www.nia.org.pl
Podsumowanie kampanii edukacyjnej „Po pierwsze farmaceuta”, interesująca debata przedstawicieli samorządu zawodowego, środowiska akademickiego, ministerstwa zdrowia, stowarzyszeń pacjenckich i unijnej organizacji PGEU na temat przyszłości farmaceuty w polskim systemie ochrony zdrowia, a także medale dla zasłużonych. 26 września w warszawskim Teatrze Syrena odbyły się jubileuszowe 15 obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.
Uroczyste przywitanie i podsumowanie roku
- Cyfryzacja służby zdrowia
Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w przemówieniu otwierającym uroczystość podsumowała bieżący rok, określając go czasem pełnym wyzwań i zadań z serii „mission impossible”, które mimo trudności udało zakończyć się sukcesem. Najważniejszym z nich była cyfryzacja służby zdrowia i związane z nią wprowadzenie systemu ZSMOPL, e-Recepty oraz serializacji, które bez ciężkiej pracy farmaceutów nie miałyby szans na wdrożenie. Prezes NRA podkreśliła również, aktywne działania polskiej farmacji na arenie międzynarodowej. Prezydentem PGEU pierwszy raz w historii został nasz reprezentant.
- Ustawa o zawodzie farmaceuty
– Wielu farmaceutów z pewnością zadaje sobie pytanie – co z ustawą? Ustawą o zawodzie farmaceuty. Odpowiem wprost – będziemy o nią walczyć do samego końca. Nie zamierzamy rezygnować z osiągnięcia tego celu tylko dlatego, że jego osiągnięcie wymaga czasu. I nie narzekajmy, że czasami mamy pod górę, skoro zmierzamy na sam szczyt. Jego zdobycie otworzy przed nami szerokie spektrum możliwości – zadeklarowała podczas przemówienia Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
16 milionów odbiorców – podsumowanie kampanii edukacyjnej „Po pierwsze farmaceuta”
Uroczystość Ogólnopolskiego Dzień Aptekarza stała się okazją do posumowania trwającej ponad 6 miesięcy kampanii edukacyjnej „Po pierwsze farmaceuta” realizowanej przez Naczelna Izbę Aptekarską i Fundację Aflofarm. Kampania pod honorowym patronatem Ministra Zdrowia miała za zadanie wzmocnić wizerunek zawodu farmaceuty w Polsce. Jej przebieg oraz najważniejsze wnioski zaprezentowali podczas wspólnego wystąpienia – Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz Prezes Fundacji Aflofarm – Tomasz Furman. Kampania osiągnęła bardzo dobre wyniki w mediach społecznościowych – ponad 2,5 tys. obserwatorów i polubień profilu na Facebooku, oraz ponad 305 tys. odbiorców artykułów, które publikowane były w Internecie. Główny 30-sekundowy spot dotarł do ponad 16 mln odbiorców stacji należących do Grupy TVN. Na potrzeby akcji stworzono również ulotki edukacyjne: „Czy wiesz, co farmaceuta może zrobić dla Ciebie?”, które w prosty i przystępny sposób wyjaśniają na jaką pomoc farmaceuty każdy pacjent może liczyć podczas codziennych wizyt w aptece. Ulotki dystrybuowane były do aptek, tak aby farmaceuci sami mogli rozdawać je odwiedzającym pacjentom.
Kluczowe wnioski z debaty
Prezentacja wyników kampanii edukacyjnej „Po pierwsze farmaceuta” stała się punktem wyjścia dla debaty na temat roli farmaceuty w systemie ochrony zdrowia w Polsce i kierunku w jakim powinien zmierzać w kolejnych latach.
Zgromadzeni paneliści, wśród których znaleźli się: prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Michał Byliniak – Prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU) oraz wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Janusz Cieszyński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Urszula Jaworska – Członek Zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”oraz prof. dr hab. Jacek Sapa – Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, debatowali na tematy podjęte w kampanii odnosząc się do czterech edukacyjnych spotów rysunkowych.
- Opieka farmaceutyczna – tak, ale tylko w formie świadczenia
Na brak stabilnego otoczenia prawnego, które umożliwiałoby farmaceucie niezależne wykonywanie zawodu zwróciła uwagę Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. W jej ocenie rozszerzenie uprawnień zawodowych o przeglądy lekowe, czy porady farmaceutyczne powinno iść w parze z kwalifikacją tych usług jako świadczenie zdrowotne finansowane z budżetu państwa. Tylko takie rozwiązanie umożliwi w pełni wykorzystanie potencjału jaki posiadają farmaceuci i apteki w Polsce- podkreśliła.
Michał Byliniak – Prezydent PGEU, potwierdził, że bez nakładów finansowych i odpowiedniego wynagrodzenia farmaceutów za świadczoną pracę na rzecz pacjentów nie może być mowy o stabilnym rozwoju opieki farmaceutycznej w Polsce. Przytaczając przykłady z zagranicy możemy zauważyć trend, który rozszerza zakres kompetencji farmaceutów i świadczeń jakie realizowane są w aptekach. Od niedawna francuscy farmaceuci mają możliwość wykonywania szczepień przeciwko grypie w aptece oraz przepisywania leków na receptę. Powiększenie katalogu usług aptecznych o szczepienia jest niezwykle ważne, ze względu na niską wyszczepialność przeciwko grypie europejskiej populacji. Prezydent PGEU podkreślił także fakt łatwego dostępu pacjentów do aptek – ponad 99% z nich może dotrzeć do niej wciągu trzydziestu, a 58% zaledwie 5 minut, co w obliczu niedoborów fachowego personelu medycznego – lekarzy i pielęgniarek ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Rola dystrybucyjna apteki w ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat będzie się zmieniać. Kilkanaście lat temu nikt sobie nie wyobrażał, że farmaceuta w aptece może szczepić. W Wielkiej Brytanii farmaceuta szczepi niemal na każdą chorobę – podkreślił Michał Byliniak. Czytaj więcej tutaj.
|