Dok je napad Trumpovih pristalica na američki Kongres još bio u toku, QAnon profili su Twitterom i Facebookom proširili laž da su u Capitol Hill upali pripadnici/e Antifa ili Black Lives Matter grupa. Kao “krunski dokaz” ponudili su fotografiju na kojoj je, zapravo, Jake Angeli, koji sam sebe naziva “QAnon šamanom”.Cijela priča je ubrzo dobila veliki zaokret sa tvrdnjama da je on zapravo plaćeni glumac koji je odigrao ulogu Antifa člana te da sve teče “po planu”.
Na domaćem govornom području, dakle u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori ove dezinformacije je prvi objavio anonimni portal Istinom protiv laži te Ekspres vesti a potom i Sputnik Srbija.
Na društvenoj mreži Facebook hiljade interakcija su ostvarile objave Nikole Sandulovića, predsjednika Republikanske stranke Srbije i pristaša teorija zavjere.
Osnovna dezinformacija je da fotografije na kojima je prikazan muškarac u kostimu “vikinga”, te još jedan muškarac s tetovažom na šaci zapravo pokazuju pripadnike Antifa pokreta, pedofile koji su namjerno izazvali nerede za koje treba okriviti Trumpove pristalice.
Za ove tvrdnje ne postoje dokazi, a izvor lažne vijesti je Washington Times, koji je i ranije objavljivao različite teorije zavjere o Antifa pokretu.
|