KUNSTIAKADEEMIA NÄDALAKIRI NR 75

UUDISED

2. EKA teaduskohvik: tekstiili tulevik

Aeg: T 26. september kl 19.00
Koht: Teater Von Krahl (Rataskaevu 10, esimene korrus)

Kõik on oodatud kuulama! Üritus on tasuta!

Seekordne EKA teaduskohvik tutvustab Eesti Kunstiakadeemia loomeuurimust tekstiiliuuringute valdkonna läbi. Moedisainer ja EKA vanemteadur dr Reet Aus ning EKA doktorandid tekstiilidisainer Miina Leesment ja tekstiilikunstnik, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna juhataja Ave Matsin vestlevad tekstiili uurimise võimalustest ja väljunditest kunstis ja ühiskonnas, traditsioonist ja innovatsioonist ning tekstiilide tulevikust. Vestlust modereerib teatrikunstnik, EKA kunsti ja disaini doktorikava juht Liina Unt.  

Õhtu teises osas esinevad kolm EKA doktoranti lühiettekannetega oma uurimistööst:

  • Siim Tuksam, "Automatiseeritud esteetika: algoritmilised protsessid arhitektuurses disainis ja tootmises"
  • Fideelia-Signe Roots, "Naine kui kangelane"
  • Rait Rosin, „Miks on kunst väikelinnas äärealakunst?“

Tegu on EKA eelvooruga Eesti Teaduste Akadeemia korraldatava noorteadlaste kolme minuti loengute konkursile. Konkursi finaal toimub 27. oktoobril Eesti Teaduste Akadeemia saalis. Vaata lisaks

Teaduskohvik on osa Disainöö satelliitprogrammist ja Teadlaste Öö festivalist. Vaata ka teisi Disainiöö üritusi: www.tallinndesignfestival.com ning Teadlaste Öö festivali programmi www.teadlasteöö.ee 

EKA teaduskohvik toimub EL Regionaalarengu Fondist rahastatava projekti EKA LOOVKÄRG - esti visuaal- ja ruumikultuuri õppe- ja teaduskeskus (Sisutegevuste projekt) 2014-2020.4.01.16- 0045 raames. Noorteadlaste konkursi korraldamist toetab TeaMe+ ja Euroopa Liidu Regionaalarengu fond.

Vanemteadur Renee Puusepp esitleb Pariisis 3D labori uurimustulemusi

Kolmapäeval esitleb EKA arhitektuuriteaduskonna vanemteadur Renee Puusepp 3D Laboris valminud uurimistööd Design Modelling Symposiumil Pariisis (https://www.design-modelling-symposium.de). 

"Oleme laboris loonud jalakäijate liikumise simulatsiooni, mille abil analüüsime planeeritud muudatusi Tallinna kesklinnas ning nende mõju inimeste liikumistele," sõnab Puusepp.

Töö tellijateks on Tallinna linnaplaneerimise amet ja südalinna kaubandus- ja meelelahutuskeskused. 

MAALIPIDU

Maalipidu!
21.septembril algusega kell 20.00. 
EKA maaliosakonna selle aasta avaüritus EKKMi kohvikus. 

Muusikalised etteasted: Ratkiller, Priidik Hallas & Katrin Rätte, Leelo-Mai Aunbaum, Mihkel Maripuu, Holger Loodus, Carl-Robert Kagge ja veel üllatusi

Maali magistrantide just selleks õhtuks loodud kohaspetsiifilised maaliinstallatsioonid, performanced:
Heleliis Hõim, Hanna-Liisa Lavonen, Anu Lehis, Solveig Lill, Miina Peterson, Carl-Robert Kagge, Juliana Ferreira, Kelli Gedvil, Kristen Rästas, Margot Õunapuu, Karl-Erik Talvet, Triin Marts, Mari Miller. 

Pilet: 3 eurot
Korraldaja: EKA maal

AVATUD LOENGUD

Kunstnik Hana Miletići avalik vestlus ja töötuba

20. septembril peab kunstnik Hana Miletić oma tööst avaliku vestluse Eesti Kunstiakadeemias. Vestlus toimub 20.09 kell 18 Estonia pst 7 ruumis 440a. Üritus on tasuta ja avatud kõigile huvilistele.

