View in browser

Kiek cukinijų jau prikaupėt ant virtuvės palangės? Pati negaliu patikėti, bet man liko tik viena – šią savaitę jos stebuklingai sėkmingai naudojasi. Bet kuriuo atveju, viena akivaizdu – sezonas, kuomet iš mamų ir močiučių grįžtam perpildytom terbom daržovių, oficialiai prasidėjo. Taip sakant, ties čia ir užsibaigia liepos problemos.

Naujienlaiškis turbūt populiariausiam atostogų mėnesiui irgi atsipalaidavęs. Su pasiūlymais daugiau kvėpuoti ir užuosti, su rekomendacijomis, ko dar paieškoti, kai sugalvosit grybauti, ką žiūrėti, kai tą vieną rugpjūčio vakarą lis. Žinoma, nepamiršau priminimų ir apie sezonines gėrybes: juk tie pomidorai ir cukinijos patys nesusivalgys. Juk laikas į aikštelę grįžti praėjusios vasaros hitui – šokoladiniam keksui su cukinija. Aišku, nepamiršau ir baikų skilties: užteko po praeito naujienlaiškio susilaukti skundų, kad šuniukų video grįžtų.

O šiaip tai linkiu atsipalaiduoti ir dar duoti sau laiko pasidžiaugti vasara. Nuskambėsiu kaip sena babcė, bet bent jau aš nespėjau pajausti, kaip atėjo paskutinis vasaros mėnesis. Jau buvau bepradėjusi galvoti apie tai, kad reikia naujo rudeninio palto ir vilnonio mėgztinio, bet pati save sustabdžiau. Kokie dar paltai – reikia pasidžiaugti visa saule ir šiluma, kurią žiemą vėl apverksiu.

Ką veikti?
Klausyti

Bandant susigrąžinti uoslės pojūtį

Pamenat laikus, kai maistą atsirinkdavom pagal uoslę? Geras kvapas – valgai. Prastas – meti lauk. Skamba kaip vaikystės taisyklės, nes dabar tikrai dažniau pažiūrim į pieno ar duonos galiojimo datą ant pakuotės vietoj to, kad pauostytume ar patikrintume pelėsį. 

Nors ne tiesiogiai susiję su maistu, vienas mane labiausiai sužavėjusių podcasto epizodų pastarąjį mėnesį buvo iš „Lamų slėnio“ repertuaro – pokalbis su parfumere Laime Kiškūne. Būtent šio pokalbio metu daug diskutuota apie tai, kaip mes nebemokam naudoti savo vieno iš pagrindinių pojūčių – uoslės. Daržoves išsirenkam pagal spalvą, o užuodę neatskiriam dirbtinio vanilino nuo natūralios vanilės. Atrodo, kad po šio epizodo pradėjau labiau gaudyti kvapus. Ir žinoma, jais vadovautis virtuvėje. 

Eiti miškan

IŠ MIŠKO - Į VIRTUVĘ

Jei atvirai, iš manęs prasta gėrybių medžiotoja. Didesnė tikimybė, jog sumedžiosiu naują gerą bliuskę Humanoj, nei atrasiu ir atpažinsiu grybą miške. Gal todėl mane taip sužavėjo Allora Farm & Flowers – prekės ženklas, pristatantis laukinės gamtos gėrybes į restoranus ir namus Niujorko apylinkėse. Laikais, kai išgyvenimui būtinais labiau laikome konservus, o ne laukines gėrybes, idėja susilaukė nemažai populiarumo. Bet čia tik pradžia. 

Pasidomėjusi, ar Lietuvoje kas nors kalba apie laukinius valgomus augalus, pasijaučiau tarsi išlindusi iš po akmens. Pasirodo, natūralaus rauginimo ir šiaip maisto entuziastė Ieva Šidlaitė apie tai ne tik kalba daugybėje interviu, bet ir yra išleidusi knygą panašia tema. Panašu, kad kai kitąkart eisit į mišką, teks paieškoti ne tik grybų. 

