V neděli 12. září byl na základě mezinárodního zatykače vydaného Kyjevem zadržen ruský občan Alexandr Franchetti, který má v České republice trvalý pobyt. Ukrajina o Franchettiho vydání požádala kvůli podezření, že se v roce 2014 dopustil trestných činů proti Ukrajině. Franchetti byl totiž velitelem rozvědné skupiny Severní vítr, která se podílela na záboru Krymu Ruskem. Zatčení Franchettiho nezůstalo na české dezinformační scéně bez odezvy, za poslední týden jsme na sledovaných webech napočítali k tématu zhruba nízké desítky článků. Nejvýznamnější pozici z hlediska jednotlivých webů zaujímá internetový portál Sputnik, na kterém vychází přibližně polovina z nich.
Kromě článků, v nichž se objevují názory rodinných příslušníků zadrženého nebo těch, které opakují oficiální vyjádření zástupců Ruské federace, můžeme také například najít text, ve kterém jsou převzata slova ruského advokáta o tom, že zadržení Franchettiho bylo motivováno snahou Ukrajiny pomstít se za rok 2014. Ten navíc v televizi Zvezda tvrdil, že Franchetti pouze spoluzakládal oddíl domobrany chránící elektrické vedení v Sevastopolu před ukrajinskými nacionalisty, což je v rozporu s výroky samotného Franchettiho, který ve videorozhovoru s ruskou novinářkou hovořil o spolupráci oddílu Severní vítr s velením ruské námořní flotily.
Často se objevovala také kritika České republiky, ta podle textu publikovaném na webu Zvědavec jednala nesamostatně a zavřela si dveře k možnému budoucímu zlepšení vztahů s Ruskem. Poslanec Jiří Kobza z SPD v obdobném duchu pokračoval, když ve svém článku zveřejněném na Parlamentních listech přiřkl České republice roli „užitečného idiota“. Dalším příkladem je článek z webu Haló novin, kde zaznívají ruská obvinění, podle kterých je zadržení Alexandra Franchettiho projevem české rusofobie.
|