view_in_browser
Aktualności Farmacja Samorząd Prawo
Newsletter NIA
Aktualnie, Regularnie, Przystępnie
Forum Ochrony Zdrowia
Krynica-Zdrój 3-5 września 2019

www.nia.org.pl

Naczelna Izba Aptekarska na XXIX. Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdrój

Panele, dyskusje, prezentacje i debaty z udziałem ponad 4 tys. gości z całego świata. Pod hasłem: „Europa silna. Czyli jaka?” odbyło się tegoroczne Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Międzynarodowe spotkanie sektora ekonomicznego i gospodarczego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej umożliwiając wymianę doświadczeń i poglądów przedstawicieli Europy, Azji Centralnej i USA.

Braki kadrowe problemem każdej grupy zawodowej

W tym roku odbyła się jubileuszowa 10. edycja Forum Ochrony Zdrowia, poruszająca kluczowe tematy związane z opieką zdrowotną, której postawą sprawnego działania jest wykwalifikowany personel medyczny świadczący usługi na najwyższym poziomie. O aktualnej sytuacji kadry medycznej w Polsce dyskutowali podczas debaty: Czy opieka zdrowotna może istnieć bez ludzi? O kadrach medycznych i kompetencjach” -prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, dr. hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, dr n. med. Jerzy Friediger, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych oraz Józefa Szczurek - Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. 

Nowoczesne podejście do kształcenia zawodowego kluczem do sukcesu

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podczas dyskusji uwypukliła problem braku farmaceutów w aptekach ogólnodostępnych, podkreślając, że na jedną aptekę przypada średnio 1,78 farmaceuty, podczas gdy unijna średnia to prawie 3. Sytuacja w szpitalach, gdzie, na 100 szpitalnych łóżek przypada 0,6 farmaceuty (średnia UE to powyżej 1,1) również wymaga poprawy. Jednym z rozwiązań problemów kadrowych – według Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej - powinno być aktywne zachęcanie młodych do wyboru studiów na kierunku farmacja. Aby sprostać oczekiwaniom studentów niezbędne jest wdrożenie interdyscyplinarnej współpracy przyszłej kadry medycznej już na etapie edukacji, wspólna nauka podziału odpowiedzialności zawodowej, dostosowanie programu nauczania do dynamiki zmian w ochronie zdrowia oraz większy nacisk na zajęcia praktyczne. Wszystkie te działania przygotują farmaceutę do pełnienia roli partnera dla lekarza, pielęgniarki fizjoterapeuty i diagnosty laboratoryjnego w przyszłej codziennej praktyce zawodowej. Czytaj więcej tutaj

Prawo Farmaceutyczne
www.nia.org.pl

Nowelizacja prawa farmaceutycznego przedmiotem obrad Sejmowej Komisji Zdrowia

29 sierpnia br. odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji prawa farmaceutycznego. Chodzi o przepisy wykonawcze związane z wprowadzeniem w Polsce tzw. dyrektywy fałszywkowej. 

Regulacje dotyczą wprowadzenia kar m.in. dla aptek za uchybienia w realizacji przepisów dotyczących weryfikacji autentyczności leków. Przeciwko ich wprowadzeniu stanowczo protestowali przedstawiciele samorządu aptekarskiego.

W posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia z ramienia Naczelnej Izby Aptekarskiej uczestniczyli: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – prezes NRA, Krzysztof Baka – radca prawny, szef biura prawnego NIA oraz Paweł Kucharczyk – radca prawny.

Transmisja z obrad Komisji Zdrowia dostępna poniżej.

www.medexpress.pl

Farmaceuci w obawie przed dotkliwymi sankcjami nie będą wydawać pacjentom leków

- Będziemy rozmawiać z MZ na temat wykreślenia kar lub stworzenia przepisów przejściowych, które zapewnią bezpieczeństwo uczciwie funkcjonującym na rynku placówkom - powiedział Medexpressowi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Martyna Chmielewska: W piątek posłowie zasiadający w sejmowej Komisji Zdrowia poparli projekt nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne. Regulacje dotyczą wprowadzenia kar do 100 tys. Zł m.in. dla aptek za uchybienia w realizacji przepisów dotyczących weryfikacji autentyczności leków...

Tomasz Leleno: W naszej ocenie nie może być tak, że apteki będą karane za błędy wynikające z braku danych lub nieprawidłowych danych wprowadzonych do europejskiego systemu służącego do badania autentyczności produktów leczniczych. Przykładem tego są choćby pojawiające się tzw. alerty „fałszywie dodatnie”, a więc komunikaty sugerujące, że produkt jest sfałszowany, mimo tego, że farmaceuta doskonale wie, iż wydawany przez niego lek jest pełnowartościowy. Takich alertów tygodniowo pojawia się nawet kilkadziesiąt tysięcy. Jednocześnie system - zarówno na poziomie europejskim jak i krajowym - nie pozwala na szczegółową i jednoznaczną analizę przyczyn występowania błędów.

