View in browser

Kai ketvirtadienio vakarą radau save slampinėjančią aplink raugintų kopūstų skyrių parduotuvėje, supratau, kad esu paveikta medijų. Dar ne tiek, kad iššluočiau grikius ir avižines kruopas iš lentynų, bet tiek, kad pradėčiau galvoti, kokie ingredientai turėtų stiprinti imunitetą. Tą vakarą iš parduotuvės grįžau nešina ne tik probiotikų prisisunkusiais raugintais kopūstais, bet ir pilna terba greipfrutų, apelsinų, citrinų bei delno dydžio didumo imbiero šaknim. Apsimesdama, kad viskas gerai, bet į namus gabendama tokius ingredientus jaučiuosi plius-minus taip.

Juokai juokais, bet šį vasarį scrollinant socialinius tinklus linkiu nepamesti galvos. Geriau žiūrėkit, kokius renkatės ingredientus (apie kiaušinius papasakojau pačioje pabaigoje), kasdien po truputį gerinkit savo mitybos įpročius, nuotaiką pasikelkit judėdami. Jeigu nesugalvojat ką veikti, skaniai pavakarieniaukit ar pažiūrėkit gerą serialą (vis primenu apie šitą sąrašą). Plaukit rankas ir nepsichuokit – stresas irgi silpnina imunitetą. Ir nepamirškit užkandžių, nes po to bus taip. Taip, du memai vienoje įžangoje ir aš tikrai nesigailiu. 

Ką veikti?
Kulinarijos studija

Vieno vakaro mokymai ir krosnies rojus

Savo 25-ojo gimtadienio proga nuo nuostabiosios uošvienės-to-be (linkėjimai!) gavau kvietimą apsilankyti Kulinarijos studijoje, Gian Luca Demarco vedamuose kulinariniuose mokymuose mėsos tema. Gaminome kelių rūšių vištienos patiekalus, mokėmės išdoroti triušį, jį paruošti, išvirti tobulą sultinį ir kepti steikus. Labai laisva atmosfera, kiekvienas pastatomas prie puodų, naudingos informacijos daugybė, šefas mielai atsako į visus kylančius klausimus, o į namus parsinešėm naujų receptų. Jeigu pavasario vakarais nesugalvotumėt ką veikti, siūlau paganyti akis į artimiausius mokymus. O čia linkėjimai nuo pusrytininkės prie puodų iš tų pačių kursų.

P. S. Toje pačioje Kulinarijos studijoje Krokuvos g. kasdien galima įsigyti šviežių rankų darbo makaronų, krosnyje keptos picos ir fokačijos, taip pat vietoje papusryčiauti ir papietauti. Dar pati nebandžiau, bet atsiliepimus girdėjau puikius. 

Ką skaityti?
Eco-pusryčiai

Kodėl sugyventinis vis dažniau pasigenda mėsos mūsų šaldytuve?

Šį mėnesį naršydama netyčia užkliuvau už Healthyish pasidalinto infografiko (nuotraukoje), gerai iliustruojančio mūsų pasirinkimą – apie į pasaulį paleidžiamą CO2 kiekį iš kiekvieno dažnai vartojamo proteino. Nors jautiena tikrai nenustebino, nusistebėjau tuo, kad sūrio gamyba atsieina pasauliui labiau nei kiauliena.

Jeigu ir jūs norite sumažinti savo mitybos pėdsakus gamtoje, Healthyish sudėjo lengvos formos straipsnį apie gamtai draugiškesnius pasirinkimus – nors daug informacijos girdėta (pavyzdžiui, kompostavimas ar mėsos apėjimas), tikiu, kad rasite ir ką nors naujo. Visas straipsnis – nuorodoje.

Gražiausias mėnesio skaitinys

SAMIN NOSRAT – apie kasdienes kliurkas, depresiją ir naują knygą

Šią savaitę vieną rytą negalėjau išlipti iš lovos dvidešimčia minučių ilgiau nei įprasta. Kaltininkė – nuostabioji Samin Nosrat ir jos interviu, pasirodęs New Yorker portale.

