Hejka

założę się, że się teraz zastanawiasz, jaką walutę mam na myśli. Czy to złoto? Kryptowaluty? A może dinary kuwejckie?

Otóż nie. Waluta, a właściwie dwie waluty, o których mowa w tytule są niewidoczne. Nie możesz ich zarobić. Nie możesz ich zaoszczędzić. Nie możesz ich odzyskać. Za to możesz je WYDAĆ.

O czym mowa? O uwadze i czasie.

Żeby Ci pokazać, skąd konkluzja o "wydawaniu" czasu i uwagi, zobacz na zwroty z języka angielskiego:
pay attention - zwracać uwagę, skupiać się
(tłumaczenie dosłowne: płacić uwagą).
spend time - spędzać czas (tłumaczenie dosłowne: wydawać czas).

W języku angielskim idealnie widać to, czego w polskim nie obserwujemy. NASZ czas i NASZA uwaga to waluty, którymi kogoś lub coś obdarowujemy.
Wszystko spoko, tylko zastanów się: gdzie wydajesz swoje waluty? Na ludzi, rzeczy, sytuacje, które są dla Ciebie ważne? Czy może na randomowe scrollowanie profilów na IG?
Nie zrozum mnie źle, jeśli scrollowanie Insta jest dla Ciebie ważne/przyjemne/relaksujące to zupełnie okay.
Rekomenduję jedynie Ci zastanowić się nad tym, jak wydajesz swoją uwagę i czas. Pamiętaj, że to są zasoby, których nie odzyskasz. Dobra nieodnawialne. Czy zatem nie lepiej wydawać je po prostu ŚWIADOMIE? 🙂

Mam dla Ciebie mini-zadanie.
1. Weź pod lupę następny dzień: zapisuj, co robisz i jak długo (szacunkowo, ale rzetelnie: policz każde otworzenie Fejsa!)
2. Przeanalizuj to: dowiesz się, ile czasu dziennie poświęcasz na jakie czynności.
3. Zastanów się: czy faktycznie chcesz wydawać swój czas i uwagę na to, co robisz mimowolnie lub nawet nieświadomie?

Możesz tego zadania nie robić 😀 Ale wiesz co? Jestem pewna, że przynajmniej z tyłu Twojej głowy zostanie o tym myśl. A to już coś.

Dbaj o swój czas i uwagę. Spędzaj (wydawaj) czas w zgodzie ze swoimi wartościami i chęciami. Zwracaj (płać) uwagę na ludzi, relacje, rzeczy, sytuacje i aktywności, które są dla Ciebie ważne. Które Cię rozwijaja. Które Cię relaksują. Które czasem Cię odmóżdżają (hej! to potrzebne).

Po prostu rób to wszystko świadomie 😊

Świadomego dnia!
Paulina

DZIŚ MAM DLA CIEBIE:

📺 DO OBEJRZENIA: wschód i zachód Ziemi z perspektywy księżyca. Piekny widok. Arcydzieło stworzone przez irlandzkiego filmowca Seana Dorana. Musisz to zobaczyć.

🎧 DO SŁUCHANIA: poczucie sprawczości powoduje, że coś robimy. Powoduje też, że wierzymy w to, co robimy. W nowym odcinku podcastu mówię o tym, jak wzmacniać swoją sprawczość. Spoiler alert: wspomniana jest tam moja ukochana metoda. Zasadna i przy planowaniu celów i przy sprawczości i przy budowaniu nawyków. Posłuchaj na Spotify, YouTube oraz Apple Podcasts.

📚 DO CZYTANIA: mam do polecenia coś świetnego. Newsletter "wMinutę" o wskazówkach biznesowych, trikach marketingowych, poleceniach narzędzi i metodach "gotowych do wdrożenia" w biznesie. Zadziwiająco dużo stamtąd można zaczerpnąć do rozwijania siebie 🙂 Ten newsletter to jeden z niewielu newsletterów, który po przeczytaniu zapisuję, żeby wykorzystać wskazówki z nim zawarte. Zapiszesz się tutaj.

💥 PRO TIP: jeśli pracujesz przy komputerze, chowaj telefon za ekranem. Jeśli czytasz książkę, przesuń telefon poza zasięg swojego wzroku. Jeśli jesteś na spotkaniu towarzyskim, schowaj telefon do kieszeni albo torebki. "Co z oczu to z serca" lub z angielskiego "Out of sight, out of mind" DZIAŁA WYŚMIENICIE na ograniczenie używania smartfona. Oko Ci przestanie uciekać w stronę tego czarnego ekraniku.
Było o tym w moim e-booku, ale czy udało Ci się to wdrożyć? ;) 

PS. Pogoda okropna. Deszcz od tygodnia. Taka pogoda trochę mnie wyczerpuje energetycznie. A jak u Ciebie z poziomem energii? Co Ci zabiera energię? Napisz mi, jestem mega ciekawa i przebieram po drugiej stronie ekranu nogami (rękami 😅), żeby Ci odpisać.

Wypisuję się z newslettera