M.Ch.: Jakie mogą być konsekwencje tych zmian?

T.L.: Do tej pory farmaceuci wydawali leki pacjentom, nawet jeśli system pokazywał alerty, przyjmując, że pochodzą one z opakowań zwolnionych do obrotu przed 9 lutego. Zgodnie z projektowanymi przepisami będzie grozić im za to kara sięgająca nawet 100 tys. zł. Biorąc pod uwagę trudną sytuację ekonomiczną niektórych placówek w naszym kraju, naliczenie takiej kary oznacza dla nich bankructwo. Istnieje zatem ryzyko, że część farmaceutów - w obawie przed dotkliwymi sankcjami – nie będzie wydawać pacjentom niektórych leków. Takie podejście projektodawcy tych przepisów jest dla nas zaskakujące. Tym bardziej, że polskie apteki od samego początku bardzo zaangażowały się w proces serializacji. Są niemal w stu procentach podłączone do systemu, spełniają określone wymagania, natomiast nie mogą odpowiadać za cudze błędy.

M.Ch.: Co zamierzają Państwo zrobić, aby projekt nie przeszedł w obecnym kształcie?

T.L.: Cały czas mamy nadzieję, że czarny scenariusz się nie spełni. Przepisy nie zostały ostatecznie uchwalone, jest więc szansa na dialog i merytoryczną dyskusję z decydentami. Będziemy z nimi rozmawiać na temat wykreślenia kar lub stworzenia przepisów przejściowych, które zapewnią bezpieczeństwo uczciwie funkcjonującym na rynku placówkom. Wierzymy w osiągnięcie konsensusu w tej sprawie. Kluczowe tutaj jest zrozumienie, że polskie apteki są europejskimi liderami, jeśli chodzi o gotowość do prowadzenia procesu serializacji.


MGR.FARM
Ministerstwo Zdrowia kolejny raz ustąpi aptekarzom w sprawie kar?

Do 100 000 zł kary dla apteki za nieprawidłowości w realizowaniu obowiązków wynikających z funkcjonującego w Polsce systemu weryfikacji autentyczności leków. 

Taka sankcja została zapisana w nowelizacji prawa farmaceutycznego i jeszcze w czwartek wydawało się, że nie ma szans na zmianę tego zapisu. Wszystko wskazuje jednak na to, że resort zdrowia kolejny raz ustąpi aptekarzom…

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia doszło do spięcia między aptekarzami, a Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Farmaceutyczny. Ci pierwsi sprzeciwiali się wprowadzeniu do Prawa farmaceutycznego zapisów, umożliwiających nakładanie na nich sankcji finansowych za nieprawidłowości w realizowaniu obowiązków wynikających z tzw. Dyrektywy Fałszywkowej. A konkretnie chodzi o podłączenie do systemu weryfikacji autentyczności leków (PLMVS) i sprawdzanie za jego pomocą każdego opakowania produktu leczniczego wydawanego pacjentom. Kary dla aptek miały wynosić do 100 000 zł. Naczelna Izba Aptekarska, ale również przedsiębiorcy z rynku aptecznego (zrzeszeni m.in. w ZPA PharmaNET) protestowali przeciwko taki wysokim karom. Wskazywali, że system nie jest jeszcze całkowicie sprawny i nie można ich karać, za jego błędy.

– Jeżeli ten artykuł nie zostanie usunięty, to w dniu po jego wejściu w życie bardzo duża część produktów leczniczych nie będzie wydawana z aptek ogólnodostępnych i aptek szpitalnych –zapowiedziała prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Czytaj więcej tutaj.

www.rynekaptek.pl
Komisja przyjęła projekt dot. zabezpieczeń na opakowaniach leków

Dostosowanie polskiego prawa do unijnego systemu zapobiegającemu sprzedaży sfałszowanych leków – to cel nowelizacji Prawa farmaceutycznego, którą w czwartek (29 sierpnia) poparła sejmowa komisja zdrowia. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów.

Za projektem głosowało 14 posłów, nikt nie był przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

Rządowy projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego ma dostosować polskie prawo do unijnego systemu zapobiegającemu wprowadzaniu sfałszowanych leków do legalnego łańcucha dystrybucji. System ten - jak zaznaczono - znacząco zwiększa bezpieczeństwo pacjentów. 

Projekt wprowadza nowe zadania oraz kompetencje dla Głównego Inspektora Farmaceutycznego i wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, związane z nadzorem nad realizacją obowiązków wynikających z bezpośrednio stosowanego unijnego rozporządzenia.