Kad galutinai suprastumėte, kokią meilę maistui ir apskritai gerą aurą skleidžia ši kulinarijos pasaulį sudrebinusi moteris, teks pažiūrėti jos knygos pagrindu sukurtą dokumentiką Netflix'e, pavadinimu „Salt, Fat, Acid, Heat“ (apie ją rašiau savo serialų ir dokumentikų rekomendacijose). Garantuoju, kad 4 serijų užteks jai pamilti amžiams. O jeigu norisi trumpiau ir greičiau, kviečiu paskaityti labai žemišką ir nuoširdų interviu su Samin. Visas straipsnis – čia. Man tai buvo gražiausias mėnesio trumpasis skaitinys.

Sezoniniai reikalai

Tarp imuniteto ir skonio paieškų

Virtuvėje šventai tikiu tik dviem dalykais – kad pakankamas kiekis druskos gali išgelbėti bet kokią prėskybę ir kad svarbiausias kriterijus renkantis daržoves ar vaisius yra sezoniškumas. 

Mano virtuvėje dabar karaliauja citrusai. Gal šiek tiek dėl to, kad prisibijau visokiausių virusų ir gyvybę sau palaikau vitaminu C, bet daugiausia dėl to, kad skanu ir sultinga. Bon Appetit aptarė svarbiausius aspektus apie citrusinius vaisius. Kodėl citruso žievelė turėtų atsidurti jūsų marinaros padaže ir kokia prasmė karamelizuoti citrinas? Visas straipsnis – nuorodoje

Kur valgyti?
Šventiniai pusryčiai

Pink&Yellow

Apie Pink&Yellow jau pasakojau sausio mėnesio naujienlaiškyje – ši vieta pateko tarp mano norimų aplankyti vietų. Vasarį pavyko šį norą įgyvendinti ir Pink&Yellow iškart atsidūrė tarp mano rekomenduotinų vietų pusryčiams Vilniuje.

Visų pirma, konceptas. Atėję į restoraną pusryčiauti, kiekvienas gausite po kortelę su gana ilgu pusryčių „dedamųjų“ sąrašu – skirtingai kepti kiaušiniai, duona arba jos alternatyvos, įvairios daržovės, mėsa, žuvis, sultys ir net desertai. Kiekvienas lankytojas savo kortelėje turi parašyti vardą ir pažymėti norimus pasirinkimus, taip susidarymas norimą komplektaciją. 3 norimi patiekalai kainuos 7 €, 5 – 11 €, 7 – 15 €. Viską gaunate skirtinguose indeliuose, tad smagu ateiti su didesne kompanija – galėsite išragauti visą meniu (bent jau mes beveik tai padarėme).

Mano mėgstamiausia dalis – kruasanai. Nuoširdžiai nepamenu kada valgiau tokį skanų kruasaną, kurį kandant būtų galima justi kiekvieną sluoksnį. K i e k v i e n ą . Rekomenduoju užsukti bent jų. 

Naujas pusryčų ir pietų meniu

The Urban Garden

Urban Garden, įsikūrusiame Basanavičiaus gatvėje, lankiausi jau ne pirmąkart, užtat užsukusi šią savaitę maloniai nustebau jų labai išsiplėtusiu meniu – tiek pusryčiams, tiek pietums. Anksčiau man patikę dėl savo buddha bowls, šiandien jie siūlo blynus, kiaušinienes, sojų šnicelio suktinukus, nerealius avo skrebučius, pietums taip pat visada turi dienos sriubą. Visi patiekalai – vegetariški arba net veganiški. Akis paganyti galite jų Instagrame arba Facebooke

Idėja pietums arba vakarienei

Season

Įdėmiai stebintieji Vilniaus naujų maisto vietų radarą, nušvilps mane nuo scenos – Season hipsterius prie savo prekystalio Downtown Food Hall vilioja jau nuo 2019 m. vasaros. Užtat mes pirmąkart paragauti savo gėrybių lėkštės užsukome tik vasarį.

Season įprastai siūlo dviejų tipų užsakymus: iš meniu pasirenkamus patiekalus (meniu kasdien keičiasi pagal gaunamas šviežias gėrybes) arba galima išsirinkti prekystalyje matomas šviežias gėrybes, o šefai jas iškepa norimu būdu. Mes tokį ir variantą ir pasirinkome. Nuotraukoje matoma lėkštė su naminiu aioli ir bulvių traškučiais kainavo apie 15 €. Šviežesnių gėrybių Vilniuje dar neragavau.

