view_in_browser

Proústavní opozice by měla podpořit vládní návrh mechanismu pro kontrolu rizikových zahraničních investic

  • Evropské státy připravují své národní verze mechanismu pro kontrolu rizikových zahraničních investic, který reaguje zejména na predátorské metody prováděné čínskými a na Čínu navázanými subjekty v politicky a bezpečnostně citlivějších oblastech ekonomiky. Tento proces iniciovaly zejména západoevropské státy, přičemž jde o model již ozkoušený v různých podobách v USA nebo v Německu.

  • Česká vláda nyní finalizuje přípravy své národní úpravy, která by měla být v následujících měsících předložena jako návrh zákona do parlamentu. Vzhledem k narůstající agresivitě zejména na Čínu navázaných aktérů i známých případů čínské špionáže a nepřátelského nátlaku by proústavní opoziční strany měly tento vládní návrh podpořit, jelikož jde o funkční obranný mechanismus, který Česká republika potřebuje.
Potřebujete vědět
Velvyslanec Ruské federace v Londýně Alexander Yakovenko, který se posměšně vyjadřoval o pokusu o vraždu Sergeye Skripala a jeho dcery ve Velké Británii, se předčasně vrací domů. Děje se tak pouze několik týdnů potom, co britský deník The Daily Mail odhalil, že Yakovenko v roce 1986 pravděpodobně pracoval jako ruský špion v USA.
Ředitel odboru kybernetických bezpečnostních politik Národního centra kybernetické bezpečnosti NBÚ Daniel Bagge vydal knihu o ruských kybernetických vlivových operacích. Ve výňatku, který vyšel v časopise Diplomatic Courier, se věnuje tomu, jak nepřeberné množství informací a dat překrucuje způsob rozhodování v bezpečnostní politice, a jaké jsou výhody a nebezpečí vycházející z kybernetických útoků oproti kinetickému konfliktu.
Vládnoucí elita okolo armády upevňuje v Alžírsku nově získanou moc a zbavuje se prominentů Buteflikova režimu. Volby jsou plánovány na 4. července, ale lze očekávat pokračování nepokojů a nestability s důsledky pro bezpečnost Evropy.
Video vůdce Islámského státu Abú Bakra al-Bagdádího bylo zřejmě zveřejněné krátce po útocích na Srí Lance záměrně. Lze očekávat, že IS zvýší globální intenzitu svých operací během právě začínajícího měsíce Ramadán.
Americká administrativa pokračuje konsekventně v promýšlení zvýšení obranyschopnosti východního křídla NATO. Tentokrát zadala výzkumníkům Rand Corp. vymyslet konkrétní modality tzv. totální obrany a nekonvenčního válčení pro případ ruského útoku na Pobaltí. USA deklaruje zájem, aby do zvýšení obranyschopnosti této části NATO přispěly i ostatní země Aliance.
Zcela jednoznačné a správné stanovisko MZV ČR. Nyní není důvod k tradičnímu balancování postoje vůči izraelsko-palestinskému konfliktu. Je třeba vyzvat původce agrese k jejímu okamžitému zastavení.
Česká dezinformační kauza týdne

Podle televize ruského ministerstva obrany bylo na demonstraci SPD 25 tisíc lidí, ve skutečnosti jich přišlo 40krát méně

Kanál ruského ministerstva obrany Zvezda News informoval o demonstraci svolané hnutím SPD, která se konala 25. 4. na pražském Václavském náměstí, poněkud se ale minul v odhadu počtu účastníků. Zatímco Policie ČR zaznamenala zhruba 600 demonstrantů, s čímž korespondují i odhady ČTK či mobilního operátora T-Mobile, článek na Zvezda News mluvil o rovných 25 tisících.

Podobný případ se stal v roce 2017, kdy ruský server Sputnik News uvedl, že na demonstraci u sochy generála Koněva v Praze přišlo 100 tisíc lidí. Ve skutečnosti jich tam ale přišla pouhá stovka.

Falešný Zeman v Číně

Řada českých médií obdržela e-mailem video, na němž se prezident Zeman při své návštěvě Číny zastává místní stařenky, již se snaží vykázat z místa čínský policista. Jak však uvedl i mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, toto video je falešné. E-mail, ze kterého bylo zasláno, měl působit jako účet novináře deníku Hong Kong Free Press, jenž nepravost zprávy také potvrdil. Zatím není jasné, kdo za falešným videem stojí. Podle Jakuba Kalenského z think-tanku Atlantic Council mohlo jít o testování reakce. “Dělají se takto pokusné balonky. Jak bude informační systém reagovat, která média to budou vyvracet a která to budou šířit,” uvedl Kalenský pro Deník N. Spekuluje se i o tom, že za vším stojí bavič Kazma, ten to však popírá.

Mezinárodní dezinformační kauza týdne

Patnácté výročí českého vstupu do Evropské unie

Česká republika oslavila 1. května 2019 patnácté výročí svého vstupu do Evropské unie. Nejenom mainstreamová média podlehla trendu bilancování a mnoho bilančních článků vyšlo také na alternativní scéně. Jenom 1. května bylo na sledovaných webech publikováno 29 článků, které se týkaly českého unijního členství. Jak je vidět na následujícím grafu, nejvíce článků vyšlo na webech eurozpravy.cz, který navštíví průměrně více než 110 000 uživatelů za den a pravdive.eu, kde průměrná denní návštěvnost dosahuje téměř 17 000.

Graf ukazuje sledované alternativní weby, které na téma ČR v EU vydaly 1. května nejvíce článků.

Články se většinou týkaly finanční stránky členství v EU, kde bylo nepravdivě „upozorňováno na to, že ČR je vůči EU v hluboké ztrátě z hlediska peněz, které ČR do unie poslala a které naopak členstvím získala. Některé články jdou tak daleko, že uplynulých patnáct let popisují jako „15 nešťastných let úpadku a otroctví“, a napadají legitimitu referenda z roku 2003, ve kterém občané ČR o vstupu rozhodli. 

Dezinformace a nepravdy, které se šíří o EU, mají přitom v ČR zásadní dopad na názor veřejnosti a částečně formují celospolečenskou debatu na toto téma. Průzkumy například ukazují, že až 9 % obyvatel je přesvědčených, že migraci do Evropy záměrně způsobuje samotná EU a dalších 18 % si myslí, že to tak „spíše je“. 

Tragéd týdne - SPD Praha

Pražská buňka hnutí SPD na svém oficiálním facebookovém profilu sdílela podvržený screenshot tweetu předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše. Jak je vidno v komentářích k příspěvku, hashtag #politickasatira situaci příliš neosvětlil.

facebook twitter
Think-tank Evropské hodnoty
+420 773 064 169
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se