Zobrazit v prohlížeči

Česká vláda by měla připravit reakci na výhrůžky čínské vlády

Čínský ministr zahraničí Wang I prohlásil, že předseda českého Senátu Miloš Vystrčil zaplatí „vysokou cenu“ za svou cestu na Tchaj-wan. V lednu letošního roku čínská ambasáda v Praze napsala dopis, v němž vyjmenovala české firmy působící v pevninské Číně, které „budou platit“, pokud předseda Senátu cestu na Tchaj-wan uskuteční. Do vyhrožování předsedovi Senátu se zapojily orgány čínské vládní propagandy, jako je deník Global Times, který ho označil na „politického chuligána“.

Čínská vláda je známá svým agresivním jednáním vůči státům, které odmítají plnit její požadavky. V případě Norska nebo Jižní Koreje šlo v minulosti o obchodní a turistické bojkoty. Kanada, Austrálie a Švédsko zažily faktické únosy svých občanů v Číně, kde došlo k účelovému stíhání těchto osob. V bezpečnostní komunitě se tento fenomén označuje jako „hostage diplomacy“: vydírání prostřednictvím únosů občanů těch států, které chce ČLR přinutit k poslušnosti.

Rolí vlády České republiky je bránit suverenitu českého státu, a pokud dojde k přímým útokům na jeho nejvyšší ústavní činitele, přikročit k důrazným protiopatřením.

Česká vláda by tedy měla provést následující kroky:

  1. Na úrovni Rady EU pro zahraniční záležitosti (FAC) by měla iniciovat společné stanovisko Evropské unie, které by jednoznačně odmítlo nepřijatelné čínské vyhrožování Česku. Podobné zkušenosti mělo v nedávné době i Švédsko. Čínský tlak již veřejně odmítli představitelé Německa nebo Francie, proto by bylo vhodné využít spojeneckých vazeb ve prospěch obrany České republiky před agresivním tlakem Pekingu.
  2. Okamžitě by měla stáhnout českého velvyslance z Pekingu na konzultace jako jasné symbolické sdělení čínské vládě, že Česká republika považuje čínské vyhrožování svému druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli za naprosto nepřijatelné.
  3. Měla by zahájit konzultace s Kanadou, Austrálií a Švédskem s cílem vyměnit si praktické zkušenosti s únosy a účelovým stíháním jejich občana z geopolitických důvodů, jelikož podobný akt čínského státu proti Česku nelze vyloučit ani do budoucna.
  4. Měla by vyloučit čínské společnosti jako Huawei, u nichž se prokázala špionáž pro čínský režim, z jakékoliv role v budování české kritické informační infrastruktury – tedy sítí páté generace (5G). Tímto krokem by se měla česká vláda svou politickou vahou postavit za české instituce, které již dříve popsaly bezpečnostní důvody vyloučení čínských firem z budování 5G.
  5. Stejně jako Japonsko by česká vláda měla zavést podpůrný program pro české firmy působící v Číně s cílem jim pomoci v odchodu z Číny, pokud se čínský účelový tlak na ně zvýší.

Otevřený dopis

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty spolu s think tanky Polish Institute of International Affairs a International Centre for Defence and Security připravilo otevřený dopis americkému politickému establishmentu, který varuje před novým resetem vztahů s Ruskem.

Přečtěte si zde
Nový článek

Navzdory sérii včasných varování zasáhla koronavirová epidemie Českou republiku jak známo materiálně zcela nepřipravenou. I přes urgentní nedostatek ochranných zdravotních pomůcek dala česká vláda před ochranou zdraví vlastního obyvatelstva přednost dobrým vztahům s čínským totalitním režimem. S očekávanou druhou vlnou koronakrize je dobré si některé události připomenout a zasadit do kontextu.

Přečtěte si zde
Potřebujete vědět
  • Rozhodnutí Spojených států zablokovat firmě Huawei odběr amerických mikročipů nutných pro výstavbu 5G sítí pravděpodobně ohrozí jejich výstavbu v Evropě. Dle předpokladu totiž firmě Huawei dané mikročipy dojdou zhruba na začátku příštího roku, což staví evropské mobilní operátory do dilematu, zda riskovat zpoždění a zdražení při výstavbě 5G sítí, nebo rozvázat existující kontrakty s firmou Huawei a nahradit ji například švédskou firmou Ericsson.
  • Australští poslanci z vládní Liberální strany vyzývají vládu Scotta Morrisona, aby zahájila vyšetřování zahraničního vměšování do australské akademické obce. Vyšetřování by se rád ujal předseda parlamentního výboru pro bezpečnost a zpravodajství Andrew Hastie, který sám varoval před čínským programem Thousand Talents Plan, přes který se Čína ilegálně dostává k cizím technologiím. Vznik vyšetřovací komise by podpořila i opoziční strana Labor Party.
  • Uniklé dokumenty odhalily, že Kypr v letech 2017–2019 vydal zhruba 1400 pasů lidem obvykle vyšetřovaným nebo stíhaným kvůli korupci, praní špinavých peněz nebo finančním podvodům. Většinově šlo o lidi z Ruska, Číny nebo Ukrajiny, kteří tak díky kyperskému pasu získali plný přístup do zemí EU. K získání pasu stačilo zájemcům investovat přinejmenším 2,15 miliony euro do kyperské ekonomiky, obvykle skrze nákup nemovitosti, a doložit čistý trestní rejstřík. Ten však kyperské úřady obvykle nekontrolovaly.
  • Skupina 33 žoldáků z ruské vojenské společnosti Vagner zadržená týden před běloruskými volbami běloruskou tajnou službou KGB kvůli podezření z destabilizace země byla dle Radia Svoboda do Běloruska nalákána americkými a ukrajinskými tajnými službami, a to skrze kontrakty na práci v Sýrii a Venezuele. Dle dokumentů Radia Svoboda mělo letadlo s vagnerovci původně nouzově přistát v Kyjevě, kde by došlo k jejich zatčení, k čemuž však po rozhodnutí šéfa ukrajinské prezidentské administrativy Andreje Jermaka na poslední chvíli nedošlo.
  • Ukrajinský nejvyšší soud potvrdil odsouzení čínského vědce k deseti letům vězení, neboť v rámci oficiálního programu ukrajinsko-čínské technické spolupráce kradl raketové technologie.
Přihlásit se k odběru
facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se