GIF będzie nadzorował wykonywanie przez producentów obowiązków dotyczących umieszczania zabezpieczeń na opakowaniach leków. Zabezpieczenia te mają uniemożliwić fałszowanie leków.

Zadaniem GIF będzie również nadzorowanie krajowego systemu baz danych, w których przechowywane są indywidualne kody dla każdego opakowania. Zadaniem wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych będzie z kolei nadzór nad weryfikacją autentyczności leków przez apteki. Czytaj więcej tutaj.

Postulat NRA będzie dalej analizowany
Maciej Miłkowski Maciej Miłkowski
@Milkowski_M
View on Twitter

Wczoraj na wniosek @LatosTomasz wyrażony podczas Komisji Zdrowia spotkałem się z GIF oraz NIA w celu uzgodnienia st… https://t.co/nKZL1iexDy

16 See Milkowski_M's other Tweets
Marek Tomków Marek Tomków
@MarekTomkow
View on Twitter

Bardzo dziękuję @Milkowski_M i @LatosTomasz za szybką i zdecydowaną reakcję. To ważny sygnał dla środowiska farmace… https://t.co/lJdHGh5igg

9 See MarekTomkow's other Tweets

www.medexpress.pl

- Martwi mnie to, że MZ dąży do nałożenia różnych kar na farmaceutów. Nie rozumiem, dlaczego, tak się dzieje. Kary w systemie aptecznym nie są potrzebne - powiedziała Medexpressowi prezes NIA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. 

Materiał video poniżej.

Czy Inspekcja Farmaceutyczna potrzebuje reformy?
www.medexpress.pl

Dywersja przeciwko polityce lekowej państwa

- Zajmuję się rynkiem aptecznym już od kilkudziesięciu lat. I tak jak wiele rzeczy krytykuję, ale rozumiem, dlaczego są lub nie są robione, tak tego, dlaczego wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni podlegają wojewodom – po prostu nie rozumiem. 

To dywersja przeciwko przyzwoitej polityce lekowej państwa - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, były opolski wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

Od kilku lat wszyscy zastanawiają się nad tym, jak przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków. Mimo ogromu pomysłów i nowelizacji prawa farmaceutycznego przestępcy nadal są bezkarni. Da się temu zaradzić?

Przede wszystkim oprócz teorii musi zmieniać się także praktyka. To, że przyjmowane są nowe ustawy, które powinny ułatwić walkę z procederem wywozu leków – to dobrze. Ale trzeba nam silnej egzekucji. Tymczasem inspekcja farmaceutyczna jest bardzo słaba: niedofinansowana i źle ulokowana w systemie. Zapewne część czytelników nie wie, ale wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni faktycznie nie podlegają pod głównego inspektora farmaceutycznego, lecz pod wojewodów.

Wojewódzki inspektor farmaceutyczny często zajmuje najdalsze miejsce przy stole, jego rola w wielu województwach jest marginalizowana. W takiej sytuacji nie da się skutecznie walczyć z nielegalnym wywozem leków. Przykładowo, jak wykrywać nieprawidłowości w województwie opolskim, skoro przez kilka miesięcy nie było w nim ani jednego inspektora, a obecnie jest jeden?

www.rynekaptek.pl

Marek Tomków: nie rozumiem, dlaczego WIF podlega wojewodom

Przede wszystkim oprócz teorii musi zmieniać się także praktyka. To, że przyjmowane są nowe ustawy, które powinny ułatwić walkę z procederem wywozu leków – to dobrze. Ale trzeba nam silnej egzekucji - uważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Tymczasem, jak twierdzi Marek Tomków, inspekcja farmaceutyczna jest bardzo słaba: niedofinansowana i źle ulokowana w systemie. - Zapewne część czytelników nie wie, ale wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni faktycznie nie podlegają pod głównego inspektora farmaceutycznego, lecz pod wojewodów - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Czytaj więcej tutaj.

Najnowszy raport IQVIA
ww.pb.pl

Tomasz Leleno o zmianie liczby aptek

Firma badawcza IQVIA podała najnowsze dane  dotyczące liczby aptek i punktów aptecznych w Polsce. Do statystyk odnosi się Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

-W ostatnich latach apteki otwierały się praktycznie na każdym rogu. Istnieją miejsca, w których w promieniu kilkuset metrów jest nawet 5-6 placówek. Już wiele miesięcy temu ostrzegaliśmy, że w tej sytuacji otwieranie nowych aptek mija się z celem. Widać, że nasze prognozy się sprawdziły, a rynek powoli się stabilizuje (...).

