E-recepta: ułatwienia dla pacjenta, wyzwanie dla lekarzy i aptekarzy?

Debata w Centrum Konferencyjnym PAP w Warszawie, 27 lutego 2018 r. 

Dyskusję rozpoczął wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, przedstawiając koncepcję pilotażu e-Recepty, w tym najważniejsze informacje odnośnie jej działania oraz korzyści dla pacjentów wynikające z jej wprowadzenia – To jest doskonały sposób na to, by technologie poprawiły jeden z najważniejszych procesów w systemie ochrony zdrowia. Rocznie realizowanych jest 156 mln recept i to tylko tych na leki refundowane – powiedział Janusz Cieszyński. Jednocześnie zwrócił uwagę na przykłady krajów, w których e-recepta już została wdrożona: – Nawet 6 procent recept nie było realizowanych z takich powodów, jak brak pieczątki lekarza, jego podpisu czy nieczytelności dokumentu. Po wdrożeniu e-recepty odsetek takich zdarzeń spadł poniżej 1 procenta – podsumował wiceminister.

– Realnym zagrożeniem, jakie należy brać pod uwagę jest brak lub ograniczony dostęp do Internetu, jak również przerwy w dostawie prądu, dotkliwe szczególnie w obszarach mniej zurbanizowanych. W sposób naturalny pojawia się zatem pytanie, jak powinien zachować się aptekarz w sytuacji, gdy nie będzie mógł wydać pacjentowi leku ratującego życie z uwagi na zaistnienie takich sytuacji? To pytanie, które nie może pozostać bez odpowiedzi – dodała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Więcej na stronie www.nia.org.pl

24OPOLE.PL: Marek Tomków - nie uciekniemy przed E-Receptami"

Z wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej - Markiem Tomkowem w programie Druga Kawa rozmawiał Jacek Szopiński. Rozmawiano o planach wprowadzenia e-recepty w miejsce dotychczasowych papierowych recept, jakie dostajemy od lekarza i realizujemy w aptece. W dwóch miejscowościach w Polsce trwa obecnie pilotaż programu.

Gościa Drugiej Kawy zapytano o szczegóły planowanych zmian, a także o bezpieczeństwo gromadzonych w systemie danych o pacjencie i jego chorobach. Informacje o lekarstwach, jakie bierzemy będą na pewno łakomym kąskiem dla firm farmaceutycznych i dystrybutorów leków. 

Obejrzyj materiał video

E-recepta ułatwi życie pacjentom

Audycja w Polskie Radio Lublin

Pilotażowy program podczas którego będzie można skorzystać z nowego rozwiązania ma  się rozpocząć w wybranych miastach już w maju. 

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem systemu. - To czas na wyłapanie błędów i usprawnienie programu - mówi rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, Tomasz Leleno. - Zgodnie z założeniami pacjent trafi do lekarza, który wystawi receptę. Pacjent nie otrzyma jej do ręki, a zostanie ona zapisana w specjalnym systemie. Pacjent otrzyma kody, z którymi trafi do apteki. Na podstawie tych danych i numeru pesel pacjenta farmaceuta zidentyfikuje i zrealizuje receptę. Podobne rozwiązania funkcjonują w Szwecji, Chorwacji czy Estonii, a w Danii wprowadzenie tej formy recepty sprawiło, że lekarz oszczędza nawet 30 minut dziennie, który można przeznaczyć na wizyty pacjentów. Więcej 

Słuchaj audycji

Farmaceuci muszą stać się widoczni w systemie ochrony zdrowia

O wyzwaniach, jakie były udziałem środowiska farmaceutów w minionym roku oraz jakie czekają je w obecnym rozmawiamy z Elżbietą Piotrowską-Rutkowską, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Dla farmaceutów i rynku aptecznego rok 2017 przyniósł istotne zmiany. Dużą rolę w ich wprowadzaniu miał samorząd zawodowy. Jak z perspektywy Naczelnej Izby Aptekarskiej ocenia pani miniony rok?
To był zdecydowanie przełomowy rok dla środowiska farmaceutów, weszły bowiem w życie zapisy prawa, o które zabiegaliśmy niemal od samego początku powstania naszego samorządu zawodowego. Dzięki zmianie regulacji aptekę może obecnie prowadzić wyłącznie farmaceuta. Teraz spoczywa na nim podwójna odpowiedzialność nie tylko finansowa, ponieważ za prowadzenie apteki odpowiada całym swoim majątkiem, ale przede wszystkim zawodowa, ponieważ, gdy dopuści się poważnych naruszeń prawa, grozi mu utrata prawa wykonywania zawodu. Ogromnie się cieszę, że udało się wprowadzić takie rozwiązanie, a także uwzględnić kryteria demo- i geograficzne na rynku aptek. Dzięki nim apteki zaczną powstawać tam, gdzie ich realnie potrzeba. Żałuję, że nie udało się tej regulacji wdrożyć wcześniej, bo wielu kolegów nie straciłoby placówek, które prowadzili od początku lat 90. Przed aptekami indywidualnymi nadal jednak stoją wyzwania, ponieważ muszą stawić czoła obecnym wyzwaniom rynkowym. Czytaj cały wywiad

 

Karta Dużej Rodziny - zmiana w przepisach nastąpi w trakcie kolejnej nowelizacji ustawy?

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie zmian w prawie farmaceutycznym w celu umożliwienia aptekom uczestnictwa w programach prospołecznych takich jak Karta Dużej Rodziny czy Karta Seniora. Co na to Naczelna Izba Aptekarska? Czytaj cały artykuł.

