Zobrazit v prohlížeči

Český parlament by se měl zabývat „soukromou“ cestou některých poslanců a senátorů, která se uskutečnila za účelem „pozorování“ parlamentních voleb v Ázerbájdžánu

 • V neděli 9. února se konaly v Ázerbájdžánu předčasné parlamentní volby. Ty přijela pozorovat řada mezinárodních institucí a parlamentních delegací a podle respektované pozorovatelské mise ODIHR OBSE restriktivní legislativa a politické podmínky znemožnily regulérnost voleb.
 • Proto je zarážející, že někteří z českých poslanců a senátorů (Jaroslav Holík z SPD, Věra Procházková z ANO, Květuše Matušovská z KSČM a Jaroslav Doubrava z Severočeši.cz), kteří na volby odjeli jako „soukromé osoby“, ještě před oficiálním prohlášením ODIHR OBSE volby vyhodnotili opačně, tedy jako svobodné a regulérní. Podobná prohlášení pomáhají legitimizovat autoritářské režimy. Přitom sama Ústřední volební komise Ázerbájdžánu ve čtvrtek zrušila výsledky voleb ve 4 okrscích, a to právě kvůli volebním machinacím.
 • Obě komory parlamentu by proto měly:
  • zavázat poslance Holíka, Procházkovou, Matušovskou a senátora Doubravu, aby zveřejnili, z jakých zdrojů a na pozvání koho do Ázerbájdžánu odcestovali;
  • veřejně se distancovat od názorů a prohlášení ohledně „regulérnosti“ ázerbájdžánských voleb učiněnými touto skupinou zákonodárců během jejich „soukromé“ cesty, navíc bez mandátu vystupovat jménem českého parlamentu.

Výběrové řízení

Hledáme kolegu, který bude na plný úvazek spravovat naše sociální média, komunikační strategie a mediální plán. Termín odevzdání přihlášek: sobota 29. února 2020

Nabízíme honorovanou spolupráci na analyzování vlivu Čínské lidové republiky v ČR a v Evropě na částečný úvazek. Termín odevzdání přihlášek: pondělí 17. února 2020.

Týmová a samostatná činnost v programu Kremlin Watch, která zahrnuje i informování o české dezinformační scéně v rámci Doporučení týdne. Termín odevzdání přihlášek: pondělí 17. února 2020.

  Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Volby do Rady ČT jsou stále žhavým tématem a dezinformátoři mají své oblíbence jasné
  • Epidemie koronaviru dala vzniknout řadě konspiračních teorií
  • Nově vydaná kniha o židech v českých zemích vyvolala mezi dezinformátory strach z přepisování historie
  • Rozebírána byla rovněž role BIS v novém systému elektronických dálničních známek
  Česká dezinformační kauza týdne

  Souboj o místa v Radě ČT pokračuje

  Dezinformátory hojně sledovaný proces výběru nových členů Rady České televize se minulý pátek dostal do další fáze, když členové volebního výboru zúžili počet kandidátů. Do užšího výběru se dostala i ekonomka Hana Lipovská, o které jsme již psali minulý týden, či jiný oblíbenec dezinformačních serverů, moderátor Luboš Xaver Veselý. Oběma těmto kandidátům byla v uplynulém týdnu v mnoha článcích vyjadřována podpora, kterou si získali především svým kritickým postojem vůči České televizi, jejž s dezinformátory sdílejí. Podpory se dostalo i dalšímu kandidátovi Vladimíru Pikorovi, který má stejně jako předchozí dva kandidáti vazby na hnutí Trikolóra Václava Klause ml.

  Zahraniční kauza týdne

  Přepisování historie je pro české dezinformátory velkým strašákem

  Varování před přepisováním historie je častým tématem článků na dezinformačních webech. Kromě nikdy zcela nemizících kauz s památníky maršála Koněva či vlasovců bylo přepisování historie poslední dobou spojeno například s výročím osvobození Osvětimi. Minulý týden vyvolala mezi dezinformátory pozdvižení čerstvě vydaná kniha Mezi Prahou a Mikulovem. Židé v českých zemích, kterou napsal mezinárodní devítičlenný tým. Mimo jiné se v ní píše o podílu Čechů na protižidovských opatřeních, což bylo na sledovaných webech kritizováno. Debata nad knihou může být zcela jistě přínosná, to samé bychom však netvrdili o konspiračních teoriích Aeronetu, podle kterého je vydání knihy jedním z útoků Bruselu a Berlína s cílem revidovat poválečné uspořádání Evropy.

  Koronavirus předmětem konspiračních teorií českých dezinformátorů

  Zprávám o koronaviru, který se šíří z Číny, je v posledních dnech takřka nemožné se vyhnout, a to ani pokud jste pravidelných čtenářem českých dezinformačních webů. Virové onemocnění zde bylo v uplynulém týdnu hojně diskutováno; zdá se, že nejeden český dezinformátor má dojem, že jeho znalosti z oblasti virologie jsou na expertní úrovni.

  Aeronet se svou konspirační teorií tentokrát nebyl originální a „vykradl“ nápad slovenského dezinformačního webu Zem a vek, podle kterého se „může jednat o prototyp biotechnologické zbraně zaměřené prioritně na čínské muže“. Aeronet si to vysvětluje jako jednoznačný útok na čínskou armádu, protože vir má prioritně působit na muže. Skutečnost, že se Aeronet Číny de facto zastává, by mohla kdejakého věrného čtenáře zmást, když si vzpomene, že na podzim roku 2017 stejný server publikoval poplašný konspirační text o tom, jak se Čína spolčila se Západem, nakupuje veškeré průmyslové mléko a nutí tak našince kupovat máslo za nekřesťanské peníze, čehož cílem má být postupné usmrcení Slovanů na přehnanou konzumaci rostlinných tuků, až si to pravé máslo nebudou moci dovolit. Našli se i tací, kteří koronavirus nepovažují za hrozbu, nýbrž za „koronavirovou frašku, kterou vytvořila „média a veřejnost”. Příležitost si nenechal ujít ani Ladislav Jakl a na webu eportal.cz o nemoci napsal toto: „Na druhém konci světa má dvacet tisíc lidí chřipku, u které je úmrtnost pravděpodobně o hodně vyšší než u běžné chřipkové nákazy.” Srovnal koronavirus s migrací a píše, že „bít na poplach je zcela na místě”, protože o „chřipce na druhém konci světa” píší média takřka nepřetržitě, ale zkáza jménem „migrace” už nikoho nezajímá. Předmět z názvem „Jak se oslím můstkem dostat od čehokoliv k migraci” by mohl vyučovat.

  Tragéd týdne – Tomio Okamura

  Předseda hnutí SPD Tomio Okamura na svém Facebooku sdílel koláž fotografií násilných demonstrací, které dle něj zobrazují situaci v zemích přijímajících imigranty. Jak ale zjistil Deník N, řada fotografií pochází z jiných zemí či jsou na nich zachyceny demonstrace, které nemají s imigranty nic společného.

  Přihlásit se k odběru
  facebook twitter
  Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

  Nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. 

  info@evropskehodnoty.cz


  Odhlásit se