Grįžta atnaujintos grūdų rinkos naujienos!

JAV Žemės ūkio departamento prognozių apžvalga | Rugsėjis

Parengė „AGROCHEMA“ grūdų rinkos analitikas Karolis Čeikus

JAV Žemės ūkio departamento prognozių apžvalga

Šio mėnesio JAV Žemės ūkio departamento (USDA) pranešimas daugumoje pozicijų buvo pasitiktas optimistiškai. Departamentas šį mėnesį, kitaip nei rugpjūtį, neatliko ženklių prognozių pakeitimų, o dauguma ataskaitoje paskelbtų įžvalgų jau anksčiau buvo įvertintos rinkos analitikų.

Kviečiai

Čikagos rinkos kviečių kainos vidutinė prognozė šiam sezonui sumažinta 0,2 USD iki 4,8 USD už bušelį lygio, departamentui prognozuojant, kad šiemet konkurencija kviečių eksporto rinkose turėtų augti dėl didesnių nei pernai metais eksporto apimčių iš konkuruojančių regionų. Prognozuojama, kad ES eksporto apimtys, kurios 2018/2019 m. sezono metu turėtų sudaryti 23,31 mln. t., 2019/2020 m. sezone turėtų augti iki 27,5 mln. t., nors praėjusio mėnesio prognozėse tikėtasi, liepą prasidėjusio sezono apimtys sudarys 26,5 mln. t. Rusijos eksporto apimčių prognozė šiems metams nepakeista ir palikta ties 34,0 mln. t., nors praėjusį sezoną šalis eksportavo apie 35,85 mln. t., o pirmų dviejų šio sezono mėnesių Rusijos eksporto apimtys pastaruoju metu rodo ženklų kritimą lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Ukrainos eksporto apimtys taip pat liko nepakeistos lyginant su rugpjūčio mėnesio prognozėm ties 19,5 mln. t. riba. Tikimasi, kad Ukrainos eksportas šiemet turėtų augti maždaug penktadaliu lyginant su pernai metais. USDA šiek tiek padidino ES šių metų derliaus prognozes, tačiau sumažino Rusijos, Ukrainos, Australijos bei Kazachstano derlių lūkesčius, tačiau šios naujienos nebuvo netikėtos, kadangi jau anksčiau rinkoje buvo įvertinti analitikų pranešimai apie tikėtinus šių šalių derlių sumažėjimus. USDA tikisi, kad dėl pasaulinio kviečių vartojimo sumažėjimo 1,9 mln. t., kuriam didžiausią įtaką turėtų daryti mažėjimai Rusijoje, Uzbekistane bei Ukrainoje, pasaulinės kviečių eksporto apimtys turėtų kristi apie 1,8 mln. t. (-1,0 proc.). USDA pranešimas kviečių pozicijoje buvo optimistiškesnis nei tikėjosi rinka, todėl gruodžio mėnesio pristatymo kviečių kaina Čikagos biržoje ketvirtadienio vakarą kopė į viršų +0,8 proc. iki 4,815 USD lygio, o MATIF biržoje prekybos sesiją baigė fiksuodama +0,15 proc. augimą iki 169,5 Eur lygio.

Kukurūzai

Kukurūzų kainos prognozė, lyginant su praėjusia analize, liko nepakeista ties 3,6 USD už bušelį riba. USDA sumažino Amerikos kukurūzų naudojimo etanolio gamyboje prognozes, pakėlė lūkesčius dėl kukurūzų pasiūlos, bei tikisi didesnio nei anksčiau atsargų augimo šį sezoną, tačiau kainos prognozei teigiamos įtakos turi sumažėję lūkesčiai dėl derlių sausrų kamuojamoje Ukrainoje. Naujienos trumpam buvo paskatinusios išpardavimus Čikagos biržos kukurūzų pozicijoje, tačiau tai truko trumpą laiką ir po MATIF rinkos užsidarymo amerikietiškų kukurūzų kainos pajudėjo aukštyn, kai tuo tarpu MATIF biržos kukurūzų kontraktų kaina lapkričio mėnesio pristatymui užfiksavo minimalų kritimą iki 162,25 Eur ribos.

Aliejinės kultūros

Pasaulinės rapsų produkcijos apimtys šiemet turėtų būti mažiausios per pastaruosius 3 metus, o tam didžiausią įtaką turi derlingumo bei užsėtų laukų kritimas ES. Jau anksčiau buvo skelbta, kad tam įtakos turėjo sausros Europoje bei naujas ES rapsų kultivavime naudojamų pesticidų reguliavimas, neigiamai veikiantis derlius. Rezultatų prastėjimą Europoje bent iš dalies atsveria augę rapsų eksporto rezultatai Kanadoje. Spaudimas kilti kainai toliau laikosi ir kitos aliejinės kultūros sojos pozicijoje, kur tikimasi, kad šiemet dėl sumažintų pasėlių plotų prognozių bei sumažėjusių pasiūlos prognozių vidutinė šios sezono sojų pupelių kaina kils 0,1 USD iki 8,5 USD už bušelį ribos. Lapkričio mėnesio pristatymo rapsų kaina MATIF rinkoje ketvirtadienio prekybos sesiją baigė augdama +1,25 proc., o to paties laikotarpio sojų pupelių kaina ketvirtadienio vakarą kopė aukštyn beveik 3 proc. iki 8,92 USD ribos.

AGROCHEMA

www.agrochema.lt

MailerLite