Vaata lähemalt

Donatella Barbieri meistriklass ja avatud loeng stsenograafias

25.-27. septembrini viib stsenograafia osakonnas magistrikursuse raames läbi meistriklassi ning peab avaliku loengu kostüümikunstnik ja kostüümi-uurija Donatella Barbieri (London College of Fashion/ Victoria& Albert Museum). Kursusel osalevad nii stsenograafia kui ka moeosakonna tudengid.

Donatella Barbieri uurimisobjektiks on kostüümi, keha ja inimeksistentsi omavaheline suhe ehk kehastunud kogemus teatrilaval.

Loe lähemalt!

NÄITUSED

Balti Jaama tunnelis tutvustatakse uusimaid arhitektuuri ja linnaplaneerimisega seotud ideid

Balti Jaama jalakäijate tunnelis on 30. septembrini avatud Tallinna Arhitektuuribienaali TAB 2017 rahvusvaheline arhitektuurikoolide- ja stuudiote näitus bio.Kool, mis pakub osalejatele võimalust esitleda oma uusimaid arhitektuuri ja linnaplaneerimisega seotud ideid. Pea kõikide osalevate koolide esindajad sõidavad Tallinna arhitektuuribiennaaliks ka Tallinnasse kohale, et osaleda biennaali erinevatel sündmustel.

Näitust kureerib EKA vanemteadur, arhitekt Veronika Valk-Siska ja kaaskuraatorina EKA arhitektuuritudeng Merilin Kaup.

Urbiquity Urban Lab Tallinn 2017 näitus Sveta baaris

Laupäeval 16. septembril avati Sveta Baaris (Telliskivi 62, Tallinn) Urban Lab Tallinn residentuuri lõpunäitus “Urban cartographies”, mis on osa Tallinna Arhitektuuribiennaali satelliitprogrammist.

Näitus on avatud 24. septembrini. E.-P. 11.00-19.00.

Osalevad kunstnikud: Diego Ferrari (AR), Kamal Badhey (US), Stefano Carnelli (IT), Pablo Conejo (ES), Eve Kiiler (ET), Anna Kaarma (ET-EKA),  Silvia Sosaar (ET-EKA), Mattias Malk (ET-EKA).

Loe lähemalt

Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga

EKA uue maalidotsendi Kristi Kongi näitus Vaal galeriis

14. oktoobrini
 
Näitus on osa Tallinna Fotokuu ’17 kaasaegse kunsti biennaali galeriide programmist
Näitust toetavad Akzo Nobel, Sadolin ning Eesti Kultuurkapital.

Valgusele sarnane valgus 2

Vabade kunstide dekaani Kirke Kangro ja õppejõud Jacob Jesseni ühisnäitus ARSi projektiruumis: “Valgusele sarnane valgus 2”.  

15.oktoobrini

Näitus kuulub Tallinna Fotokuu põhiprogrammi.

Arhitektuuritudengite SOPID Harju tänaval

Sopid. (render) Autor Lill Volmer

Laupäeval avasid Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriosakonna teise kursuse tudengid Harju tänava haljasalal eksperimentaalse varjualuse SOPID, mis jääb linnakodanikele ja külalistele testimiseks kuni 5. novembrini. 

Loe lähemalt

EKA Narva kunstiresidentuuris Eesti kunstniku Maria Kapajeva seni suurim kodumaine isikunäitus Unistus on helge, veel ebaselge

Tallinna Fotokuu raames avas Londonis elav Eesti kunstnik Maria Kapajeva Eesti Kunstiakadeemia Narva kunstiresidentuuris Kreenholmi sotsiaalset pärandit uuriva isikunäituse. 

8.oktoobrini

Loe lähemalt

KURSUS JA KONVERENTS

Tasuta STARTERcreative õppeprogramm algab juba homme

Juba teisipäeval (19.09) algab õhtune 3 kuud kestev STARTERcreative ideede arenduse õppeprogramm, mis on väärt 2 EAPd. 
Palun registreeruda starteridea.ee lehel. Õppeprogramm toimub meeskondades (võid tulla oma meeskonnaga või liituda kohapeal teistega)  ja inglise keeles. 
Rohkem informatsiooni: Kelli Turmann, kelli.turmann@artun.ee, 6267345

Piiri mõjud Narvas

7. – 9. septembrini toimus Narvas Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriosakonna sisearhitektuuri ja urbanistika magistrantide ühine rahvusvaheline töötuba “Bordering Affects”, kus arutleti, millised on piiriala väljendused ja kohalolu Narvas.

