Cześć 💙


Jak tam u Ciebie długi weekend? 


Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka materiałów do skonsumowania na leżaku, plaży, balkonie czy kanapie. Kto, jak lubi :)

Życzymy dobrej lektury!
Grzegorz i Kamil


Ktoś przesłał Ci to wydanie? Zapisz się za darmo na kolejne.

W TYM MIEJSCU MOŻE POJAWIĆ SIĘ

LOGO TWOJEJ FIRMY LUB REKLAMA PRODUKTU

🔷 Chcesz wyróżnić się w produktowym światku?

🔷 Szukasz Product Managera?

🔷 Chcesz zareklamować swój produkt?

🔷 Masz inny pomysł, który będziemy mogli wypromować wśród 4000 produktowych osób? 

ODPISZ NA WIADOMOŚĆ

KLUB PRODUKTOWY - NAJBLIŻSZE SPOTKANIA

Najbliższe spotkania Product Club Mentoring:

# Kariera PM - Jak przebranżowić się, zbudować CV, zdobyć pracę i postawić pierwsze kroki w Product Management?
Środa, 23.08, godz. 18:30 - 20:30 (tylko 8 miejsc)


# Market Research - Jak lepiej odkryć i badać interesujący nas rynek?

Środa, 30.08, godz. 18:30-20:30 (zostało jeszcze kilka miejsc)


# Strategia & Dane - Jak budować świadomą strategię danych w organizacji?

Zbieramy grupę 


# Wpływowa komunikacja i współpraca z różnymi interesariuszami, rolami i zespołami w organizacji

Zbieramy grupę


# Jak lepiej projektować i prowadzić eksperymenty w produkcie? 

Zbieramy grupę


# Sprawdź wszystkie tematy! Kliknij poniższy przycisk i zaproponuj!

Oto kilka opinii:

"Bardzo konkretne spotkanie. Ciekawa wymiana doświadczeń. Przydatne w bieżącej pracy materiały przedstawione podczas spotkania. Dobrze spędzony czas."


"Świetna możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń w wąskim gronie ekspertów, bez malowania trawy na zielono i niepotrzebnego poklepywania się po plecach. Do tego profesjonalnie moderowana w metodyczny sposób. Na pewno spotkamy się jeszcze wiele razy :)"

Chcę zapisać się na spotkanie

Czy SCRUM potrzebuje rewolucji?

Przez wiele lat Scrum był pierwszym wyborem większości firm na całym świecie wśród ramek Agile. Tylko nieliczni byliby gotowi go podważać. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat coś drastycznie się zmieniło. Organizacje tracą zaufanie do Scruma…mimo, że chcą być Agile. 


Firmy, które traktują Scrum jako proces, ponoszą porażkę. Żaden framework Agile nie może prowadzić zespołów do sukcesu bez zmiany sposobu myślenia. Dopóki firmy nie rozwiążą swoich dysfunkcji, środowisko nie będzie sprzyjać rozwojowi zespołów.


Niemożliwe jest osiągnięcie sukcesu z Scrumem bez zmiany kultury.


Najczęstsze dysfunkcje w firmach ze SCRUMem to:

#1 Brak zaufania

#2 Brak empowerementu

#3 Brak kierunku

#4 Priorytetyzacja oparta na błędnnych założeniach 

#5 Mikrozarządzanie


Dlaczego SCRUM ma co raz więcej przeciwników?


Po pierwsze: spróbuj zapytać zespoły, jakie są wartości Scruma. Będziesz zaskoczony. Prawie nikt ich nie zna. A jednak wartości są kluczowym elementem Scruma. 


Po drugie: kiedy organizacje traktują Scrum jako proces do wdrożenia, nieuniknione są przeszkody. Scrum jest celowo niekompletny, i żaden zespół nie może odnieść sukcesu, nie dostosowując go do swojego scenariusza. 


