Proč by měly být nové sankce uvaleny právě na Írán? Dle informací amerického ministerstva zahraničí se ruští představitelé v těchto týdnech účastní výcviku v Íránu, jenž má být součástí dohody
o transferu dronů mezi oběma zeměmi. Podle Washingtonu by měl Írán dodat Rusku stovky dronů včetně těch schopných bojového nasazení. Ty pak Rusko bude využívat v pokračující agresi proti Ukrajině.
Jaké má Česká republika možnosti? Česká republika od 1. července předsedá Radě EU, která je vrcholným orgánem Evropské unie. Poté, co Rusko zahájilo 24. února letošního roku invazi v Ukrajině, uvalila EU na Ruskou federaci řadu sankcí s cílem tuto neopodstatněnou agresi zastavit. V rámci členských zemí se tyto sankce vztahují mj. i na vývoz dronů, jež mohou v soudobých konfliktech sehrát zcela zásadní úlohu. Írán tak jejich exportem do Ruska a výcvikem ruských představitelů přispívá k prohlubování a prodlužování konfliktu na ukrajinském území.
Co by měla česká vláda udělat? Česká republika by měla jakožto předsedající země Rady EU využít své role, aby prosazovala rázný postup nejen vůči Rusku, ale i zemím, které mu ve válce proti Ukrajině pomáhají. V tomto případě by tedy měla prosazovat sankce proti Íránu, který svou pomocí Ruské federaci podporuje ruskou agresi vůči Ukrajině a zároveň tím přispívá k prodlužování konfliktu, což je v rozporu s cílem aktuálních sankcí, které EU vůči Rusku implementovala.
|