Vaata videod järele siin
Tõnu Tunneli fotojäädvustusi näed siin 

Loe lähemalt

Vahepealsed asjad Nigulistes

Niguliste muuseumis toimus EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi osalusel 14.-16. septembril suur rahvusvaheline konverents "Vahepealsed asjad? Materiaalsed ja rituaalsed praktikad Läänemere regiooni 16. ja 17. sajandi luteriusu kirikutes".
Üritsu toimus Läänemere äärsete maade kunstiajaloole keskenduvate konverentside sarjas Homburger Gespräche ning oli pühendatud Eesti kunstiteaduse rajajale, 1930. aastatel Tartu Ülikoolis töötanud professor Sten Karlingule. Korraldajaks olid prof. Krista Kodres (EKA), Merike Kurisoo (EKM/TLÜ) ja dr. Anu Mänd (TLÜ). Avasõnad ütles rektor akadeemik Mart Kalm.

Vaata lähemalt

Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituut korraldab olulist arhitektuuriajaloo konverentsi EAHN

Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituut korraldab 2018 aasta juunis Tallinnas Euroopa arhitektuuriajaloo võrgustiku (European Architectural History Network EAHN) viienda konverentsi. Konverents toimub iga kahe aasta tagant ning on professionaalse arhitektuuriajaloo olulisimaks koostööplatvormiks Euroopas. Kaasatud on ka Ameerika, Austraalia ja Aasia uurijad. Konverentsi eesmärk on soodustada arhitektuuri interdistsiplinaarset, kultuuride- ning rahvusülest uurimust.  

Kuni 30. septembrini saab konverentsi temaatilistesse sessioonidesse saata ettekande ettepanekuid.
Lisainfo:  karin.nugis@artun.ee

Konverentsi koduleht ja täpsem info

TRÜKIMUST

Septembris EKA Kirjastuses

– 28. septembril ilmub kauaoodatud valimik Prantsuse filosoofi Jacques Rancière'i kunstiteemalisi esseid – "Esteetika kui poliitika" –, mis on üldse esimene eestikeelne Rancière'i raamat. Nende hulgas on ka tema keskseks kunstifilosoofiliseks kirjutiseks peetav “Tajutava jaotuskord”.
– Septembri lõpus tuleb trükist ja esitletakse Amsterdamis ka suvel Tallinna Kunstihoones toimunud rahvusvahelise graafilise disaini projektiga "Signaalid perifeeriast / Signals from the Periphery" kaasnevaid trükiseid eesti ja inglise keeles. See trükis ei kujuta endast näituse dokumentatsiooni, vaid iseseisvaid artikleid, esseid, intervjuusid ning visuaalseid esseid eesti ja välismaistelt praktiseerivatelt disaineritelt ning disainikriitikutelt, mis mõtestavad nüüdisaegseid tendentse graafilises disainis ning tekitavad dialoogi siin ja mujal toimuva vahele. Tekstide autorid: Phil Baber (UK/NL), Knock! Knock! Books (EE), Paul Gangloff (FR/NL), Mirjam Reili (EE), Francois Girard-Menier (CA), Mathew Kneebone (AU/US), Tim Hunkin (UK), bäke (UK), Marguerite Humeau (FR/UK), Evening Class (UK), Bardhi Haliti (XK/NL), Partia e Fort (XK) ja raamatu koostajad Elisabeth Klement (EE/NL) ja Laura Pappa (EE/NL). Eestis esitletakse raamatut oktoobri teises pooles.
– EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonnal on kohe-kohe ilmumas artiklikogumik "Järelevastamine. Kaur Alttoale", mis esitletakse 22. septembril Tartus.
– Raamatukogust on võimalik osta juunikuus kaitstud Tüüne-Kristin Vaikla doktoritööd "Re-Purposing Space: The Role and Potential of Spacial Intervention".
– Ilmunud on ka uus Kunstiteaduslike uurimuste number (2017/1–2), mida saab osta raamatukogust.
Info raamatute ilmumise ja esitluste kohta tuleb jooksvalt sügise jooksul.

Nädalakirja koostab
Solveig Jahnke kommunikatsioonijuht
solveig.jahnke@artun.ee
+37256264949

Eesti Kunstiakadeemia

kunstiakadeemia@artun.ee

+372 6267 111 / +372 5626 4949

www.artun.ee

SHARE FORWARD

Saite selle kirja, sest soovime Teiega jagada EKA tegemisi

Loobun EKA kirjadest