(...) Podkreślamy również, że aptek nie można otwierać w nieskończoność, bo w Polsce brakuje wykwalifikowanych farmaceutów: przypada ich średnio 1,78 na aptekę, podczas gdy unijna średnia to prawie 3 - mówi Tomasz Leleno. Czytaj więcej tutaj.

Farmaceuta # Technik farmaceutyczny
MGR.FARM

Technik farmaceutyczny i farmaceuta w innych kolorach fartucha?

Firma Medresearch przeprowadziła badanie na grupie ponad 1000 dorosłych Polaków pytając między innymi o wiedzę na temat różnic między farmaceutami a technikami farmaceutycznymi. Okazuje się, że blisko połowa z ankietowanych nie wie czym różnią się te dwie grupy zawodowe. Zdecydowana większość uważa, że apteki powinny umożliwić ich lepsze odróżnienie…

W badania przeprowadzonym przez firmę Medresearch aż 48 proc. ankietowanych nie wiedziało czym technik farmaceutyczny różni się od farmaceuty. Tylko 22 proc. osób przyznało, że zna różnicę w poziomie wykształcenia między tymi pracownikami aptek. Z kolei 12 proc. badanych potrafiło wskazać różnicę w ich uprawnieniach. Do wiedzy zarówno o różnicy w wykształceniu, jak i uprawnieniach przyznało się 20 proc. uczestników badania.

Zdecydowana większość ankietowanych wskazała, że apteki powinny umożliwiać pacjentom odróżnienie czy są obsługiwani przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego (23 proc. – zdecydowanie tak, 47 proc. – raczej tak). Tylko co trzeci uczestnik badania nie widział potrzeby podkreślania różnicy między obiema grupami pracowników aptek (27 proc. – raczej nie, 3 proc. – zdecydowanie nie). Czytaj więcej tutaj.

Informacje
www.nia.org.pl
Zmiana kategorii dostępności z Rp na OTC dla produktu leczniczego Oftahist.

Prezes URPL 9 sierpnia 2019 roku wydał decyzję dotyczącą zmiany kategorii dostępności Rp na OTC dla produktu leczniczego Oftahist (Olopatadinum) krople do oczu, roztwór, 1mg/ml, nr pozwolenia 21634. Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. 

Decyzja Prezesa Urzędu w sprawie niniejszej zmiany kategorii dostępności wejdzie w życie z dniem 18 listopada 2019 roku. Więcej informacji tutaj.

www.gif.gov.pl
Spotkanie w sprawie systemu weryfikacji autentyczności leków

3 września 2019 r. odbyło się spotkanie  Głównego Inspektora Farmaceutycznego z przedstawicielami Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Stowarzyszenia oraz Importerów Równoległych.

Podsumowano pierwsze półrocze funcjonowania systemu weryfikacji auutentyczności produktów leczniczych. Czytaj więcej tutaj.

www.politykazdrowotna.com

Paracetamol zbiera śmiertelne żniwo

Australijscy naukowcy alarmują - rośnie liczba przypadków zatrucia popularny środkiem przeciwbólowym. Niestety paracetamol był przyczyną ponad 200 zgonów. Dane opublikowane na łamach "Medical Journal od Australia" wskazują, że w analizowanym dziesięcioleciu liczba przypadków zatruć wynikających m.in. z przyjęcia zbyt dużej dawki leku wzrosła o 44 proc. W tym samym okresie odnotowano również aż 95 tys. hospitalizacji wynikających z przyjmowania paracetamolu, a liczba uszkodzeń wątroby uległa podwojeniu. Czytaj tutaj.

www.rynekaptek.pl

Farmacja szpitalna: "dobrze, że mamy się od kogo się uczyć"

Już niedługo do Hiszpanii wyjadą pierwsi farmaceuci w ramach trzeciej odsłony Programu Staży dla farmaceutów. Po raz kolejny będą mieli możliwość rozwoju kompetencji zawodowych w uznanych jednostkach farmacji szpitalnej na Półwyspie Iberyjskim.

- Międzynarodowa aktywność rozpoczyna się w ważnym i gorącym dla nas okresie. Liczymy, że lada moment zostanie uchwalona od dawna wyczekiwana przez środowisko ustawa o zawodzie, która rozszerza zakres świadczeń w taki sposób, abyśmy mogli brać aktywny udział w profilaktyce, edukacji i farmakoterapii pacjentów w aptece ogólnodostępnej oraz w szpitalu - mówi na łamach "Aptekarza Polskiego" mgr farm. Katarzyna Gancarz, koordynator Programu. Czytaj dalej tutaj.


Share to Facebook Share to Facebook Share to Twitter Share to Twitter Forward email Forward email
Naczelna Izba Aptekarska

ul. Długa 16, Warsaw
Poland

tel. 226350670
nia@nia.org.pl
Anulowanie subskrypcji
MailerLite