja lõhki EKAlane – lõpetasid 2019. aastal magistrantuuri kaasaegse kunsti erialal ning enne seda bakalaureuse fotograafia alal. 

Alates kevadest 2022 töötan EKAs täiskohaga, lisaks tegutsen ka aktiivselt vabakutselise fotograafina – pildistan palju erinevatele muuseumitele. Loominguga tahaks rohkem tegeleda. Ei ole veel leidnud viisi täiskohaga töö, loengute andmise ja vabakutselise elu vahelt tegeleda loominguga. Leian, et ideede tekkimine vajab neutraalsemat pinda, puhkemomenti ja neid on üha vähemaks jäänud. 

Üritan kui vähegi võimalik töö kõrvalt leida aega, et loengut anda. Minu jaoks on õppimine, kuidas õpetada väga põnev. Osalen praegu Anneli Porri “Abiks õppejõule” kursusel ja see avab ülikoolis õpetamise telgitaguseid. Olen kokku pannud stuudiofoto õppeaine, kuid muutuv tehnika (sh tarkvara) tähendab, et seda tuleb igal aastal uuendada. Õpetamine aitab silmas pidada ka vajalikke uuendusi stuudiotehnikapargis. Kokku on see meeletu töö. Iga loengu ettevalmistus on rohkem kui tööpäev, mida tuleb tihti teha vabast ajast. Aga tudengite juhendamine inspireerib mind, annab nii palju energiat tagasi, et teha oma asja paremini. Muudes ametites kohtab seda väga harva. Minu väljakutse on leida aeg, et juhendada tudengeid. 

 

LOE EDASI SIIT!

NB! EKA töökojad

EKAl on 20 töökoda-stuudiot, mis on avatud kõigile üliõpilastele. Üliõpilaste rahulolu töökodade-stuudiote võimalustega on väga kõrge, aga mitmed lõpetajad tõid välja, et nad ei teadnudki mõne töökoja olemasolust.

Kõige enam olid lõpetajad kasutanud: 25% puidu- ja maketitöökoda,  22% foto- ja videostuudiot, 18% prototüüpimise laborit, 14% 3D laborit, 14% keraamikatöökoda, 14% metallitöökoda. Keskmiselt olid lõpetajad kasutanud praktiliste tööde tegemiseks kolme töökoda ning materjalidele kulub ca 300 eurot aastas. 

Vaata töökodade lehte ja leia endale sobiv keskkond, kus oma praktilisi õppeülesandeid teostada!

Varasemalt on kuukirjas tutvustatud prototüüpimise laborit ja õmblustöökoda!

Wicked Arts Assignments. Practicing Creativity on Contemporary Arts Education

Toimetanud Emiel Heijnen ja Melissa Bremmer.

 

Luges ja võttis kokku Maarin Ektermann

2021 aastal välja antud raamat koosneb kolmest osast – kõigepealt konteksti pakkuvad esseed, siis intervjuud kunstnike-õppejõududega nende meetoditest ning lõviosa moodustavad ülesanded. Esseed käsitlevad instruktsiooni-kunsti kunstiajaloolises perspektiivs – kuidas on kunstnikud soovinud anda otsustamist teose valmimise/lõpetamise  üle publikule, neid nõnda jõustades ja loovusele nügides, selles osas on palju näiteid on Fluxuse liikumiselt ja kontseptualistidelt.

Ülesanded ise korjati kokku avatud kutsungiga, nii et need esindavad õpetamismeetodeid üle maailma ning on jagatud sektsioonidesse nagu “Make Some Noise”, “Keep in Time”, “Remix”, “Soul Searching” jne. Näiteks – pöörded traditsioonilistes muinasjuttudes, tõejärgse ajastu uudiste tootmine, igapäevasel teekonnal kunsti märkamine, ellujäämis-rõivastuse loomine, viha/fustratsiooni/häbi kanaliseerimine loovusesse, meelte aktiveerimine jne. Korraldage uutmoodi pidu/õhtusöök/linna läbimise viis – ka selle kohta leiab vabas vormis juhendeid. On ka mitmeid kunstnikest või sotsiaalmeedia staaridest inspireeritud ülesandeid, a la Erwin Wurmi ühe minuti skulptuurid. Kõik ülesanded on vabas vormis, mõned rohkemate viidetega, mõned üsna napid, tihti ka fotodega illustreeritult.

Mulle tundus, et ülesannete sihtgrupiks on peamiselt lapsed/noored ja täiskasvanud, kelle loovust on vaja kõige laiemas mõttes nügida. Vähem on ehk ülesandeid, mis sobiksid loovkõrgkoolis, aga samas leiab siit kindlasti palju inspiratsiooni kõikvõimalikeks soojenduseks, mõnede komponentide kasutamiseks jne. Mis teeb neist ülesannetest “wicked” – seda päris hästi ei saanudki aru, aga ehk on see lihtsalt ka konks, mille otsa potentsiaalsed huvilised saada. Samas, lõpus on ka eraldi osa “too wicked to handle” ja need lähevad küll juba pigem alguse essees käsitletud kunstipraktikate alla. Aga jah, saaks veel pöörasemalt!

Raamatu väärtuslik osa on kindlasti laia haardega näidete-baasi loomine, sest loovuse õpetamise meetodid on väga isiku-pärased, kujunevad välja ajaga, pidevalt katsetades ja arendades, mis töötas ühe grupiga, ei tööta teisega jne.

Väga huvitav oleks koguda ülesannete/meetodite näiteid, mida on välja töötanud EKA õppejõud!

 

Mõned enam meeldinud näited:

  • Assess the City. Eveluate your public space by bestowing badges and prizes for things you notice, love, or hate. (Anne Thulson)
  • After Images. Write a story about the untaken photograph that haunts you (Rein Jelle Terpstra)
  • Conspiracy Theories. Create a concpiracy theory about your school (Geke Buis).
  • Fake Your Social Media. Fake everything on your social media account for a week (Catherine Willemse)
  • Phoning Forced Perspective. Document movement from a perspective of a smaller speices using your phone (Angela Inez Baldus)
  • Create New Speices. Create a new animal species from diferent stuffed animals (Johanna Schweizer)
  • An Ode to Pitfalls. Design and build a monument to your own pitfall (Pavel von Houten)
  • Auto Show. Make an exhibition in the rear deck of your car (Andrea Palašti)
  • Fail Forward. Try something that is sure to turn out badly, an experiment so ambitious or outlandish that i salmost guaranteed to fail (Mark Graham)

 

Järgmine EKA ÕPE kuukiri ilmub veebruaris 2023 – kaastööd, ettepanekud, kriitika jms. teretulnud!          

Parimate soovidega,
Maarin Ektermann, koostaja
maarin.ektermann@artun.ee

Eesti Kunstiakadeemia

 

Põhja pst 7, Tallinn

kunstiakadeemia@artun.ee

www.artun.ee

 

Facebook Instagram

Saite selle kirja, sest soovime jagada Teiega EKA tegemisi

Loobun EKA kirjadest