W aptekach brakuje leków ratujących zdrowie i życie. Niektórych nie można nawet zamówić

Najnowsze badanie pokazuje, że brak leków z wybranego koszyka, tj. 15 specyfików, wzrósł w aptekach z 2 proc. w 2016 roku aż do 26 proc. w br. Dostęp do lekarstw nabywanych tylko na zamówienie spadł z 39 proc. do 14 proc. Z kolei, ogólna dostępność analizowanych medykamentów utrzymuje się od dwóch lat na tym samym poziomie, tj. 60 proc. Czytaj cały artykuł, w którym znajdziesz również komentarz NIA

E-recepta na Komisji Zdrowia - projekt zmian w przepisach

Projekt zmian w przepisach, które mają umożliwić wprowadzenie elektronicznych recept, jest procedowany w błyskawicznym tempie. Dzisiaj odbyło się jego pierwszy czytanie podczas Komisji Zdrowia. Zapytaliśmy Naczelną Izbę Aptekarską jakie ma zastrzeżenia do procedowanych zmian...

- Od samego początku bierzemy czynny udział w pracach nad wdrożeniem e-recepty. Nasi eksperci wspierają resort zdrowia oraz CSIOZ w pracach związanych z uruchomieniem pilotażu tego projektu, pozytywnie oceniając jego założenia. Podczas spotkań roboczych na bieżąco konsultujemy rozwiązania, będące przedmiotem dalszych prac - zapewnia Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA. Czytaj więcej

Pojedynczy wyrok sądu i przedwczesny "entuzjazm" Pharmanet-u

Naczelna Rada Aptekarska odnosząc się do komunikat PharmaNET, umieszczonego na stronie związku i dotyczącego wyroku NSA z dnia 27 lutego 2018 r., z dużym zaskoczeniem obserwuje nadmierny entuzjazm i emocjonalny wydźwięk wypowiedzi reprezentantów sieci aptek. W szczególności daleki od prawdy jest tytuł: „NSA stanął po stronie przedsiębiorcy. Klęska Inspekcji Farmaceutycznej i Korporacji Aptekarskiej w sprawie 1%”.

Należy zaznaczyć, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 lutego br. utrzymał w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym to wyroku skarga sieci na decyzję Inspekcji Farmaceutycznej została oddalona. W ustnym uzasadnieniu NSA jedynie uznał, że przepisy prawa farmaceutycznego nie blokują przejścia zezwolenia. Jednocześnie absolutnie nie potwierdził, że łamanie przepisów antykoncentracyjnych w efekcie przejmowania spółek jest zgodne z prawem.

Czytaj dalej

Kara za reklamę apteki na YouTube

Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach wydał decyzję w sprawie reklamy sieci aptek w portalu YouTube. Sprawa dotyczyła filmu w serwisie internetowym, w którym reklamowano kilkadziesiąt aptek znanej sieci. Czytaj więcej 

 

Dyżury nocne

Przełom jest, ale problemów z dyżurami aptek jest coraz więcej

Ostrowiec Świętokrzyski, Pleszew, Jarocin, Radzyń Podlaski – wszędzie tam wystąpiły niedawno poważne problemy z dyżurami aptek. Aptekarze nie chcą dyżurować, powiaty nie wiedzą jak napisać prawidłową uchwałę, do czego są zobowiązane, a wojewodowie i sądy cały czas unieważniają samorządowe uchwały. Porozumienie Związku Powiatów Polskich i Naczelnej Rady Aptekarskiej na razie nic nie daje, bo problemem jest prawo.

Pod koniec listopada 2017 roku we „Wspólnocie” opublikowany został artykuł na temat uzgodnień pomiędzy stroną samorządową, reprezentowaną głównie przez najbardziej zainteresowany Związek Powiatów Polskich i Naczelną Radą Aptekarską. Do spotkania doprowadziły coraz częstsze spory pomiędzy okręgowymi izbami aptekarskimi i władzami powiatów o kwestie dyżurów.Czytaj cały artykuł.

W Gorzowie nie ma już całodobowej apteki

Jeżeli po północy będziemy zmuszeni wykupić lekarstwo, to do najbliższej apteki będziemy musieli przejechać aż 111 kilometrów.

Najbliższa całodobowa apteka znajduje się obecnie w Szczecinie przy Alei Wyzwolenia. Od ponad dwóch tygodni całodobowa apteka przy ulicy Łużyckiej w Gorzowie pracuje tylko do północy.

- Znaleźliśmy się w trudniej sytuacji. Przedsiębiorca, który jest w sporze ze szpitalem - myślę, że trochę na złość – zrezygnował z prowadzenia apteki całodobowej – mówi Jacek Wójcicki, prezydent miasta Gorzowa. Czytaj cały artykuł

Sezon grypowy w pełni, gdzie szukać pomocy?

Kiedy dziecku wystarczy porada farmaceuty, a kiedy konieczna jest wizyta u pediatry? Czy farmaceuta może być alternatywą dla zatłoczonych polskich przychodni? Gościem Pytanie na Śniadanie w TVP2 był farmaceuta Łukasz Waligórski.

NIA

ul.Długa 16, 00-238 Warszawa

e- mail: nia@nia.org.pl

tel. (+48 22) 635 92 85; 635 06 70

http://www.nia.org.pl/

Masz uwagi, chcesz zgłosić temat?

iwona.klita@nia.org.pl

MailerLite