Keliauti žiūrint

Street food: Latin america

Kiek kartų per pastaruosius mėnesius pagalvojote, kaip gera būtų iškeliauti atostogų kur toli, kur kvepia visai kita kultūra? Aš – nesuskaičiuojamą. Kad ir kaip džiaugiuosi už mūsų iki šiol įgyvendintą poilsį Lietuvoje, galėčiau ašarą išspausti, kaip pasiilgau keliauti. 

Gerai, kad yra „Netflix“. 3 valandos arba 6 serijos tyro gastronominio džiaugsmo ir seilėtekio – būtent tiek patirsite įsijungę šį mėnesį ten pasirodžiusioje dokumentikoje „Street Food: Latin America“. Spalvingą ir atrodo net kvapus ištransliuojanti dokumentika pristato maisto kultūras Lotynų Amerikoje – tiek žinoti jums užteks, kad susiviliotumėt.

Sezoninės aktualijos
Tip(s) & trick(s)

NEŽUDYK PONO POMIDORO!

Nes ką tik palikęs jį šaldytuve, būtent tą ir padarei. Gerai, gal viskas ir ne taip dramatiška, bet prasmės užkimšti šaldytuvą pomidorais tikrai nėra. Ir ne dėl to, kad aš taupyčiau jūsų šaldytuvo vietą.

Trumpai tariant, pomidorai, patalpinti į žemesnę nei 10C temperatūrą, nustoja gaminti savo pagrindinį skonį suteikiantį fermentą ir praranda skonį. Be to, pažeidžiama jų membrana, pakinta spalva, o skonis tampa miltingas. Šlykštoka, ar ne? Šaldytuvo nusipelnė tik tie pomidorai, kurie jau yra link pernokimo – šiuos šaldytuvu kiek išgelbėsit. Serious Eats netgi atliko eksperimentą šia tema – jeigu įdomu, spauskite čia

Daržovių perteklius

Misija: sunaudoti daržoves

Sekantys mane seniau, šį pavadinimą jau bus girdėję – taip pavadinau savo 2019 vasaros tinklaraščio įrašą, kurį dedikavau sezoninių daržovių naikinimui. Čia rasite visko – nuo kosminio skonio keptų paprikų užtepėlės iki šokoladinio kekso su cukinijomis. 

O šį įrašą prisiminiau, nes kaip tik šį mėnesį mano akis užkliuvo už gana panašaus, tik daug galingesnio turinio – 91 (!) pomidorų recepto iš Epicurious. Kad jau užsiminiau apie kitų kurtus receptus su sezoninėmis daržovėmis atiduosiu ir dar du šią savaitę Pintereste rastus perlus: vidurio rytų suktinuką su baklažanu ir tahini padažu ir šią keptą buratą pomidorų ir paprikų padaže. Nuo pastarojo recepto ir dabar apsiseilėjau. 

  Kur pavalgyti?

  Mėnesio atradimas

  „DONDE“

  Jeigu reiktų išrašyti penkis geriausius šio mėnesio dalykus, Donde Tacos tikrai patektų į sąrašą kartu su būsimų vestuvių datos išsirinkimu. Va tiek mane nudžiugino vakarienę ne per seniausiai atsidariusi tacos besispecializuojanti vietelė Naujamiestyje.

  Valgydama iš draugų girdėjau legendą, jog Donde atsirado įkūrėjams daugybę metų pragyvenus Austin, TX ir supratus, kad Lietuvoje niekas neduoda normalių tacos. Ir patikėkit manim, koks stebuklas ten yra sukuriamas. Naminės tortilijos from scratch ir visi jų įdarai yra magija. Mano visų laikų mylimiausias turbūt yra Carnitas, draugai balsavo už Amarillo. Neužsisakykit trijų, nes ir po dviejų nukeliausit į maisto komą. Ir važiuokit be automobilio – jie taip pat pilsto skanias margaritas. 