Druskininkai

Velvetti

Velvetti – restoranas Druskininkuose, 2018 m. patekęs į 30 geriausių Lietuvos restoranų sąrašą. Nors interjeras nieko įdomaus nežada, mus sudomino Velvetti specializacija – mėsos ruošimas ir krosnies patiekalai. Ragavome mums, žemaitėms, nepažintus užkandžius – šiuškes (nuotraukoje matomas bulvių užkandis, keptas krosnyje) ir mėsos bei bulvių apkepą su iš ūkininkų tiekiamu naminiu sūriu. Neatsilaikėm ir picai – rekomenduoju ir ją. Nebaisiai aktyvūs socialiniuose tinkluose, bet daugiau informacijos rasite čia

#29dienoskiausiniu

32 kiaušiniai. Tiek kiaušinių buvau suvalgiusi iki šio ketvirtadienio vakaro, kol ruošiau naujienlaiškį. Gerai, gal pasitaikė keletu daugiau blynų ir bananų duonos tešloje, bet šitų neskaičiuoju. Liko dar dveji pusryčiai, kad būčiau suvalgiusi bent 34.

Apie ką aš čia? Po daugybės prašymų ir pageidavimų, vasarį skyriau kiaušiniams – kiekvieną rytą mano Instagrame matėt skirtingus kiaušinių patiekalus pusryčiams. 

Nors detalią apžvalgą dar parašysiu, manau, kad iššūkis pavyko. Prisiverčiau pagaminti kelis patiekalus, kurių nebūčiau prisivertusi be iššūkio: išmasterinau škotiškus kiaušinius, išmokau gaminti įdarytus kiaušinius, iš naujo įsimylėjau prieš šimtą metų gamintą cilbir ir marokietiškus avinžirnius su kiaušiniu. Galutinai susidraugavau su kiaušinio virimo laiku taip, kad naktį pažadinta pasakyčiau kiek minučių reikia kokio kietumo kiaušiniui. Ir pasiilgau košių. Be kiaušinio. 

Let me google it for you

Kiaušinių kodai

Viso kiaušinio iššūkio metu dažniausiai sulaukiau dviejų klausimų. Pirma, kaip tu pavalgai nuo vieno kiaušinio (atsakymas – nu tikrai pavalgau, pasislėpus nevalgau antro). Antra, kaip išsirinkti tinkamus kiaušinius. Tai kadangi pirmas labai asmeniškas, pakalbėkime apie antrąjį.

Aš kiaušinius visada renkuosi pagal du kriterijus: pirma, siaučiant šiam gąsdinančiam virusui, atkreipiu dėmesį į kilmės šalį, o antra, į vištų laikymo sąlygas.

Nepriklausomai, kokie melai laukia ant pakuotės (pavyzdžiui, hm laimingų vištų kiaušiniai), abu kriterijai nurodomi antspaudu ant kiaušinio. Vištų laikymo sąlygos visada būna paaiškintos pirmuoju skaičiumi: 0 – ekologiškieji kiaušiniai, 1 – laisvai laikomų vištų kiaušiniai, 2 – ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai, 3 – narvuose laikomų vištų kiaušiniai. Aš visada renkuosi 0 ir 1 žymimus kiaušinius, iš bėdos – 2. Jeigu mažoje parduotuvėje randu tik 3 variantą, kiaušinių neperku.

Kiaušinių kilmės šalis nurodoma dviejų raidžių kombinacija po skaičiaus. Mano preferencija – LT.

Ačiū, kad perskaitei iki galo! Jeigu turi komentarų ar pastebėjimų, mielai jų laukiu Instagrame, Facebooke arba el. paštu žemiau. Linkėjimai!
Gabrielė, Pusryčiams
labas@pusryciams.com
+37063082731
facebook instagram

-----

Tu gauni šį naujienlaiškį, nes kadaise jam užsiregistravai. Nepatinka? Visada gali parašyti ir pasiskųsti man arba atsisakyti naujienlaiškio visam laikui.

Atsisakyti
MailerLite