Zobrazit v prohlížeči

Vláda by měla jasně usadit čínského velvyslance

  • Předseda Senátu Jaroslav Kubera nejdříve ohlásil plán cesty s podnikateli na Taiwan během příštího jara, během úterý však po tlaku čínského velvyslance začal zvažovat její zrušení. Čínský velvyslanec opakovaně obchází české politiky a vyhrožuje jim odplatou komunistického státu, pokud nebudou jednat v souladu se zájmy Pekingu. Podobné schůzky čínský ambasador absolvoval s premiérem, ministrem zahraničí či ministrem kultury.
  • Česká republika dlouhodobě rozvíjí vztahy jak s Taiwanem, tak s Čínou. V poslední době však dochází k nepřijatelnému tlaku totalitního státu, který se snaží Taiwan izolovat a nutit české politiky, aby od něj dali ruce pryč.
  • Taiwan je demokratický stát, který je v ČR 14krát větším investorem než komunistická Čína, a je tedy českým národním zájmem, aby se cesta předsedy Senátu uskutečnila. Vláda by měla předat čínskému velvyslanci jasný vzkaz, že si Česká republika nenechá diktovat svou zahraniční a obchodní politiku.

Kremlin Watch vítá Mariam Tsitsikashviliovou a Richarda Kraemera
Seniorní zahraniční spolupracovník (Non-resident Senior Fellow)
Richard Kraemer

Richard je prezidentem aliance US-Europe Alliance a členem programu Eurasia Program think tanku Foreign Policy Research Institute. Mezi jeho výzkumné zájmy patří politika západního Balkánu, Turecka a Afghánistánu, ruské intervence a úloha, kterou hraje demokratická pomoc při udržování národní bezpečnosti USA.

„Jsem nadšený a hrdý na to, že se mohu připojit k týmu Evropských hodnot. Jedinečný proaktivní a investigativní výzkum Evropských hodnot dosahuje dle mého názoru vyšší úrovně, neboť jejich práce jednoznačně odráží jejich odhodlání bránit a zachovávat liberální demokracii v Evropě. S nadšením vítám tuto příležitost přispět k expanzi centra analyticky a institucionálně – mohu čerpat ze své práce v jihovýchodní Evropě i mimo ni,“ komentuje nový seniorní zahraniční spolupracovník programu Kremlin Watch Richard Kraemer.

Zahraniční spolupracovnice (Non-resident Fellow)
Mariam Tsitsikashviliová

Mariam působí v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Zaměřuje se na evropskou integraci, dezinformace financované zahraničními státy a jejich nepřátelským vlivem.

„Jsem mi ctí, že jsem se mohla připojit k týmu specializovaných odborníků v bezpečnostním centru Evropské hodnoty. Tato skupina se stala lídrem v odhalování a konfrontaci nástrojů nepřátelského vlivu a dezinformací nejen v České republice, ale i na evropské úrovni. Díky svým podnětům a programům se Evropské hodnoty staly hlavní hnací silou pro uskutečňování vizí, nápadů a metodik, jak co nejlépe odolat rostoucím hrozbám dezinformací a destruktivních aktivit financovaných zahraničními státy. Být součástí tohoto úžasného týmu profesionálů je pro mě skvělá příležitost a odpovědnost,“ říká nová zahraniční spolupracovnice programu Kremlin Watch Mariam Tsitsikashviliová.

Potřebujete vědět
  • Agentura Frontex zahájila nábor do první uniformované složky pod vlajkou EU. Nový stálý sbor Evropské pohraniční a pobřežní stráže má být schopen nasazení od ledna 2021. V první fázi agentura nabere a vycvičí 700 nových příslušníků, v roce 2021 plánuje mít sbor o síle 5 tisíc členů a do roku 2027 chce dosáhnout cílového stavu 10 tisíc. Příslušníci agentury Frontex však nebudou moci samostatně vykonávat ochranu hranic, budou moci pouze asistovat národním složkám v rozsahu, který jim místní úřady povolí.
  • Podle zpravodajských zdrojů nebude mít úspěšné zabití vůdce Islámského státu Abú Bakra Bagdádího podstatné dopady na akceschopnost IS. Spekuluje se, že již několik měsíců Bagdádí IS neřídil a plnil spíše roli symbolu. Novým vůdcem IS by mohl být Abdalláh Kardáš (Qardash/Karshes), bývalý důstojník irácké armády za vlády Saddáma Husajna, který před vstupem do IS působil jako náboženský vůdce v teroristické síti al-Káida.
Nejpopulárnější témata dezinformátorů z minulého týdne
  • Bezpečnostní informační služba (BIS) byla na dezinformačních webech cepována kvůli rozkrytí sítě ruských zpravodajských služeb
  • Útoky na Českou televizi stále neberou konce
  • Odsuzovány naopak byly útoky na památníky rudoarmějců v Brně a Ostravě, které vandalové polili barvou
  • V menším měřítku dezinformátoři nadále brojili proti novele azylového zákona
  • Zahraničnímu dění dominovalo téma migrace
Česká dezinformační kauza týdne