  Ševčenkos g. 19, Vilnius | FACEBOOK | INSTAGRAM

  Išsinešimui rajone

  „KEBAB N CURRY“

  Prisižiūrėjusi filmų apie gyvenimą New Yorke (arba tiesiog „Friends“), visad svajojau turėti savo vietinį take-outą. Kur eini, kai nežinai, ką valgyti, bet visad išeini patenkintas. Kur nėra labai gražu, bet gera parsinešti namo. Kur reikia eiti ne ilgiau nei kelias minutes. Panašu, kad radom tokią vietą! 

  Tai – indiška vietelė netoliese Žaliojo tilto. Duoda tik indiško maisto, bet kiek išragavom (kol kas sąskaitoje 4 patiekalai), visi maloniai džiugino. Pradėkit nuo troškinių ir jokiais įmanomais būdais nepamirškit naan duonelių! Juos, beje, galima rasti ir Wolte. 

  A Juozapavičiaus g. 4, Vilnius | FACEBOOK | INSTAGRAM

  Instagraminiams pusryčiams

  „HOLY DONUT“

  Mėgstu vietas, kurios pradeda darbą anksti, ir niekad nesuprasiu tų, kurios pusryčius darbadieniais pradeda tiekti nuo 10 ryto. Holy Donut šiuo atveju užsideda nuo manęs pliusą. 

  Atvėrusi naujas duris Vilniaus g., originaliai spurginė, dabar pusryčių kavinė, siūlo neįtikėtinai didelį pusryčių meniu. Nors manęs dažniausiai nevilioja tokie instagramo postams sukurti pusryčiai kaip acai bowlsai, panašu, kad Holy Donuts talpina abu – ir gražų vaizdą, ir neprastą skonį. Kepti plakti kiaušiniai (scrambled eggs) pirmadienio rytą tikrai džiugino, o daugiau paragauti teks ateityje. 

  Vilniaus g. 18, Vilnius | FACEBOOK | INSTAGRAM

  Instagraminiams pietums su šeima

  „MEET BALLS“

  Įsivaizduokite restoraną, kuris viiiską patiekia kukulių pavidalu. Meet Balls, įsikūręs Ogmios mieste, būtent toks ir yra – nuo klasikinių makaronų su mėsos kukuliais pomidorų padaže iki rikotos spurgyčių desertui. Net ir ledas gėrimo stiklinėj – net ir tas kukulio formos. 

  Nors nerekomenduočiau šios vietos kaip nunešančios galvą savo skoniu, patirtis smagi. Pavyzdžiui, aš nenorėjau daug ir sunkaus maisto, tad rinkausi iš salotų – cezario su vištienos kukuliais, daržovių su mocarelos kukuliukais arba vegetariškų su pseudo-mėsos kukuliais. Juk smagu, turbūt ypač su vaikais. Dar smagesnis restorano interjeras – norėsis užsukti vien pasifotografuoti ant gražių geltonų sofkučių. 

  Verkių g. 29, Vilnius | FACEBOOK | INSTAGRAM

  Iš ko pasijuokti?

  Po paskutinio naujienlaiškio sulaukiau skundų, jog dingo memų skyrelis. Skubu pasitaisyti:

  Savireklama
  Savireklama

  zutautaite.com

  Negi man kas uždraus reklamuoti pačiai save savo naujienlaiškyje. Pagaliau dienos šviesą išvydo mano asmeninis tinklapis zutautaite.com. Ten pavyko pristatyti save ir visas savo klientams siūlomas paslaugas – kviečiu užsukti ir pakviesti užsukti kitus.

  Ačiū, kad perskaitei iki galo! Jeigu turi komentarų ar pastebėjimų, mielai jų laukiu Instagrame, Facebooke arba el. paštu žemiau. Linkėjimai!
  Gabrielė, Pusryčiams
  labas@pusryciams.com
  +37063082731
  facebook instagram

  -----

  Tu gauni šį naujienlaiškį, nes kadaise jam užsiregistravai. Nepatinka? Visada gali parašyti ir pasiskųsti man arba atsisakyti naujienlaiškio visam laikui.

  Jeigu jau tikrai tikrai nori atsisakyti, spausk čia
  MailerLite