Witaj w pierwszym wydaniu newslettera premium! 


Jako PM’s naszym głównym zadaniem jest dostarczanie wartościowych produktów. I teraz zadajmy sobie pytanie - jaki produkt jest wartościowy dla naszych klientów? 


Pierwsze do głowy przychodzi mi stwierdzenie: Taki, który rozwiązuje moje problemy, pomaga mi oszczędzać czas i zarabiać więcej pieniędzy! Następnie taki, który sprawia, że na moich ustach pojawia się uśmiech! 


Aby tego dokonać, konsultanci McKinsey stosują technikę “Issue Tree”. 


Issue Trees lub jak ktoś woli spolszczoną nazwę “Drzewa problemów” to główne narzędzie, którego używają konsultanci najwyższego szczebla do rozwiązywania najtrudniejszych, wielomiliardowych problemów, z jakimi mają do czynienia ich klienci.

Kilka rzeczy, które należy wiedzieć, aby zrozumieć podejście Issue Tree:


1. Issue Tree  to  „mapa”  Twojego problemu.


Wyobraź sobie, że masz problem z utrzymaniem klientów. Oznacza to, że zbyt wielu klientów rezygnuje z subskrypcji Twoich usług/planów.


Jak dowiedzieć się, co powoduje ten problem?


Mądry Product Manager zbudowałby „mapę” wszystkich możliwych rzeczy, które mogą się wydarzyć. Ta mapa to twoje drzewo problemów, a „rzeczy, które mogły się wydarzyć” to twoje hipotezy.

2. Issue Tree to strategia działania

Pozwala na podzielenie problemów i rozwiązywanie ich jeden za drugim. Pokazuje też w jaki sposób możemy delegować zadania do poszczególnych osób.

3. Issue Tree pomaga w priorytetyzacji

Drzewa problemów dają możliwość przewidywania wielu rzeczy, które mogą się wydarzyć. Przewidywanie bardzo pomaga w procesie priorytetyzacji. Issue Trees określają podstawową strukturę problemu i pomagają w dwóch kwestiach:

  • Porządkują proces w sposób, który pomoże Ci szybko dowiedzieć się, gdzie leży problem
  • Pozwalają przewidzieć, co się stało, z umiarkowanym lub wysokim stopniem pewności jeszcze przed uzyskaniem odpowiedzi.

Czym jest zasada MECE stosowana w Issue Tree?


Aby zrozumieć jak tworzy się drzewa problemów, należy dowiedzieć się w jaki sposób możemy zapewnić, że nasze argumenty - są wystarczająco kompletne i nie zawierają żadnych znaczących braków?


Tutaj do gry wkracza zasada MECE. Pomaga kategoryzować argumenty, tak aby obejmowały wszystkie problematyczne obszary bez powtarzania się nawzajem.

MECE oznacza „ wzajemnie wykluczające się , całkowicie wyczerpujące ”. 


  • Wzajemne wykluczanie zapewnia, że różne argumenty w ogóle się nie pokrywają. Jedna rzecz może pasować tylko do jednej kategorii naraz. Tak więc, gdy rozważasz zalety każdego argumentu, zmiana jednego nie wpłynie na inny argument, ponieważ składniki argumentów są wykluczające się z elementów z drugiej grupy.
  • Całkowicie wyczerpujące oznacza, że argumenty składają się na prawie wszystkie kwestie i problemy w danej chwili lub przynajmniej te najważniejsze.


Przy prawidłowym stosowaniu zasada MECE może być niezwykle potężna.

Otrzymasz bowiem zestaw argumentów, które się nie zmieniają, nawet jeśli zdecydujesz, że jeden argument wspierający może wymagać pewnych zmian. Dzieje się tak, ponieważ wykluczają się one wzajemnie .


Twój zestaw argumentów obejmuje również główne kwestie i problemy związane z tym problemem, ponieważ są one całkowicie wyczerpujące .

Przykłady zastosowań Issue Tree



Jak praktykować podejście Issue Tree?


Stosowanie Issue Tree do rozwiązywania problemów nie jest łatwe, ale można się go nauczyć praktykując to podejście na co dzień. Oto kilka przykładowych technik, które pozwolą Ci sprawnie korzystać z Issue Tree.

1. Tworzenie “głębokich drzew”


Praktykuj tworzenie bardzo głębokich “Issue Trees” dla hipotetycznych problemów

Proces jest dość prosty:


  • Pomyśl o problemie, który ktoś musi rozwiązać.
  • Utwórz wielowarstwowe drzewo problemów, aby rozwiązać dany problem. Spróbuj stworzyć co najmniej 6 warstw. 

2. Retrospektywa problemów z przeszłości


Pomyśl o wcześniej rozwiązywanych problemach. Zastanów się w jaki sposób można by podejść do ich rozwiązania za pomocą techniki “Issue Tree”. 


3. Rozwiązywanie obecnych problemów

Masz jakiś problem w pracy lub w życiu prywatnym? Zrób dla niego “drzewo problemów”. Spróbuj znaleźć wszystkie możliwe rozwiązania.


4. Rozwiązuj problemy mentalne


W ciągu dnia zauważasz różne rzeczy. Wzbudzają Twoją ciekawość. Zastanawiasz się ,dlaczego niektóre rzeczy się zdarzają. W Twojej głowie pojawiają się pytania:

  • „Jak ta restauracja może wygenerować większy popyt?”

  • „Co może zrobić miasto, aby usprawnić swój system transportowy?”

  • „Co zrobią sieci telewizyjne, aby generować większe przychody teraz, gdy wszyscy są na YouTube i Instagramie?”


Spróbuj  stworzyć w swojej głowie drzewa problemów :) 


Więcej na ten temat przeczytasz tutaj i obejrzysz tutaj.

To już wszystko w dzisiejszym newsletterze Premium!

Feedback? Odpisz na ten email lub daj znać na Slack #discuss-newsletter. Dziękujemy!

Z produktowymi pozdrowieniami,
Grzegorz oraz Kamil


Psst. Jesteśmy wdzięczni, że jesteś tutaj. Razem budujemy produktową przyszłość. Jeśli ktoś z Twoich znajomych także powinien być tutaj - daj im znać o  www.productart.pm. Okazjonalne przesłanie tego newslettera też jest OK.