Bezpečnostní informační služba to schytala za rozkrytí sítě ruských agentů

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka minulý týden oznámil, že ve spolupráci s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni rozbili síť, kterou v České republice vytvořila ruská zpravodajská služba FSB. Vzhledem k proruské orientaci dezinformačních serverů není překvapením, že tuto zprávu nepřijali zrovna s nadšením. Téměř tři čtvrtiny článků, jež na sledovaných webech minulý týden k této kauze vyšly, hodnotily práci BIS negativně. Největší prostor byl věnován kritice z úst Miloše Zemana, který stejně jako dezinformační servery na BIS útočí dlouhodobě. Hojně šířena byla například jeho slova, že BIS by se místo na fiktivní pronásledování ruských a čínských špionů měla zaměřit na boj proti korupci. Ne vždy už ale byla uvedeno, že boj proti korupci pod působnost BIS vůbec nespadá. Časté byly i citace ruských médií, jež se rovněž odvolávala na českého prezidenta. Dezinformátoři útočili přímo i na ředitele BIS Koudelku, který byl například obviňován z těsných vazeb na americkou CIA a diskutovalo se i o jeho možné nekompetentnosti. Nezřídka bylo také zpochybňováno samotné odhalení zpravodajské sítě z nedostatku zveřejněných důkazů, což je však vzhledem k povaze kauzy a nutnosti utajení logické.

Zahraniční dezinformační kauza týdne

Český dezinformátor má nekonečné zásoby článků o migraci

Během minulého týdne žádná zahraniční kauza nezaujala české dezinformátory natolik, aby vystoupila z řady a dominovala obsahu dezinformačních webů. Většina „redakcí“ se proto znovu vrátila k nejvděčnějšímu tématu a psala o migraci. Mega zprávy se rozepsaly o potyčce ve Velké Británii. Pravý prostor publikoval článek s názvem „Třicet devět tragických důkazů zhoubné migrační politiky západní Evropy“, který odkazuje na 39 těl nalezených v kamionu v britském Essexu. Nikde v článku není zmíněno, že se převážně jedná o oběti vietnamského původu, které s blízkovýchodní a africkou migrační vlnou nikterak nesouvisí. Článek zcela postrádá jakékoliv souvislosti a tragická událost je zde využita k dalšímu podněcování migrační hysterie. Server Česko aktuálně rozvíjí konspirace o tom, že „Česká republika je další na řadě“ a srovnává situaci s Mnichovskou dohodou z roku 1938. Poslankyně za SPD Monika Jarošová pak neváhá vyjádřit svůj názor na „zákon o strpění“ (o kterém jsme psali v minulých číslech) na Vlasteneckých listech s všeříkajícím titulkem „Je opravdu tak nutná razantní změna azylového zákona? Nebo střílet do hlavy?“, který se pohybuje minimálně na hranici etiky.

Tragéd týdne – Miloš Balabán

Server Aktuálně.cz odhalil, že někdejší šéf Česko-čínského centra Miloš Balabán si nechal od Číny zaplatit za výuku kurzu popisujícího výhody Nové hedvábné stezky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Čínská ambasáda vyplatila Balabánovi za realizaci tohoto kurzu 69 206 Kč. Podle některých českých sinologů, včetně několika působících přímo na UK, se jednalo a nekritické papouškování čínské propagandy. Balabán už na funkci rezignoval.

Foto: ČTK

facebook twitter
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty
+420 608 739 902
info@evropskehodnoty.cz


Odhlásit se