Zobrazit v prohlížeči

Česká republika by se měla připojit k 22 státům požadujících po Číně zrušení koncentračních táborů

  • Česká zahraniční politika dlouhodobě prosazovala principiální obhajobu lidských práv a kritizovala režimy, které je porušují. Česká diplomacie po několikaleté submisivní politice vůči totalitnímu čínskému režimu za éry ministra Zaorálka v posledním roce několikrát alespoň rétoricky vyjádřila lidskoprávní důraz. Český velvyslanec při OSN v Ženevě vyjádřil kritický postoj vůči čínskému porušování lidských práv vůči ujgurské menšině.
  • Když však 22 států včetně Velké Británie či Japonska napsalo dopis požadující ukončení čínských koncentračních táborů pro více než milion čínských občanů, Česká republika se k tomuto jasnému apelu nepřipojila. Když vloni Česká republika kandidovala do Rady OSN pro lidská práva, deklarovala, že bude “systematicky vystupovat proti závažnému porušování lidských práv”. Pokud současná vláda chce prokázat, že vůči Číně nevystupuje pouze z ponížené pozice autocenzurující lidskoprávní přístup, jako to dělal Sobotův kabinet, měla by se k této výzvě čínské vládě připojit a tuto otázku otevírat na všech fórech, kde je Čínská lidová republika přítomna.
Potřebujete vědět

Zahraničně a bezpečnostně politická pasáž programu nové předsedkyně EK je konsensuálním textem odrážejícím evropský mainstream. ČR nemusí potěšit fakt, že ze sousedské politiky je zmíněn spíše Balkán a Afrika než Východní partnerství a že se v textu znovu objevuje téma změny hlasovacích procedur v oblasti Společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Pozitivní však je absence zmínek o strategické autonomii Evropy či evropské armádě. Globální role EU je též definována tak, že je třeba posílit evropské globální ambice spolu s paralelním zachováním prioritního významu transatlantické vazby.

Italská krajně pravicová strana Liga Severu, v jejímž čele stojí místopředseda vlády Matteo Salvini, se před volbami do Evropského parlamentu pokusila zajistit si financování od ruských státních ropných firem. Není zatím jasné, zda se dohoda skutečně naplnila, jednání italských a ruských zástupců však bylo zachyceno na nahrávce.

Velká Británie neudělila ruským státním médiím RT a Sputniku mediální akreditaci na konferenci o nezávislosti médií z důvodu porušování pravidel nestrannosti při reportování o útoku v Salisbury v roce 2018. Sputnik v poslední době narazil také v Litvě, kde o jeho zablokování rozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, a to kvůli publikaci materiálů veřejnoprávní televize bez jejího souhlasu, čímž Sputnik kontinuálně porušoval autorská práva.

Tunisko zakázalo úplné zahalování obličeje. Učinilo tak po dvou nedávných sebevražedných atentátech a stalo se tím další mimoevropskou zemí, která zakázala ženám nosit muslimský nikáb hlavně z bezpečnostních důvodů. V Evropě je argumentem pro zákaz zahalování spíše to, že nikáb brání normální občanské interakci, a tudíž soužití v otevřené společnosti (Francie, Dánsko, Rakousko a další).

V EU žije 13,3 milionů migrantů z Afriky a Blízkého východu. V důsledku ekonomických nerovností, klimatických změn a konfliktů se očekává, že se migrace v následujících dekádách výrazně zvýší. Jen Německo jako svou preferovanou destinaci uvádí 42 milionů potenciálních migrantů ve světě. Nová německá studie přináší podrobnosti.

Česká dezinformační kauza týdne

Čeští dezinformátoři lživě tvrdí, že počet nelegálních migrantů na území ČR dramaticky roste 

Ve středu 10. července vyskákalo v Praze pět migrantů z kamionu převážejícího melouny. Nikomu se nic nestalo, všichni byli zadrženi a policie se vyjádřila, že zatím není jisté ani to, že jsou to skutečně běženci. Jiných pět Afghánců pak bylo již předminulý týden zadrženo na Frýdeckomístecku; v tomto případě již policie sdělila, že budou vyhoštěni do zemí, v nichž požádali o azyl. České dezinformační weby z incidentů udělaly kauzu nevídaných rozměrů, kterou napříč sledovanými weby provázelo tvrzení, že “s výskytem nelegálních migrantů na našem území se doslova roztrhl pytel”. Psal o tom server pravdive.eu, eurozpravy.cz nebo svobodnenoviny.eu. Poslanec za SPD Radim Fiala se na toto téma rozepsal na webu euportal.cz, kde se čtenář mohl dozvědět, že počet migrantů zadržených na území ČR při snaze dostat se do Německa a dalších západních států meziročně stoupl o celých 19 osob (ze 179 v roce 2017 na 191 v roce 2018). 

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Dezinformační weby se opět vrátily k tématu migrace

Téma nelegální migrace je evergreenem české alternativní scény a k tomu, aby se dezinformační weby věnovaly tomuto tématu, většinou stačí i malá záminka. Incident s migranty v kamionu v ČR dominoval v uplynulém týdnu mezi českými dezinformačními zprávami a způsobil, že téma nelegální migrace převažovalo i mezi zprávami ze zahraničí. Na sledovaných webech vyšlo během posledního týdne 66 článků, které pojednávaly o migraci v souvislosti s Německem. Server pravdive.eu vydal za 5 dnů dokonce 18 článků (což vychází na 3,6 článků denně), jak ukazuje následující graf.

V menším měřítku se dezinformační scéna věnovala migraci ve Švédsku a na webech vyšlo na toto téma 21 článků. Server AC24 například psal o údajném dětském gangu složeném z migrantů, který ohrožuje švédské děti. Osm článků vyšlo o migraci v Dánsku a 14 článků týkajících se Velké Británie v souvislosti s migrací a přeneseně svobodou slova.

Tragéd týdne – Tomio Okamura

Předseda hnutí SPD se snažil na svém twitterovém účtu dramatizovat situaci ohledně nelegálně zaměstnaných cizinců v ČR. Opomněl při tom dodat, že 2873 z těchto cizinců ze států mimo Unii pochází z Ukrajiny a ve výrazně menší míře pak z Vietnamu, Moldavska nebo Ruska.

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se