Proč je téma aktuální? Lidskoprávní organizaci Safeguard Defenders se podařilo odhalit globální síť čínských policejních stanic, která byla vybudována víceméně v utajení nejen v desítkách západních zemí od Británie po Nizozemsko, ale také v Severní Americe. Organizace ve své zprávě uvádí více než 30 předpokládaných kanceláří mimo Čínu, včetně jejich veřejných telefonních čísel a adres. Tento seznam také odhalil, že dvě taková zařízení se nacházejí i v Praze. Peking se snažil zprávu bagatelizovat, zdůvodněním, že velká část jejich práce spočívá pouze v poskytování služeb čínským obyvatelům nebo turistům. Důkazy ale nyní ukazují, že například jedna stanice v Madridu aktivně spolupracuje s čínskou vnitrostátní policií na zapojení do tajných a nelegálních policejních operací ve Španělsku. Řada čínských disidentů v Evropě zároveň popisuje, jak byli zaměstnanci těchto úřadů obtěžováni. Toto odhalení odstartovalo veřejnou debatu v mnoha zemích současně. Minulý týden irská vláda nařídila uzavření takové stanice v Dublinu a v Nizozemsku probíhá vyšetřování kvůli prohlášením dvacetiletého disidenta, kterého čínská vláda pomocí těchto zařízení sledovala až do Evropy.
Proč je současná situace rizikem pro ČR? Dvě z těchto stanic se nacházejí i v České republice. Z pohledu bezpečností ČR je naprosto zásadní, aby se na jejím území bez dohledu nenacházely cizí bezpečnostní úřady, zvláště pak řízené vládou nedemokratického státu. Tyto policejní stanice pracují dle zjištění médií v koordinaci se zámořským sdružením Číňanů řízeným subjekty Komunistické strany Číny. Jejich fungováni na cizím území je navíc v rozporu se všemi diplomatickými konvencemi.
Jak by měla Česká republika postupovat? Vláda ČR by proto měla co nejdříve použít své legální prostředky a tyto stanice uzavřít, jak k tomu již v řadě evropských zemí došlo.
|