Po trzecie: aby osiągnąć sukces z Scrumem, organizacje muszą przejść przez ogromną transformację. Niestety większość kierownictwa jest niechętna do podjęcia działań potrzebnych do stworzenia środowiska, które pozwoli zespołom odnieść sukces.


Teraz kilka słów o rolach w Scrumie


Product Owner

Bez ponoszenia odpowiedzialności za rezultaty, właściciele produktu będą zachowywać się jak kelnerzy. Przyjmują zamówienia, sugerują dodatek do dania i przekazują zamówienie do kuchni. To frustrujące być tylko przekazującym zamówienia. Głównym obowiązkiem jest zarządzanie oczekiwaniami interesariuszy i łączenie komunikacji z deweloperami.


!!! Niestety, mutacje roli właściciela produktu są częstsze niż wyjątek. Dlatego zastanawiam się, czy ktoś może być prawdziwym Właścicielem Produktu w Scrumie.


Chociaż firmy często zatrudniają Właścicieli Produktu, wielu profesjonalistów wstydzi się być tak nazywanych ze względu na postrzeganie takie jak Marty Cagan, który twierdzi, że Właściciel Produktu to nie jest praca, to rola, a praca jest znacznie bardziej złożona niż sugeruje Scrum.


Developerzy 

Często zdarza się, że Chief Technology Officer (CTO), Tech Lead lub ktoś inny spoza zespołu podejmuje decyzje zamiast deweloperów. Jednak deweloperzy dostają winę za słabą implementację, kiedy coś idzie nie tak.


Scrum twierdzi, że deweloperzy mają autonomię, ale czy ją dostają? Myślę, że to rzadkość. Niestety, większość deweloperów otrzymuje polecenia do wykonania.


Scrum Master

Często spotyka się Zespoły Scrum bez dedykowanego Scrum Mastera, ponieważ firmy niechętnie zatrudniają kogoś na tę posadę. Niemniej jednak niektóre firmy, które zatrudniają Scrum Masterów, często pozbawiają ich realnej władzy. Trudno jest znaleźć osobę, która mogłaby być dokładnie taką, jak sugeruje Scrum Guide.

PRODUKTOWE OFERTY PRACY


⭐  Product Manager @ Apptio


⭐  Product Manager @ Pearson


⭐  Senior Product Manager @ Equinix


⭐  Senior Product Manager @ BOLD


⭐  Principal Product Manager (AI) @ MessageBird


⭐  Lead Product Manager @ Mangopay


Wyświetl w newsletterze ofertę z Twojej firmy

Dotrzyj do 4000 wartościowych osób w Product Managemencie!

Taktyki perswazji od Steve’a Jobs’a, które pomogą Ci w product management


1. Wykorzystanie efektu iluzji pracy

Jedną z najskuteczniejszych taktyk, jakie Steve Jobs stosował, aby wzbudzić zaufanie do produktów Apple, było podkreślanie ilości pracy i wysiłku, jakie włożył w ich rozwój. Poprzez podkreślanie niezliczonych godzin, weekendów i lat poświęconych na doskonalenie urządzeń Apple, wywołał psychologiczny mechanizm znany jako efekt iluzji pracy.


Badanie z 2022 roku zatytułowane "Odsłanianie tajemnicy" wykazało, że udział w wycieczce po browarze - i zobaczenie pracy włożonej w warzenie piwa - sprawia, że odwiedzający są o 32% bardziej skłonni kupić to piwo.


2. Wykorzystanie efektu aureoli 

Jeśli ktoś lubi George'a Clooneya, jest bardziej skłonny wypróbować kawę, którą on reklamuje, a może nawet postrzegać ją jako smaczniejszą. Poprzez utożsamienie Apple z przełomowymi postaciami jak Gandhi, Einstein, John Lennon i Picasso, Jobs stworzył pozytywne skojarzenia między tymi wizjonerskimi jednostkami a marką Apple.


3. Wyróżnienie się poprzez odrębność

Wyróżnienie się na zatłoczonym rynku jest kluczowe dla sukcesu, a Steve Jobs doskonale to rozumiał. Zrozumiał on efekt Von Restorff'a, zasadę psychologiczną, która stwierdza, że wyraziste elementy są bardziej zapamiętywalne niż te, które się zlewają. Badania Von Restorffa pokazują, że liczby są 30 razy bardziej zapamiętywalne, gdy są umieszczone obok liter w teście pamięci.


Przykładem jest premiera iMac-a w 1998 roku. Podczas gdy konkurencyjne komputery stacjonarne w tamtym czasie były jednolicie szare i nudne, iMac został przedstawiony w bogatej palecie kolorów, natychmiast przyciągając uwagę konsumentów.


CO NIE DAJE CI SPAĆ PO NOCACH?


Budujemy produkty. Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem.

Rozwiązujemy zespołowe i produktowe problemy.


Obszary w których możemy Cię wesprzeć:

  • Rekrutacja na stanowiskach produktowych - Dobry wybór ma ogromne znaczenie. Nie popełniaj kosztownych błędów.

  • Audyt produktowy - Mamy doświadczenie z różnych organizacji i wiemy, że nawet mała zmiana może być dużym lewarem dla efektywności produktu.

  • Usprawnienie lub budowa procesów - Product Management to sport zespołowy. Pozwól, że pomożemy :) 

  • Mentoring 1:1, czyli produktowy Sparring Partner - Potrzebujesz z kimś zderzyć myśli? Co dwie głowy to nie jedna. Wiele osób ceni nas za nieszablonowe myślenie.

  • Inny temat, który nie daje Ci spać - Problem z kosztami, szukaniem szans produktowych, oczekiwaniami kluczowych osób w firmie, zespołem, a może nowy etap w karierze?

Umów się na darmową rozmowę

Jak zapanować nad złożonością?


Zrozumienie i akceptacja złożoności to dwie kluczowe rzeczy przy pracy nad komplekowsymi rozwiązaniami w oprogramowaniu.  Szybka iteracja, ciągły feedback i przyrostowe usprawnienia są kluczowe gdy pracujemy nad złożonymi rozwiązaniami.  


Ten materiał znakomicie tłumaczy co się dzieje w naszych głowach i dlaczego tak często ponosimy porażki. 

Główny problem w złożonych systemach polega na tym, że pracuje nad nim bardzo dużo osób/zespołów, a  uczestnicy nigdy nie widzieli wszystkich elementów (zadań, technologii, narzędzi i rutyn) połączonych w jednym miejscu. Dopiero po zobaczeniu całości…rozumieli, że ich poprzedni widok był wąski i rozbity na zbyt małe części, pomimo że uważano ich za ekspertów, którzy mają pojęcie o tym czego oczekuje druga strona. 

The state of AI in 2023: Generative AI

Badanie online przeprowadzono w dniach 11-21 kwietnia 2023 roku i uzyskano odpowiedzi od 1684 uczestników reprezentujących różne regiony, branże, wielości firm oraz specjalizacje. 


Spośród tych respondentów, 913 stwierdziło, że ich organizacje wprowadziły AI w co najmniej jednej funkcji. 


Mimo obserwowanego wzrostu, organizacje wciąż mają trudności w skutecznym zarządzaniu ryzykiem związanym z gen AI, a niedokładność jest jednym z głównych problemów. Firmy, które już wdrożyły AI, są bardziej skłonne eksplorować potencjał narzędzi gen AI i osiągają lepsze wyniki w przyjmowaniu tych technologii.

Czym są “zielone umiejętności”?


W 2022 roku, organizacja World Skills UK opublikowała raport zatytułowany "Green Skills Report" (Raport o Zrównoważonych Umiejętnościach). Zgodnie z przeprowadzonym badaniem wśród młodych ludzi w Wielkiej Brytanii (w wieku od 16 do 24 lat), co najmniej dziewięć na dziesięć osób nie czuło, że wiedzą, czym są zielone umiejętności. 


Artykuł został podzielony na 15 różnych umiejętności. Oto jedna z nich.

Czy podejście user based pricingu jest złe?


Maciej Kraus opisuje swoje doświadczenia na temat pricingu. 


Maciej twierdzi, że wycena na podstawie liczby użytkowników ogranicza wzrost Twojego produktu  i stawia Cię w sytuacji długoterminowego niepowodzenia, ponieważ rzadko jest to miejsce, w którym wartość jest przypisywana Twojemu produktowi.


Twierdzi, że prawie wszystkie firmy korzystające z wyceny na podstawie liczby użytkowników powinny korzystać z innego wskaźnika wartości. Najlepszym wskaźnikiem wartości jest ten, który koreluje z wartością postrzegoaną przez klienta. 


Dlaczego zatem wiele firm dalej korzysta z cennika per user? 


  • Jest prosty i łatwy do zrozumienia. Klienci dokładnie wiedzą, ile zapłacą w zależności od liczby potrzebnych użytkowników.

  • Jest sprawiedliwy i przejrzysty. Klienci płacą tylko za aktywnych użytkowników, którzy rzeczywiście korzystają z produktu.

  • Jest skalowalny i związany z wartością. W miarę wzrostu firmy rośnie liczba użytkowników, którzy potrzebują dostępu do Slacka. Im więcej osób w organizacji, tym większa jest wartość Slacka.

  • Jest elastyczny. Slack oferuje różnorodne plany wyceny, aby sprostać potrzebom różnych firm. Obejmuje to darmowy plan dla małych zespołów, a także płatne plany dla większych zespołów i firm.


Sposób w jaki pobierasz opłaty jest znacznie ważniejszy niż to, ile pobierasz. 


Struktura pricingu może mieć większy wpływ na Twoje wyniki finansowe niż sama cena. To dlatego sposób w jaki pobierasz opłaty może wpływać na to, jak klienci postrzegają wartość Twojego produktu lub usługi, oraz jak podejmują decyzje o zakupie od Ciebie. 


Kluczem do znalezienia najlepszego wskaźnika wartości jest zrozumienie rynku i klientów. To ułatwi stworzenie oferty, którą uznają za wartościową, co przekłada się na większe przychody i zyski ze sprzedaży Twojej usługi.


Podczas tworzenia wskaźnika wartości, zacznij od sporządzenia listy wszystkich osi, na których można by było pobierać opłaty (nie różnicowanie funkcji, ale rzeczywiste osie wartości). Następnie przeprowadź ankietę lub przeprowadź wywiady, aby określić, gdzie Klient przypisuje wartość w Twoim produkcie. Ważne jest, aby używać procesu opisanego w naszym poście na temat wartości funkcji, aby zapewnić wiarygodność. Wreszcie, przetestuj, wdroż i iteruj. 


Doskonały wskaźnik wartości musi przejść przez trzy testy:

#1 Przejrzystość i łatwość zrozumienia dla klienta.

#2 Dopasowanie do tego, gdzie Klient otrzymuje wartość z produktu.

#3 Rosnący z użytkowaniem Klienta tego wskaźnika wartości. 


Wskaźnik wartości musi być intuicyjny dla użytkownika. 


Najlepsze pytania weryfikacyjne muszą mieć sens dla Twoich potencjalnych klientów, a oni powinni być w stanie "zrozumieć" go bez rozmowy z kimś z Twojej firmy. To jedno z powodów, dlaczego wycena od użytkownika jest tak popularna: każdy może ją zrozumieć i obliczyć, ile by zapłacili, gdyby korzystali z Twojej usługi, gdyby cały zespół z niej korzystał lub gdyby cała firma z niej korzystała.

Czy to jest strategia win-win? Tak, istnieje wiele produktów, gdzie wycena od użytkownika ma sens. 


Jak przydatne było to wydanie dla Ciebie?

Dziękujemy, że współtworzysz produktową przyszłość.



Jeśli ten materiał pomógł Ci:



Z produktowymi pozdrowieniami

Grzegorz Wenc

Grzegorz Wenc

Kamil Świątkiewicz

Na zakończenie: